הערכת אומנות. יש (הרבה) מה לדעת
נכתב על ידי: הדס כהן
תאריך: 02/10/22

כשלוקחים יצירת אומנות ומבקשים לבצע הערכת אומנות חשוב להבין ולדעת שאיש המקצוע האמון על ביצוע ההערכה מחויב להיות איש מקצוע בעל ידע רב והיכרות רבת שנים עם יצירות אומנות.

הערכת אומנות נעשית במספר שלבים וביניהם בחינת סוג החומר ממנו עשויה היצירה. לחלק זה בהערכה משמעות רבה שכן טיב החומר וסוגו משפיעים רבות על שווי ההערכה של יצירת האומנות.

כדוגמא לתהליך הערכת אומנות ניקח לציור. מביני עניין ידעו לומר שערכו של ציור שמן שנעשה על בד לעומת ציור שמן שנעשה על נייר יהיה שונה.

כדוגמא לניסיון להעלות את ערכה של יצירת אומנות ניקח ניסיון הדבקת ציור שצויר על נייר והדבקתו על בד. בדיקה על ידי איש מקצוע תגלה כמובן את הניסיון הכושל להעלות את ערך היצירה.

כדוגמא נוספת ניקח ציור שצויר בצבעי גואש. על מנת להעלות את ערכו של הציור תתווסף לציור שכבה עליונה בצבעי שמן. אך עין מקצועית ובעלת הבחנה תגלה כמובן את הניסיון הפסול להעלות את ערך היצירה.

אם כך, תפקידו של איש המקצוע העוסק בהערכת אומנות לגלות כל תהליך שגוי שנעשה במכוון ובמרמה על מנת להעלות את שווי היצירה.

בין השלבים הבאים בתהליך של הערכת אומנות יעשה תהליך לזיהוי היוצר. חתימת היוצר יכולה להיות ברורה ומוכרת אך ישנם ציירים שלאורך השנים שינו את חתימתם, לכן על המעריך להכיר את החתימות השונות של ציירים לאורך שנות חייהם. סגנון ואופי החתימה תואמים לעיתים לתקופת הזמן בה צויר הציור.

מעריך מקצועי יבצע הקבלות בין התקופה בה צויר הציור, חתימת האומן וסגנון הציור.

הערכת אומנות אם כך מחייבת ידע רחב על אומנות בתקופות השונות, סגנונות ציור, סוגי הצבעים שהיו נהוגים, שיטת הציור, אווירה ופרמטרים שונים המאפיינים תקופות זמן שונות. כל אלה יחד מובילים לביצוע הערכת אומנות מדויקת ומקצועית.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article62811.aspx