מס חברות פרוגרסיבי
נכתב על ידי: זאב הרשקוביץ ואבי קרעין
תאריך: 03/10/11

מאבק מעמד הביניים – אולי סוף סוף מישהו אחר ישלם?

מאבק מעמד הביניים עומד בנקודת הכרעה קריטית. ביבי עומד להציע סט של פתרונות אשר אמורים להוות שינוי בסדר היום הכלכלי, אולם כפי הנראה מי שישלם את החשבון יהיה שוב מעמד הביניים. כמעט כל הטבה שביבי יציע למעמד הביניים תחזור כבומרנג ותמומן בסופו של יום מכיס אחר של מעמד הביניים אשר משלם כיום את מרבית המיסים במדינה גם כך.

כל עוד לא יפול האסימון שהפתרון הוא פשוט וחד לא יקרה פה כלום וכולם יחזרו מהאוהלים, מי ללימודים ומי לעבודה (כן, כי כולם עובדים).

בעשור האחרון ממשלת ישראל מיישמת רפורמה לעידוד התעשייה והמסחר בארץ מול העולם ע"י הקטנת מס החברות באופן משמעותי לאורך השנים 2003- 2017.

בשנת 2003 מס החברות עמד על 36%, כיום הוא עומד על 24% ובשנת 2017 מס החברות יעמוד על 18% בלבד, משמע, חצי מהמיסים ששולמו בעבר למדינה נשארים בידי החברות !!!!.המגמה אמנם מבורכת – הפיכתו של המשק הישראלי לאטרקטיבי יותר וכדאי להשקעה אולם בדרך נוצרו מספר עיוותים.

הרווחים של החברות מוצאים את דרכם לכיסו של הבעלים בדרך זו או אחרת. המדינה מפסידה הכנסות דבר הפוגע בשרות לאזרח וההאזרח לא נהנה ממחירים נוחים יותר עקב תחרות, אלא ממחירים עולים בשל המונופולים והקרטלים מהם בנוי השוק הישראלי בענפים רבים.

בעשור האחרון חברות הסלולר, הבנקים וחברות אחזקה שונות גורפות רווחים שנתיים של מאות מיליונים ואף מיליארדי שקלים בשנה כל אחת.

בתקופה האחרונה "הופתענו" לגלות כי כל סל הקניות התייקר באופן משמעותי - עוד דרך אלגנטית של הקונצרנים לשפר את השורה העליונה והתחתונה.

כיצד ניתן לחלק באופן יותר שיוויוני את ההצלחה הכלכלית של המדינה אשר איננה עומדת בספק?

נכון להיום מס החברות אותו החברות משלמות על ריווחיהן הינו אחוז קבוע מהרווח (24%) ומס ההכנסה של השכירים הינו פרוגרסיבי, משמע השכיר משלם אחוז גבוה יותר של מס ככל שמשכורתו גבוהה יותר (עד למדרגה מקסימלית של 45%).

אנו מציעים להשוות את אופן חישוב מס החברות לחישוב מס ההכנסה עפ"י העקרונות הבאים:

  • פטור ממס חברות לעסקים עד מחזור שנתי של 2מש"ח במקביל למס ההכנסה במדרגה הנמוכה שלו. דבר זה יסייע לעסקים קטנים ולעסקיםחדשים להתחזק.
  • מס החברות יהיה קבוע לעסקים בין מחזור של2 מש"ח עד מחזור של 100 מש"ח (מחזור ולא רווח), גם כן כאמצעילחיזוק עסקים קטנים והגדלת היכולת התחרותית שלהם.
  • ממחזור של 100 מש"ח ומעלה מס ההכנסהיהיה פרוגרסיבי עפ"י סך הרווח. לדוגמא עד 100 מש"ח רווח % מסויים,מ 100 מש"ח ועד 250 מש"ח רווח מדרגת מס גבוהה יותר, עד 500מש"ח מדרגת מס גבוהה יותר ומעל מיליארד ש"ח מחזור מדרגת מס גבוההיותר.

האם הרעיון מהפכני? ככל הנראה כן.

אבל....המצב שלנו כמדינה קטנה עם משק מאד ריכוזי עם הוצאות ממשלה גבוהות מאד על בטחון גם הוא ייחודי בעולם, על כן פתרון מעין זה יכול להחזיר את השפיות לשווקים.

אז מה יקרה?

הכנסות המדינה יגדלו וכך גם רמת השרות לאזרח.

החברות ישלמו יותר רק אם ירוויחו יותר.

העסקים הקטנים יגדלו מעט ויהוו משקל נגד משמעותי יותר לטייקונים.

תחרות גבוהה יותר תייצר תחרות משמעותית יותר על מחיר ורמת שירות גבוהה יותר לקונים.

אפילו שכר הבכירים בחברות שהיה בכותרות לפני זמן לא רב לדעתנו יותאם אוטומטית לעובדה שהרווח הנקי שלהם ירד להיקפים יותר שפויים.

יש לזכור כי תנאי הכרחי להצלחת מס החברות הפרוגרסיבי הוא פעולה חכמה של המדינה ושל האוצר. על מנת שלא לשפוך את התינוק עם המים ולגרום לעזיבה של חברות גדולות יש ליצור מס פרוגרסיבי בשיעורים סבירים ולא גבוהים מדי. הגידול שיחול בגביית המיסים כתוצאה מהשינוים שתוארו יהיה משמעותי גם אם אחוזי מהמס הפרוגרסיבי יעלו במעט כך שאטרקטיביות החברות לא תיפגע ולא תהיה בריחת משקיעים מישראל.

אוטופיה? אולי? אבל אולי יבוא יום ויקום מנהיג כלכלי אמיץ שיחזיר את השפיות לשווקים?


 
אודות המחבר

הכותבים הינם אבי קרעין וזאב הרשקוביץ – מנכ"לים משותפים בניהול נטו.

ניהול נטו עוסקת במיקור חוץ של מנהלי כספים, חשבים וכלכלנים, במנטורינג עסקי לחברות ובהשמה מוכוונתtm של כ"א איכותי בתחומי הכספים, בכירים ומקצועות ההי-טק.

לאתר החברה: www.nihulneto.com

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article21687.aspx