דף הבית רוחניות חלומות קביעות אופי של החלומות לאורך זמן
קביעות אופי של החלומות לאורך זמן
ד"ר זיו מאיר 04/10/09 |  צפיות: 14524

קביעות אופי של החלומות לאורך זמן

      מתוך ספרו של ד"ר זיו מאיר "משמעות החלום ופירושו"

כאמור הול השתדל לעקוב אחר סידרת חלומות של אותו אדם לאורך זמן, לעיתים הוא גם קיבל יומנים של חלומות מאנשים שנהגו לרשום את חלומותיהם כפי שזכרו מידי בוקר בבוקרו לאורך שנים, במקרה אחד מספר הול כי קיבל יומן של אישה, אשר רשמה את חלומותיה מגיל 25 ועד לסמוך לפטירתה בגיל 75 , כלומר חלומות לאורך תקופה של 50 שנה, אולם במרבית המקרים, הציג הול מקרים של חלומות המשתרעים בין תקופה של 10 עד 20 שנה. מניתוח סדרות של חלומות אלו הבין הול, שלרוב קיימת קביעות מפתיעה ולאורך זמן בהיבטים השונים של החלומות.

כאשר קוראים שניים או שלושה חלומות של אותו אדם, יתכן שבתחילה הם יראו שונים, אך כאשר מנתחים את תוכן החלומות ועורכים השוואה של נושאים מרכזים, לרבות סוגי דמויות בפעילויות, מוצאים קביעות רבה בחלומות אפילו לאורך שנים רבות.

לדוגמא: הול ניתח אצל אחת הנשים בחלומות את היחס בין  תופעת גברים בחלום לבין תופעת נשים בחלום במשך שנה אחת, הוא מצא יחס של שליש אחד בלבד של נשים לעומת שני שליש גברים, יחס ממוצע זה נשמר פחות או יותר קבוע בכל חלומותיה של אותה אישה במשך למעלה מ- 20 שנה.

קביעות זו חוזרת על עצמה לגבי תכנים רבים, כגון: טיב היחסים האישיים בין הדמויות בחלום לבין החולם עצמו: יחידות או תוקפנות, שיתוף פעולה או תחרות: סוג בני האדם המופיעים בחלום: מכרים או זרים, צעירים או מבוגרים: אחוז בעלי החיים המופיעים בחלום וכדומה. כך נשארים קבועים לאורך זמן רב נושאים המרכזיים שבחלום. דוגמאות לנושאים מרכזיים כאלה הן מרובות: עניין מרכזי שמגלה החולם במחלות, ביחסי מין, מחשש מאבוד חפציו או רכושו, בחשש להגיע באיחור למטרותיו, תוקפנות כלפי מכרים ובני משפחה, תופעות של בריחה מאויבים או רדיפה אחריהם, תחרות בין אחים, ועוד.

תופעה מעניינת בעניין הקביעות היא נושא אחד, או כמה נושאים, חוזרים ומופיעים מדי פעם בשכיחות קבועה בחלומותיו של אותו אדם, אם כי הדמויות עשויות להתחלף. דוגמא לכך יכולה לשמש סדרה של חלומות בהם עשויים להופיע יחסי ריב קינאה ותחרות, כאשר הם מופנים במשך תקופה מסוימת כלפי אמו של החולם, או גם כלפי אחותו של החולם ומאוחר יותר אף כלפי ידידה, או כלפי אשת החולם ועוד... הדמויות הספציפיות מתחלפות מתקופה לתקופה, אך הנושא המרכזי נשאר קבוע. דוגמא נוספת שמביא הול היא שעם ההתבגרות בגיל, הולכות ומתמעטות דמויות החיות השונות  המתקיפות ומסכנות את האדם. אולם מתברר כי במקומם מגיעות מכוניות, מטוסים, רכבות ותחושת האיום, הפחד וחוסר הביטחון, אשר  משפיעים על אותו אדם בחלומו, תחושות אלו נשארות ללא שינוי. הכלל הוא, שלמרות שינויים בגיל וסביבה פיסית וחברתית ומשלח היד, נמשכת אותה קביעות לגבי הקטגוריות.  לדעת הול, קביעות זו מוסברת בכך, שקיימת קביעות באישיות האדם, באופיו, בעמדותיו ובאופן התנהגותו, לרבות התייחסותו הרגשית. קביעות זו בתכונותיו האישיות של אדם מבוססת על גורמים תורשתיים וכן על קביעות בסביבתו בעודו ברחם אמו. במיוחד נובעת הקביעות מניסיון החיים בגיל הרך.

חוויות בגיל הרך הן הקובעות את צרכיו הבסיסים של האדם, את פחדיו וחרדותיו היסודיים.      

רעיון זה  מבוסס בעיקר  על רעיונותיו של  פרויד, כפי שפרויד מונה  כצרכים בסיסים, חרדות  ופחדים, לדוגמא: השאיפה לשד האם, סיפוק גירויים בפה והפחד ממניעתם, הרצון לקבל על עצמו הרגלי ניקיון וחרדה מפני כשלון,  פחד וחרדה לגבי תענוגות הקשורים בגירוי חלקי הגוף ובמיוחד איברי המין. תחרות בין אחים ואחיות על אהבת האם, תסביך אדיפוס - דהיינו אהבת הבן לאמו ופחדו מפני אביו. כל אלה מפתחים דחפים ומניעים אישים הנשארים מגיל הרך וכלה בבגרות, בעודם  מכוונים את התנהגותו של האדם בעירות וכן גם בחלומותיו.

תופעת הקביעות שהול מצא היא עובדה ברורה. אולם מאידך, ניתן לטעון לגבי טענתו זו, כי  האדם אינו זוכר חלומות  חסרי ערך מחיי העירות, אלא זוכר רק  נושאים בעלי עניין מרכזי בתודעתו. יש לזכור כי הול אסף חלומות הזכורים לאדם בהתעוררו משנתו, חלומות אלה ודאי מיוחדים ואינם מייצגים את שפע החלומות שאדם חולם במהלך שנתו מידי לילה, אודותם ניתן לדעת רק אם מעירים את הישן משנתו שוב ושוב, בזמנים מתאימים במעבדה. גם מבין החלומות שנזכרו בבוקר, רק מעטים נכתבו על ידי  האדם. חלק מהחלומות אין האדם טורח כלל לרשום, בין אם משום חוסר חשיבות לדעתו ובין אם   מסיבות אחרות. רק באמצעות הערת הישן משנתו באורך מקרי מידי פעם במעבדה ורישום מדוקדק מפיו מיד עם התעוררו, נקבל דגימה מייצגת של חלומותיו. ניסיון זה  בוודאי יכלול מגוון רב של נושאים ולא רק את אלו הנמצאים בחלומות מהסוג שניתח הול. הול עצמו עם כמה מתלמידיו ערכו מחקרים כאלה ומסתבר גם לדעתו, שקיימים כמה הבדלים בין החלומות הזכורים בבוקר, לבין חלומות המסופרים תוך כדי התעוררות מהשינה, הממצאים  מלמדים כי הקביעות קיימת הרבה יותר לגבי  החלומות הזכורים בבוקר ופחות, לגבי מרבית החלומות שנחלמו במהלך הלילה, הנשכחים בדרך כלל.      

כאמור, קיימות גישות שונות לחקר החלום, לטענת החוקרים השונים הסיבות, התכנים, סיבתם ומשמעותם שונה באופן שלא ניתן למצוא כל קשר בין גישה לגישה, עתה אעבור לגישת התרפיה התבניתית לה סוגדים רבים.

לפירוט מסלולי לימוד ב מכללת ברק ראו במסלולי לימוד של מכללת ברק 

www.barakcollege.com


 


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ד"ר זיו מאיר

ד"ר זיו מאיר פרפסיכולוג ונטורופט.



 


מאמרים נוספים מאת ד"ר זיו מאיר
 
N.L.P לחיים טובים ומשופרים.
11/01/19 | NLP
לימודי ה-N.L.P. במכללת ברק מתקיימים באווירה משפחתית, קבוצות קטנות, יחס אישי. איך פועלת התפיסה וכיצד עובד המוח. מהו מבנה האישיות ע"פ ה-NLP, מה משפיע עלינו יותר – התורשה או הסביבה והכי חשוב: למה זה חשוב לנו כמובילי שינוי. איך יוצרים כימיה בין אישית ברמה גבוהה, ומרחב בטוח המאפשר טרנספורמציה והצלחה מרבית בתקשורת בינאישית/ בטיפול. כיצד להתגבר על פוביות... הנושאים הנלמדים בקורס מה זה NLP. מהי ההיסטוריה של הNLP ואת מה אנחנו "מתכנתים". מה ההבדל בין דמיון מודרך לדמיון מונחה? – כולנו משתמשים בדמיון על

תטא רייקי
תטא רייקי, אנרגיית העל של העידן החדש. באמצעות אנרגיית תטא רייקי שהיא אנרגיית העל של העידן החדש, ניתן לאזן ולחדש תאים מתים, ניתן לאזן השפעות מגלגולים קודמים המצויים ב-ד.נ.א. האנרגטי שבחלקו מושפע מה-ד.נ.א. של ההורים, ובחלקו הוא יצירת רסיסי נשמה החוזרים בגוף חדש. כיצד נוכל להשפיע על המיטוכונדריה של התאים בגופנו למניעת הזדקנות וליצור תאים צעירים במקום שכפול תאים התואמים את גילנו הכרונולוגי? על כך בקורס החדש במכללת ברק לרפואה משלימה שלוחות ירושלים אשקלון באר שבע.

חלומות וברביטורטים
27/09/10 | חלומות
חלומות וברביטורטים מאת ד"ר זיו מאיר מכללת ברק במחקרים שונים שנערכו בדבר שימוש בתרופות לשינה התבררו עובדות מעניינות. לדוגמא: במחקר שנערך על ידי פרופ'''' איאן אוסוולד מאוניברסיטת אדינבורו שחקר את השפעת הברביטורטים על השינה, התברר כי תרופות רבות מדכאות את שנת החלום.

כיצד מופיעות נשמות חדשות?
כיצד מופיעות נשמות חדשות? מתוך ספרו של ד"ר זיו מאיר "נשמות תאומות וזוגיות" "לדעתי, יש להבחין בין שתי מקרים מרכזיים שונים: הראשון הוא רצון מצד ההורים לילד במשפחה, כלומר שני בני הזוג רוצים לצרף אליהם נשמה נוספת. =מתוך בחירה. כאשר הרצון יוצר את סוג האנרגיה להיווצרותה. האופן השני הוא מצבים מאולצים, כגון אונס, או שמירה מפני הריון בלתי רצוי שנכשל, או מתוך פחד או אי רצון לבצע הפלה מאמונה זו או אחרת.=כלומר הריון שלא מבחירה, אזי סוג האנרגיה היא שונה.

כיצד נוצרות נשמות חדשות?
כיצד נוצרות נשמות חדשות? מתוך ספרו של ד"ר זיו מאיר "נשמות תאומות וזוגיות". "לכאורה כפי שאמרת קודם לכן" המשיך ידידי המלומד, "מאותן ניצוצות שנוצרו מהתנפצות נשמתו של האדם הראשון, אשר חיכו לירידה. אולם מה יקרה בעוד חמישים שנה? בעוד מאה שנה? כאשר אוכלוסיית העולם תכפיל ותשלש את עצמה"? המשיך ושאל.

האם יש נשמות חדשות?
האם יש נשמות חדשות? מתוך ספרו של ד"ר זיו מאיר "נשמות תאומות וזוגיות" פרופ' קליין הגיע אליי ביום שישי בשעה שקבענו. הפעם הוא חייך אליי עם היכנסו, בניגוד לפגישתנו הקודמת. "אני יכול להגיד לך שהשבוע הזה היה לי השבוע הארוך בחיי" ציין והתיישב על הכיסא. "מדוע"? שאלתי, אף שידעתי את התשובה, הרי גם אני ציפיתי בכיליון עיניים לפגישה. "מפני שכל השבוע חיכיתי לפגישה איתך, כל יום הייתי סופר את הימים לפגישה איתך", ציין בהתלהבות. "תראה במהלך השבוע חשבתי רבות על השיחה שלנו, רציתי להבין האם לדעתך קיימות גם נשמות חדשות לחלוטין? למען האמת בדקתי גם במאמרים שלך באינטרנט אבל לא התייחסת לזה בשום מקום, רק דע לך שקראתי

האם אני ורעייתי המנוחה נשמות תאומות?
האם אני ורעייתי המנוחה נשמות תאומות? מתוך ספרו של ד"ר זיו מאיר "נשמות תאומות וזוגיות" "האם אני ורעייתי המנוחה אכן נשמות תאומות"? חזר פרופ' קליין לשאלתו הראשונה. "הסברת לי מה היא נשמה, או מה הן התפיסות בעניין זה, אך אני עדיין מאוד מוטרד מכך שרעייתי המנוחה נמצאת איתי. אני ממש מרגיש בה, אמר הפרופ' והמשיך, "אתה יודע מה יכול להיות כאשר אני בקשר עם אישה אחרת? בודאי זה ברור לך לחלוטין". המשיך תוך שהוא משכל רגליים

האם יש נשמות תאומות?
מתוך ספרו של ד"ר זיו מאיר "נשמות תאומות וזוגיות" האם יש נשמות תאומות שאל פרופ' קליין? "כן ולא" השבתי לו. "כן ולא" השבתי לו. הוא נעץ בי מבט משתאה, "מה הכוונה? או שיש או שאין" פסק חד משמעית. "לא יתכן תשובה והיפוכה" המשיך. "נכון" השבתי. "אכן התשובה לכך לא פשוטה כלל, אבהיר את דברי.

הקשר בין פסיכותרפיה לפסיכותרפיה גופנית
הקשר בין פסיכותרפיה לפסיכותרפיה גופנית
מאת ד"ר זיו מאיר

בסיס הפסיכותרפיה הגופנית הוא טיפול ריגשי /נפשי המשלב בין הצד הפיזי לצד הנפשי, כלומר הוצאת הרגש המודחק הטמון בזיכרון באמצעות תהליך הטיפול הפיזי.
הטיפול ב פסיכותרפיה גופנית גורם לשחרור הצורך להדחיק, שכן המטופל חווה את הסיבה לטראומה שהדחיק והזיכרון אינו גורם עוד לכאב ריגשי, לא יהיה למטופל קושי לזכור את האירוע, כך האנרגיה המושקעת בהדחקה תשמש לתפקידי חיים אחרים כגון: יציבה, בריאות גופנית, שמחת חיים ועוד.


מה הוא טיפול פסיכותרפיה התנהגותית
מה הוא טיפול פסיכותרפיה התנהגותית

מאת ד"ר זיו מאיר

בבסיס הטיפול ב פסיכותרפיה ההתנהגותית קיימת ההנחה, שכל ביטוי התנהגותי בלתי מסתגל, הוא הרגל שנרכש בעבר. באמצעות התאמה אישית של מערך התניות וחיזוקים, ניתן להביא לידי שינוי הרגליו הבלתי רצויים של המטופל ובאמצעות החיזוקים שיקבל ירכוש את ההרגלים הרצויים. בגישה זו הפסיכותרפיסט פעיל בטיפול, עליו לתכנן מערך של למידה,של חיזוקים והתניות, כדי להכחיד התנהגות בלתי רצויה,ולעודד הופעת התנהגות רצויה. עתה הוא אינו מאזין ומפרש בלבד את העבר או את סיבת ההפרעה...אלא עוסק בעיצוב ההתנהגות בהווה.

     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI