דף הבית אימון אישי אימון לחינוך הדיבר החמישי
הדיבר החמישי
רותי 15/11/08 |  צפיות: 5403

אם היינו עורכים עכשיו משאל עם ושואלים שאלה אחת בלבד: "מהם עשרת הדברות?", קיימים סיכויים די גבוהים שרוב התשובות היו נעות סביב "עשרה חוקים מוסריים שניתנו לעם ישראל במעמד הר סיני". אך לו היינו שואלים את המקובלים, התשובה שהיינו מקבלים הייתה שונה לגמרי.

על פי חכמת הקבלה, עשרת הדברות הם עשרה חוקים רוחניים שמדריכים את האדם בדרכו הרוחנית להגיע למטרת בריאתו.

נתבונן לדוגמא בדיבר החמישי - "כבד את אביך ואת אמך". ממבט ראשון נראה שזהו חוק שמטרתו ללמד את האדם כיצד להתנהג בחיי המשפחה. אך המקובלים מסבירים שיש לו משמעות מעט שונה. הם מספרים שזהו חוק טבע רוחני, שמטרתו להנחות את האדם כיצד לעלות ממדרגתו הנוכחית, מטבעו הגשמי, אל מדרגת הטבע הרוחני הגבוה יותר, שנקראת בקבלה "אבא ואמא".

עולמות עליונים

מקובל שמטפס במעלה סולם המדרגות הרוחני, מגלה שמלבד להרגשת העולם הזה, קיים מסביבו עולם נוסף. מסביבה נוספת זו, פועלים עליו כוחות המנהלים את כל פעולותיו והרגשותיו.

המילה "עולם" נגזרת מן המילה "העלמה". הכוונה היא שהעולם משמש כמסננת שמעלימה ומקטינה את כמות האור, כמות התענוג המגיעה אל האדם.

העולם הרוחני בנוי מחמש מדרגות שממוקמות זו מעל זו ומכונות: כתר, חכמה, בינה, תפארת, מלכות.

כתר מייצג את הבורא, לחכמה קוראים "אבא", ולבינה "אמא". תפארת ומלכות נקראים "בנים". והם מייצגים את הנברא, את האדם.

אבא ואמא

המקובלים מסבירים לנו כיצד מתרחש הטיפוס ממדרגה רוחנית אחת לשנייה. התהליך מתחיל מהבורא, מהכתר.

מקור השם "בורא" הוא מצירוף המילים "בוא-ראה", על שם ההזמנה המיוחדת, שהוא שולח לאדם דרך "אבא ואמא" - לעלות למדרגה רוחנית חדשה, לגלות מציאות רוחנית רחבה יותר.

"אבא ואמא" הם שני כוחות שעוזרים לאדם לממש את העלייה הזו. הם מרוממים אותו לגבהים רוחניים, ופותחים בפניו אופקים חדשים.

"אמא" הוא שמו של הכוח שמתקן את האדם, ומכשיר אותו לעלות למדרגה רוחנית גבוהה יותר.

הכוח שנקרא "אמא" מעניק לאדם אור מיוחד שנקרא "אור חסדים". בעזרת אור זה הוא עולה ממדרגתו הנוכחית למדרגה הרוחנית הבאה.

מרגע שאדם הגיע למדרגה החדשה, הכוח השני, שנקרא "אבא", מעניק לו שפע וממלא אותו באור מיוחד שנקרא "אור חכמה".

כך בעזרת שני הכוחות שנקראים "אבא ואמא" מצליח האדם להתקדם ברוחניות.

תהליך זה חוזר על עצמו מחדש. בכל פעם שהאדם מגיע למצב חדש, הוא מגלה בו "אבא ואמא" גבוהים יותר, ושוב נעזר בהם, כדי להמשיך בטיפוסו במעלה הסולם הרוחני.

למי למי, תמיד למי, יש יותר כבוד

בספר הזוהר, פרשת תצווה, כותב רבי שמעון בר יוחאי: "ומטעם תיקון הזה נשתנה שמם של חכמה ובינה לאבא ואמא, תפארת ומלכות נקראים בנים, להיותם מתקנים".

ספר הזוהר מגלה לנו את המשמעות הרוחנית של הציווי "כבד את אביך ואת אמך": כל מי שרוצה לעלות למדרגה גבוהה יותר, צריך לכבד, כלומר לחקור ולהכיר חשיבותה של המדרגה העליונה שנקראת "אבא ואמא".

בעזרת חכמת הקבלה האדם לומד איך להיעזר בכוחות שהוא מקבל ממדרגות עליונות יותר, כדי לעלות בסולם הרוחני, עד שהוא מגיע למדרגה הגבוהה ביותר שנקראת "גמר התיקון".


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 רותי

RUTHY 


מאמרים נוספים מאת רותי
 
צרות מִבַּית – צרות מן החוץ
מפעילים עלינו לחץ ולא נותנים לנו מנוח. למה זה מגיע לנו? כדאי שנתחיל לבחון את עצמנו פנימה, בנו טמון השינוי עמוק של הגישה
מאת: אורן לוי


הדיבר החמישי
ספר הזוהר מגלה לנו את המשמעות הרוחנית של הציווי "כבד את אביך ואת אמך": כל מי שרוצה לעלות למדרגה גבוהה יותר, צריך לכבד, כלומר לחקור ולהכיר את חשיבותה של המדרגה העליונה שנקראת "אבא ואמא"
מאת: גלעד שדמון


שנו את חייכם, לא את שמכם
אנשים רבים מאמינים ששינוי שמם יהפוך את חייהם למאושרים ומלאי משמעות. אך האם זה נכון? על פי תורת הקבלה האותנטית התשובה היא לא!
מאת: אורן לוי


הרהורים על המשבר
15/11/08 | קבלה
מתוך הבלוג של הרב מיכאל לייטמן
הגלובליזציה היא גילוי הרמה החדשה של הקשר בינינו. קשר זה צריך להיות בריא, אך אנו רואים שהוא מביא ליותר ויותר בעיות. מדוע זה קורה?


להתראות דיכאון, שלום אהבה
זה כבר לא דבר נדיר. זה יכול לקרות לכל אחד מאיתנו. פתאום, יום אחד, הכול הופך 'גדול עלינו', ואנחנו פשוט לא יודעים איך להתמודד עם זה. החיים היו יפים כל כך, אבל הכול, מסתבר, היה רק לכאורה. לפי נתונים שפרסם לאחרונה הקולג' המלכותי של הפסיכיאטרים בבריטניה, אחת מכל חמש נשים ואחד מכל עשרה גברים עתידים לסבול מדיכאון בשלב מסוים בחייהם. נא להכיר: הדיכאון – המגפה הנוכחית של העולם המערבי. במקום שבו לפסיכיאטרים נגמרות שובות, לקבלה יש פתרון . מאת: אלי וינוקור

מתמכרים לסם החיים
05/11/08 | התמכרויות
בכתבה הקרובה לא נספר לכם על נרקומנים שמזריקים הרואין בסמטאות אפלות. גם לא נדבר על איזו "בעיית סמים" אמורפית, או נפנה אצבע מאשימה לעבר הנוער "המקולקל", כפי שנוהגים לעשות רשויות הסמים או גופי החינוך המנותקים מן המציאות. כך יישאר לנו מקום לספר לכם על כל מה שתמיד סיקרן אתכם בנושא הסמים הקלים, מהזווית שמעולם לא הזדמן לכם לשמוע
מאת: זאב סוביק

     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI