דף הבית רוחניות יהדות הכפירה בקיומו של אלוקים
הכפירה בקיומו של אלוקים
בתיה כץ 13/11/19 |  צפיות: 12701

הכפירה בקיומו של אלוקים

מאת דניאל בלס

מהן ההוכחות לקיומו של האלוקים?

ההוכחות לקיומו של האלוקים נמצאות בעולם אותו ברא האלוקים, שהרי הבריאה מעידה יותר מאלף עדים על יוצרה. דווקא הללו שאינם מאמינים שיש אלוקים, לוקחים סיכון בל יתואר במילים.

אנו נרחיב בפרק הבא את ההוכחות למציאות האלוקים לפי המדע, הפילוסופיה והלוגיקה, אך בינתיים ננסה לתהות על ההגיון המנחה את הללו השוללים את מציאות האלוקים:

- אמונה שכזאת!

קודם כל, עליהם להאמין שחומר קיים יכול להתהוות מן הסתם,

ושכל החוקיות שבו, על כל גווניה, הם תוצאה של מקרה, ולא של ישות מתכננת,

ושהיקום הגשמי נבנה מעצמו באופן כזה שיוכל להכיל בתוכו חיים,

ושחיים יווצרו מרכיבים חסרי חיות, בתהליך הקורה מעצמו,

ואלו יתפתחו בתהליכים לא מחושבים לכדי מיליוני מינים חיים ומורכבים, ומן המינים הללו יווצר סתם כך האדם המסוגל לתהות ולחשוב, ושכל מחשבותיו והגותו של האדם מקורם בתהליכים כימיים בלתי ידועים המתרחשים בראשו, ושאותו אדם יהיה בעל בחירה ומונהג על ידי תאוות ומצפון הנובעים מן הסתם, ושיוכל האדם לכפור בעצם הוויתו ולטעון שהוא פרי אותם מוטציות מקריות, מן הסתם,

ושאין חכם מאחורי צפונות היקום וכל חוקי החומר הדרושים לאלפי משוואות ומחשבות, ושאם יש בורא, אין לו עניין באדם החושב שברא, ושהבחירה שבאדם היא סתמית, והרשות לכפור בבוראו היא לא תכליתית ולא מלמדת דבר על רצונו באדם, ושאין חיים אחרי המוות ואין רוחניות,

ושאל לאדם לדכא את יצריו הרעים בעיני השאר, שהוא קובע את מוסר ערכיו, הנובע מן הסתם,

ושכל הדיווחים על העל טבעי, והסיאנסים חסרי ההסבר הטבעי, והנבואות וההתקשרות עם המתים הם פרי הדמיון והשקר של בני אדם, ושהתורה אינה אמת ואלו שקפחו את חייהם עליה עשו זאת לחינם,

ושכל אבותם טעו, ושכל חכמי ישראל לדורותם לא השכילו להבין,

כל אלו ועוד רבים, הם הסיכונים העצומים שלוקחים על עצמם האתיאיסטים היוצאים נגד ההגיון הטבוע בהם.

ומה יקרה אם וכאשר יגלה האתיאיסט שהוא טעה, והעולם והיקום ובעלי החיים ובעל התודעה והמצפון שבו לא הגיעו מן הסתם? מה האתיאיסט יוכל לענות לבוראו אז, בעולם האמת? האם יוכל לטעון שהעולם שברא אלוקים לא היה מורכב מספיק כדי שיכיר ביוצרו? שגופו לא היה מתוכנן מספיק כדי שיכיר בו? או שמא נפש האדם, מצפונו, תאוותיו וההגיון שבו לא למדו אותו דבר על תכליתו?

מוטל על כל אדם רציונאלי להבין כי העולם וכל החיים

שעליו מעידים יותר מאלף עדים על קיומו של האלוקים.

חוקי הטבע, קיום החומר והאנרגיה, קיום שמש וירח וכוכבים, עולם המסתובב בוקר וערב ועוד, כל אלה ועוד רבים נוספים מהווים הוכחות לקיומו של אלוקים שברא אותם. שכן, לא יתכן שהגיעו מן הסתם ודרך המקרה. הקדש דקה אחת למחשבה:

החשבת מה היה קורה אם...

אם לא היה קיים מרחב, אם לא היה קיים זמן,

אם לא היו חוקי טבע, אם חוקי הטבע לא היו עקביים,

אם לא הייתה שמש, אם לא היתה קרקע מוצקה,

אם לא היתה אדמה פוריה, אם קרקע לא היתה מתגבשת ככדור,

אם העולם לא היה מסתובב פעם ב-24 שעות,

אם לא היתה אטמוספירה, אם לא היה אוזון, אם לא היה חמצן,

אם החמצן לא היה בכמות מסוימת, אם לא היה כח המשיכה,

אם לא היו מים, אם לא היה מחזור המים, אם מים לא היו מתאדים,

אם אויר רווי מים לא היה משחרר אותם בצורת גשמים,

אם לא היתה טמפרטורה סבירה, אם לא היו חיות ואם לא היו צמחים,

לא היית מקדיש אפילו דקה אחת למחשבה...

כי לא היינו כאן!

אנחנו חיים בעולם מסודר ומופלא. כפי שלא היינו מאמינים שפירמידה נוצרה על ידי נפילת אבנים מהשמים, כך נבין שעולמנו המסודר להפליא, שבו קיים כל מה שנחוץ למחייתנו, לא יכול היה להיווצר לבדו !

אטום הפועל בחוקיות (מימין),

עולם בעל כח משיכה, שמש וירח (משמאל).

בברכה,

דניאל בלס.

המאמר מוגש בחסות תיק לספר תורה ספרדי


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 בתיה כץ


 


מאמרים נוספים מאת בתיה כץ
 
הכפירה בקיומו של אלוקים
13/11/19 | יהדות
מהן ההוכחות לקיומו של האלוקים? ההוכחות לקיומו של האלוקים נמצאות בעולם אותו ברא האלוקים, שהרי הבריאה מעידה יותר מאלף עדים על יוצרה. דווקא הללו שאינם מאמינים שיש אלוקים, לוקחים סיכון בל יתואר במילים. אנו נרחיב בפרק הבא את ההוכחות למציאות האלוקים לפי המדע, הפילוסופיה והלוגיקה, אך בינתיים ננסה לתהות על ההגיון המנחה את הללו השוללים את מציאות האלוקים:

כיצד ניתן להגדיר את האמונה באלוקים?
13/11/19 | יהדות
מהו ההבדל בין האלוקים לכל מיני יצורי אגדות שאנשים המציאו? שאלה זו מופנית פעמים רבות לדתיים, והיא לרוב נועדה להכעיס. מעטים שואלים את השאלה הזאת בכוונה אמיתית לעמוד על ההבדל בין יצורי אגדות מכל מיני מיתולוגיות, שאנשים המציאו, לבין האלוקים יוצר שמיים וארץ, כפי שהיהדות מלמדת עליו כבר אלפי שנים.

חוקי הטבע
13/11/19 | יהדות
למה התפוח נופל לאדמה? במציאות שאנו מכירים, הצרכים של החיים והחיים עצמם מתואמים בהרמוניה שאינה מלמדת על מקרה אלא על יד מכוונת. זהו המפליא באמת! זוהי העובדה המכריחה אותנו לקבל את מציאותו של בורא - חוקי טבע ביקום שהיה אמור להיות באנטרופיה מוחלטת!

האמת על חוקי הטבע
13/11/19 | יהדות
מה עומד מאחורי כל זה? המלומדים יכולים להסביר לנו שכל דבר הנצפה בטבע, נקבע על סמך התנאים הסובבים אותו ועל סמך חוקים פיזיקליים כלשהם. "אך מיהו אשר קובע את התנאים הבסיסיים המאפשרים את כל זה? מי קובע את החוקים הפיזיקליים אשר קובעים טבעים אחרים?" ויותר מכל "מדוע דווקא מה שצריכים החיים לקיומם הוא מה שקיים?"

הידעת שאבות המדע הסיקו שיש בורא לעולם?
13/11/19 | יהדות
שנאתם של אתאיסטים רבים עיוורה אותם באופן כזה, שהם מגנים כל אמונה ואפילו מושכלת במציאות בורא. בין אם חוזר בתשובה עשה זאת משכל, מהתבוננות בעולם ובקוסמוס ובין אם עשה זאת מרגש, ההכרה במהותו הפנימית, אתאיסטים יגנו אותו ויקטלגו אותו מיד בתור "טיפש". אותם שונאים חשים עצמם מורמים מעם, "מדעיים", "מביני עניין", ואת המאמינים כ-"פאנטים", "עיוורים" וכדו'.

גיל העולם - כל השיטות לישוב הסתירה
13/11/19 | יהדות
מהן השיטות השונות לישוב גיל העולם כפי שמציעים אותו האתאיסטים, לבין גיל העולם על פי האמור בתורה? כאן תמצאו את כל התשובות בקצרה, בתוך 5 גישות שונות!

גיל העולם והבריאה - סתירה או טעות בהבנה?
13/11/19 | יהדות
מדוע לנסות להציג את העולם כצעיר יותר, או כמתיישב עם דברי התורה? כאן תמצאו תשובה אובייקטיבית, לוגית ובלתי מתחמקת לשאלה, מדוע בכלל לנסות ליישב בין דברי התורה למדע התיאורטי בדבר גיל העולם, מהי בעצם השאלה, ומהי האמת שמאחורי הקושיה?

אולי כולנו בחלום?
12/11/19 | יהדות
שאלה ששואלים מתפלספים רבים, היא "מדוע שנסמוך על המציאות הנגלית לעינינו?" התשובה לכך די פשוטה למעשה: זאת מכיון שזאת המציאות היחידה אותה אנו מכירים!

מצוות לימוד תורה
26/05/19 | יהדות
לימוד תורה היא מצוות עשה מהתורה, לפי המקורות, מצווה זו עומדת נגד כל יתר המצוות כמו שנאמר תלמוד תורה נגד כולם, הערך של לימוד התורה, מלבד היותו מצווה, הוא ידוע בהשפעה העצומה שיש לו על נפש האדם, הלימוד נוטע בנפש האדם יושר, מידות טובות, ערכים של יושר אהבת ישראל, חסד ורחמים.

בחירה מוצלחת של תיק לספר תורה
30/04/19 | יהדות
ישנם תיקים לספר תורה העשויים מאיכות ירודה וחומרים שמתכלים ומתבלים לאחר זמן קצר, אצלנו לדוגמא התיקים עשויים עץ בוק משובח והדוגמאות העיטורים נעשים בעבודת יד, על ידי אנשי מקצוע המובילים בתחום זה.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI