דף הבית ספורט וכושר גופני פיתוח שרירים סטנוזולול, וינסטרול אחד מהסטרואידים האנבוליים – ד"ר קובי עזרא
סטנוזולול, וינסטרול אחד מהסטרואידים האנבוליים – ד"ר קובי עזרא
קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית 12/06/11 |  צפיות: 5088

סטנוזולול, וינסטרול אחד מהסטרואידים האנבוליים – ד"ר קובי עזרא

שמו הרפואי הינו  Stanozolol ושמו הגנרי השכיח ביותר הינו וינסטרול (בצורת אמפולות), והחבר'ה קוראים לו בקיצור ויני. שם שכיח נוסף הינו סטרומבה (מאירופה) המגיעה בצורת כדורים.
מבנהו הכימי: 17 alpha-methyl-5alpha- androstano [3,2-c]pyrazol-17 beta-ol

הסטרואיד – סטנוזולול הינו מאוד פופולארי בקרב ספורטאים רבים, ניתן לציין, כי חלק מהקורבנות שנתפסו עקב השימוש בתרופה היו בן ג'ונסון מקנדה, אשר זכה במדליה אולימפית בריצת 100 מטר באולימפיאדה בשנת 1988. כמו כן, שון ריי (מפתח גוף מארצות הברית) נמצא בדמו הסטרואיד וינסטרול בתחרות ארנולד שווצנגר קלאסיק, שון ריי היה המנצח בהתחרות הזו, גם אצל מפתח הגוף הקנדי נימרוד קינג אילו לא היו מוצאים את החומר בבדיקות.

הסטנוזולול כאמור מצוי בשני צורות נטילה: 1. כדורים לבליעה, 2. אמפולות להזרקה תוך-שרירית. השימוש בסטנוזולול הינה לרוב יום יומית בעיקר כשהיא ניטלת באופן אוראלי, אך ספורטאים גם כשהם צורכים את התרופה בזריקות יום יומיות או אחת ליומיים – זהו תהליך מכאיב במיוחד!!! חשוב להבין כי התדירות הגבוהה של השימוש בסטנוזולול (וינסטרול) התוך-שרירי הינו בשל העובדה כי הסטרואיד הנ"ל מסיס במים, ומופרש מהגוף באופן מהיר – בהשוואה לסטרואידים בבסיס שומני.

אם כן, מדוע לא יצרו סטנוזולול הקשור למולקולת אסטר שישתחרר לאט? התשובה לכך הינה דיי פשוטה, היות והסטנוזולול מכיל קבוצת מתיל. מה גם שאין אפשרות להוסיף אסטר בשל שהממיסים של הסטנוזולול הינם במים ולא בשמן (Aqueous solution).

חשוב לציין, כי ספורטאים לרוב מעדיפים את הווריאציה לאופן השימוש התוך שרירית בטענה שצורה זאת נותנת להם יותר תוצאות, כל זאת באותו המינון!!! מה גם שהסטנוזולול הניטל באופן אוראלי מכביד על תפקודי הכבד, היות ותרופה זאת משתייכת למשפחת ה- 17 אלפא אלקילייטד. לכן התרופה האוראלית לאחר בליעתה עוברת תחילה בדרך הכבד, כלומר שאם נקבל אותה באופן תוך שרירי אנו מדלג על השלב הראשוני הזה (ובמידה מסוימת נקל על תפקודי הכבד המסכן שלנו). מה גם היות והכבד שלנו מפרק את הסטרואידים הניתנים אוראלית אז בכדי להגיע לאותם רמות בדם מהרכיב הפעיל סטנוזולול, אנו נזדקק למינון גבוהה יותר.

התמיסה של הסטנוזולול להזרקה מכילה את קבוצת המתיל ולכן עומדת ביפני פירוק בכבד, כלומר כי באופן מעשי ניתן לצרוך את הסטנוזולול במקום באופן תוך שרירי, לשתות אותו...

חשוב לציין, כי הסטנוזולון הינו בעל ייחודיות מסוימת היות ובפעילותו יש באפשרותו לבטל את תופעות הלוואי של הורמוני המין הנשיים – אסטרוגנים, כגון: גניקומסטיה, צבירת נוזלים ועוד. פעילות זאת נובעת בשל היותו 5-אלפא מצומצם, ה- 5-אלפא מצומצם מתפרק לקשר קוולנטי במיקום 4 ל- 5 הדורש המרה לאסטרוגן בדרך האנזים ארומאטז. הארומטאז הינו האנזים הראשי לייצור אסטרוגנים בגבר. לכן ניתן לשער שחלק מתרכובות הנ"ל הדומות לארומטאז הן אולי יוצרות חסימה של ההורמונים האסטרוגנים ע"י סטרואידים אחרים הנמצאים בשילוב ביחד עם הסטנוזולול. לכן מייחסים לסטנוזולול תכונות אנטי-פרוגסטוגניות. כלומר שהסטנוזולול יכול להתחרות במיקום על הקשירה לרצפטורים הפרוגסטרונים, בדומה לתרופות איקקלומין וטמוקסיפן ציטראט על רטפטורים של האסטרוגן.

לכן ניתן לייחס לוינסטרול תכונות אנטי-פרוגסטוגנית. התיאוריה מראה שוינסטרול יכול לקשור ולהתחרות במיקום אצל קולטוני הפרוגסטרון כמו: כלומיד ונולבדקס אשר תופסים מקום אצל קולטני האסטרוגן, ע"י זה מדכאים את האפקטים הפרוגסטאגנית. עכשיו, הפרוגסטרון יכול להחמיר את התופעות לוואי האסטרוגניות ע"י הפחתת פעילותן של  האסטרוגן וכך משחק תפקיד חשוב במניעת ג'ינוקומסטיה (חזה נשי בגבר).
עם וינסטרול, לא ניתן לצפות לעליה במשקל (הוינסטרול העל פעילות אנדרוגנית נמוכה כי אין לו את הקבוצה 3-keto), אבל עליה מתונה אכן אפשרית. וינסטרול,  בפיתוח גוף, הסטרואיד הכי נפוץ בסייקלי חיטוב כדי לשמר את מסת השריר. וינסטרול כמו תרכובת DHT, (דיהידרוטסטוסטרון) גורמת לשריר לקבל מצב מוצק במיוחד אצל אנשים בעלי אחוז שומן נמוך.

בנוסף ויננסטרול גם מאפשר עליה בכוח, בגלל שהוא קשור מאוד לקולטני האנדרוגן. בזמן קצר, ויננסטרול יכול להעלות בצורה דרסטית את הכוח, ביצוע תמידי בתחילת סייקל מסה (למרות שבמקרה זה,  דיאנאבול (מטנדרוסטנולון עדיף) או לקראת סוף סייקל חיטוב, כדי למנוע פגיעה בביצועים. ויננסטרול גם ממריץ את כמות תאי דם אדומים, דבר זה מאפשר אצל אתלטים להשיג תוצאות טובות יותר. לדוגמא בן ג'ונסון.
ויננסטרול במידה מסוימת, אחד מסטרואידים שגורמים לתופעות לוואי בלתי נסבלות, כגון התכווצויות שריר, כאבי ראש, עליה בלחץ הדם, ירידה ב HDL ועליה ב LDL ורעילות לכבד, אבל לא תמיד תופעות אלו קיימות. סימפטומים של הפיכה לזכר(אצל נשים) נראו עקב ההמרצה של קולטני האנדרוגן, בכל אופן הם בעיה, אקנה, גדילת יתר של הערמונית והחרפה של תכונות זכריות יכולות להיגרם, לכן על נשים להירתע מסטרואיד זה.


עקב תדירות זריקות גבוהה, משתמשים בדרך כלל מזריקים את הסטרואיד במקומות רבים בגוף, כגון תיאומים, כתפיים, ידיים וכו'. כאשר מזריקים לאזורים הלו, הם שמים לב שיש עליה מקומית במסה, דבר זה הינו מיתוס, סטרואידים אינם מעלים את המסה באזורים מקומיים. הדבר הזה נראה לעין, כי הזריקה מפרקת את הכיסוי על השריר, אשר נותנת לשריר יותר מרחב גדילה. דבר זה הינו זמני, ברב המקרים גם מאוד מוגבל. זריקות רבות לא יעלו את הגודל בדמיון. כאשר הכיסוי מתרפא, אם הוא מתרפא, הוא יכול להוביל לתופעה אשר נקראת compartments syndrome, זו תופעה אשר עצב נלחץ בין השריר לבין הכיסוי שלו. מוביל לקהות בחלק מהמקרים לשיתוק של כל מה שעצב שולט עליו. תופעה זו אינה שכיחה, אפילו נדירה, אבל הנקודה היא להראות שגדילת שריר מקומית הינה מיתוס.


הערה אחרונה עבור ויננסטרול בזריקות, יש לערבב טוב לפני השימוש, זה נקרא  Aqueous solution,  אבל הויני שהוא סטרואיד לא במיוחד קוטבי, הכוונה שהוא אינו מתערבב במים. כאשר החומר יושב, הוא נצבר בתחתית של הבקבוק (הויאל). זו דרך טובה לזהות את החומר האמיתי בויאל, אז יש לערבב טוב לפני שמושכים את החומר אל המזרק.
הכי טוב להשתמש בויננסטרול במינון של 50 מ"ג ליום.  כאשר בזריקות יש להזריק פעם אחת ביום באותו זמן. בכדורים, המינון הוא לפחות 5 כדורים של חברה מאושרת. בסייקל מסה, ויננסטרול טוב עם שילוב של דקה (ננדרולון) וטסטוסטרון. בשימוש עם דקה, מינון של 25-50 מ"ג ליום בתחילת הסייקל יהיה טוב להתחלה.

מתוך הספר: "סטרואידים – כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאול! \ מאת: יעקב עזרא.

לרכישת הספר נא צרו קשר בנייד: 0528567140

ד"ר יעקב עזרא (P.hD) מומחה לרפואה נטורופתית. ייעוצים בתחומי התזונה והספורט, הבריאות – טיפול במחלות שונות, אנטי-אייג'ינג (האטת תהליכי זקנה). לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140    www.Diet2all.org


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית

קובי עזרא Ph.D מומחה לרפואה נטורופטית, ומאמן כושר. מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוד...).
* דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף - עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
אתר: פיתוח גוף, אתר: דיאטה מהירה

דיאטה מהירה1, סוכרת הריון, אנטי אייג'ינג

פיתוח גוף

דיאטה מהירה | דיאטה אישית 


מאמרים נוספים מאת קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית
 
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD, צמיחה וגדילה בגובה נוצרת ע"י התארכות עצמות הארוכות, כתוצאה מכונדרוגנזה בצלחות האפיפיזאליות, המכונות גם צלחות הגדילה. תהליך זה נובע מהתרבות כונדרוציטים, היפרטרופיה והפרשת מטריקס חוץ תאית. המאורגן על ידי רשתות מורכבות של גורמים תזונתיים, תאיים, פרצרין ואנדוקריניים. ניתן להגדיר את גיל ההתבגרות כתקופת המעבר מילדות דרך התפתחות מאפיינים מיניים משניים ועד השגת הגובה הסופי בבגרות. מהירות הצמיחה מוגברת בתחילת המוקדמות או באמצע החיים, ידועה כגידול הפוברטלי.

קריאטין - קובי עזרא
קריאטין - קובי עזרא היא חומצה אורגנית חנקנית הנוצרת באופן טבעי. תפקידו העיקרי של הקריאטין הוא להקל על מיחזור של אדנוזין טריפוספט (ATP), מטבע האנרגיה של התא, בעיקר ברקמת השריר והמוח.

דיאטה מהירה מאוד
05/04/15 | דיאטה
דיאטה מהירה. דיאטות לירידה במשקל. ישנן סיבות שונות לאיזון המשקל ודיאטות שונות: החל ממראה חיצוני, עיסוק בספורט ובריאות, לרבות בריאות הלב וכלי הדם ומניעת סרטן....

חיטוב הגוף - קובי עזרא
21/06/14 | דיאטה
בדיאטת דיאט2אול אוכלים כמעט הכל! אך לרוב הדיאטה נקבעת בהתאם למה שהמטופל אוכל באורח ה"נורמאלי" שיגרתי. וכמובן בשילוב המזונות הייחודי! מניב את התוצאות האופטימאליות לחיטוב הגוף באופן מקסימאלי ומהיר ביותר.

מניעת סוכרת מסוג 2
יש חוקרים הטוענים שניתן למנוע סוכרת מסוג 2, זאת ע"י שינוי בהרגלי החיים. היות ותוכנית תזונה ודיאטה נכונה המותאמים לפרט בשילוב תוכנית אימונים אכן עשויים למנוע את התפתחות הסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 או סוכרת מבוגרים בלשון העם, בעלת מרכיב גנטי חזק יותר, תזונה ואורח חיים משפיעים על הסיכוי שהמחלה תתרחש בגיל צעיר יותר-40 או מבוגר יותר 60 ומעלה או אולי לעולם לא?!. הסיכון לסוג להופעת סוכרת מסוג 2 וסוכרת הריונית יכול להיות ירידה ע"י בשמירה על משקל תקין – כלומר השמנה יתרה ותזונה לא בריאה.

ויטמין d אוסטאופורוזיס
ויטמין d אוסטאופורוזיס ויטמין D או (Cholecalciferol) הוא ויטמין מסיס בשומן העוזר לגוף לספוג סידן. ויטמינים מסיסים בשומן מאוחסן ברקמות השומן של הגוף. בנוסף לסיוע לגוף לספוג סידן, ויטמין D גם מסייעת לגוף לשמור על כמות של סידן וזרחן בדם הנכונה. תוספת סידן וויטמין D מהווה טיפול הכרחי באוסטיאופורוזיס. מחלת האוסטאופורוזיס נמצאה מלווה באבחון שכיחות גבוהה של חסר בויטמין D. מקורות מזון ויטמין D מצויה במזונות הבאים: מוצרי חלב גבינה חמאה חלב מועשר (כל חלב בארה"ב הוא מועשר בויטמין D) דגים צדפות דגני בוקר

אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן
אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן

אוקסנדרולון (Oxandrolone) משפר סינתזת שרירי השלד ופרופיל ביטוי גנים הגלובלי בניוון שרירים דושן.

מחקרים קודמים הראו כי ירידה בשרירים הקשורים בניוון שרירים דושן (Duchenne muscular dystrophy) כרוכה בחוסר איזון בין שיעורי סינתזה והפירוק של חלבוני השרירים. למרות שמחקרים קודמים הציעו כי האוקסנדרולון עשוי להיות מועיל בניוון שרירים דושן, מנגנון הפעולה של האוקסנדרולון על השרירים בניוון שרירים דושן עדיין אינו ברור.

ביופסיות שריר הגסטרוקנמיוס (שרירי השוקיים) ודגימות דם נאס


טיפול תזונתי בסוכרת - ד"ר קובי עזרא
29/08/13 | רפואה
טיפול תזונתי בסוכרת מטרות הטיפול תזונתי בטיפול בסוכרת כוללות שליטה על רמת הסוכר בדם ברמות כמעט נורמליות, שמירה על לחץ דם תקין ורמות כולסטרול, והשגת משקל בריא. דבקות בתזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, ושימוש בתרופות בעת צורך יכול להשיג יעדים אלה ולמזער את הסיכון לסיבוכים. תחזוקת משקל תקין דיאטה אישית: הנחיות נוכחיות של איגוד הסוכרת האמריקאי רושמים תכנית ארוחת מבוקרת קלוריות המשתמשות ברשימות חליפי המזון. יש לשמור על צריכת פחמימות קבועה למדי לאורך כל היום. ההנחיות גם להגביל את צריכת השומן הרווי ו

דיאטה הרזיה ושתיית קפה
דיאטה הרזיה ושתיית קפה: הקפאין מגביר תגובת הליפוליזה (Lipolysis), תגובה זאת גורמת להבין כי צריכת הקפאין תגביר את תהליך ניצול השומנים לאנרגיה ובעיקר בעת פעילות גופנית אירובית. מה הקשר בין שתיית קפה ודיאטה למטרת הרזיה? האלקלואיד קפאין אשר מצוי בקפה ובמשקאות אחרים הינו גורם לעלייה בפעילות המטבולית, בדומה להורמוני הסטרס, לכן הקפאין משפר ומגביר את רמות האנרגיה בגוף.

דיאטה וקפאין - ד"ר קובי עזרא
דיאטה וקפאין: כולם יודעים ששתיית משקאות המכילים קפאין (בריכוז מתאים) מסייעים לנו לתהליך ההרזיה וחיטוב הגוף, לכן כל דיאטה או לפחות מרבית הדיאטות אינן מגבילות את צריכת הקפאין בהליך הדיאטה. כמו כן, הקפאין גורם לנו לחוש ערניות יתר ומפיג מהר כל עייפות, ישנם הרבה ספורטאים (ואנשים בכלל) אשר צורכים אותו לפני האימונים…
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI