דף הבית מיסים מס הכנסה מס חברות פרוגרסיבי
מס חברות פרוגרסיבי
זאב הרשקוביץ ואבי קרעין 03/10/11 |  צפיות: 14016

מאבק מעמד הביניים – אולי סוף סוף מישהו אחר ישלם?

מאבק מעמד הביניים עומד בנקודת הכרעה קריטית. ביבי עומד להציע סט של פתרונות אשר אמורים להוות שינוי בסדר היום הכלכלי, אולם כפי הנראה מי שישלם את החשבון יהיה שוב מעמד הביניים. כמעט כל הטבה שביבי יציע למעמד הביניים תחזור כבומרנג ותמומן בסופו של יום מכיס אחר של מעמד הביניים אשר משלם כיום את מרבית המיסים במדינה גם כך.

כל עוד לא יפול האסימון שהפתרון הוא פשוט וחד לא יקרה פה כלום וכולם יחזרו מהאוהלים, מי ללימודים ומי לעבודה (כן, כי כולם עובדים).

בעשור האחרון ממשלת ישראל מיישמת רפורמה לעידוד התעשייה והמסחר בארץ מול העולם ע"י הקטנת מס החברות באופן משמעותי לאורך השנים 2003- 2017.

בשנת 2003 מס החברות עמד על 36%, כיום הוא עומד על 24% ובשנת 2017 מס החברות יעמוד על 18% בלבד, משמע, חצי מהמיסים ששולמו בעבר למדינה נשארים בידי החברות !!!!.המגמה אמנם מבורכת – הפיכתו של המשק הישראלי לאטרקטיבי יותר וכדאי להשקעה אולם בדרך נוצרו מספר עיוותים.

הרווחים של החברות מוצאים את דרכם לכיסו של הבעלים בדרך זו או אחרת. המדינה מפסידה הכנסות דבר הפוגע בשרות לאזרח וההאזרח לא נהנה ממחירים נוחים יותר עקב תחרות, אלא ממחירים עולים בשל המונופולים והקרטלים מהם בנוי השוק הישראלי בענפים רבים.

בעשור האחרון חברות הסלולר, הבנקים וחברות אחזקה שונות גורפות רווחים שנתיים של מאות מיליונים ואף מיליארדי שקלים בשנה כל אחת.

בתקופה האחרונה "הופתענו" לגלות כי כל סל הקניות התייקר באופן משמעותי - עוד דרך אלגנטית של הקונצרנים לשפר את השורה העליונה והתחתונה.

כיצד ניתן לחלק באופן יותר שיוויוני את ההצלחה הכלכלית של המדינה אשר איננה עומדת בספק?

נכון להיום מס החברות אותו החברות משלמות על ריווחיהן הינו אחוז קבוע מהרווח (24%) ומס ההכנסה של השכירים הינו פרוגרסיבי, משמע השכיר משלם אחוז גבוה יותר של מס ככל שמשכורתו גבוהה יותר (עד למדרגה מקסימלית של 45%).

אנו מציעים להשוות את אופן חישוב מס החברות לחישוב מס ההכנסה עפ"י העקרונות הבאים:

  • פטור ממס חברות לעסקים עד מחזור שנתי של 2מש"ח במקביל למס ההכנסה במדרגה הנמוכה שלו. דבר זה יסייע לעסקים קטנים ולעסקיםחדשים להתחזק.
  • מס החברות יהיה קבוע לעסקים בין מחזור של2 מש"ח עד מחזור של 100 מש"ח (מחזור ולא רווח), גם כן כאמצעילחיזוק עסקים קטנים והגדלת היכולת התחרותית שלהם.
  • ממחזור של 100 מש"ח ומעלה מס ההכנסהיהיה פרוגרסיבי עפ"י סך הרווח. לדוגמא עד 100 מש"ח רווח % מסויים,מ 100 מש"ח ועד 250 מש"ח רווח מדרגת מס גבוהה יותר, עד 500מש"ח מדרגת מס גבוהה יותר ומעל מיליארד ש"ח מחזור מדרגת מס גבוההיותר.

האם הרעיון מהפכני? ככל הנראה כן.

אבל....המצב שלנו כמדינה קטנה עם משק מאד ריכוזי עם הוצאות ממשלה גבוהות מאד על בטחון גם הוא ייחודי בעולם, על כן פתרון מעין זה יכול להחזיר את השפיות לשווקים.

אז מה יקרה?

הכנסות המדינה יגדלו וכך גם רמת השרות לאזרח.

החברות ישלמו יותר רק אם ירוויחו יותר.

העסקים הקטנים יגדלו מעט ויהוו משקל נגד משמעותי יותר לטייקונים.

תחרות גבוהה יותר תייצר תחרות משמעותית יותר על מחיר ורמת שירות גבוהה יותר לקונים.

אפילו שכר הבכירים בחברות שהיה בכותרות לפני זמן לא רב לדעתנו יותאם אוטומטית לעובדה שהרווח הנקי שלהם ירד להיקפים יותר שפויים.

יש לזכור כי תנאי הכרחי להצלחת מס החברות הפרוגרסיבי הוא פעולה חכמה של המדינה ושל האוצר. על מנת שלא לשפוך את התינוק עם המים ולגרום לעזיבה של חברות גדולות יש ליצור מס פרוגרסיבי בשיעורים סבירים ולא גבוהים מדי. הגידול שיחול בגביית המיסים כתוצאה מהשינוים שתוארו יהיה משמעותי גם אם אחוזי מהמס הפרוגרסיבי יעלו במעט כך שאטרקטיביות החברות לא תיפגע ולא תהיה בריחת משקיעים מישראל.

אוטופיה? אולי? אבל אולי יבוא יום ויקום מנהיג כלכלי אמיץ שיחזיר את השפיות לשווקים?


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 זאב הרשקוביץ ואבי קרעין

הכותבים הינם אבי קרעין וזאב הרשקוביץ – מנכ"לים משותפים בניהול נטו.

ניהול נטו עוסקת במיקור חוץ של מנהלי כספים, חשבים וכלכלנים, במנטורינג עסקי לחברות ובהשמה מוכוונתtm של כ"א איכותי בתחומי הכספים, בכירים ומקצועות ההי-טק.

לאתר החברה: www.nihulneto.com 


מאמרים נוספים מאת זאב הרשקוביץ ואבי קרעין
 
99% מבתי האב לא סוגרים את החודש!
ביום חמישי האחרון פורסמה כתבה בעיתון גלובס תחת הכותרת הבאה החיים במינוס: משפחה ממוצעת מוציאה כ1,500 ₪ יותר מההכנסות שלה. וכדי להמחיש את הפערים הוצגה טבלה אשר מרכזת את הפער בין ההכנסות להוצאות בין החמישונים השונים בשנת 2010 לפי הלמ"ס:

מס חברות פרוגרסיבי
03/10/11 | מס הכנסה
מאבק מעמד הביניים – אולי סוף סוף מישהו אחר ישלם? מאבק מעמד הביניים עומד בנקודת הכרעה קריטית. ביבי עומד להציע סט של פתרונות אשר אמורים להוות שינוי בסדר היום הכלכלי, אולם כפי הנראה מי שישלם את החשבון יהיה שוב מעמד הביניים. כמעט כל הטבה שביבי יציע למעמד הביניים תחזור כבומרנג ותמומן בסופו של יום מכיס אחר של מעמד הביניים אשר משלם כיום את מרבית המיסים במדינה גם כך.

קומבינת התחבורה הציבורית בגוש דן
10/07/11 | צדק חברתי
יריית הפתיחה של הפרויקט לבחינת התחבורה הציבורית בגוש דן ע"י משרד התחבורה בהשקעה של יותר מ200 מיליון שקלים במשך יותר מ11 שנים כבר מאחורינו וזה הזמן לבדוק אם כל היעדים והמטרות אותן הציבו לעצמם יישארו על גבי המצגות או שמא הן מומשו והושגו כפי שקיוו במשרד התחבורה...

טיפים כלכליים וניהוליים לשנה החדשה
"הכלכלה העולמית מתחילה לצאת מהמשבר החמור ביותר שפקד אותה מזה דורות. הנפילה עלולה היתה להיות קשה הרבה יותר אם הבנקים המרכזיים לא היו משתמשים בכוחם במלוא העוצמה בסתיו שעבר", אלו הם דברי הפתיחה של יו"ר הפדרל ריזרב, בן ברננקי בסימפוזיון הכלכלי השנתי "ג'קסון הול".

מיסוי ביזוי
לפי רפורמת הליסינג, האוצר עומד לגבות מבעלי כלי הרכב הצמודים מס כפול מהנדרש

משרד האוצר ובעלי העסקים
בכל פעם מועלה שיעור המס בשברי אחוזים, אך לבסוף כל השברים מצטברים לסכום משמעותי, שמעלה ספק לגבי הרטוריקה של הורדת נטל המס על המעסיקים.

לא להצמיח קרניים
במקום להקים קרן חדשה לסיוע לעסקים קטנים, על המדינה להגמיש את הקריטריונים בקרנות הקיימות. הדבר ימנע קריסת עסקים

ניהול עסק קטן בחופש הגדול
המיתון הקשה השנה, אינו מחייך אל בעלי העסקים שקורסים תחת הנטל הכלכלי, איך לנצל את התקופה הזו כדי להתייעל? שימוש במומחים, השקעה בשיווק ומכירות ושמירה על מזומנים לימים שחונים.

איך לנהל את כספי הארגון
המשבר הכלכלי מאלץ את המעסיקים לעשות "חושבים" כבר היום. בין השאלות: האם כדאי, בתחומים מסוימים, להשתמש בשכירים, או שמא עדיף להשתמש בשירותי מיקור חוץ – למסור עבודות לעובדים חיצוניים ולשלם להם לפי פרוייקט

ניהול עסקים נכון במשבר הנוכחי
חלק גדול מהעסקים המוקמים מדי שנה, מתחילים את פעילותם ללא תכנון והכוונה מוקדמת. על פי הרשות לעסקים קטנים, המרכיב המכריע בנפילת העסקים הקטנים והבינוניים נעוץ בניהול לקוי. ההתנהלות הלקויה הינה בכל מרכיבי הניהול, אולם בעיקר בהתנהלות הפיננסית. אם כן, כיצד מנהל של עסק קטן או בינוני יכול להתנהל בצורה אופטימאלית. ראשית על מנת לשרוד, אך יחד עם זאת לצאת מהמשבר, מחוזק ובמצב טוב מהמתחרים בשוק?
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI