דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה דת ומדינה חרדים
חרדים
צו פיוס 25/07/10 |  צפיות: 2960

בישראל קיימת קהילה תוססת של חרדים - כ-8 אחוזים מאזרחי ישראל מגדירים עצמם חרדים ומתבססים על ההנחה המאפיינת את היהדות החרדית שלפיה "חדש אסור מן התורה". הציבור הישראלי מכיר את אורחות חייהם, פעילותם והתנהלותם של חרדים בעיקר מכלי תקשורת שונים, פחות ממגע אישי ויומיומי. כולנו יודעים כי חרדים מקפידים על צניעות בלבושם, כי חרדים מקפידים על כשרות באופן מחמיר במיוחד; אנו יודעים כי חרדים מקיימים בתוכם ארגוני צדקה ונדבה, וכי חרדים רבים מעדיפים לימוד תורה על פני עיסוק בעבודות חול שונות. אלה הדברים הידועים כמעט לכל ישראלי על חרדים - בארץ ובחו"ל. אולם מה ידוע על חרדים מעבר לאותן עובדות יבשות?

לכל אורך שנותיה, יחסיהם של חרדים עם מדינת ישראל זכו להבלטה ניכרת באמצעי התקשורת וגם בפוליטיקה. מן פגישה בין ראש הממשלה הראשון, דוד בן-גוריון, ובין הרב אברהם ישעיה קרליץ (הלא הוא "החזון איש") נולדה ההשוואה המפורסמת שלפיה עגלת החילונים היא עגלה ריקה בעוד זו של ה-חרדים היא עגלה מלאה. אולם עבור מבחינת רוב הישראלים, הידע על חרדים בארץ הוא מינורי בלבד.

כך, לא הרבה יודעים כי בעשור האחרון החלה התערות תעסוקתית של חרדים בתעשיית הייטק, בעיקר באזור ירושלים. גברים חרדים רבים מעודדים כיום את נשותיהם לצאת לעבודה. בנוסף לעיסוק החרדי הקבוע בלימוד תורה, מתפתחת תעשיית קולנוע חרדית. חרדים לא מעטים מביעים עניין בכך. ישנה התקרבות ממשית של חרדים למדינת ישראל: יהודה משי זהב, איש העדה החרדית, הדליק משואה לתפארת מדינת ישראל ביום העצמאות. ברחבי האינטרנט הולכת ומתגברת פעילות של חרדים המעוניינים לחרוג מגבולות העיתונות החרדית המסורתית בדמות יומונים כמו "יתד נאמן" ו"המודיע".

חרדים הם חלק אינטגראלי מאוכלוסייתה של מדינת ישראל. ככל שהדיאלוג עם החברה החרדית ילך ויעמיק, כך יוכלו חילוניים ו-חרדים - מכל הזרמים ומכל האמונות - לקיים שיח ממשי ביניהם. שיח כזו דורש ידע והבנה. אם עוד לא שאלת את עצמך מה אתה יודע באמת על חרדים בישראל, הגיעה העת לשנות זאת.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 צו פיוס


 


מאמרים נוספים מאת צו פיוס
 
ירושלים של זהב או של אור / מתי הורוביץ
מזה שנים אני מתפלא מדוע הפך "יום ירושלים" ליום שמחה דתי-ימני-לאומי, בעוד שירושלים שייכת לכולם - לכל החפצים בערכי צדק ושלום בעולם.

רדידות השיח הציבורי / אלחנן הורנמן
רבות הטענות על כך שהשיח הציבורי בישראל רדוד. בעיניי, הסיבה העיקרית לכך נעוצה בזה שקשה למצוא אנשים שיבחנו את הנושאים לעומק לפני שהם מביעים דעה.

"כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ כִּי-גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם"
14/04/11 | צדק חברתי
לעזאזל. לפעמים הדעת פשוט לא מסוגלת להבין מדוע ממשלה יהודית בארץ ישראל מקבלת החלטות כאלה. קבוצה של שרים, חרדים ברובם, הנלחמים חדשות לבקרים על שמירת הצביון היהודי של המדינה בנושאים של שבת וכשרות, מפרה בבוטות ובנבזות את אחד מחוקי התורה הברורים ביותר. כיצד ממשלה נבחרת במדינה דמוקרטית, מעיזה לסלק 400 ילדי עובדים זרים בחזרה לארצות המוצא של הוריהם, שהם עצמם מעולם לא גדלו בהן, ישראלים לכל דבר, שכל חטאם הוא בכך שהוריהם לא החזיקו באישור עבודה חוקי בזמן הוצאת 'פסק הדין' הדרקוני, ובכך שטרם מלאו להם 18 שנים.

לשאלה איך אתה עושה שלום / טל פרי
21/03/11 | מוסיקה
ברמת העיקרון אני חושב שזה מאוד נלוז לצטט שירים כדי להגיד אמירה עמוקה. לטעמי זה מעיד על דלות כושר הביטוי והעדר מקוריות המחשבה.

בחרתי לצטט את השיר הבא כי כבר כחודש שאני מתעסק בזהות שלי כיהודי, אומר לעולם ומגלה לעצמי שאני מבולבל, ונדרש לשאלה מה זה קשור לצו פיוס.


שתי מדינות לשני עמים / טל פרי
02/03/11 | זהות
שוחחתי היום על השאלה מדוע פחות אנשים מגיבים לדבריי לאחרונה. אני סבור שזה כי לאחרונה נמנעתי מלהשמיץ דתיים. הגעתי למסקנה הזאת תוך כדי שיחה, והמשכתי ואמרתי, בלצון, כי אולי כדאי שאחזור להשמיץ דתיים, הרי זה הדבר הנכון לעשות. בן-שיחי הסכים שהרי באמת הם ראוים להשמצה. אפשר לדוגמא לדבר על "דב ליאור".

מי שמאמין לא מחרטט / לינוי בר גפן
06/02/11 | זהות
מיהו חילוני? מי שמקפיד לאכול טרף אבל מתפלל בשעת מצוקה? ואולי מי שמדליק סיגריה מנר השבת? ומיהו חרדי? כל מי שמכריז על עצמו כזה או שמא הרב שלו? לינוי בר גפן תובעת אחריות בהגדרות.

שנה מכה / יונתן יבין
10/01/11 | אקטואליה
2010 לא באמת הייתה שנה נפלאה או מזעזעת. כמו שלא תהיה גם 2011. ובכל זאת אנחנו מרגישים צורך לסכם את העבר ולייחל לעתיד. כאילו שמישהו מרגיש בכלל את חילופי החודשים. יונתן יבין סופר לאחור

כאן גרים בכיף / עינת ברזילי
12/12/10 | דת ומדינה
מקסים ואלינה סרדיוקוב יתחתנו בעזרת השם ובעזרת בג"צ. אבל יש עוד אלפי גרים בארץ שרבנים מקומיים מסרבים לרשום לנישואים מטעמי עליונות על הממסד הדתי – ציוני. זה הזמן לרפורמה

צל ואור בירושלים / עו"ד יובל אלבשן
05/12/10 | אקטואליה
מעשה בדירת עמידר בירושלים, שהמוסדות המטפלים חסמו את חלונותיה ומנעו ממנה אור. החושך, לפעמים פירושו אטימות.

זהות יהודית במאה ה-21 – מה זה בכלל?
25/08/10 | דת ומדינה
תוהים מהי מבחינתכם זהות יהודית במאה ה-21? לכל ישראלי יש את התשובות שלו: יהיו שיגידו כי זהות יהודית היא ציון החגים היהודיים; אחרים יטענו כי זהות יהודית הינה שמירת כל מצוות התורה; ויהיו גם כאלה שיאמרו כי זהות יהודית היא לגור בארץ ולשמור על הפולקלור היהודי מבית אימא. יהדות היא אפוא מגוון נרחב של תשובות לשאלות בסיסיות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI