הערכת יהלומים, כדי שלא תתקשטו בזיוף
נכתב על ידי: הדס כהן
תאריך: 02/10/22

יהלומים. כולנו רוצים שיהיו ברשותנו יהלומים. חלקנו הגדול גם בטוח שכל רכישת יהלום מבטיחה שבידיו יהלום אמיתי. האומנם?

שוק היהלומים היה מאז ומתמיד מקום למקח וממכר, אך בעוד אנחנו בטוחים שיהלום על שוויו הגבוה הוא תמיד יהלום מן הטבע, עולה הדבר ששוק היהלומים פרוץ, ובין היהלומים האמיתיים נמכרים גם יהלומים מזויפים שמתגלגלים ונמכרים מבלי שיבחינו בזיופם. רק איש מקצוע הבקיא במבנה, בחומר ובאיכויותיו של יהלום אמיתי יכול לאשר באם מדובר ביהלום טבעי.

עם השנים עלה וצבר היהלום מוניטין שהביא אותו לכדי תחליף לכסף ולהשקעות. זוהי הסיבה ששוק הזיופים מתפתח. זיופים מוצלחים יכולים לגלגל כספים רבים עבור יוצריהם. לכן, הערכת יהלומים היא שלב חובה בתהליך רכישת יהלומים.

חיקוי יהלומים נעשה ע"י שימוש בהמואסניט, מינרל שמחקה את מראהו של היהלום. המואסניט הינו מינרל טבעי ומראהו מצליח לתעתע בעין שאיננה מקצועית.

מראהו של המואסניט אומנם כיהלום אמיתי, אך זאת רק בעיניים שאינן מקצועיות. איש מקצוע מיומן שיבצע הערכת יהלומים יבחין מיד בדקויות המורות על חומר המואסניט שאיננו יהלום אמיתי. לכן, אם חשבתם שה"יהלום" שהוצע לכם במחיר מציאה מוצע לכם כי במקרה יש לכם מזל טוב, קחו בחשבון שייתכן ןמדובר בזיוף. מומלץ לבדוק את היהלומים היטב תחת בדיקה מקצועית של איש מקצוע המבין את מבנה היהלום.

נוסף על אלה, מומלץ לבצע את הבדיקה במעבדה. תנאי מעבדה מאפשרים לוודא שהיהלום טבעי.למואסניט ניצוץ שמייצר השתקפות בחלקו העליון או בצדדיו, הפאות בצדדים הנגדיים שלו נראות כפולות, סימן מובהק לחיקוי.

בבורסה ליהלומים תמצאו מעבדה עם מכשור שיזהה יהלום טבעי מול יהלום שנוצר במעבדה. קיימים הבדלים קלים בין יהלומים שלמראית עין נראים זהים, אך תנאי מעבדה מאפשרים לעלות על השוני ולזהות חיקוי.

הערכת יהלומים כדאי לבצע ע"י איש מקצוע מיומן, בתנאי מעבדה, עם מכשור מקצועי לזיהוי זיופים או יהלומים שיוצרו בתנאי מעבדה ולא בדרך הטבע.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article62810.aspx