ביקורת: שחק אותה , סם - טקסט שנון ומצחיק עד דמעות בהצגה הנודעת העולה בבית צבי
נכתב על ידי: חיים נוי
תאריך: 09/06/22

ביקורת: שחק אותה , סם - טקסט שנון ומצחיק עד דמעות בהצגה הנודעת העולה בבית צבי

מאת חיים נוי

שחק אותה, סם , מאת וודי אלן, העולה בבית צבי ברמת גן, היא הצגה שנונה ומצחיקה עד דמעות ועם זאת מרגשת, אינטליגנטית ונוקבת.

אלן כתב את המחזה בשנות ה-70 ובמקור העניק לו את השם אספירין לשלושה. מאוחר יותר, שינה את השם בעקבות טקסט שנלקח מהסרט הנודע קזבלנקה עם המפרי בוגרט ואינגריד ברגמן. ברגמן מבקשת בסרט מנגן המועדון: נגן זאת שנית, סם – כשהיא מתכוונת לנעימה שהזכירה לה את אהבתה לבעלים שגולם בידי בוגרט. המתרגם לעברית שאולי לא היה מודע לרקע, סבר כנראה כי מדובר במילה פליי במובן לשחק ולכן העניק למחזה את השם שחק אותה, סם בעוד שהכוונה היתה פליי במובן לנגן ולכן השם היה צריך להיות נגן זאת שנית, סם. מכל מקום כך השתרש שם המחזה בעברית וכך הוסיפו המתרגמים לתרגמו.

העלילה עוסקת באלן, מבקר קולנוע נוירוטי שאשתו ברחה ממנו והוא נעתר לזוג ידידיו דיק ולינדה למצוא לו אישה כלבבו. הנשים שהם מכירים לו נוטשות אותו במהרה, שכן חרף כל מאמציו, נחשף ברגע האמת אופיו הנוירוטי וחסר הביטחון. הניצוץ נדלק דווקא בינו לבין לינדה, אשת ידידו, והוא נקרע בין אהבתו אליה לבין רגשי המחויבות לידידו. אלן נעזר בהחלטותיו ובהליכותיו עם נשים עם חבר דמיוני. לא פחות מהמפרי בוגרט, אליל הנשים וכוכב הקולנוע, בעיקר מתוך הסרט הנודע קזבלנקה. בוגרט מלווה אותו בכל צעדיו ואולם הוא מתפוגג בסוף כאשר קרן אור חדשה חודרת לחייו של אלן בסיום הצפוי.

מיטקו בוזקוב ביים הצגה מוצלחת ונוטפת הומור אינטליגנטי נוסח וודי אלן ובזכות להקת השחקנים המוכשרת הקהל מתענג על קומדיה מדרגה ראשונה שגם הרציניים בקהל לא יתאפקו ויגעו בצחוק רם.

גל זק מגלם נהדר את אלן הנוירוטי, ספק כדורי הרגעה וגם אספירין לכל דכפין ומשחקו מוצלח מאוד, הזוי ומשובב נפש. לעיתים ניתן לחשוב שוודי אלן עצמו ניצב שם על הבמה ומלהטט במשפטיו האבסורדיים . קטע הריקוד הוא מצוין.

דקל לוי חייק מגלם יפה מאוד את דיק, חברו של אלן. דיק הוא עורך דין הצמוד לטלפון ביתי ישן ונושף כל העת על מקום המצאו למעין מזכירה נסתרת. דקל הוא דיק מעולה .

טל בלנק נפלאה בגילום של לינדה, אשת החבר שמוצאת עצמה לכודה באהבה לאלן, אך מתעשתת. טל היא שחקנית מצוינת והסצנות בגילומה (רוב הזמן) הן מבריקות ויפות. אין ספק כי טל שחקנית עם פוטנציאל מוצלח ביותר.

רון שמוקלר מגלם טוב מאוד את בוגרט, כדמות צללים מהסרט והמלווה את אלן. רון הוא שחקן מצוין והוא מצליח להיכנס לדמות מהמסך הגדול בהצלחה רבה.

שקד פרקש מגלמת באורח מבריק את כל הבנות שאלן פוגש ומשחקה מוצלח מאוד, משעשע וראוי לציון משמעותי.

עדן טל מגלמת יפה מאוד את ננסי, גרושתו של אלן ומשחקה הוא מעולה, פתטי כהלכה, ובנוי באורח נהדר. עדן היא מרשימה על הבמה .

התרגום של אלי ביז'אווי הוא קולח ונהיר. סשה ליסנסקי עצבה תפאורה פרקטית ויפה. לנה רומננקו עצבה תלבושות נהדרות, במיוחד בקטעי ההזייה של הבנות. אורי מורג עצב תאורה מוצלחת . תומר יפרח עצב נהדר את התנועה והריקודים הנוירוטיים. מיטקו בוזקוב ערך גם את המוזיקה הנאותה.

שחק אותה, סם היא הצגה מבריקה ובעלת טקסט הומוריסטי חד כתער, קומדיה נפלאה שתשרה על הצופים ערב של נחת והנאה.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתי"ם, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים

צילום –יוסי צבקר


 
אודות המחבר

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי של סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, לשעבר עורך ראשי של סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article62130.aspx