שווי יהלומים – שווה בדיקה
נכתב על ידי: הדס כהן
תאריך: 17/11/22

בדיקת שווי יהלומים נעשית במספר שלבים. אך תחילה נבדוק את הפרמטר הבסיסי והמהותי ביותר, שהיהלום אמיתי ושאינו מזויף.

שווי יהלום נמדד על פי פרמטרים רבים וחייב להיעשות על ידי איש מקצוע בעל ניסיון וידע. בשוק היהלומים קיימים זיופים רבים שעל פניו נראים כמעט זהים ליהלום אמיתי.

אם החלטתם לרכוש יהלום מומלץ טרם הרכישה לבצע בדיקה ולקבל רשמים אודות מקום הרכישה. כדאי לבדוק שבמקום מועסק בודק מקצועי היודע להעריך שווי יהלומים. ביכולותיו של הבודק לזהות פגמים קטנים וגדולים העשויים להוריד מערכו של היהלום.

אם כך, מהם הפרמטרים להערכת שווי יהלומים?

בבדיקת מומחה להערכתשווי יהלומים נותן הבודק דעתו על מספר פרמטרים שהינם חלק מהותי בהערכה.

משקל היהלום – יהלום שמשקלו 0.2 גרם שווה ערך לקראט אחד.

פגמים – בכל יהלום נמצא פגם קטן ולעיתים אף גדול. הפגם יכול להופיע במעטפת החיצונית של היהלום או בחלק הפנימי. מלטש מקצועי מבצע ליטוש של היהלום ובסופו ערכו של היהלום יעלה פי כמה.

צבע היהלום – צבע היהלום משפיע גם הוא על שווי יהלומים. צבעם של יהלומים בטבע נע מצבע חום-צהוב ועד צבע שקוף. תפקידו של מלטש מקצועי ללטש את היהלום כך שהוא יגיע לשקיפות מרבית שתעלה את ערכו.

חיתוך – שטח הפנים של יהלום נקבע על פי החיתוך שלו. לחיתוך משמעות רבה. חיתוך עגול ויצירת שטח פנים רחב לדוגמא משווים ליהלום ערך גבוה. החיתוך משפיע בנוסף על צלילותו ושקיפותו של היהלום. פעולות אלו יחד יוצרות את התוצאה הטובה ביותר עבור היהלום ומעלים את שווי ערכו.

הדרך שעובר יהלום עד הגיעו לחלון הראווה בחנות הינה דרך ארוכה ולכן מחירו בחנות יהיה גבוה ממחירו בסוכנות גדולה למכירת יהלומים. עד לחלון הראווה עובר היהלום מסלול ארוך ובו: תהליך רכישה, עיצוב ומיתוג. כל אלה מעלים את שוויו ולכן, את מחירו ללקוח האחרון.

אבחון שווי יהלומים מחייב כאמור מספר דברים: ידע, כלים וניסיון. על מנת להגיע לתוצאה הטובה ביותר כדאי ונכון לבחור במומחה בעל שם וניסיון בענף.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article63110.aspx