דף הבית בידור ופנאי תיאטרון ביקורת: יפו 1903 - נוקב, מרגש וקולח – דרמה חברתית על דו הקיום בין ערבים ליהודים – תיאטרון הבימה
ביקורת: יפו 1903 - נוקב, מרגש וקולח – דרמה חברתית על דו הקיום בין ערבים ליהודים – תיאטרון הבימה
חיים נוי 01/08/22 |  צפיות: 636

ביקורת: יפו 1903 - נוקב, מרגש וקולח – דרמה חברתית על דו הקיום בין ערבים ליהודים – תיאטרון הבימה

מאת חיים נוי

יפו 1903 , העולה בתיאטרון הבימה, היא הצגה נוקבת, מרגשת וקולחת העוסקת באפיזודות המתרחשות באותה תקופה בין חבורת חלוצים, ערב עלייתם לקרקע בגליל, לבין הערבים המתגוררים ביפו. הבמאית לילך סגל להטטה עם להקת השחקנים המוכשרת והתוצאה היא דרמה חברתית משובחת על דו הקיום בין ערבים ליהודים, המשליכה גם על תקופתנו.

המחזה נכתב על ידי אורי פסטר בהשראת חזיון, בלשון אותם ימים, שנכתב בשנת 1912 בשם אללה כרים, שחיבר לוי אריה אריאלי ונחשב למחזה הראשון בשפה העברית. החזיון לא החזיק מעמד רב למרות שהוצג בארץ ובארה"ב וגם יצירתו של אריאלי לא שגשגה היטב והוא ירד בשעתו מהארץ לארצות הברית נוכח קשייו בהתאקלמות בתנאי הארץועבר לעסוק בהוראה.

המחזה שעיבד פסטר עוסק בשתי אפיזודות מקבילות אודות החלוצים שהגיעו מרוסיה ליפו, אהבה בלתי אפשרית בין רוכל ערבי לבין נעמי שץ, ארוסתו של מנהיג הקומונה שמשון ברונסקול. שמשון גם חיבר ספר , מעין יומן חיים, שנגנב ממנו. מוכר הכעכים עלי מתאהב בנעמי והיא אמנם מכחישה כל רצון לקשר עימו אולם כנראה שהיא גם נמשכת לאהבה אסורה זו. מה יקרה כאשר אחד החלוצים יגלה את המפגש בין בני הזוג וכיצד תפתר התסבוכת שמתעוררת בהמשך.

מחזהו של אריאלי היה כתוב בשפה מליצית מאוד שלא הובנה לעתים בידי הקהל וגם המחזה הנוכחי כתוב בשפה שיש בה מיסודות אותה עברית של החלוצים מאותה תקופה.

ההצגה עולה באולם ברטונוב בהבימה, אולם המסודר בכעין אות חית ובתווך הבמה השטוחה. באולם עצמו פזור חול ים וכל התפאורה והתלבושות כאילו נלקחו מאותה תקופה.

ליאור כהן כובשת בתפקיד נעמי שץ והמונולוג שלה בסיום ההצגה הוא מרגש מאוד. ליאור מגלמת את התפקיד באורח משובח , קולח ומקצועי ואין ספק שיש לה פוטנציאל תיאטרלי רב.

ארז רגב מגלם נהדר ובכישרון רב את שמשון ברונסקול, מנהיג קומונת החלוצים ביפו וארוסה של נעמי.

שפי מרציאנו נפלא בתפקיד עלי מוכר הכעכים המתאהב בנעמי ומשחקו הוא שופע אמינות ומצוין.

אבו הוואדי, דודו של עלי ובעל המאפיה, מגולם באורח מעולה על ידי דב רייזר, המגיש תפקיד המהווה בית ספר לשחקנים.

נח יונטר חבר הקומונה מגולם בידי בן יוסיפוביץ המצוין והמגיש משחק אמין וטוב.

הילה שלו מגלמת היטב את ציפורה, מורה, חברת הקומונה. הילה שופעת כישרון בימתי וווקלי ויש לה נוכחות מקסימה.

יובל גנות מגלם יפה מאוד את קלמן אלכסנדרוב, אחראי על השמירה בפרדס ומשחקו נעים ומוצלח.

את ההצגה גונב אלכס קרול בתפקיד שמריהו פוגל, שומר וחבר הקומונה. קרול מגיש משחק משובח, מרגש ועוצמתי.

ארז יניב עצב תפאורה פרקטית ויעילה. חגי אלקיים אחראי למוזיקה והניהול המוזיקלי הטובים. זיו וולושין עצב תאורה נאותה. יובל כספין עצב את התלבושות התקופתיות הנאות. מיכל שי עצבה את התנועה היפה.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתי"ם, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים

צילום –אור דנון


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 חיים נוי

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי של סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, לשעבר עורך ראשי של סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים 


מאמרים נוספים מאת חיים נוי
 
LeddarTech מכריזה על שחרור מוצרי תוכנת ההיתוך והתפיסה התחושתית LeddarVision Front-View המיועדים ליישומי ADAS בכלי רכב אוטומטיים ברמה 2/2+
®LeddarTech, מובילה עולמית באספקת טכנולוגיית חישת ADAS ו-AD הגמישה, החזקה והמדויקת ביותר, שמחה להכריז על השקת ה- LeddarVision™ Front-View-E (LVF-E) ו-LeddarVision™ Front-View-H (LVF-H), שתי ערמות של תוכנות היתוך ותפיסה תחושתית מקיפות ברמת המערכת אשר משלבות באופן מיטבי מודליות של חיישנים עבור יישומי ADAS ברמה 2/2+ המשיגים דירוג 5* NCAP 2025/GSR 2022 .

Anaqua ו-PatSnap משתפות פעולה כדי לספק פתרון ניהול קניין רוחני מקצה לקצה עבור תעשיית התרופות
היכולות המשולבות יאפשרו שימוש בשיטות העבודה המומלצות בסקירות שלב השער במדעי החיים

EIT Urban Mobility, 8200 Impact ו- CityZone בשיתוף פעולה ישראלי-אירופי ייחודי ליצירת סינרגיות באקוסיסטם הגלובלי בתחום המוביליטי
EIT Urban Mobility, יוזמה של המכון האירופי לחדשנות וטכנולוגיה (EIT) של האיחוד האירופי, הכריזה היום על שיתוף פעולה עם 8200 Impact ו-CityZone, שיפעלו כסוכן שלה בישראל לשנת 2023.

סנט קיטס ונוויס משדרגת את תוכנית האזרחות שלה על ידי השקעה כדי להגביר את תעשיית האירוח שלה
סנט קיטס ונוויס (St Kitts and Nevis) מחזקת את מגזר האירוח והתיירות המקומי שלה עם השקעות המתקבלות באמצעות תוכנית האזרחות על ידי השקעה.

זולטק חוגגת יום הולדת 80 למייסד
מובילים את תעשיית סיבי הפחמן בקנה מידה עולמי

Comet ו- Run:AI בשיתוף פעולה לייעול פרוייקטי ML עבור אנשי Data Scientists, חוקרים וצוותי IT
המערכת של Comet, המובילה בתחומה, לניהול וניטור מודלים מתממשקת כעת בצורה חלקה עם יכולות התיאום והאינטגרציה של Run:ai על מנת לתמוך ב Data Scientists לאורך מחזור החיים המלא של למידת מכונה (ML)

מחקר תפעול מחדש של Calgon Carbon מראה הסרה והשמדה של PFAS
המאמר בכתב עת עבר סקירת ביקורת של עמיתים והוא מפרט את ממצאי המחקר של Calgon Carbon

פורבס וקרן משפחת אבירם מכריזים על החזרת פרסי אבירם לשנת 2023 – תחרות טכנולוגיה למען האנושות עם פרס גדול בסך 500,000 דולר
פורבס, בשיתוף עם קרן משפחת אבירם, מכריזים על פרסי אבירם השנתיים השניים – Tech Tech for Humanity – טכנולוגיה למען האנושות, שיתקיימו במרוקו בשנת 2023.

Legit Security נבחרה לרשימה הקצרה של פרס "חדשנות האבטחה של השנה"
Legit Security, חברת אבטחת סייבר עם פלטפורמה תאגידית לאבטחת שרשרת אספקת התוכנה של הארגון, הודיעה היום שהיא נבחרה לרשימה הקצרה של פרס "חדשנות האבטחה של השנה" עבור תוכנית 2022-2023 Cloud Awards.

Outseer ממנה את יוגש פאטל, מנהל לשעבר ב-Callsign ומנהיג טכנולוגי בכיר ב-HSBC ו-Lloyds Bank למנהל טכנולוגיה ראשי ומדען נתונים ראשי
המוביל הטכנולוגי המוכח מביא ניסיון רב שנים עם פתרונות לפתרון למניעת הונאות פיננסיות באמצעות למידת מכונה ומדעי נתונים
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI