שישה שבילים ליוגה
נכתב על ידי: shimi
תאריך: 13/02/10

בין אם אתה אדם בעל אופי אינטלקטואלי ובין אם אתה אדם אמוציונאלי ליוגה יש מה להציע לך. בזמנים העתיקים נהגו להמשיל את היוגה לעץ. כמו העץ גם ליוגה שורשים, גזע, ענפים, פרחים ופירות.

האתה יוגה (יוגה של התרגול הגופני), אחד המסלולים המוכרים יותר במערב, מהווה רק אחד מששת ענפי היוגה. בנוסף לה ניתן למנות את הראג'ה יוגה, קארמה יוגה, בהקטי יוגה, ג'נאנה יוגה וטנטרה יוגה.

לכל ענף מאפיינים יחודיים ותפקיד שונה ובהכרח הוא מייצג גישה אחרת כלפי החיים. אחדים ימצאו את הענף המעשי מזמין יותר מן האחרים. יחד עם זה, חשוב לציין כי התמסרות לאחד הענפים איננה מוציאה מכלל אפשרות לפעול בענף נוסף, ובפועל ניתן לראות כי רבים מן השבילים חופפים זה לזה. 

ראג'ה יוגה
פירוש המילה ראג'ה הוא "מלכותי" ונקודת המיקוד של מסלול זה היא המדיטציה.
צעידה בשביל הראג'ה יוגה מחייבת ביצוע קפדני של שמונת שלבי היוגה כפי שמפרט פטנג'אלי בסוטרות שלו, והם: סטנדרטים אתיים )יאמה(, משמעת עצמית ) ניאמה(, תנוחות ושליטה בנשימה )פראניאמה(, מיסוך חישתי )פראטיארה(, ריכוז )דהארנה(, מדיטציה )דיאנה( ואקסטזה או שחרור סופי )סמהאדי(. הראג'ה יוגה מושכת אליה אנשים בעלי ראיה אינטרוספקטיבית, שאוהבים לתרגל מדיטציה. בדרך כלל תמצאו בשביל זה אנשים בעלי רקע דתי או רוחני כלשהו. אף על פי שמסלול זה מציע סגנון חיים נזירי והגותי, כניסה לאשראם או למנזר איננה בחזקת הכרח למען תרגול ה ראג'ה יוגה.

קארמה יוגה
זהו מסלול שכולו שירות ולמעשה אף אחד לא יכול לדלג עליו. על פי עיקרון הקארמה כל חוויה שאנו חווים היום מושפעת או נוצרת בעקבות פעולותינו בעבר. כך שמרגע שהאדם נעשה מודע לכך, הרי שכל מאמציו בהווה מוקדשים ליצירה מודעת של עתיד טוב יותר. מסלול זה מגייס את ההולך בו לבצע פעולות של התעלות אבל בעצם בני אדם מתרגלים קארמה יוגה בכל רגע נתון, בעבודה ובחיים, בשעה שהם חיים את חייהם בצורה בלתי אנוכית ומתוך מטרה לשרת אחרים. פעולות התנדבות שונות הן דוגמא לכך. 

בהקטי יוגה
בהקטי יוגה מתארת את שביל הדבקות ומציאת האלוהי בכל הבריאה. הבהקטי יוגה מקנה דרך חיובית לתיעול הרגשות ומספקת הזדמנות לפתח תכונות של קבלה וסובלנות כלפי כל אדם עימו אנו נמצאים במגע. מתרגלי בהקטי יוגה מבטאים את הדבקות שלהם בדרך בכל מחשבה, מילה ומעשה שלהם, בין אם הם מוציאים החוצה את פח האשפה או מרגיעים כעסו של חבר אהוב. מהטאמה גנדי ומרטין לותר קינג הם דוגמא ליוגים שבחרו במסלול זה. מפעל חייה של אמא תרזה מייצג, לעומת זה, את השילוב בין קארמה יוגה ובהקטי יוגה. 

ג'נאנה יוגה
אם מתייחסים לבהקטי יוגה כיוגה של הלב הרי שהג'נאנה היא היוגה של השכל והחכמה. המלומדים והמשכילים הם אלו שיבחרו לצעוד במסלול זה, המצריך פיתוח של האינטלקט דרך לימוד הטקסטים של המסורת היוגית. גישה זו נחשבת לקשה ביותר מבין השש אבל בו בזמן גם הישירה ביותר. היא מחייבת לימוד רציני וכוח רצון עבור אלו אשר מלכתחילה התברכו בנטיה אינטלקטואלית. במערב, ניתן להמשילם או להקבילם למלומדי הקבלה או לנזירים בנדיקטיים.

טנטרה יוגה
הטנטרה יוגה מוכרת בטעות כיוגה של המיניות אבל עיקר עיניינה בריטואלים פולחניים שנועדו לקדש, כלומר להפוך לקדוש. למרות הקישור הכמעט בלבדי בין טנטרה יוגה למיניות הרי שמרבית בתי הספר לטנטרה מטיפים להתנזרות מינית. למעשה דרך הטנטרה היא הדרך האיזוטרית ביותר מבין ששת השבילים והיא מתאימה בעיקר לאנשים שאוהבים טקסים )ימי הולדת, חגים, טקסי מעבר וכו'(ומתחברים לעיקרון הנשי של היקום אותו היוגים מכנים - שקטי.

שילוב הדרכים
לסיכום חשוב לחזור ולהדגיש כי צעידה באחד השבילים איננה מוציאה מכלל אפשרות צעידה במסלול נוסף במקביל. מתרגל האתה יוגה הרי יכול בקלות גם לתרגל קארמה יוגה דרך התנדבות לעמותה למען החתול למשל. בכל מקרה, עליך לקחת בחשבון כי כל שביל בו תבחר ללכת הוא כנראה השביל הנכון בשבילך. (מאמר זה נכתב על ידי מארה קירקו, ותורגם על ידי ענת מסינג).
יוגה בהריון, יוגה לילדים, פראנה יוגה, ביקראם יוגה


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article7669.aspx