דף הבית ביטוח ביטוח לאומי מאמא תרזה
מאמא תרזה
חיים קליר,עו"ד 16/10/08 |  צפיות: 14651

מאמא תרזה

1983-2008© חיים קליר ושות' http://www.kalir.co.il

לאחר מות אשתו, נותר הרי פרייזנר הקשיש בדירתו בגפו ומצבו התדרדר.

בדיוק למצב שכזה קיים הביטוח הלאומי. על פי החוק, הביטוח הלאומי אמור להעניק סל שירותי סיעוד, לכל קשיש המתגורר בביתו והזקוק לעזרת הזולת כדי לבצע את פעולות היום יום וכן לכל קשיש הזקוק להשגחה בביתו למען בטיחותו.

אבל זה החוק. למרבה הצער המציאות שונה. בפועל סל הזכויות הוא דל, וגם את הדל נותנים ביד קפוצה. לא זו אף זו: הביטוח הלאומי מוציא את נשמותיהם של הקשישים עד שהוא מקנה את ההכרה הנכספת של זכאי לסל שרותי סיעוד. כפי שנראה מייד, הביטוח הלאומי גם שולח לעיתים "אחות רחמנייה" העושה כל שניתן כדי לגזול מהקשיש את זכויותיו.

נחזור אל פרייזנר.

לרופאים המטפלים בפרייזנר הקשיש לא היה ספק כי הוא עומד בקריטריונים המזכים בגמלת סיעוד. במיוחד לאחר מות אשתו.

ד"ר מיכאל זלינגר, מומחה למחלות מערכת העצבים, קבע כי השואה הותירה בפרייזנר הפרעות פסיכו נוירוטיות המתבטאות בהפרעות שינה, פחדים, תחושת דיכאון ונטייה לעצבנות ולרגזנות אשר החריפו מאז שהתאלמן.

ד"ר אילן הינריך קבע כי יש לו הגבלה משמעותית בתפקוד היומיומי.

מצויד באישורים אלה ובתעודות רפואיות למכביר, פנה פרייזנר לביטוח הלאומי וביקש לקבל גמלת סיעוד.  

במקום להכיר מייד בתביעתו ולחסוך עוגמת נפש מהקשיש והוצאות מאתנו הציבור, שלח הביטוח הלאומי אל פרייזנר אחות לבריאות הציבור, שתבדוק את מצבו.

כפי שהקורא כבר מנחש, האחות לא התבוננה על תמונת המצב של הקשיש בעיניים רחמניות. פרייזנר נאלץ לפנות לבית הדין לעבודה, שהוא המוסמך לפסוק בערעורים על החלטות המוסד לביטוח לאומי, הדוחות את תביעותיהן של הקשישים.

"אני מתגורר לבד בדירה", העיד פרייזנר בפני נשיא בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, השופט רם כהן. "אני סובל מסחרחורות, לא יכול להכין לבד את האוכל, לא יכול לרחוץ את חלקי התחתון, אני בקושי יכול להתלבש לבד, כשאני מתכופף אני מאבד את שיווי המשקל והנשימה, אני לא מצליח לנקות את עצמי אחרי שימוש בשירותים... פתאום באה לי אחת כמו מאמא תרזה", המשיך פרייזנר בעדותו "ואומרת שאני בריא".

בשלב זה הניח הקשיש על שולחנו של השופט אסופה של מסמכים רפואיים המאשרים את מצבו הבריאותי הרופף.

השופט שמע גם את האחות, הלנה שינער.

"כבר בפתח הדברים", כותב השופט בפסק דינו, "יאמר שהתרשמנו מעוינות רבה של האחות כלפי המבוטח". על פי האישורים הרפואיים, מציין השופט, אין ספק כי פרייזנר סובל מהגבלה משמעותית בתפקוד היום יומי. משום מה אין התייחסות לקביעות רפואיות אלה בדו"ח של האחות.

זאת ועוד: האחות רשמה בדו"ח כי הקשיש סובל מבעיות בגפיים ובגב תחתון באופן כרוני עם מגבלות בכיפוף קדימה וכי הוא מתלונן על סחרחורות ונפילות. כיצד אם כן החליטה שאדם בודד במצבו אינו תלוי בעזרת הזולת? החלטתה תמוהה עוד יותר לאור עדותו של הקשיש והממצאים הרפואיים שהיו בפני האחות שאין הוא יכול להסתדר בפעולות הרחצה, בפעולות הניגוב בשירותים, ובפעולות ההלבשה.

די בכל אלה ובעובדה שהוא בודד, פוסק השופט כהן, כדי לקבוע כי פרייזנר זכאי לעזרת הזולת במידה המזכה אותו בסל שירותי הסיעוד שהוא תובע.

כאן עולה כמובן השאלה המטרידה, מדוע המוסד לביטוח לאומי מעסיק אחות לבריאות הציבור שהיא עוינת את המבוטחים? מדוע בכלל נשלחה אל פרייזנר אחות כדי לבדוק את מצבו, כאשר האישורים הרפואיים הם כל כך ברורים. מה כבר היה צריך לבדוק אצל אדם כמו פרייזנר?

                                        חיים קליר,עו"ד


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 חיים קליר,עו"ד


 


מאמרים נוספים מאת חיים קליר,עו"ד
 
מדריך להתמודדות עם חוקרי חברת הביטוח
מיד לאחר הגשת תביעת הביטוח לחברת הביטוח, המבוטח מוצא את עצמו במרכז תשומת הלב של סוללת מומחים וביניהם חוקרים, הממונים על ידי חברת הביטוח. המגע עם אלה יכול להכריע את גורל תביעתו של המבוטח. הנה מספר טיפים למבוטחים להתמודדות עם חוקרי חברת הביטוח

קורס רענון
25/10/08 | ביטוח רכב
תוקף רישיונה של המבוטחת פג והיא שכחה לחדשו. היא גם לא קיבלה את הזימון לקורס רענון שהיה עליה לעבור. כשנה וחצי לאחר שפג תוקף הרישיון, המבוטחת נפגעה בתאונה. האם קיים כיסוי ביטוחי? את התשובה נותנת השופטת עירית כהן, מבית משפט השלום בירושלים.

מאמא תרזה
נשיא בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, השופט רם כהן, דן ביחסה של אחות בריאות הציבור, כלפי קשיש סיעודי, שפנה לביטוח הלאומי למימוש זכויותיו.

האלה הכלבה
ביטוח תאונות לתלמידים. תלמיד בכיתה י"ב טבע בים. להורים נודע על אודות קיומו של הביטוח רק לאחר שחלפה תקופת ההתיישנות. האם חברת הביטוח פטורה מכל תשלום? את התשובה נותן השופט אברהם רובין, מבית משפט השלום בירושלים.

המדריך לנפגעי תאונות דרכים מהדורת 2008
הפגיעה בתאונת דרכים, היא טראומתית וכרוכה, בנוסף לפגיעה הגופנית והנפשית, גם בפגיעה כלכלית. כדי להקל עליך, הנפגע, בשעה קשה זו, הכנו מדריך המפרט את זכויותיך העיקריות ואת המידע והמסמכים הדרושים למימוש זכויותיך. מטרתו של המדריך לאפשר לך לקבל פיצויים גבוהים ככל האפשר, שיאפשרו לך שיקום מלא, והמשך החיים, חרף הפגיעה בתאונה, ללא חסרון כיס כלשהו, וברווחה.

המדריך לתובעים תגמולי ביטוח מהדורת 2008
מדריך זה, לתובעים תגמולי ביטוח, נועד להציג בפניך את האמצעים והכלים העומדים לרשותך כדי לאלץ את תאגידי הביטוח לקיים את התחייבויותיהם ולשלם לך את כל המגיע לך. מטרתנו היא לאפשר לך שיקום כלכלי מלא, ללא חסרון כיס כלשהו.

מכסא הנהג לכס המנהל
נהג אמבולנס שעבד כעוסק עצמאי, איבד את כושרו לעבוד כנהג. אתה יודע לרשום חשבוניות מס, טענה חברת הביטוח, לך תנהל עסקי אמבולנס. שלוש ערכאות דנו בסוגייה והנה התוצאה לפניכם.

ידיעה ממשית - תנאי לשלילת זכויות
19/09/08 | ביטוח רכב
המבוטח נהרג בתאונת דרכים. חברת הביטוח גילתה כי נהג במכוניתו בתקופת פסילה. בתביעת הפיצויים, המשפחה טענה והוכיחה כי המנוח לא היה נוכח בדיון כאשר ניתן נגדו גזר דין עם עונש של פסילה בפועל. גזר הדין הומצא למענו רק לאחר מותו. השופט שמואל ברוך, מבית המשפט המחוזי בתל אביב, דן במחלוקת.

הסיבה הבלעדית-אוטם שריר הלב
17/09/08 | ביטוח
המבוטח לקה באוטם שריר הלב, כאשר הרים במקום עבודתו משא כבד. הוא נותר עם נכות צמיתה. הביטוח הלאומי הכיר בכך שהאירוע מהווה תאונת עבודה. חברת הביטוח, שביטחה אותו מפני נכות מתאונה, סירבה. התאונה לא הייתה הסיבה הבלעדית לנכות, טענה חברת הביטוח, קדמה לה טרשת עורקים רבת שנים. השופטת זהבה אגי, מבית משפט השלום בתל אביב, דנה בפרשנות הנאותה של "הסיבה הבלעדית".

אחריות לאונס בין כתלי בית הספר
13/09/08 | הורות
ילד בן 8 נאנס בתוך כיתת בית הספר על ידי השרת, עובד בית הספר. האנס הורשע ונדון למאסר. האם לבית הספר יש אחריות אזרחית בנזיקין למעשה האונס? האם העובדה שהילד לא בא להעיד על נסיבות האונס עומדת לו לרועץ? את התשובה נותן השופט כרמי מוסק, מבית משפט השלום בירושלים.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI