דף הבית רפואה ובריאות מחלות לב כולסטרול – קובי עזרא
כולסטרול – קובי עזרא
קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית 13/07/10 |  צפיות: 3568

כולסטרול – קובי עזרא

הכולסטרול הוא רכיב חיוני של הגוף, הוא נימצא בקרומי התאים המהווה חומר גלם ליצירת הורמוני מין ויותרת הכליה  וכן אחד המרכיבים של המרה והמוח.  הכולסטרול מיוצר בעיקר בכבד בכמות של כ- 1000 מג" ליום. אצל אדם בריא הכמות המיוצרת תלווה כמות הנקלטת מהמזון.  למשל אם הגוף קולט מהמזון 150 ויטמין   C מסייע להפיכת הכולסטרול  למלחי מרה, דבר שמביא להורדת רמת הכולסטרול בדם. עודף כולסטרול מהווה אחד הגורמים העקרים לטרשת  עורקים. לכולסטרול יש נטייה לשקוע ברקמה העדינה המרפדת את החלקים הפנמיים של כלי הדם לפרקים משקעי הכולסטרול בולטים לתוך  חלל העורק וגורמים לחסימתו (ATHEROSCLEROSIS). בנוסף לכך, עצם בליטת הרקמה גורמת ליצירת קרישי דם על גבע, תהליך זה מחמיר את החסימה, תופעה זו למשל שחיכה בעורקים הכלליים המזנים את שרירי הלב וחסימתם גורמת לאותם שריר הלב (LNTARCT). אפשר להקטין את הסיכון לטרשת עורקים על ידי אכילת שומנים בלתי רווים כגון שמן חמניות, שמן קנולה, שמן חריע, שמן נבטי תירס ושמן זית. למטרה זו טובים במיוחד השמנים המפורקים מדגי ים וצמחים מסוימים כמו: נר לילה (חומצה לינולית גמא). אומגה 3, ואומגה 6, אומגה 3 נמצא בעקר בדגי סלומון, טונה, מקרל, הרינג . ניתן לרכוש שומנים אלה בכמוסות.

עישון ושתייה מופרזת של אלכוהול גורמים לעלייה של הכולסטרול בדם.

ויטמין   3 B , 6 B  , C, גורמים להורדת כולסטרול, וכן פעילות גופנית מלווה במשימה נמרצת הנלמדת, "בתזונה נבונה",  בכל מקרה מומלץ לאנשים בריאים לצמצם בכולסטרול לכמות פחותה מ- 300 מג" כולסטרול ביום (ביצה אחת ליום).           

"כולסטרול טוב"  "וכולסטרול רע" בדם

כולסטרול טוב וכולסטרול "הרע" מונחים עממיים לתרכובות של שומנים וחלבונים הנקראים   "ליפו פרוטאינים" המאפשרים להעברת שומנים הכולסטרול שלא נמסים במים, בתוך נסיוב הדם. קיימים כמה מינים של ליפופרטאינים הנבדלים בדרגות הצפיפות שלהם בזמן שהליפופטאינים בעלי  הצפיפות  הגבוהה מעבירים את הכולסטרול מהתאים לכבד – הם מהווים את הכולסטרול  "הטוב" הליפופטאינים בעלי צפיפות נמוכה ונמוכה מאוד מעבירים את הכולסטרול מהתאים, ומשקיעים אותו בתוך כלי הדם וגורמים להסתיידות העורקים. הם מהווים את הכולסטרול הרע בנסיוב הדם אצל אדם בריא, נמצא בדרך כלל 100 מ"ג כ-10 עד 80 מגליפופטאינים בעלי צפיפות גבוהה, ופחות מ-150 מ"ג ליפופטאינים בעלי צפיפות קטנה מ-150 מ"ג של כולסטרול "רע", יש  לבחור בדיאטה של מזונות מתאימים תזונה נכונה. 

כיצד להוריד את רמת הכולסטרול בדם ?

דיאטה זו מורכבת בדרך כלל  ממזונות רזים מין החי, כמו בשר ומוצרי חלב רזים, חלבון ביצה, שומנים עשרים  בחומצות שומן רבי בלתי רוויות, יש לציין ששומנים אלה, מלבד להורד רמת הכולסטרול, הם מומסים, מעבירים ועוזרים לקליטת הויטמינים K/ A/ D/ E   מהמעיים לגוף ורצוי להשתמש בהם לטיבול סלטים של ירקות טריים.

אומגה  6 המומלצת לאחרונה להורדת הכולסטרול, היא בעיקר החומצה הלינולאית- חומצת שומן רב בלתי רוויה   הנמצאת כמעט בכל השומנים מין הצומח, חומצה זו היא גם חיונית בגוף ליצירת כמה חומרים בעלי פעילות ביולוגית  גבוהה (הפרוסטגלנדינים ואחרים), נמצאה שגם כמונעת להפרעות בלב,הסתיידות העורקים וכן מביאה לידי עליה של ליפופרוטאינים  בעלי צפיפות גבוהה  HDL (הכולסטרול הטוב).

יעקב עזרא הינו מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה). לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140 www.HealthNFit.org   www.DietMe.co.il   www.2all.co.il/Web/Sites/diet-kobi 


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית

קובי עזרא Ph.D מומחה לרפואה נטורופטית, ומאמן כושר. מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוד...).
* דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף - עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
אתר: פיתוח גוף, אתר: דיאטה מהירה

דיאטה מהירה1, סוכרת הריון, אנטי אייג'ינג

פיתוח גוף

דיאטה מהירה | דיאטה אישית 


מאמרים נוספים מאת קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית
 
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD, צמיחה וגדילה בגובה נוצרת ע"י התארכות עצמות הארוכות, כתוצאה מכונדרוגנזה בצלחות האפיפיזאליות, המכונות גם צלחות הגדילה. תהליך זה נובע מהתרבות כונדרוציטים, היפרטרופיה והפרשת מטריקס חוץ תאית. המאורגן על ידי רשתות מורכבות של גורמים תזונתיים, תאיים, פרצרין ואנדוקריניים. ניתן להגדיר את גיל ההתבגרות כתקופת המעבר מילדות דרך התפתחות מאפיינים מיניים משניים ועד השגת הגובה הסופי בבגרות. מהירות הצמיחה מוגברת בתחילת המוקדמות או באמצע החיים, ידועה כגידול הפוברטלי.

קריאטין - קובי עזרא
קריאטין - קובי עזרא היא חומצה אורגנית חנקנית הנוצרת באופן טבעי. תפקידו העיקרי של הקריאטין הוא להקל על מיחזור של אדנוזין טריפוספט (ATP), מטבע האנרגיה של התא, בעיקר ברקמת השריר והמוח.

דיאטה מהירה מאוד
05/04/15 | דיאטה
דיאטה מהירה. דיאטות לירידה במשקל. ישנן סיבות שונות לאיזון המשקל ודיאטות שונות: החל ממראה חיצוני, עיסוק בספורט ובריאות, לרבות בריאות הלב וכלי הדם ומניעת סרטן....

חיטוב הגוף - קובי עזרא
21/06/14 | דיאטה
בדיאטת דיאט2אול אוכלים כמעט הכל! אך לרוב הדיאטה נקבעת בהתאם למה שהמטופל אוכל באורח ה"נורמאלי" שיגרתי. וכמובן בשילוב המזונות הייחודי! מניב את התוצאות האופטימאליות לחיטוב הגוף באופן מקסימאלי ומהיר ביותר.

מניעת סוכרת מסוג 2
יש חוקרים הטוענים שניתן למנוע סוכרת מסוג 2, זאת ע"י שינוי בהרגלי החיים. היות ותוכנית תזונה ודיאטה נכונה המותאמים לפרט בשילוב תוכנית אימונים אכן עשויים למנוע את התפתחות הסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 או סוכרת מבוגרים בלשון העם, בעלת מרכיב גנטי חזק יותר, תזונה ואורח חיים משפיעים על הסיכוי שהמחלה תתרחש בגיל צעיר יותר-40 או מבוגר יותר 60 ומעלה או אולי לעולם לא?!. הסיכון לסוג להופעת סוכרת מסוג 2 וסוכרת הריונית יכול להיות ירידה ע"י בשמירה על משקל תקין – כלומר השמנה יתרה ותזונה לא בריאה.

ויטמין d אוסטאופורוזיס
ויטמין d אוסטאופורוזיס ויטמין D או (Cholecalciferol) הוא ויטמין מסיס בשומן העוזר לגוף לספוג סידן. ויטמינים מסיסים בשומן מאוחסן ברקמות השומן של הגוף. בנוסף לסיוע לגוף לספוג סידן, ויטמין D גם מסייעת לגוף לשמור על כמות של סידן וזרחן בדם הנכונה. תוספת סידן וויטמין D מהווה טיפול הכרחי באוסטיאופורוזיס. מחלת האוסטאופורוזיס נמצאה מלווה באבחון שכיחות גבוהה של חסר בויטמין D. מקורות מזון ויטמין D מצויה במזונות הבאים: מוצרי חלב גבינה חמאה חלב מועשר (כל חלב בארה"ב הוא מועשר בויטמין D) דגים צדפות דגני בוקר

אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן
אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן

אוקסנדרולון (Oxandrolone) משפר סינתזת שרירי השלד ופרופיל ביטוי גנים הגלובלי בניוון שרירים דושן.

מחקרים קודמים הראו כי ירידה בשרירים הקשורים בניוון שרירים דושן (Duchenne muscular dystrophy) כרוכה בחוסר איזון בין שיעורי סינתזה והפירוק של חלבוני השרירים. למרות שמחקרים קודמים הציעו כי האוקסנדרולון עשוי להיות מועיל בניוון שרירים דושן, מנגנון הפעולה של האוקסנדרולון על השרירים בניוון שרירים דושן עדיין אינו ברור.

ביופסיות שריר הגסטרוקנמיוס (שרירי השוקיים) ודגימות דם נאס


טיפול תזונתי בסוכרת - ד"ר קובי עזרא
29/08/13 | רפואה
טיפול תזונתי בסוכרת מטרות הטיפול תזונתי בטיפול בסוכרת כוללות שליטה על רמת הסוכר בדם ברמות כמעט נורמליות, שמירה על לחץ דם תקין ורמות כולסטרול, והשגת משקל בריא. דבקות בתזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, ושימוש בתרופות בעת צורך יכול להשיג יעדים אלה ולמזער את הסיכון לסיבוכים. תחזוקת משקל תקין דיאטה אישית: הנחיות נוכחיות של איגוד הסוכרת האמריקאי רושמים תכנית ארוחת מבוקרת קלוריות המשתמשות ברשימות חליפי המזון. יש לשמור על צריכת פחמימות קבועה למדי לאורך כל היום. ההנחיות גם להגביל את צריכת השומן הרווי ו

דיאטה הרזיה ושתיית קפה
דיאטה הרזיה ושתיית קפה: הקפאין מגביר תגובת הליפוליזה (Lipolysis), תגובה זאת גורמת להבין כי צריכת הקפאין תגביר את תהליך ניצול השומנים לאנרגיה ובעיקר בעת פעילות גופנית אירובית. מה הקשר בין שתיית קפה ודיאטה למטרת הרזיה? האלקלואיד קפאין אשר מצוי בקפה ובמשקאות אחרים הינו גורם לעלייה בפעילות המטבולית, בדומה להורמוני הסטרס, לכן הקפאין משפר ומגביר את רמות האנרגיה בגוף.

דיאטה וקפאין - ד"ר קובי עזרא
דיאטה וקפאין: כולם יודעים ששתיית משקאות המכילים קפאין (בריכוז מתאים) מסייעים לנו לתהליך ההרזיה וחיטוב הגוף, לכן כל דיאטה או לפחות מרבית הדיאטות אינן מגבילות את צריכת הקפאין בהליך הדיאטה. כמו כן, הקפאין גורם לנו לחוש ערניות יתר ומפיג מהר כל עייפות, ישנם הרבה ספורטאים (ואנשים בכלל) אשר צורכים אותו לפני האימונים…
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI