דף הבית אינטרנט והחיים ברשת פיתוח אתרים נועם קוריס כותב על תקנון לאתר אינטרנט
נועם קוריס כותב על תקנון לאתר אינטרנט
נועם קוריס 13/12/10 |  צפיות: 4314

עורך דין נועם קוריס, מייסד משרד נ. קוריס ושות' עורכי דין

מהו תקנון  ?
תקנון  מהווה אוסף של כללים ותנאים, במדינת ישראל נקבעו מס' תקנונים כחלק מהחוק, כאשר נוסח התקנונים בחוק נחשב כהסכם בין הצדדים הרלוונטיים.
בחוק החברות, כמו גם בחוק הבתים המשותפים, צירף המחוקק תקנון  מצוי, אשר, למעט במקרים בהם יחליטו הצדדים הקשורים אחרת, יחשב התקנון המצוי כהסכם מחייב בין הצדדים.
מהו תקנון אתר אינטרנט ?
תקנון לאתר אינטרנט נחשב כהסכם מחייב בין מפעילי אתר האינטרנט ו/או הבעלים של האתרים לבין הגולשים באתר האינטרנט, באמצעות תקנון לאתר האינטרנט, המהווה הסכם מחייב עם הגולשים, יכול מחד בעל האתר לחייב את הגולשים לגלוש באתר ובלבד שיעמדו בתנאים שבתקנון ומאידך לגולשים תהא מודעות לתנאים, טרם יבצעו פעולות באתר.
למה אני צריך תקנון לאתר האינטרנט ? 
העדר תקנון לאתר גורם עוול לגולשים וגם לסיכונים רבים למפעיל האתר אשר ניתן למנוע  באמצעות התקנון.
מטרת התקנון להמעיט ככל הניתן את החשיפה להפרות סעיפי חוק באתר האינטרנט, ובין היתר לפי: חוק איסור לשון הרע, חוק זכויות יוצרים, חוק הגנת הצרכן, חוק הגנת הפרטיות, חוק עוולות מסחריות, חוק החוזים, חוק עשיית עושר ולא במשפט, פקודת הנזיקין ועוד רשימת חוקים ודינים נוספים.
כך למשל, קיבלו בתי המשפט את עמדתו של בעל אתר אינטרנט, כי האמור בתקנון אתר האינטרנט שלו מחייב את הגולשים, למשל בכל הנוגע לעסקה של רכישת מחשב כף יד, באמצעות האתר.
ראה 3162/05 (באר שבע) דינקין אולגה נגד סאקל און ליין (אס.או.אל )1999 בע"מ
תקנון אתרי האינטרנט של ישראל
תקנון אתרי האינטרנט של ישראל מעניק רישיונות שימוש בתקנוני אינטרנט לאתרי אינטרנט בישראל, רישיונות השימוש בתקנונים הינם רישיונות הדומים מאוד במהותם לרישיונות השימוש המוכרים בתוכנה, למשל רישיון השימוש שמעניקה Microsoft לשימוש בתוכנת הWindows (חלונות).
היתרון הגדול בהענקת רישיונות לשימוש בתקנון, להבדיל למשל, מניסוח תקנון על ידי עו"ד והעלתו לאתר כמות שהוא, הוא ההתעדכנות המתמדת של התקנון המצוי על שרתי תקנון אתרי האינטרנט של ישראל, על ידי עורכי הדין, מומחי משפט האינטרנט, המעודכנים כל העת בהתפתחויות המשפט בישראל ודואגים בכל עת להתאים  את לשון התקנון המחייב של אתרי האינטרנט בישראל, להתפתחות המשפט המהירה בישראל ולשינויים בחוקי המדינה.
תקנון מתאים
תקנון טוב ומתעדכן, יוכל לסייע לבעל אתר במגוון רחב מאוד של תחומים, כך למשל תקנון טוב יגן בצורה טובה יותר על בעל האתר בכל הקשור לזכויות היוצרים לגבי תכנים באתר, התקנון יכול להסיר מבעל האתר אחריות במקרה של הפרת חוק איסור לשון הרע ראה א 37692/03 (ת"א) יצחק סודרי ואח' נ' ארנון שטלריד, התקנון יכול להסיר אחריות במקרים הנוגעים לחוק הגנת צרכן, חוק עשיית עושר ולא במשפט וגם לפקודת הנזיקין, חוק העוולות המסחריות ועוד.
ולכן, בטרם תמצאו עצמכם חשופים לתביעות, מעבירים זמנכם היקר בבתי המשפט וממשיכים להתבלבל (כמו כולנו) על מה זה בכלל אינטרנט, כדאי שתגנו על עצמכם ועל אתר האינטרנט שלכם.
מומלץ לרכוש רישיון לתקנון האתר במבצע, באמצעות אתר תקנון גילוי נאות.
לפרטים נוספים ובכדי להתחיל ולהגן על עצמך פנה לאתר תקנון

האמור אינו מהווה יעוץ משפטי


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 נועם קוריס

עורך דין נועם קוריס מייסד משרד עורכי דין נ. קוריס ושות'

המשרד מלווה דרך קבע יוזמות עסקיות

www.kurislaw.com 


מאמרים נוספים מאת נועם קוריס
 
נועם קוריס כותב על תקנון לאתר אינטרנט
עו"ד נועם קוריס כותב על תקנון לאתר אינטרנט

נועם קוריס כותב על חוק דואר זבל
עורך דין נועם קוריס כותב על חוק דואר זבל

נועם קוריס מסביר על פרסום מותר בפייסבוק
עורך דין נועם קוריס כותב על חוק התקשורת החדש ותקנון הפייסבוק

עו"ד נועם קוריס כותב על חופש הביטוי
13/12/10 | פלילי
עו"ד נועם קוריס כותב על חופש הביטוי

נועם קוריס כותב על נטל ההוכחה בתביעות על פי שיקים
נועם קוריס כותב על נטל ההוכחה בתביעות על פי שיקים

עו"ד נועם קוריס כותב על חופש הביטוי באתרי אינטרנט
עורך דין נועם קוריס ממשרד נ. קוריס ושות' כותב על חופש הביטוי באתרי אינטרנט
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI