דף הבית עסקים ייעוץ עסקי האם העסק שלך צריך תקן איזו 9001?
האם העסק שלך צריך תקן איזו 9001?
שלומי זנדברג 26/01/14 |  צפיות: 3878

היום ניתן לראות בכל פינה ובאינספור פרסומים של חברות ועסקים מתחומי פעילות שונים אזכורים להסמכה רשמית לתקן איזו 9001. בהקשר לתקנים באופן כללי ותקני איכות בפרט, תקן ISO 9001 מבית ארגון התקינה הבינלאומי (ISO) נחשב לתקן המוביל והמרכזי בישראל ובעולם, תקן שחברות ועסקים רבים כל כך מוסמכים אליו ופועלים על פיו ממש בצורה ברורה מאליה כחלק מההתנהלות העסקית השוטפת שלהם. מדובר על התקן המוביל בעולם לניהול איכות, כאשר ישנם תקנים בינלאומיים רבים שלמעשה מהווים פירוט מקצועי וספציפי של תקן איכות זה עבור תעשיות ותחומים מסוימים.

אם עדיין אין לעסק שלך הסמכת תקן איזו 9001 ואתה לא בטוח האם יש בכלל צורך להיכנס לתהליך ההסמכה והשינויים התפעוליים שהוא דורש – הגעת למקום הנכון! במאמר זה נפרט לגבי תקן ISO 9001, משמעותו, היתרונות שהוא מספק ושאר מידע שימושי. כמובן שמעבר לנאמר במאמר אינפורמטיבי זה, נשמח לסייע לך להבין האם העסק שלך צריך תקן איזו 9001 וכמו כן לנהל באופן האופטימאלי את תהליך ההסמכה.

אודות תקן איזו 9001

תקן איזו 9001 הוא למעשה חלק מקבוצת התקנים תחת המספור 9000 מבית ארגון התקינה הבינלאומי. זהו כאמור תקן ניהול האיכות המרכזי והמוביל בעולם והוא מיושם על ידי ארגונים מכל הגדלים ובכל תחומי הפעילות, מנותני שירותים ועד יצרנים, מעסקים קטנים ובינוניים ועד תאגידי ענק בינלאומיים. התקן העדכני ביותר הוא תקן איזו 9001:2008, בהתאם לשנת פרסומו. התקן מתייחס באופן פרטני, מעמיק ושימושי להיבטים השונים של ניהול האיכות, הוא מכיל תקנים נוספים מבית ארגון ISO וכן התייחסויות כלליות לגבי ניהול איכות.

בעיקרו, תקן ISO 9001 כולל פירוט והגדרות לגבי הטמעת מערכות ניהול איכות בארגון ושינויים תפעוליים שונים בארגון בהקשר לניהול האיכות והבטחתה – לשביעות רצון הלקוחות והשותפים ועם ייעול משמעותי של תהליכים בארגון. על מנת לקבל הסמכה לתקן איזו 9001 לא מספיק לקרוא את תוכן התקן וליישם את ההגדרות השונות והרבות שבו, יש צורך לנהל תהליך פנים-ארגוני מקיף להטמעת מערכת ניהול איכות ואת כל מרכיבי התקן וכמו כן לעבור מבחני הסמכה של גוף תקינה מוכר ומוסמך.

תקן ISO 9001 הוא התקן הבינלאומי הנפוץ ביותר, במגוון רחב של תעשיות ותחומי פעילות והוא מיושם ככלי ניהולי בכל העולם ובכל יום. באופן כללי, ניתן לומר כי מטרת העל של התקן הינה להבטיח את איכות המוצרים והשירותים שהארגון מספק ללקוחותיו, בהתאם לדרישות הלקוחות, לשביעות רצונם ואף הרבה מעבר לכך מבחינת סטנדרטים של ניהול איכות.

מיועד לארגונים בתעשיות הייצור והשירותים

במהותו, תקן איזו 9001 פונה בעיקר לארגונים מתעשיות הייצור והשירותים. אך זו הגדרה רחבה למדי המכילה בתוכה עסקים, חברות וארגונים במגוון אדיר של תחומי פעילות פרטניים ובהיקפי פעילות משתנים. למרות הרוחביות של "קהל היעד" של התקן הבינלאומי לניהול איכות ISO 9001, בהחלט ניתן לומר כי חברות העוסקות בייצור מוצרים, רכיבים וסחורות למיניהן יכולות להרוויח רבות מיישום התקן וכך גם ספקי שירותים – בעיקר אלו הפועלים בקנה מידה גדול יחסית ומול לקוחות בעלי אופי מוסדי או חברות פרטיות גדולות.  

מכאן, חנות מכולת שכונתית לא זקוקה להסמכת איזו 9001, אך מפעל ייצור או ספק שירותים השואפים לזכות במכרזים גדולים כן זקוקים להסמכה הרשמית לצרכים תפעוליים ועסקיים.

יתרונות של הסמכת איזו 9001

· שער לעסקים בינלאומיים: עבור חוזים ועסקאות בינלאומיים רבים (כמו גם חוזים בישראל עצמה!) יש דרישה מחייבת להסמכת איזו 9001 כחלק מהתנאים להשתתפות במכרז או חתימת העסקה.

· התקן מאפשר לארגון לספק מוצר/שירות איכותי יותר ללקוחות.

· התקן מאפשר התייעלות משמעותית בתהליכי עבודה – צמצום במשאבים, תהליכי עבודה יעילים יותר וכן הלאה.

· תקן איזו 9001 מהווה נכס אסטרטגי גם מבחינת מיתוג ושיווק הארגון – עדות לאיכות ואמינות.

· הטמעת מערכת ניהול איכות עפ"י תקן ISO 9001 משפרת את כל שרשרת האספקה והייצור בארגון.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 שלומי זנדברג

שלומי זנדברג, מנכ"ל חברת סינק פרויקטים, המלווה ומסייעת לעסקים וארגונים ברגולציות וקבלת הסמכה לתקני איכות שונים ובכללם גם תקני ISO, רישום אמ"ררישום ספק משרד הביטחון,רישום תמרוקים ועוד. 


מאמרים נוספים מאת שלומי זנדברג
 
האם העסק שלך צריך תקן איזו 9001?
אם עדיין אין לעסק שלך הסמכת תקן איזו 9001 ואתה לא בטוח האם יש בכלל צורך להיכנס לתהליך ההסמכה והשינויים התפעוליים שהוא דורש – הגעת למקום הנכון! במאמר זה נפרט לגבי תקן ISO 9001, משמעותו, היתרונות שהוא מספק ושאר מידע שימושי. כמובן שמעבר לנאמר במאמר אינפורמטיבי זה, נשמח לסייע לך להבין האם העסק שלך צריך תקן איזו 9001 וכמו כן לנהל באופן האופטימאלי את תהליך ההסמכה.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI