דף הבית ביטוח ביטוח רכב תביעת פיצויים בגין גניבת פריטים מהרכב
תביעת פיצויים בגין גניבת פריטים מהרכב
wobi 23/09/13 |  צפיות: 5217

כאשר רוכשים ביטוח דירה, מעוניינים שהוא יהיה, מן הסתם, ביטוח מקיף ככל האפשר. בדיוק לצורך זה, החליטו חברות ביטוח רבות להציע את ביטוח "כל הסיכונים", שנועד להתייחס למצבים שונים – ובין השאר ביטוח תכולתה של הדירה גם מחוצה לה. אולם, מה קורה כאשר פריטים נגנבים מתוך רכבו של המבוטח? האם הביטוח תקף אז?

המקרה המשפטי של פלוני, שנדון בבית המשפט לתביעות קטנות בנתניה בשנת 2009, נחשב לאחד החשובים, מהבחינה הזו. אנחנו נתייחס כאן לפרטים המרכזיים שלו, ולהשפעתו על תחום הביטוח בישראל.

נסיבות המקרה

פלוני היה מבוטח באמצעות אחת מסוכנויות הביטוח הגדולות, הוא רכש ממנה ביטוח כל הסיכונים לדירה – זהו ביטוח מקיף ביותר, הכולל בתוכו גם כיסוי עבור תכולת הדירה מחוצה לה. והביטוח הזה, לא ידע פלוני, עתיד להתממש מוקדם מאד.

במקרה הביטוחי האמור, חנה פלוני בתחנת דלק כדי לרכוש חלב. בזמן זה, פרצו למכוניתו אלמונים, וגנבו ממנה מספר פריטים יקרים. פלוני פנה לגורם המבטח, אך האחרון סירב להעניק לו את הפיצויים, בטענה שהפוליסה אינה תקפה במקרה שהגניבה נעשית מתוך הרכב. כאן, יש לזכור כי ישנה גם חפיפה מסוימת בין פוליסות: במקרה הזה, בין ביטוח דירה לבין ביטוח רכב. כל אלה סיבכו את המקרה, והביאו למחלוקת שנפתרה רק בבית המשפט.

המחלוקת הופכת למשולשת

יש כאן, אם כן, מקרה משפטי בו מעורבים שלושה צדדים: המבוטח, הגורם המבטח והסוכנות. הנסיון הראשוני היתה לפשרה, אך זו נדחתה על ידי פלוני. בין השאר, תרמה למורכבות העובדה שתוקפה של פוליסת הביטוח של פלוני נגמר למעשה, ושהגורם המבטח, לטענתו, סירב לחדש אותה.

בית המשפט קבע כי אין עילה לתביעתו של פלוני כנגד סוכנות הביטוח, והוציא אותה משדה המשחק. מכאן, עיקר המחלוקת הייתה הקביעה האם ביטוח כל הסיכונים, מטעמה של חברת הביטוח, אכן מתייחס למקרה של גניבת התכולה מכלי הרכב של המבוטח. מה הוחלט בנושא?

פסיקת בית המשפט: הפיצויים יינתנו

בשלב הזה, נכנסו לתמונה האותיות הקטנות של ההסכם: ידוע הרי כי ביטוח מקיף יכלול בוודאי סעיפים על גבי סעיפים. בהסכם, בפרק של ביטוח תכולה, נרשם שהרחבת הכיסוי לא תחול בעת הימצא הרכוש ברכב. אולם, היות והפריטים שנגנבו היו תכשיטים, בעיקרם, הפנה פלוני את בית המשפט לסעיף הרלוונטי המתייחס אליהם. הסעיף נוגע לרכוש הנמצא בכלי רכב ללא השגחתו של אדם מבוגר, ולכן, לפי פלוני, לא קיים כעת.

בית המשפט הסכים עם פלוני על כך שהפרק הרלוונטי הינו זה המתייחס לתכשיטים. מכאן, עיקר המחלוקת נוגעת לעניין ההשגחה, כלומר, האם הימצאותו של בעל הרכב בסמוך מהווה "השגחה"? התשובה לשאלה מתבססת על רמת הזהירות של המבוטח ה"סביר", והגבול העובר בינה לבין רשלנות.

ההחלטה של בית המשפט, בסופו של יום, הייתה כי אכן הייתה במקרה מידה מסוימת של רשלנות, מצידו של המבוטח – אך לא ברמה כזו שתביא להחלתו של החריג. בין השאר, ההתייחסות הייתה לכך שהמרחק בין פלוני לרכב עמד על פחות מ-20 מטרים, ושהוא היה בקשר עין עם רכבו. בית המשפט גרס כי הפיצוי יינתן למבוטח.

השלכות לגבי העתיד

אז מה ניתן ללמוד מהמקרה של פלוני? ובכן, ניכר כי מחלוקות משפטיות מסוג זה אינן יביאו בהכרח לתשובה חד משמעית, וכי נסיבותיו של המקרה הספציפי הן שישחקו תפקיד. בכל אופן, אפילו ביטוח מקיף ביותר לא מהווה תחליף לזהירות: חשוב לשמור על הרכב, או הדירה, מכל משמר.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 wobi


 


מאמרים נוספים מאת wobi
 
מהו כיסוי חדש תמורת ישן בביטוח הרכב?
11/11/13 | ביטוח רכב
סעיף זה מעניק כיסוי חדש תמורת ישן, והוא נכנס לתמונה, פעמים רבות, במקרים של טוטאל לוס לרכב. הנה כל מה שחשוב לדעת עליו.

כיצד תצמצם את הסיכון לגניבת רכבך?
10/11/13 | רכב
קשה למנוע לחלוטין את הסבירות של גניבת רכב, אך ניתן לצמצמם אותה באופן משמעותי. מה ניתן לעשות על מנת למנוע את גניבת רכבך?

ביטוח רכב מחוץ לשטח מדינת ישראל
06/11/13 | ביטוח רכב
רכשת ביטוח רכב בארץ? בדוק האם הביטוח תקף גם בחו"ל או מעבר לקו הירוק. כל המידע במאמר הבא.

תביעת פיצויים בגין גניבת פריטים מהרכב
23/09/13 | ביטוח רכב
חברות ביטוח רבות להציע את ביטוח "כל הסיכונים", שנועד להתייחס למצבים שונים – ובין השאר ביטוח תכולתה של הדירה גם מחוצה לה. אולם, מה קורה כאשר פריטים נגנבים מתוך רכבו של המבוטח? האם הביטוח תקף אז?

הפחתת תגמולי הביטוח בגין השארת המפתחות במתנע
17/09/13 | ביטוח רכב
התייחסות מיוחדת בפוליסת ביטוח הרכב מקבלות תמיד נסיבות המקרה - שאלה נפוצה ביותר היא מה קורה כאשר הרכב נגנב, בעוד המפתחות שלו נמצאים במתנע?

שרות טיפול משפטי בתביעות צד ג'
16/09/13 | ביטוח רכב
מה כולל שרות הטיפול המשפטי במסגרת תביעות צד ג'? ואיך משיגים את הפוליסה המשתלמת ביותר, מהבחינה הזו? כל המידע במאמר הבא.

מסלולי ביטוח לרכב שני
15/09/13 | ביטוח רכב
במאמר זה נדבר על מסלולי ביטוח לרכב שני, ולמדיניות הנהוגה כיום בישראל ביחס לסוגיה מורכבת זו.

ביטוח רכב - השתתפות עצמית בהגנה משפטית
15/09/13 | ביטוח רכב
במאמר זה נתייחס כאן למאפיינים של סעיף הגנה משפטית בביטוח הרכב, ולמרכיב מרכזי מאד בתוכה - סוגיית ההשתפות העצמית. מה בדיוק עומד מאחוריה?

רכישת ביטוח משכנתא באינטרנט - כיצד לעשות זאת נכון
האפשרות של רכישת דירה ללא משכנתא נראית כמו חלום רטוב, שספק אם יושג אי פעם. לא רבים יודעים, אבל בעת ההלוואה החשובה הזו נדרש גם לרכוש ביטוח משכנתא. איך האינטרנט יכול לסייע לעשות זאת בצורה הטובה ביותר?

טיפול בנזקים למבנה במסגרת ביטוח המשכנתא
במאמר זה נתייחס לרכיב מרכזי ביותר בתוך ביטוח המשכנתא, והוא ביטוח מבנה למשכנתא: מה הוא מציע למבוטחים מבחינת טיפול בנזקים לבית?
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI