דף הבית ביטוח ביטוח רכוש הטעייה ברגל גסה
הטעייה ברגל גסה
חיים קליר,עו"ד 27/07/08 |  צפיות: 3607

הטעייה ברגל גסה

1983-2008© חיים קליר ושות' http://www.kalir.co.il

בעבר התרענו על כך שחברות הביטוח עושות שימוש במכשיר הפוליגרף דווקא אל מול מבוטחים תמימים, כניסיון אחרון להפילם בפח, ורק כאשר אין בידיהם שום חשד מבוסס.

המקרה הבא ידגים זאת.

באחד הלילות, חזרו בני הזוג אריאלה ויוסי גרינפלד לדירתם, השוכנת בבית משותף ברמת אביב.

כבר מרחוק, בטרם נכנסו לבניין, הבחינו כי כל האורות בדירה דולקים. ליבם ניבא להם רעות. הם מיהרו לעלות. כשפתחו את הדלת נגלתה בפניהם אנדרלמוסיה. אורחים לא קרואים ביקרו בדירה ורוקנו אותה.

לאחר הזעזוע הראשוני, נזכרו בני הזוג גרינפלד כי רכשו מבעוד מועד ביטוח. הם התקשרו לחברת הביטוח שלהם.

"הראל בשביל השקט הנפשי שלך, שלום", ענה קול רצוף חיבה מהעבר השני.

בני הזוג גרינפלד הודיעו כי ביתם נפרץ וכי הם מבקשים לממש את זכותם לפי הפוליסה. מרגע זה ואילך נעלמה חיבת הצד השני והשקט הנפשי של בני הזוג גרינפלד היה מהם והלאה.

אל דירתם של גרינפלד הגיעו חוקרים והתנהגו אליהם כאילו הם, בני הזוג גרינפלד, היו הפורצים.

אתם חייבים לעבור בדיקת פוליגרף, אמרו חוקרי הראל לגרינפלד. אם תסרבו לבדיקה, החלונות הגבוהים בחברת הביטוח יראו בכם אנשים שאינם דוברי אמת. או אז יתחיל הליך "לא נעים" של חקירות ובדיקות. לעומת זאת אם תסכימו לעבור את הבדיקה, היא תבוצע צ'יק צ'אק. 48 שעות לאחר הבדיקה ייסגר התיק והראל תשלם לכם ללא כל בדיקות נוספות.

מה יש לנו לחשוש מהפוליגרף, הביט הבעל באשתו. הרי זו מכונת אמת ואנחנו ישרים. אני חותם. והוא אכן חתם.

לאחר החתימה, המתינו הגרינפלדים לבדיקה. המתינו והמתינו עד בוש. אך איש לא זימן אותם.

בינתיים החלו להתרוצץ שמועות בין השכנים, בין בני המשפחה, אפילו אצל רואה החשבון שלהם. חוקרים מטעם הראל פנו אליהם, הטילו ספק ביושרם ופגעו בשמם הטוב.

גרינפלד פנה שוב ושוב אל החוקרים והתחנן כי יבדקו אותו בפוליגרף, כפי שהובטח לו.

החקירה בפני סיום, הודיעו לו החוקרים. אין עוד צורך בפוליגרף. תפנה להראל ותקבל את הפיצוי המגיע לך.

אולם הפיצוי לא הגיע.

חלפו 4 חודשים. חוקר הראל הודיע לגרינפלד כי בהראל התחרטו. עליו לעבור את בדיקת הפוליגרף.

אכן, הודה החוקר, בדקנו אתכם מכף רגל ועד ראש. לא מצאנו בתביעתכם כל רבב. אבל חברת הביטוח רוצה להסיר כל חשש שאתם רמאים והם עומדים על בדיקת הפוליגרף.

בשלב זה כבר הבינו בני הזוג גרינפלד כי מישהו בחברת הראל מנסה לעשות עליהם סיבוב. הם סירבו ללכת לבדיקה ופנו לבית משפט השלום בתל אביב.

מה רוצים ממני, אמרה הראל לשופט ישי קורן. נהגתי כפי שנוהגות כל חברות הביטוח בארץ. היה לי חשד ועשיתי את כל הדרוש כדי לאמת אותו.

לא מצאתי כל בסיס לקיומו של חשד, קובע השופט קורן. חברת ביטוח אינה רשאית להעלות טענות כך סתם ולהסתפק בהן כדי להטיח חשדות במבוטחיה.

ולגבי בדיקת הפוליגרף, מוסיף השופט, צדק המבוטח כאשר סירב לגשת אליה.

"מבוטח המבקש לממש את זכויותיו אינו נמצא מול חברת הביטוח בעמדת מיקוח שווה. יחסי הכוחות עומדים לטובתה של חברת הביטוח. במיוחד נכון הדבר, כשלא נאמר לו שהוא רשאי לסרב לחתום על הסכם פוליגרף. ואדרבה, נאמר לו במפורש, כי חתימתו על ההסכם מהווה תנאי לקבלת תגמולי הביטוח. הראל הפרה את חובת הגילוי המיוחדת החלה עליה, לפיה עליה להסביר למבוטח, הסבר היטב, על מה הוא חותם".

על יסוד כל אלה, קבע השופט, כי הראל פעלה שלא כדין בהחתימה את גרינפלד על הסכם לביצוע בדיקת פוליגרף, מבלי לגלות את אזנו באשר לזכותו לסרב ללכת לבדיקה. הסכם הפוליגרף, מוסיף השופט, נחתם תוך הטעיית המבוטח כי הבדיקה תבוצע מיידית ותוך 48 שעות ישולמו לו תגמולי הביטוח. לאחר מכן הופר הסכם הפוליגרף ברגל גסה על ידי הראל.

בדין ביטל גרינפלד את הסכם הפוליגרף וסרב לביצוע הבדיקה.

בסופו של דיון, חייב השופט ישי קורן את חברת הראל לשלם לגרינפלד את מלוא תגמולי הביטוח ובנוסף פיצויים בסך 20,000 שקל, הפרשי הצמדה וכפל ריבית מיוחדת עבור הפרת הסכם הפוליגרף, החקירה שנערכה בעקבותיו, והסירוב לשלם תגמולי ביטוח בשל חשדות מופרכים שאין בהם ממש.

                                                     חיים קליר, עו"ד

משרד עו"ד חיים קליר מתמחה בייצוג והופעה בבתי המשפט, במשפטי ביטוח ונזיקין. לפרטים נוספים ראה באתר המשרד http://www.kalir.co.il
המשרד ממוקם בבית שרבט, רחוב קויפמן 4 ת.ד. 50092 תל אביב 61500.
טלפון: 03-5176626, פקס: 03-5177078.
סלולארי: 054-4400005
למשרד סניפים במודיעין: 08-9714884
ובחיפה: 04-8524531

מסמך 677


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 חיים קליר,עו"ד


 


מאמרים נוספים מאת חיים קליר,עו"ד
 
מדריך להתמודדות עם חוקרי חברת הביטוח
מיד לאחר הגשת תביעת הביטוח לחברת הביטוח, המבוטח מוצא את עצמו במרכז תשומת הלב של סוללת מומחים וביניהם חוקרים, הממונים על ידי חברת הביטוח. המגע עם אלה יכול להכריע את גורל תביעתו של המבוטח. הנה מספר טיפים למבוטחים להתמודדות עם חוקרי חברת הביטוח

קורס רענון
25/10/08 | ביטוח רכב
תוקף רישיונה של המבוטחת פג והיא שכחה לחדשו. היא גם לא קיבלה את הזימון לקורס רענון שהיה עליה לעבור. כשנה וחצי לאחר שפג תוקף הרישיון, המבוטחת נפגעה בתאונה. האם קיים כיסוי ביטוחי? את התשובה נותנת השופטת עירית כהן, מבית משפט השלום בירושלים.

מאמא תרזה
נשיא בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, השופט רם כהן, דן ביחסה של אחות בריאות הציבור, כלפי קשיש סיעודי, שפנה לביטוח הלאומי למימוש זכויותיו.

האלה הכלבה
ביטוח תאונות לתלמידים. תלמיד בכיתה י"ב טבע בים. להורים נודע על אודות קיומו של הביטוח רק לאחר שחלפה תקופת ההתיישנות. האם חברת הביטוח פטורה מכל תשלום? את התשובה נותן השופט אברהם רובין, מבית משפט השלום בירושלים.

המדריך לנפגעי תאונות דרכים מהדורת 2008
הפגיעה בתאונת דרכים, היא טראומתית וכרוכה, בנוסף לפגיעה הגופנית והנפשית, גם בפגיעה כלכלית. כדי להקל עליך, הנפגע, בשעה קשה זו, הכנו מדריך המפרט את זכויותיך העיקריות ואת המידע והמסמכים הדרושים למימוש זכויותיך. מטרתו של המדריך לאפשר לך לקבל פיצויים גבוהים ככל האפשר, שיאפשרו לך שיקום מלא, והמשך החיים, חרף הפגיעה בתאונה, ללא חסרון כיס כלשהו, וברווחה.

המדריך לתובעים תגמולי ביטוח מהדורת 2008
מדריך זה, לתובעים תגמולי ביטוח, נועד להציג בפניך את האמצעים והכלים העומדים לרשותך כדי לאלץ את תאגידי הביטוח לקיים את התחייבויותיהם ולשלם לך את כל המגיע לך. מטרתנו היא לאפשר לך שיקום כלכלי מלא, ללא חסרון כיס כלשהו.

מכסא הנהג לכס המנהל
נהג אמבולנס שעבד כעוסק עצמאי, איבד את כושרו לעבוד כנהג. אתה יודע לרשום חשבוניות מס, טענה חברת הביטוח, לך תנהל עסקי אמבולנס. שלוש ערכאות דנו בסוגייה והנה התוצאה לפניכם.

ידיעה ממשית - תנאי לשלילת זכויות
19/09/08 | ביטוח רכב
המבוטח נהרג בתאונת דרכים. חברת הביטוח גילתה כי נהג במכוניתו בתקופת פסילה. בתביעת הפיצויים, המשפחה טענה והוכיחה כי המנוח לא היה נוכח בדיון כאשר ניתן נגדו גזר דין עם עונש של פסילה בפועל. גזר הדין הומצא למענו רק לאחר מותו. השופט שמואל ברוך, מבית המשפט המחוזי בתל אביב, דן במחלוקת.

הסיבה הבלעדית-אוטם שריר הלב
17/09/08 | ביטוח
המבוטח לקה באוטם שריר הלב, כאשר הרים במקום עבודתו משא כבד. הוא נותר עם נכות צמיתה. הביטוח הלאומי הכיר בכך שהאירוע מהווה תאונת עבודה. חברת הביטוח, שביטחה אותו מפני נכות מתאונה, סירבה. התאונה לא הייתה הסיבה הבלעדית לנכות, טענה חברת הביטוח, קדמה לה טרשת עורקים רבת שנים. השופטת זהבה אגי, מבית משפט השלום בתל אביב, דנה בפרשנות הנאותה של "הסיבה הבלעדית".

אחריות לאונס בין כתלי בית הספר
13/09/08 | הורות
ילד בן 8 נאנס בתוך כיתת בית הספר על ידי השרת, עובד בית הספר. האנס הורשע ונדון למאסר. האם לבית הספר יש אחריות אזרחית בנזיקין למעשה האונס? האם העובדה שהילד לא בא להעיד על נסיבות האונס עומדת לו לרועץ? את התשובה נותן השופט כרמי מוסק, מבית משפט השלום בירושלים.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI