דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה דת ומדינה גאה להיות יהודי גאה / חיים אלבום
גאה להיות יהודי גאה / חיים אלבום
צו פיוס 03/08/10 |  צפיות: 4391

קל מאוד לכתוב נגד מצעד הגאווה בירושלים: גאווה זה רע, הומואים ולסביות זה דבר שונה ומשונה, ובכלל - מצעד מחאה נוסף בעיר השסועה הזו הוא דבר מיותר לכל הדעות.
הכי קל לכתוב נגד מצעד הגאווה.
אבל נראה אתכם מצליחים לכתוב נגד המצעד, לא מחדר העבודה הממוזג שלכם או מחלון ביתכם המוגף; נראה אתכם כותבים נגד המצעד לאחר השתתפות אחת בו. ולא, זה לא אומר שאתם הומואים או לסביות - רבים מהצועדים הם סטרייטים שבאו לתמוך ולחזק. ואם אכן הייתם צועדים, הייתם מופתעים לגלות שזהו המקום היפה ביותר בירושלים.

מצעד הגאווה הירושלמי הוא האירוע השליו והמקבל ביותר שאני מכיר. אלפי אנשים צועדים בצוותא ברחובה של עיר, אוחזים בשלטים הקוראים לאהבת ישראל, שפתותיהם נעות וקולם נשמע במילים של קבלה וסובלנות; בלונים בלונים סביב, ואנשים טובים מכל עבר משתאים ומחייכים.
לא מדובר במצעד מחאה, המבקש להתריס או לתקוף. מדובר במצעד של אהבה, המבקש להעלות אל פני השטח קבוצת מיעוט הסובלת מאפליה ומרדיפה. לא מדובר ב'גאווה' יהירה הרומסת את האחר, אלא בגאווה בריאה, כזו המשדרת ביטחון-עצמי ואומץ לב, לאחר שנים רבות של סבל ופחד בארון...

מותר לכם להתנגד למצעד, אך יהיה זה אך ראוי וחכם מצדכם לבוא, לברר וללמוד את הסוגיה אותה אתם מבקשים לבקר. בואו פעם אחת לראות מה באמת קורה באותו "מצעד ססגוני". דברו עם האנשים. הכירו אותם. אלו לא סתם בני אדם. אלו אנשים מהשכבה שלכם, מהמשפחה שלכם ומבית הכנסת שלכם. אלו אנשים שעברו קושי גדול בחייהם והצליחו באומץ רב לצאת מן המיצר ולבנות חיים אמיתיים ובריאים. ולא, אורח החיים החדש שלהם ממש לא מאיים עליכם, מכיוון שאף אחד, 'אופנתי' ככל שיהא, לא יוכל 'לעבור צד', לבחור להיות הומו או לסבית, אם הקב"ה לא ברא אותו כך.
כן, הקב"ה ברא את הלהטבי"ם ככאלה, כמו שלאחד נתן עיניים כחולות ולאחר שיער בלונדיני - נתונים פיזיים שלא ניתן לשנותם באמת. ואם יש כאלה שיגידו לכם שאפשר וצריך 'לתקן את זה' – אמרו להם "לך לאומן שעשאם", או הציעו להם בפשטות, לחתן את בתם האהובה עם בחור הומו ש'התרפא'...

'חברותא', 'בת קול', 'המניין הגאה', שב"ל, וקבוצות בני הנוער הדתיים של איג"י – כל אלו מרכיבים את 'הקהילה הדתית הגאה' שצועדת יחדיו במצעדי הגאווה ומזכירה לכולם ש"ואהבת לרעך כמוך" זהו כלל גדול בתורה. האם יש מקום מתאים יותר מעיר הקודש ירושלים, לקידום ערך הסובלנות הזה?
קדושת ירושלים לא נפגמה ממצעד הגאווה, אלא רק מתעצמת מאהבת ישראל שבו. מוסד המשפחה לא מתערער ממצעד הגאווה, אלא רק מתחזק בקשרי זוגיות שאינם בנויים על שקרים. ואף הגאווה הבסיסית בהיותינו יהודים זוכה למשנה תוקף, כשעם ישראל מקבל אל חיקו את כל בניו ובנותיו. כי עמך כולם צדיקים.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 צו פיוס


 


מאמרים נוספים מאת צו פיוס
 
ירושלים של זהב או של אור / מתי הורוביץ
מזה שנים אני מתפלא מדוע הפך "יום ירושלים" ליום שמחה דתי-ימני-לאומי, בעוד שירושלים שייכת לכולם - לכל החפצים בערכי צדק ושלום בעולם.

רדידות השיח הציבורי / אלחנן הורנמן
רבות הטענות על כך שהשיח הציבורי בישראל רדוד. בעיניי, הסיבה העיקרית לכך נעוצה בזה שקשה למצוא אנשים שיבחנו את הנושאים לעומק לפני שהם מביעים דעה.

"כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ כִּי-גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם"
14/04/11 | צדק חברתי
לעזאזל. לפעמים הדעת פשוט לא מסוגלת להבין מדוע ממשלה יהודית בארץ ישראל מקבלת החלטות כאלה. קבוצה של שרים, חרדים ברובם, הנלחמים חדשות לבקרים על שמירת הצביון היהודי של המדינה בנושאים של שבת וכשרות, מפרה בבוטות ובנבזות את אחד מחוקי התורה הברורים ביותר. כיצד ממשלה נבחרת במדינה דמוקרטית, מעיזה לסלק 400 ילדי עובדים זרים בחזרה לארצות המוצא של הוריהם, שהם עצמם מעולם לא גדלו בהן, ישראלים לכל דבר, שכל חטאם הוא בכך שהוריהם לא החזיקו באישור עבודה חוקי בזמן הוצאת 'פסק הדין' הדרקוני, ובכך שטרם מלאו להם 18 שנים.

לשאלה איך אתה עושה שלום / טל פרי
21/03/11 | מוסיקה
ברמת העיקרון אני חושב שזה מאוד נלוז לצטט שירים כדי להגיד אמירה עמוקה. לטעמי זה מעיד על דלות כושר הביטוי והעדר מקוריות המחשבה.

בחרתי לצטט את השיר הבא כי כבר כחודש שאני מתעסק בזהות שלי כיהודי, אומר לעולם ומגלה לעצמי שאני מבולבל, ונדרש לשאלה מה זה קשור לצו פיוס.


שתי מדינות לשני עמים / טל פרי
02/03/11 | זהות
שוחחתי היום על השאלה מדוע פחות אנשים מגיבים לדבריי לאחרונה. אני סבור שזה כי לאחרונה נמנעתי מלהשמיץ דתיים. הגעתי למסקנה הזאת תוך כדי שיחה, והמשכתי ואמרתי, בלצון, כי אולי כדאי שאחזור להשמיץ דתיים, הרי זה הדבר הנכון לעשות. בן-שיחי הסכים שהרי באמת הם ראוים להשמצה. אפשר לדוגמא לדבר על "דב ליאור".

מי שמאמין לא מחרטט / לינוי בר גפן
06/02/11 | זהות
מיהו חילוני? מי שמקפיד לאכול טרף אבל מתפלל בשעת מצוקה? ואולי מי שמדליק סיגריה מנר השבת? ומיהו חרדי? כל מי שמכריז על עצמו כזה או שמא הרב שלו? לינוי בר גפן תובעת אחריות בהגדרות.

שנה מכה / יונתן יבין
10/01/11 | אקטואליה
2010 לא באמת הייתה שנה נפלאה או מזעזעת. כמו שלא תהיה גם 2011. ובכל זאת אנחנו מרגישים צורך לסכם את העבר ולייחל לעתיד. כאילו שמישהו מרגיש בכלל את חילופי החודשים. יונתן יבין סופר לאחור

כאן גרים בכיף / עינת ברזילי
12/12/10 | דת ומדינה
מקסים ואלינה סרדיוקוב יתחתנו בעזרת השם ובעזרת בג"צ. אבל יש עוד אלפי גרים בארץ שרבנים מקומיים מסרבים לרשום לנישואים מטעמי עליונות על הממסד הדתי – ציוני. זה הזמן לרפורמה

צל ואור בירושלים / עו"ד יובל אלבשן
05/12/10 | אקטואליה
מעשה בדירת עמידר בירושלים, שהמוסדות המטפלים חסמו את חלונותיה ומנעו ממנה אור. החושך, לפעמים פירושו אטימות.

זהות יהודית במאה ה-21 – מה זה בכלל?
25/08/10 | דת ומדינה
תוהים מהי מבחינתכם זהות יהודית במאה ה-21? לכל ישראלי יש את התשובות שלו: יהיו שיגידו כי זהות יהודית היא ציון החגים היהודיים; אחרים יטענו כי זהות יהודית הינה שמירת כל מצוות התורה; ויהיו גם כאלה שיאמרו כי זהות יהודית היא לגור בארץ ולשמור על הפולקלור היהודי מבית אימא. יהדות היא אפוא מגוון נרחב של תשובות לשאלות בסיסיות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI