דף הבית תיירות ונופש צימרים חוות בודדים בדרום הארץ
חוות בודדים בדרום הארץ
איל יזרעאל 05/04/12 |  צפיות: 3861

חוות בודדים בדרום הארץ

בנגב ישנן כמה עשרות של חוות בודדים. חלק מן החוות וותיקות מאוד כמו החווה של אריק שרון וחוות פיליפ. החוות נמצאות בכל הנגב החל מן הנגב המערבי, איזור ערד ויתיר ודרום הר חברון, איזור באר שבע, איזור רמת נגב שדה בוקר ומצפה רמון, ואפילו באזור אילת. הפרויקט החדש ביותר במסגרת חוות בודדים היא דרך היין ברמת נגב.

רובן של החוות הוקמו כחוות מרעה לצאן ולבקר, ולהן שטחים גדולים בעיקר בגלל הצורך לספק מרעה וזאת בתנאים של צמחייה דלה יחסית בגלל מיעוט המשקעים.

חוות אלו עוסקות בגידול העדרים בעיקר לתעשיית הבשר או החלב וחלקן מחזיקות מחלבות פעילות.

בשנים האחרונות סובלות חוות אלו מריבוי של גנבות וזכור במיוחד המקרה של שי דרומי שנאלץ לירות בגנבים ואף נחקק מאוחר יותר חוק על שמו המתיר לחקלאים להגן על רכושם.

חוות בודדים על דרך היין בנגב

חוות בודדים על דרך היין מהוות מודל לחוות מסוג אחר. כאן מדובר בחוות המשלבות חקלאות ותיירות ומבין  ענפי החקלאות בולט בעיקר גידול הענבים ליין - מחווה לגידולי הענבים וייצור היין בנגב בתקופה הביזנטית כ - 1500 שנה מהיום. חלק מן החוות מגדל עצי זית לשמן, פרות לחלב, עיזים לגבינות, גידולים אורגניים שונים, ואפילו תוכים ודגי נוי. חלקן של החוות עוסק בתיירות ובלינה. בחוות אלו נבנו צימרים ללינה בנגב, הוקמו מסעדות, מחלבות ויקבים והחוות פתוחות לקבלת סיורים וביקורים מזדמנים.

חוות אלו קטנות בשטחן והממוצע הוא 80 דונם לכל חווה. פרויקט חוות דרך היין תוכנן במקור ל 30 חוות מתוכן עלו עד עתה על הקרקע 24 חוות ושבע חוות נוספות אמורות לעלות על הקרקע בחודשים הקרובים.

העובדה שחוות בודדים אלו פתוחות לקהל, ומאפשרות לינה וסיורים  מאפשרת לישראלים ולתיירים לחוות נגב שונה ומיוחד מכל מה ששמעו עליו בעבר, דבר המביא פריחה חסרת תקדים לכול אזור הר הנגב שדה בוקר ומצפה רמון. פריחה שהיא גם בפאן התיירותי והכלכלי אבל קורה כאן דבר מרתק נוסף, הציבור מגלה את הנגב גם כאופציה של מגורים ומשפחות רבות עוברות לכאן בשנים האחרונות ובונות כאן את ביתן.

לאחרונה עלו חוות בודדים לכותרות בגלל תסבוכת משפטית אליה נקלעו בעל כורחן דבר שאילץ אותן לפעול לשינוי החקיקה בכנסת בנושא ההתיישבות בנגב וכן לפעול במסגרת בג"ץ והירכיות משפטיות נוספות.

חוות בודדים - שפת מדבר במצפה רמון

לאחר הצלחתן של חוות דרך היין שהביאו לידי ביטוי תפיסה תכנונית של פיזור החוות בשטח המועצה האזורית רמת נגב, החל פרויקט שפת מדבר במצפה רמון. כאן הרעיון של החוות דומה מאוד אך הריכוז של החוות הוא סביב העיירה מצפה רמון כאשר היא זו שתהווה המרכז הלוגיסטי של החוות, תספק את השירותים השונים לחוואים ולמשפחות עצמן  ותהנה כמובן מן התנועה התיירותית שתגיע לחוות. חלקן של החוות החל כבר בנטיעת הגידולים החקלאיים ומטעי זיתים וכרמים ליין צצו לאחרונה בואדיות שסביב העיירה מצפה רמון מה שבוודאי יהווה הפתעה רעננה לנוסעים בכבישי הנגב.

חוות בודדים באיזור ירוחם

בדומה לפרויקט של מצפה רמון גם העיירה ירוחם גילתה את הפוטנציאל הטמון בחוות סביב היישוב וכבר הוחל בתכנון פרויקט דומה.

חוות בודדים בנגב - תכנונים לעתיד

לאחרונה החלו גם בקרן הקיימת לישראל וגם בחטיבה להתיישבות של הסוכנות היהודית להתעניין במודל  חוות בנגב של דרך היין והחלו להסתובב בחוות וללמוד את הנושא. שני גופים אלו מדברים על הקמתן של 100 - 200 חוות נוספות  ברחבי הנגב. בשני המקרים מדובר בגופים עתירי תקציב וידע בנושא התיישבות ובחירתם בנושא החוות מהווה המשך ישיר לאידיאולוגיה שלהן של יישוב ארץ ישראל.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 איל יזרעאל

איל  יזרעאל חוות כרמי עבדת בנגב - צימריםיקב, טעימות יין, סיורים מאורגנים, קבוצות, חופשה במתנה 


מאמרים נוספים מאת איל יזרעאל
 
צימר חברתי בחוות כרמי עבדת
28/05/17 | צימרים
שותפות בין אורחי חוות כרמי עבדת לאורחי הצימרים מאפשרת למשפחת יזרעאל לתרום כמה עשרות לילות בשנה לעמותת אי"ל לחולי האפילפסיה. משפחות הילדים החולים מוזמנים לנפוש בחווה ולאגור כוחות מן היום יום המורכב של התמודדות עם המחלה הקשה וזאת בחינם.
אנו מקווים שבעלי עסקים נוספים יאמצו מודל זה לרווחת החברה והקהילה.


חופשה במתנה בחוות כרמי עבדת
14/01/16 | צימרים
חופשה במתנה היא מתנה מקורית לאנשים שאתם אוהבים, זו אינה רק מתנה זו הרפתקה, ניקוי ראש מילוי מצברים והכרות עם מקום נדיר שמעטים כמוהו בארץ, צימרים מיחודים, כרם ענבים ליין ויקב בוטיק משפחתי המייצר יינות משובחים.

לינה בדרום
29/12/12 | צימרים
מגוון אפשרויות לינה בדרום הולך גדל ומשבח עם השנים, לינה בחוות בודדים , צימרים בחוות, אכסניות נוער מלונות וחניוני לילה הם רק חלק מן האפשריות.

צימרים בשדה בוקר
09/06/12 | צימרים
צימרים בשדה בוקר הפכו כבר מזמן שם דבר למטיילים הישראליים המבקרים במדבר ומטיילים במעיינות נחל צין המפורסמים, עין עבדת, עין עקב ועין זיק, חוקרים את העיר העתיקה עבדת או מטיילים במכתש רמון המפורסם או במכתש הגדול או הקטן. בשנים האחרונות גילו גם תיירים מחול את הצימרים בשדה בוקר ובליל של שפות נשמע ברחבי הנגב. אמרנו כבר שבן גוריון מאושר?

סיום קורס קצינים
02/06/12 | צימרים
טקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1 המתקיים מספר פעמים בשנה ואליו מגיעים אלפי אנשים יכול לשמש מנוף מצוין לחשיפה והכרות עם נגב חדש ומרתק ששינה פניו לחלוטין בשנים האחרונות ומציע צימרים ולינה, יקבים ומחלבות ועוד מגוון גדול של אטרקציות

חוות בודדים בנגב במהלך ההסטוריה
05/04/12 | צימרים
חוות חקלאיות קיימות כהר אלפי שנים ובעצם החקלאות הקדומה כולה התבססה על חקלאות חוות. מאז קום המדינה ובעיקר בשנים האחרונות בפרויקט דרך היין בנגב הופך נושא חוות הבודדים לסיפור מרתק כאשר החוות משלבות בעיסוקים החקלאיים המסורתיים גם עיסוק בתיירות כמו גם הכנת יין ביקבי בוטיק קטנים וגבינות משובחות במחלבות משפחתיות.

חוות בודדים בדרום הארץ
05/04/12 | צימרים
חוות בודדים משנות בשנים האחרונות את פני הנגב, לא עוד חוות בקר ענקיות אלא חוות חקלאיות תיירותיות המגדלות ענבים ומייצרות יין חלב וגבינות, מארחות בצימרים לא שגרתיים ומאפשרות לחוות את הדרכים הצדדיות והמרתקות של הנגב.

לינה בנגב - מגוון אפשרויות
05/04/12 | צימרים
אפשרויות הלינה בנגב הולכות וגדלות וכך גם עולה הגיוון וגדל באופן משמעותי מספר המטיילים שבוחרים בנגב כמקום הטיול או החופשה המועדפים עליהם.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI