דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה דת ומדינה מדינה על ספת הפסיכולוג / חנוך דאום
מדינה על ספת הפסיכולוג / חנוך דאום
צו פיוס 20/07/10 |  צפיות: 3170

בעיני, הסיבה לרוב הסכסוכים הפנימיים שלנו, בין חרדים לחילונים, אשכנזים לספרדים, מתנחלים לפלסטינים, דומה לסיבה שבגללה יש סכסוכים פנימיים גם בתוכנו. המתכון הנכון ביותר לפיוס אם כן, הוא טיפול פסיכולוגי מקיף. לכולם.

אדגים את טענתי מענייני אקטואליה: לפני זמן לא רב קיבל אדם קצת משונה שלוש שנים בכלא, יען כי זרק נעל על נשיאת בית המשפט העליון. במקום לשלוח אותו, לכל היותר, לעבודות שירות ולחייב אותו להשתתף בסדנא לשליטה בדחפים, שלחו אותו לכלא. במקום לשלוח לטיפול, שלחו למאסר.

אבל זה לא הכל: נהגים שהרגו הולך רגל וניסו לברוח מתת את דינם, קיבלו לאחרונה שלוש שנים בלבד בעסקת טיעון. עברייני מין מקבלים שלוש שנים, סוחרי סמים, סרסורים, מי לא עמד לדין ויצא עם שנה או שנתיים בפנים. אבל האזרח האומלל הזה, אזרח שעל פניו נראה כאידיוט גמור, עשה מעשה אחר, חמור בהרבה: הוא התעסק עם כבוד השופטת.

מבחן בוזגלו? שכחו מזה. לו היה זורק נעל על אדם ברחוב, לו היה זורק נעל על עובד חברת הדואר, על מאבטח בקניון, על מוכר שווארמה, היה נפתח לו תיק ונסגר לאחר חצי שנה מחוסר עניין לציבור. במקרה המחמיר ביותר הוא היה יושב שבועיים במעצר, משלם איזה קנס, ואולי מקבל גם צו הרחקה. אבל להתעסק עם שופטת? זה כבר עניין אחר. ולמה? כי גם בית המשפט, כישות, נפגע באופן הזקוק לטיפול. זו הייתה פגיעה נרקיסיסטית בכבודה של המערכת. ראו איך התפתח סיפור של אדם הזקוק לטיפול לא מסובך, לתוך קרב כל כך קשה עם סוף טראגי בכלא. ראו כמה נורא זה להזניח את הנפש.

אני מביא את המקרה הזה כדוגמא, אבל כך אני רואה את כל ענייני האקטואליה: ראש ממשלת טורקיה, ארדואן, מרגיש אשמה על מה שחולל לארמנים, אז הוא משליך עלינו את זעמו. ענת קם מתקוטטת עם דמויות סמכות ואוגרת באופן כפייתי מסמכים - לכל משבר יש סיבה, ובעיני היא קודם כל סיבה פסיכולוגית, הנעוצה באיזה רעב או משבר.

כך אני רואה גם את היחסים בין העדות השונות והחברות השונות בחברה הישראלית. יותר ממצע חדש או מסמך הבנות, יש צורך בטיפול קבוצתי הגון. נשבע לכם שזה יעזור. ואחר כך אולי אפילו אכתוב על הטיפול הזה ספר. 


חנוך דאום הוא עיתונאי ומחבר הספר "בשביל הנפש" יחד עם אריאל הרטמן, שיצא לאור לאחרונה.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 צו פיוס


 


מאמרים נוספים מאת צו פיוס
 
ירושלים של זהב או של אור / מתי הורוביץ
מזה שנים אני מתפלא מדוע הפך "יום ירושלים" ליום שמחה דתי-ימני-לאומי, בעוד שירושלים שייכת לכולם - לכל החפצים בערכי צדק ושלום בעולם.

רדידות השיח הציבורי / אלחנן הורנמן
רבות הטענות על כך שהשיח הציבורי בישראל רדוד. בעיניי, הסיבה העיקרית לכך נעוצה בזה שקשה למצוא אנשים שיבחנו את הנושאים לעומק לפני שהם מביעים דעה.

"כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ כִּי-גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם"
14/04/11 | צדק חברתי
לעזאזל. לפעמים הדעת פשוט לא מסוגלת להבין מדוע ממשלה יהודית בארץ ישראל מקבלת החלטות כאלה. קבוצה של שרים, חרדים ברובם, הנלחמים חדשות לבקרים על שמירת הצביון היהודי של המדינה בנושאים של שבת וכשרות, מפרה בבוטות ובנבזות את אחד מחוקי התורה הברורים ביותר. כיצד ממשלה נבחרת במדינה דמוקרטית, מעיזה לסלק 400 ילדי עובדים זרים בחזרה לארצות המוצא של הוריהם, שהם עצמם מעולם לא גדלו בהן, ישראלים לכל דבר, שכל חטאם הוא בכך שהוריהם לא החזיקו באישור עבודה חוקי בזמן הוצאת 'פסק הדין' הדרקוני, ובכך שטרם מלאו להם 18 שנים.

לשאלה איך אתה עושה שלום / טל פרי
21/03/11 | מוסיקה
ברמת העיקרון אני חושב שזה מאוד נלוז לצטט שירים כדי להגיד אמירה עמוקה. לטעמי זה מעיד על דלות כושר הביטוי והעדר מקוריות המחשבה.

בחרתי לצטט את השיר הבא כי כבר כחודש שאני מתעסק בזהות שלי כיהודי, אומר לעולם ומגלה לעצמי שאני מבולבל, ונדרש לשאלה מה זה קשור לצו פיוס.


שתי מדינות לשני עמים / טל פרי
02/03/11 | זהות
שוחחתי היום על השאלה מדוע פחות אנשים מגיבים לדבריי לאחרונה. אני סבור שזה כי לאחרונה נמנעתי מלהשמיץ דתיים. הגעתי למסקנה הזאת תוך כדי שיחה, והמשכתי ואמרתי, בלצון, כי אולי כדאי שאחזור להשמיץ דתיים, הרי זה הדבר הנכון לעשות. בן-שיחי הסכים שהרי באמת הם ראוים להשמצה. אפשר לדוגמא לדבר על "דב ליאור".

מי שמאמין לא מחרטט / לינוי בר גפן
06/02/11 | זהות
מיהו חילוני? מי שמקפיד לאכול טרף אבל מתפלל בשעת מצוקה? ואולי מי שמדליק סיגריה מנר השבת? ומיהו חרדי? כל מי שמכריז על עצמו כזה או שמא הרב שלו? לינוי בר גפן תובעת אחריות בהגדרות.

שנה מכה / יונתן יבין
10/01/11 | אקטואליה
2010 לא באמת הייתה שנה נפלאה או מזעזעת. כמו שלא תהיה גם 2011. ובכל זאת אנחנו מרגישים צורך לסכם את העבר ולייחל לעתיד. כאילו שמישהו מרגיש בכלל את חילופי החודשים. יונתן יבין סופר לאחור

כאן גרים בכיף / עינת ברזילי
12/12/10 | דת ומדינה
מקסים ואלינה סרדיוקוב יתחתנו בעזרת השם ובעזרת בג"צ. אבל יש עוד אלפי גרים בארץ שרבנים מקומיים מסרבים לרשום לנישואים מטעמי עליונות על הממסד הדתי – ציוני. זה הזמן לרפורמה

צל ואור בירושלים / עו"ד יובל אלבשן
05/12/10 | אקטואליה
מעשה בדירת עמידר בירושלים, שהמוסדות המטפלים חסמו את חלונותיה ומנעו ממנה אור. החושך, לפעמים פירושו אטימות.

זהות יהודית במאה ה-21 – מה זה בכלל?
25/08/10 | דת ומדינה
תוהים מהי מבחינתכם זהות יהודית במאה ה-21? לכל ישראלי יש את התשובות שלו: יהיו שיגידו כי זהות יהודית היא ציון החגים היהודיים; אחרים יטענו כי זהות יהודית הינה שמירת כל מצוות התורה; ויהיו גם כאלה שיאמרו כי זהות יהודית היא לגור בארץ ולשמור על הפולקלור היהודי מבית אימא. יהדות היא אפוא מגוון נרחב של תשובות לשאלות בסיסיות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI