דף הבית חוק ומשפט דיני עבודה חובת מעסיק לתת תלושי שכר מפורטים לעובד
חובת מעסיק לתת תלושי שכר מפורטים לעובד
יואב 02/02/09 |  צפיות: 3518

מעסיקים רבים אינם טורחים לתת תלושי שכר לעובדיהם, למרות היותם שכירים לכל דבר ועניין. במקרים אחרים בהם כבר מקבל העובד תלוש שכר, קשה לדעת מהתלוש על זכויותיו של העובד. פעמים, נעשה דבר זה במכוון על ידי המעסיק, מתוך ידיעה כי ככל שהדברים יהיו יותר מוצנעים, כך יקשה על העובד לדרוש ולהוכיח את המגיע לו במקרה וירצה לתבוע את מעסיקו.

ובכן, בחודש יולי 2008 פורסם תיקון לחוקי הגנת השכר, המטיל חובה על המעבידים לנהל פנקס שכר ותלוש שכר מפורטים לפרטי פרטים. תחילת החוק מראשון למרץ 2009. חוק זה עושה סדר וצדק עם העובד ומעניש קשות מעביד אשר יתחכם באמצעות דיווחי שכר לא בזמן ולא במדויק. לא עוד אי מתן תלושי משכורת בזמן, לא עוד דיווחים מעורפלים ולא מדויקים, שלא לדבר על היעדר דיווחים בנוגע לנתוני שכר ועבודה בתלוש. החוק מחייב שתלוש השכר יכיל פירוט כמו: פרטי זיהוי, תחילת ההעסקה, ותק מצטבר, תקופת תשלום, שעות עבודה בפועל, פרטי חופשה, מחלה, שכר רגיל, תוספות, שכר חייב במס ובביטוח לאומי, שכר קובע לסוציאליות ועוד.


החוק קובע סנקציות פליליות ואזרחיות על מעביד המתרשל בכך. אחד הדברים החשובים שחוק זה מסדיר הוא רישומי נוכחות שעל המעביד לנהל עם עובדיו. מעביד שלא יציג רישומי נוכחות כשהוא מתבקש לעשות זאת, יצטרך הוא להוכיח שהעובד לא עבד שעות נוספות ויחויב לשלם לעובד עבור 60 שעות נוספות מידי חודש. יצוין כי עד עתה חויב העובד להוכיח כי עבד שעות נוספות ואם המעביד לא אפשר לו לקבל את דו"חות הנוכחות, לא יכל העובד להוכיח זאת ותביעתו נפלה. החוק הולך עוד לטובת העובד והופך את נטלי ההוכחה לא רק בסעיף "חופשה" אלא גם בהבראה, נסיעות ועוד. אם המעסיק לא מסר תלוש לעובד, כמוהו כאילו לא שולמו לעובד התוספות המגיעות לו מכוח החוק. אין ספק כי זוהי מהפכה של ממש לטובת העובדים וקפיצת מדרגה ענקית במימוש זכויות עובדים שכירים בישראל .

ד"ר דוד סער, עורך דין

משרד עורכי דין


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 יואב

שחזור מידע

צימרים

בריכות

הובלות

קידום אתרים 


מאמרים נוספים מאת יואב
 
מאפייני משרד עורכי דין בגדלים שונים
משרד עורכי דין מתחיל ממשרד קטן עם עורך דין אחד, עד למשרדים עם מאות או אלפי עורכי דין. למרות שכל עורך דין מחייב על זמנו למשרד עורכי דין בגדלים שונים יש מאפיינים שונים. בהבנת חלק מהמאפיינים נדע יותר טוב כיצד לקבל שרות אפקטיבי מעורך הדין.

מאפייני משרד עורכי דין בגדלים שונים
משרד עורכי דין מתחיל ממשרד קטן עם עורך דין אחד, עד למשרדים עם מאות או אלפי עורכי דין. למרות שכל עורך דין מחייב על זמנו למשרד עורכי דין בגדלים שונים יש מאפיינים שונים. בהבנת חלק מהמאפיינים נדע יותר טוב כיצד לקבל שרות אפקטיבי מעורך הדין.

מציאת משרד עורכי דין מתאים לעמותה
להלן כמה נקודות לגבי עבודה עם משרד עורכי דין עבור עמותה ללא מטרת רווח. הרבה תלוי כמובן , בנושאים בהם העמותה שלכם עוסקת. אם אתם בתחילת דרככם, תזדקקו לשירות משפטי אחר מאשר מצב בו עובד תובע אתכם על עוול שנגרם לו.

תאונת עבודה –מי אחראי המעסיק הישיר או מזמין העבודה?
השאלה של מי האחריות בתאונת עבודה עולה חדשות לבקרים בבית המשפט, ולא תמיד הגבולות ברורים די צורכם. נהוג לתבוע את כל מי שקשור בביצוע העבודה או הקשור לתאונה, גם אם הקשר הוא עקיף ורחוק.

חובת מעסיק לתת תלושי שכר מפורטים לעובד
מעסיקים רבים אינם טורחים לתת תלושי שכר לעובדיהם, למרות היותם שכירים לכל דבר ועניין. במקרים אחרים בהם כבר מקבל העובד תלוש שכר, קשה לדעת מהתלוש על זכויותיו של העובד. פעמים, נעשה דבר זה במכוון על ידי המעסיק, מתוך ידיעה כי ככל שהדברים יהיו יותר מוצנעים, כך יקשה על העובד לדרוש ולהוכיח את המגיע לו במקרה וירצה לתבוע את מעסיקו

צימרים בחורף
19/11/08 | צימרים
החורף מעורר אסוציאציות שונות. באופן פרדוכסלי – או לא... - הוא מעורר בעיקר מחשבות, רגשות, משאלות וכיסופים לדברים חמים: תה. פוך. חיבוק. חורף הוא העונה של ההתכרבלויות. של ההצטנפויות. עונתם של הסוודרים. של הצעיפים. של כל הדברים העוטפים. יש מקום טבעי, מועדף ומתבקש למצוא את כולם בכפיפה אחת, תחת קורת גג אחת – בצימרים

פיצויים לנפגעי תאונות דרכים
18/11/08 | נזיקין
רוב העבודה של עורכי הדין היום בתחום הנזיקין מגיעה בזכות תביעות בגין תאונות דרכים. נושא זה הוא מין תופעה חברתית שאנו מנסים להתמודד איתה בכל מיני אפיקים. הדרך בה בחר המחוקק להסדיר את נושא הת.ד. הוא באמצעות חוק הפיצויים

משתלה - סקירת עסק
03/11/08 | גינון
משתלה היא מקום בו מרבים ומגדלים צמחים לגדלים סבירים לשימוש. ניתן למצוא כיום משתלות אשר מוכרות פרחים צמחים ועצים לציבור הרחב, משתלות אשר מוכרות בסיטונאות או משתלות אשר מוכרות רק למשתלות אחרות ולגני נוף מסחריים. כיום אף ניתן למצוא משתלות פרטיות אשר מיועדות אך ורק לבעלי נכסים פרטיים. רוב המשתלות מוכרות זרעים, פרחים ושתילים גם דרך הדואר.

הובלת פסנתרים – עבודה למומחים!
02/11/08 | מעבר דירה
הובלות הוא תחום מאד תחרותי, מי מאיתנו לא נזקק לשירותן של חברות הובלות על מנת להעביר את מיטלטלינו למעונינו החדש. המון חברות פועלות היום בשוק וניתן למצוא שלל מובילים במרחק הקלקה. חשוב לעשות שיעורי בית בטרם באים להוביל או לאחסן את רכושכם יקר הערך. במיוחד אם ברשותכם רכוש לא שיגרתי כל כך כמו פסנתר.

אנטי סליפ
מגוון סוגי פעילות דורשים ערכי התנגדות להחלקה TRACKTION)) – אנטי סליפ שונים.
הליכה בקו ישר במקום מוכר היא אחת הפעולות השכיחות בעלות הדרישה הנמוכה ביותר לאנטי סליפ.
פניות, האצת התנועות או עצירות דורשות ערכי אנטי סליפ גבוהות יותר.
הליכה מהירה או ריצה מסוכנות יותר עקב תופעת ההחלקה על משטח רטוב, משומן, מאובק או חולי.

     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI