דף הבית פיננסים וכספים נדל"ן משבר הנדל"ן בארה"ב : איך זה קרה
משבר הנדל"ן בארה"ב : איך זה קרה
אירה פינסקר 03/12/12 |  צפיות: 3436

מקובל לחשוב שמשבר הנדל"ן בארה"ב החל עם פשיטת רגל של אחד הבנקים הגדולים והוותיקים במדינה, Lehman Brothers בספטמבר 2008. יחד עם זאת, מומחים רבים סוברים שהמשבר פקד את הענף הרבה קודם לכן.

הסיבה למשבר היא קריסת מערכת המשכנתאות עליה מבוסס שוק הנדל"ן בארה"ב. רוב האנשים לקחו הלוואות לצורך רכישת נכסים. בנקודת זמן מסוימת הנגישות של הלוואות אלה, הקלות בה הבנקים אישרו משכנתאות והיעדר דרישות להוכחת היכולת להחזיר אותן, גרמו לכך לעלייה חדש בביקוש למגורים, וכתוצאה מכך גם לעליית מחירי הנכסים. עליית מחירים אלה נתפסה על ידי רבים כצמיחה טבעית של ענף הנדל"ן בארה"ב, כאשר במציאות הייתה זו בועה שהתנפצה.

במילים פשוטות, אנשים לקחו הלוואות גבוהות כי הבנקים אישרו להם ורכשו נכסים יקרים מדי עבורם. הערבון היחידי שהבנקים דרשו היה הנכס עצמו. התנפצות הבועה הייתה בלתי נמנעת: הגיעה תקופה בה שיעור האבטלה במשק עלה, וחלק מאנשים איבדו את משרותיהם. כתוצאה מכך הם לא עמדו בהחזרי המשכנתא ונאלצו להכריז על פשיטת רגל. הבנקים עיקלו את הנכסים והוציאו אותם למכירה.

עיקול של נכס בגין אי החזר ההלוואה הוא דבר מקובל בפרקטיקה של ענף הנדל"ן בארה"ב. יחד עם זאת, כאשר התופעה הפכה להמונית, הענף קרס. ההיצע עלה על הביקוש בשל הכמות הגבוהה של נכסים מעוקלים ובשל ההחמרה במדיניות מתן המשכנתאות, אשר בגינה משפחות רבות קיבלו סירוב לבקשתן להלוואה. מחירי הנדל"ן צנחו, וכתוצאה מכך הבנקים ספגו הפסדים גבוהים, מה שהביא לפשיטת רגל של חלק מהם.

המצוקה הכלכלית הקשה אליה נקלעו הבנקים הביאה להפסקת מתן הלוואות בנקאיות גם בתחומים רבים. פרויקטים נעצרו, ושיעור האבטלה עלה באופן משמעותי. אנשים שאיבדו את מקור הכנסתם, שוב לא הצליחו להחזיר את המשכנתאות, והמעגל נסגר.

לסיכום, משבר הנדל"ן בארה"ב נבע מעלייה מלאכותית במחירי הנדל"ן ויצירת בועה, אשר התנפצה כאשר באה במגע עם העולם האמיתי. ממשלת ארה"ב עושה מאז פרוץ המשבר מאמצים גדולים על מנת לשקם את הענף, על ידי הלאמת בנקים והצלתם מפשיטת רגל, הקלות מס עבור מי שרוכש בית או דירה, ועידוד המשקיעים הזרים. כיום, לדעת מומחים רבים, ניתן להסתכל על העתיד באופטימיות זהירה.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אירה פינסקר


 


מאמרים נוספים מאת אירה פינסקר
 
חנויות הריון: חנויות לשופינג בתקופת ההריון
20/05/13 | קניות
חנויות הריון אינן מציעות רק מוצרים לשימוש בתקופת ההריון, אלא גם מוצרים לתינוקות ולאמהות. לכן המונח חנויות הריון מתייחס לתקופה בה מומלץ לבצע את הרכישות.

מוצרי החתלה: חיוניים ונוספים
20/05/13 | קניות
מוצרי החתלה נועדו להקל על פעילויות הטיפוח של התינוק. בין המוצרים האלה ניתן למצוא פריטים חיוניים, שקשה בלעדיהם, ופריטים שאינם הכרחיים.

עגלות תינוק: מספר הגלגלים והשלכותיו
20/05/13 | קניות
עגלות תינוק יוצרו בעבר על גבי ארבעה גלגלים באופן קבוע. יחד עם זאת, בשנים האחרונות הופיעו גם דגמים על גבי שלושה גלגלים. המאמר מביא את היתרונות ואת החסרונות התפקודיים של התצורה החדשה.

בגדי הריון: לכל משפחה ולכל תקציב
20/05/13 | אופנה
בגדי הריון מספקים מענה לצורכן של מיליוני נשים לתפקד באופן מלא בתקופת ההריון. בשוק קיימים מוצרים מקטגוריות שונות, המאפשרים לחדש את המלתחה בהתאם לאילוצי התקציב המשפחתי.

בחירה נבונה של עגלת מוצי
20/05/13 | קניות
עגלת מוצי היא עגלה יוקרתית, מתוחכמת, איכותית, אמינה ומסוגננת. בסניפי מדרלנד, המשווקת הבלעדית של מוצי בישראל, תוכלו להנות ממבחר רחב של דגמים ומייעוץ מקצועי.

טויוטה יאריס דור שלישי: נתונים עיקריים
טויוטה יאריס החדשה היא אחת המכוניות האיכותיות בשוק הרכבים הזעירים. במאמר נבחנים השינויים שבוצעו בדגם החדש של טויוטה יאריס.

טרייד אין: עסקה בטוחה
20/05/13 | צרכנות
טרייד אין נחשב בעבר לתחום אפור, כמעט על גבול הבלתי חוקי. בתי עסק קטנים ומפוקפקים הופיעו ונעלמו מהשוק. יחד עם זאת, כיום נמצאים בשוק כמה שחקנים סולידיים בתחום, אשר הפנייה אליהם נחשבת לבטוחה.

שדרוג של מכונית טויוטה בטרייד אין
20/05/13 | צרכנות
שדרוג של טויוטה בטרייד אין הוא עסקה נפוצה למדי, שכן לקוחות טויוטה שומרים בדרך כלל על נאמנות למותג. החלפת טויוטה בטרייד אין מאפשרת לבצע שתי עסקאות במקום אחד תוך חסכון משמעותי בזמן ובמאמץ.

טויוטה חדשה: הגשמת חלום
20/05/13 | צרכנות
רכישת טויוטה חדשה היא אירוע משמעותי בחיי כל נהג. שכלולים הנדסיים, אמינות גבוהה, בטיחות ונוחות בנסיעה – כל אלה יעמדו כעת לרשותו. המאמר דן בדרכים לביצוע הרכישה.

טרייד אין במחיר מחירון: תרגיל שיווקי
20/05/13 | צרכנות
עסקאות טרייד אין במחיר מחירון מוכרזות מדי פעם כמבצעים חסרי תקדים בסוכנויות רכב שונות. המאמר דן במהות המבצע, שאיננו אלא תרגיל שיווקי הנועד למשוך קהל לקוחות רחב אל הסוכנות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI