דף הבית רוחניות תראפיה שישה שבילים ליוגה
שישה שבילים ליוגה
shimi 13/02/10 |  צפיות: 12221

בין אם אתה אדם בעל אופי אינטלקטואלי ובין אם אתה אדם אמוציונאלי ליוגה יש מה להציע לך. בזמנים העתיקים נהגו להמשיל את היוגה לעץ. כמו העץ גם ליוגה שורשים, גזע, ענפים, פרחים ופירות.

האתה יוגה (יוגה של התרגול הגופני), אחד המסלולים המוכרים יותר במערב, מהווה רק אחד מששת ענפי היוגה. בנוסף לה ניתן למנות את הראג'ה יוגה, קארמה יוגה, בהקטי יוגה, ג'נאנה יוגה וטנטרה יוגה.

לכל ענף מאפיינים יחודיים ותפקיד שונה ובהכרח הוא מייצג גישה אחרת כלפי החיים. אחדים ימצאו את הענף המעשי מזמין יותר מן האחרים. יחד עם זה, חשוב לציין כי התמסרות לאחד הענפים איננה מוציאה מכלל אפשרות לפעול בענף נוסף, ובפועל ניתן לראות כי רבים מן השבילים חופפים זה לזה. 

ראג'ה יוגה
פירוש המילה ראג'ה הוא "מלכותי" ונקודת המיקוד של מסלול זה היא המדיטציה.
צעידה בשביל הראג'ה יוגה מחייבת ביצוע קפדני של שמונת שלבי היוגה כפי שמפרט פטנג'אלי בסוטרות שלו, והם: סטנדרטים אתיים )יאמה(, משמעת עצמית ) ניאמה(, תנוחות ושליטה בנשימה )פראניאמה(, מיסוך חישתי )פראטיארה(, ריכוז )דהארנה(, מדיטציה )דיאנה( ואקסטזה או שחרור סופי )סמהאדי(. הראג'ה יוגה מושכת אליה אנשים בעלי ראיה אינטרוספקטיבית, שאוהבים לתרגל מדיטציה. בדרך כלל תמצאו בשביל זה אנשים בעלי רקע דתי או רוחני כלשהו. אף על פי שמסלול זה מציע סגנון חיים נזירי והגותי, כניסה לאשראם או למנזר איננה בחזקת הכרח למען תרגול ה ראג'ה יוגה.

קארמה יוגה
זהו מסלול שכולו שירות ולמעשה אף אחד לא יכול לדלג עליו. על פי עיקרון הקארמה כל חוויה שאנו חווים היום מושפעת או נוצרת בעקבות פעולותינו בעבר. כך שמרגע שהאדם נעשה מודע לכך, הרי שכל מאמציו בהווה מוקדשים ליצירה מודעת של עתיד טוב יותר. מסלול זה מגייס את ההולך בו לבצע פעולות של התעלות אבל בעצם בני אדם מתרגלים קארמה יוגה בכל רגע נתון, בעבודה ובחיים, בשעה שהם חיים את חייהם בצורה בלתי אנוכית ומתוך מטרה לשרת אחרים. פעולות התנדבות שונות הן דוגמא לכך. 

בהקטי יוגה
בהקטי יוגה מתארת את שביל הדבקות ומציאת האלוהי בכל הבריאה. הבהקטי יוגה מקנה דרך חיובית לתיעול הרגשות ומספקת הזדמנות לפתח תכונות של קבלה וסובלנות כלפי כל אדם עימו אנו נמצאים במגע. מתרגלי בהקטי יוגה מבטאים את הדבקות שלהם בדרך בכל מחשבה, מילה ומעשה שלהם, בין אם הם מוציאים החוצה את פח האשפה או מרגיעים כעסו של חבר אהוב. מהטאמה גנדי ומרטין לותר קינג הם דוגמא ליוגים שבחרו במסלול זה. מפעל חייה של אמא תרזה מייצג, לעומת זה, את השילוב בין קארמה יוגה ובהקטי יוגה. 

ג'נאנה יוגה
אם מתייחסים לבהקטי יוגה כיוגה של הלב הרי שהג'נאנה היא היוגה של השכל והחכמה. המלומדים והמשכילים הם אלו שיבחרו לצעוד במסלול זה, המצריך פיתוח של האינטלקט דרך לימוד הטקסטים של המסורת היוגית. גישה זו נחשבת לקשה ביותר מבין השש אבל בו בזמן גם הישירה ביותר. היא מחייבת לימוד רציני וכוח רצון עבור אלו אשר מלכתחילה התברכו בנטיה אינטלקטואלית. במערב, ניתן להמשילם או להקבילם למלומדי הקבלה או לנזירים בנדיקטיים.

טנטרה יוגה
הטנטרה יוגה מוכרת בטעות כיוגה של המיניות אבל עיקר עיניינה בריטואלים פולחניים שנועדו לקדש, כלומר להפוך לקדוש. למרות הקישור הכמעט בלבדי בין טנטרה יוגה למיניות הרי שמרבית בתי הספר לטנטרה מטיפים להתנזרות מינית. למעשה דרך הטנטרה היא הדרך האיזוטרית ביותר מבין ששת השבילים והיא מתאימה בעיקר לאנשים שאוהבים טקסים )ימי הולדת, חגים, טקסי מעבר וכו'(ומתחברים לעיקרון הנשי של היקום אותו היוגים מכנים - שקטי.

שילוב הדרכים
לסיכום חשוב לחזור ולהדגיש כי צעידה באחד השבילים איננה מוציאה מכלל אפשרות צעידה במסלול נוסף במקביל. מתרגל האתה יוגה הרי יכול בקלות גם לתרגל קארמה יוגה דרך התנדבות לעמותה למען החתול למשל. בכל מקרה, עליך לקחת בחשבון כי כל שביל בו תבחר ללכת הוא כנראה השביל הנכון בשבילך. (מאמר זה נכתב על ידי מארה קירקו, ותורגם על ידי ענת מסינג).
יוגה בהריון, יוגה לילדים, פראנה יוגה, ביקראם יוגה


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 shimi


 


מאמרים נוספים מאת shimi
 
שיעורי קונטקט מה זה כולל?
10/09/11 | מדיטציה
הריקוד ידוע כדרך הטובה ביותר ליצירת איזון בין הנפש לגוף באופן בלתי אמצעי ומשחרר. לימודי קונטקט מאפשרים לכל אחד לחוות את הריקוד דרך טכניקת תנועה של מגע זוגי או קבוצתי בתנועות מיוחדות הנותנות דגש על העברת שיווי המשקל מנקודה לנקודה באופן מאולתר לחופש יצירתי וביטוי עצמי אופטימלי.

מהו דמיון מודרך?
10/09/11 | מדיטציה
דמיון מודרך היא שיטה אשר באמצעותה ניתן להביא את החלומות והרצונות הפנימיים לידי מציאות אמיתית לשינוי דפוסי המחשבה הרגילים והמקובעים על ידי שימוש בדמיון שבו ניתן לראות כתמונה חיה את הכל מתגשם תוך כדי מתן דגש ותשומת לב לכל פרט ופרט ותחושה כאילו המדובר בחוויה עצמה עד אשר היא תתגשם

כרתים – כובשים את אי היווני
נומיינד ו Yoga Travels חוגגים עשור להקמתם – ומטיסים אתכם לחגיגה שלא נראתה עד היום. פסטיבל ריקוד מדיטציה, מסיבות וסדנאות עם מיטב המורים ל 5 לילות באי הקסום כרתים. 2 מטוסים, 350 משתתפים ב 3 מתחמים עם חגיגה ענקית במפרץ הכי יפה באי כרתים יוון.

יוגה צחוק - זה לא צחוק
18/06/11 | יוגה
במאמר זה החלטתי לתת במה למוסד הזה - יוגה צחוק - שנכנס בשנים האחרונות גם לארץ, נכנס בחטף וסחף המונים. אני חייבת לציין כי ההתהדרות הזאת של כל סדנה איזוטרית במושג יוגה קצת מכעיסה אותי אבל יחד עם זה אני מודה ומתוודה, עכשיו, לאחר שקראתי קצת חומרים בעניין, כי בכל זאת יש כאן משהו.

ואם סדנאות ה יוגה צחוק מאמצות אי אילו כלים מעולם היוגה על מנת לשחרר עכבות ולעודד צחוק - לכבוד הוא לנו - אנשי היוגה.


מדיטציה ודמיון מודרך חלק ב'
18/06/11 | מדיטציה
מדיטציה, על שלל סוגיה, היא מסע. כמו לקראת כל מסע מוצלח כדאי להתכונן מראש: להכיר את המקום, לאן כדאי ללכת, איך כדאי להתלבש, מה קוד ההתנהגות המקומי. מכאן, השמים הם הגבול. לכו תדעו את מי תפגשו, לאן תתגלגלו, ואילו חוויות מדהימות תאספו בדרך.

מדיטציה ודמיון מודרך - חלק א'
18/06/11 | מדיטציה
אחר צהרים אחד, לפני כחמש שנים, אחרי תקופה של כמה חודשים בחו"ל, ללא עבודה, ללא דירה ועם תחושה של יאוש צורב ומחלחל, התפללתי אל אלוהים מכל ליבי שיעזור לי למצוא את הכח להמשיך ואת הנתיב שלי למקום טוב יותר.

סיימתי את התפילה בתחושה של הקלה, וכמה דקות אחר כך תפסו עיני את הספר "כוחו של התת מודע" של ד"ר מרפי. קניתי את הספר כשנתיים לפני כן בעקבות המלצה של ידיד ומעולם לא עיינתי בו. הפעם הרגשתי צורך לפתוח אותו מתוך תחושה שזה המענה של אלוהים לתפילה שלי.

מאז ועד היום אני עושה מדיטציה מידי יום, וחיי השתנו לבלי הכר. החוויה הקיומית של בלבול וחוסר אונים פינתה עם הזמן את מקומה לתחושה של שמח


הומאופתיה- מה זה אומר, באמת?
תמצית ההיגיון ותפיסת העולם ההומאופטית - מלווה בדוגמאות המובאות בגוף הטקסט. זהירות!!!! המידע המוגש בשורות הבאות, יכול, בקלות יחסית, לשנות את תפיסת מציאות החיים.

על הטופו לבדו
מקורו של הטופו מפולי הסויה והוא מהווה מרכיב עיקרי וחשוב בתזונת ארצות המזרח. אנחנו פוגשים אותו בחנויות הטבע ובסופר, רואים אותו מופיע ככוכב" טרנדי" בתפריטים וספרי בישול ולא תמיד מפנימים את יתרונותיו הרבים והאפשרות לשלבו במטבחנו.

היכונו היכונו ל 21 בדצמבר!!
מבחינה אסטרולוגית ה 21 בדצמבר הוא יום בעל חשיבות עילאית, בו השמש עוברת ממזל קשת אל מזל גדי, דרך נקודת רום השמיים המשמעותית. זהו זמן המעבר הרישמי בין הסתיו אל החורף. זהו הזמן, על פי מפת הלידה, שבוא אדם מגיע לבגרות.

סלט סלק עם שומר ונענע
פעמים רבות יוצא לנו להיתקל באנשים שאינם אוהבים סלק. לחלקם, בעיקר יוצאי מזרח אירופה, טראומות ילדות מסירים עמוסי סלק המתבשלים על הכיריים לצורך הכנת בורשט תוך כדי הפצת ריח דומיננטי בחלל הבית. אחרים פשוט נרתעים מהשורש הסגול הזה המשאיר את הידיים מוכתמות כאילו זה עתה סיימנו משמרת בבית מטבחיים
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI