הערכת אומנות. מקצועיות עם ערך
נכתב על ידי: הדס כהן
תאריך: 23/04/23

יצירת אומנות ראויה צריכה להיות מטופלת על ידי איש מקצוע מהשורה הראשונה. אבל איך נדע שהיצירה שבידיים שלנו אכן שווה? איש מקצוע המבצע הערכת אומנות מכיר היטב את סוגי היצירות, ההיסטוריה של האומנות, החומרים וערכם וכמובן את הרקע התרבותי. מבחן הערכת אומנות הינו דבר חשוב ומשמעותי.

כחלק מתהליך בחינת יצירת אומנות נעשית בדיקה יסודית של חומרי הגלם שנבחרו ליצירתה. סוג חומרי הגלם, טיבם, הטכניקות וכו' הן חלק משמעותי מאוד בקביעת שוויה של יצירת אומנות, ערכה ומעמדה.

באומנות הציור ניתן לבצע לדוגמא הערכה שונה בין ציור שצויר על בד לעומת ציור שצויר על נייר. כמובן שלכל אחד מהם הערכה שונה.

קורה שמנסים לשטות ביצירות אומנות ולקחת יצירה טובה ככל שתהיה, שצוירה על נייר ולהדביק אותה על בד. כמובן שאיש מקצוע ידע להבחין בין שתי האפשרויות ובביצוע הערכת אומנות מיד ידע כי הציור הודבק. מה שהאופן אוטומטי יוריד את ערך היצירה.

דוגמא נוספת, גם אם תישמע לא הגיונית, היא ציור שנעשה כולו בצבעי גואש. על מנת להעשירו ולהעלות את ערכו יוסיפו צבעי שמן משובחים בשכבה העליונה. אך שוב, עין מיומנת לא תדלג על שום שלב ותדע לזהות את התהליך שאיננו ראוי ואף פסול.

תפקידו של מעריך אומנות, בין השאר, לגלות כל תהליך שגוי שנעשה במכוון ובמרמה על מנת להעלות את שווי היצירה.

הערכת אומנות דורשת מסלול של בדיקות מחייבות. בהן: זיהוי היוצר.

כחלק מהתהליך יש לדעת כי חתימת היוצר יכולה להיות ברורה על גבי יצירה, אך ישנם ציירים שלאורך השנים שינו את חתימתם, לכן על המעריך להכיר את החתימות השונות של אומנים לאורך שנות חייהם. בין היכולות של מעריך אומנות לזהות גם סגנון ואופי חתימה, שכן לעיתים קיים קשר בין החתימה לתקופת הזמן בה צויר הציור.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article64294.aspx