דף הבית עסקים ניהול ידע פיתוח הדרכה במוסד, חברה או ארגון
פיתוח הדרכה במוסד, חברה או ארגון
אירה פינסקר 25/02/13 |  צפיות: 7592

בתוככי כל ארגון טמון ידע רב, אך לעתים ידע זה אינו מנוצל ביעילות ואינו משרת את החברה כראוי. פיתוח הדרכה במוסד, בחברה או בארגון כלשהו מאפשר לנהל את הידע המקצועי ולשמר אותו לאורך זמן. ניהול אפקטיבי של זכרון ארגוני מאפשר הפקת לקחים, ניצול של נסיון מצטבר והעשרה של הכלים הניהוליים והמקצועיים העומדים בפני עובדי החברה בכל הדרגים.

פיתוח הדרכה עוסק במיסוד של העברת מידע בין העובדים. מדובר גם על העברת מידע במסלול אופקי (בין עובדים בדרג זהה או בין מחלקות), וגם אנכי (מהבכירים לזוטרים, ולעתים גם להיפך). העברת מידע בין העובדים חיונית אם ברצוננו להביא למצב בו סך הידע הארגוני גדול מהידע של כל אחד מעובדיו, ושניתן להשתמש בו בעת הצורך.

אם חלק מהעובדים בקיאים בתחום מסוים, אך עובדים אחרים אינם מכירים אותו, הארגון לא יוכל לתפקד ביעילות. אם העובדים המנוסים והבקיאים חולים, נמצאים בחופשה או פורשים מתפקידם, יווצר מצב בו כל הארגון יאבד מהידע שלו. מטרתו של פיתוח הדרכה היא ליצור מערך למידה כזה, בו כל עובד יהיה בקיא בכל התחומים הנדרשים לצורך ביצוע תפקידו בכל נקודת זמן, ושעזיבתו של עובד אחד לא תשפיע על תפקודו של הארגון.

הכלים בהם משתמש פיתוח הדרכה הם קורסים מקצועיים, סדנאות, הדרכות חד פעמיות – קבוצתיות או אישיות, הדרכות קבועות, חפיפה, חונכות אישית ועוד. חלק הפעילויות ההדרכה יכולות להיות פנימיות (הדרכות המועברות על ידי אנשי צוות הארגון), ואילו הדרכות אחרות תהיינה חיצוניות (כלומר, קורסים וסדנאות המועברות על ידי נותני שירות שאינם עובדי הארגון).

צוות פיתוח הדרכה אחראי על הקמת מערך ההדרכות המתאים לדרישותיו של הארגון ועל שימור הידע באופן כללי. בהעדר הדרכות מסודרות, הצלחתו של הארגון תהיה נסיבתית ותלויה בידע אישי של דמויות המפתח שבו.

לסיכום, פעילותו של צוות פיתוח הדרכה חיונית לארגון, אם כי השפעתו אינה מורגשת בטווח המיידי. בטווח הרחוק, לעומת זאת, הצלחתה של כל חברה או מוסד תלויה במידה ניכרת בניהול נכון של הידע, בהעשרת העובדים ובהעצמתו של הארגון כולו. לכן ארגון המנהל את הידע שלו ישקיע בפיתוח הדרכה.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אירה פינסקר


 


מאמרים נוספים מאת אירה פינסקר
 
חנויות הריון: חנויות לשופינג בתקופת ההריון
20/05/13 | קניות
חנויות הריון אינן מציעות רק מוצרים לשימוש בתקופת ההריון, אלא גם מוצרים לתינוקות ולאמהות. לכן המונח חנויות הריון מתייחס לתקופה בה מומלץ לבצע את הרכישות.

מוצרי החתלה: חיוניים ונוספים
20/05/13 | קניות
מוצרי החתלה נועדו להקל על פעילויות הטיפוח של התינוק. בין המוצרים האלה ניתן למצוא פריטים חיוניים, שקשה בלעדיהם, ופריטים שאינם הכרחיים.

עגלות תינוק: מספר הגלגלים והשלכותיו
20/05/13 | קניות
עגלות תינוק יוצרו בעבר על גבי ארבעה גלגלים באופן קבוע. יחד עם זאת, בשנים האחרונות הופיעו גם דגמים על גבי שלושה גלגלים. המאמר מביא את היתרונות ואת החסרונות התפקודיים של התצורה החדשה.

בגדי הריון: לכל משפחה ולכל תקציב
20/05/13 | אופנה
בגדי הריון מספקים מענה לצורכן של מיליוני נשים לתפקד באופן מלא בתקופת ההריון. בשוק קיימים מוצרים מקטגוריות שונות, המאפשרים לחדש את המלתחה בהתאם לאילוצי התקציב המשפחתי.

בחירה נבונה של עגלת מוצי
20/05/13 | קניות
עגלת מוצי היא עגלה יוקרתית, מתוחכמת, איכותית, אמינה ומסוגננת. בסניפי מדרלנד, המשווקת הבלעדית של מוצי בישראל, תוכלו להנות ממבחר רחב של דגמים ומייעוץ מקצועי.

טויוטה יאריס דור שלישי: נתונים עיקריים
טויוטה יאריס החדשה היא אחת המכוניות האיכותיות בשוק הרכבים הזעירים. במאמר נבחנים השינויים שבוצעו בדגם החדש של טויוטה יאריס.

טרייד אין: עסקה בטוחה
20/05/13 | צרכנות
טרייד אין נחשב בעבר לתחום אפור, כמעט על גבול הבלתי חוקי. בתי עסק קטנים ומפוקפקים הופיעו ונעלמו מהשוק. יחד עם זאת, כיום נמצאים בשוק כמה שחקנים סולידיים בתחום, אשר הפנייה אליהם נחשבת לבטוחה.

שדרוג של מכונית טויוטה בטרייד אין
20/05/13 | צרכנות
שדרוג של טויוטה בטרייד אין הוא עסקה נפוצה למדי, שכן לקוחות טויוטה שומרים בדרך כלל על נאמנות למותג. החלפת טויוטה בטרייד אין מאפשרת לבצע שתי עסקאות במקום אחד תוך חסכון משמעותי בזמן ובמאמץ.

טויוטה חדשה: הגשמת חלום
20/05/13 | צרכנות
רכישת טויוטה חדשה היא אירוע משמעותי בחיי כל נהג. שכלולים הנדסיים, אמינות גבוהה, בטיחות ונוחות בנסיעה – כל אלה יעמדו כעת לרשותו. המאמר דן בדרכים לביצוע הרכישה.

טרייד אין במחיר מחירון: תרגיל שיווקי
20/05/13 | צרכנות
עסקאות טרייד אין במחיר מחירון מוכרזות מדי פעם כמבצעים חסרי תקדים בסוכנויות רכב שונות. המאמר דן במהות המבצע, שאיננו אלא תרגיל שיווקי הנועד למשוך קהל לקוחות רחב אל הסוכנות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI