הערכת יהלומים, כדי שלא תיפלו בפח
נכתב על ידי: הדס כהן
תאריך: 18/10/22

הערכת יהלומים, כדי שלא תיפלו בפח

יהלום. מי לא רוצה שיהיה לו יהלום אמיתי, משובץ בתכשיט או בקופסא, אבל יהלום. לא הייתם רוצים לדעת לו היה ברשותכם "יהלום" מזויף? כמובן שכן. אז למה לא לבצע מראש הערכת יהלומים?

לתומנו יכולנו לחשוב שכל יהלום אותו נרכוש הרי שהוא יהלום אמיתי מן הטבע. אך לא כך הדבר. בין יהלומים אמיתיים נמכרים גם יהלומים מזויפים מבלי שיגלו שאינם אמיתיים ושערכם נמוך בהרבה ממה ששיערנו. איש מקצוע העוסק בתחום הערכת יהלומים המכיר את תכונותיו של יהלום אמיתי יוכל לבצע תהליך שבסופו יתגלה אם היהלום הינו מקורי או מזויף.

ככל שעוברות השנים תופסים יהלומים מקום בתחום ההשקעות. לכן, תחום הזיופים רק הולך ומתפתח. זיופים ברמה גבוהה מציעים יהלומים הנראים על פניו שווי ערך. אלה עוברים מיד ליד ומגלגלים כספים גדולים. לכן, רכישת יהלום מחייבת בדיקה מקצועית שתאשר את איכות היהלום.

המואסניט היינו מינרל שמחקה את מראה היהלום. מינרל טבעי שמראהו מצליח לשטות בעין שאיננה מיומנת ומקצועית.

אומנם במראהו דומה המואסניט ליהלום אמיתי אך עין מיומנת לא תוכל לפספס שהוא איננו יהלום אמיתי אלא חיקוי. הערכת יהלומים איננה מותרות ויהלום אינו מוצע במחיר מוזל אם אין לכך סיבה מוצדקת. מכיוון שבעת רכישת יהלום איננו רוצים ליפול בפח מוטב לבצע טרם הרכישה הערכת יהלומים לבדיקת היהלומים המוצעים ולאישור איכותם.

את הבדיקה מומלץ לבצע בתנאי מעבדה. תנאים אלה מאפשרים לוודא שהיהלום טבעי. למואסניט לדוגמא ניצוץ שמייצר השתקפות בחלקו העליון או בצדדיו, הפאות בצדדים הנגדיים שלו נראות כפולות, סימן מובהק לחיקוי.

בבורסה ליהלומים קיימת מעבדה המצוידת במכשור מתקדם שיזהה יהלום טבעי מול יהלום שנוצר במעבדה. בין יהלומים טבעיים לחיקויים קוים דקים. למראית עין הם נראים זהים, אך תנאי מעבדה מאפשרים לעלות על השוני ולזהות חיקוי.

הערכת יהלומים כדאי לבצע ע"י איש מקצוע מיומן, בתנאי מעבדה, עם מכשור מקצועי לזיהוי זיופים או יהלומים שיוצרו בתנאי מעבדה ולא בדרך הטבע.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article62899.aspx