דף הבית רפואה ובריאות הפרעות קשב וריכוז טיפול התנהגותי קוגניטיבי – שני סוגי טיפול
טיפול התנהגותי קוגניטיבי – שני סוגי טיפול
noam 22/06/11 |  צפיות: 14076

טיפול התנהגותי קוגניטיבי הוא שיטת טיפול המשלבת את שני סוגי הטיפולים: טיפול התנהגותי מטרתו ליצור שינוי בהתנהגות המטופל ואילו הטיפול הקוגניטיבי מתרכז בשינוי תפיסת המציאות על ידו.

ההבט ההתנהגותי של טיפול התנהגותי קוגניטיבי יוצא מנקודת הנחה כי הפרעות התנהגותיות, נפשיות ורגשיות הן הרגלים שנרכשו עוד בילדותו של האדם, התחזקו בבגרותו והחריפו עם השנים. מנקודת הנחה זו מתמקד טיפול התנהגותי קוגניטיבי בשינוי הדפוסים וההרגלים המפריעים את מנוחתו של המטופל ופוגעים בתיפקודו היומיומי ובתחומים שונים.

הגישה הטיפולית המנחה בהיבט ההתנהגותי היא אסכולת הביהביוריזם  שתחילתה בצמצום חרדות בקרב ילדים במקרים אלו לעיתים מתעורר הצורך עבור אבחון הפרעת קשב וריכוז. בשנות החמישים של המאה העשרים התפתחה השיטה והתרחבה למדינות נוספות. ההיבט הקוגניטיבי של טיפול התנהגותי קוגניטיבי יוצא מהנחה שחשיבה מובילה להתנהגות ולכן, כדי לשנות הרגלים ודפוסי התנהגות קלוקלים ומפריעים יש לחפש את דפוסי החשיבה שהובילו להתנהגות זו. שיאה של התפתחות השיטה הקוגניטיבית בשנות השישים של המאה העשרים. עד שנות השמונים של המאה העשרים עדיין התייחסו אל טיפול התנהגותי קוגניטיבי כאל שתי יחידות נפרדות, כלומר – טיפול התנהגותי ולצידו טיפול קוגניטיבי. אולם, בעשורים האחרונים  של המאה העשרים החלו לראות בשתי השיטות כאלו היכולות להשלים זו את זו ובאופן הדרגתי הן התמזגו זו בזו עד שהפכו לאסכולה אחת המכונה טיפול התנהגותי קוגניטיבי.

העקרונות המשותפים של שתי השיטות הן שלא מתחקים אחר הסיבות שהובילו לדפוסי התנהגות של האדם, אלא ניתן לשנותם על ידי חשיפה לחוויות חיוביות. עיקרון נוסף הוא חשיפת המטופל להתנסויות בהן הוא רוכש תחושת ערך והישגים ולכן תחושת ההצלחה נצרבת בתודעתו ובעקבותיה הוא מתרגל לדפוסי התנהגות חדשים המובילים אותו לתחושת מועילות והצלחה.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי כולל מספר שיטות טיפול ובהן הקהיה שיטתית המתבססת על שינוי התגובה האוטומטית של חרדה לתגובה רגועה יותר. שיטה עיקרית נוספת של טיפול התנהגותי קוגניטיבי היא אימון נגד לחץ המתבסס על שינוי החשיבה על מנת לעזור לאדם להתמודד ביעילות בעיתות לחץ או משבר.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 noam


 


מאמרים נוספים מאת noam
 
צלם חתונה יקר או זול?
13/02/13 | צרכנות
במאמר זה נדבר על צלמי אירועים במרכז, צלם אירועים במרכז וכמו כן, על צלם חתונה, למידע נוסף אודות צלמי אירועים במרכז היכנסו לכאן

חברות ניקיון | שירותי ניקיון משרדים במרכז
מחפשים חברת ניקיון במרכז ? שירותי ניקיון משרדים הינם לא עסק פשוט - אישורים , עבודה נקייה, עמידה בלו"ז . כדאי להכיר כמה פרטים לפני .

צלמים במרכז מקצועיות זה לא הכל
12/02/13 | צרכנות
במאמר זה נדבר איתכם על צלמים במרכז וכמו כן, על צילום ארועים, למידע נוסף אודות צלמים במרכז ובכלל היכנסו לכאן.

שירותי ניקיון למשרדים
המשרד מלוכלך ? זה הזמן לקרוא לאנשי מקצוע! כל מה שצריך לדעת לפני הזמנה של ספק שירותי ניקיון - הכנסו והכירו את הפרטים

צלם חתונה מקצועי ואמין איך מוצאים?
12/02/13 | צרכנות
במאמר זה נדבר על צלם חתונה וכמו כן, על צילום אירועים במרכז, למידע נוסף אודות צלם חתונה היכנסו לאתר ותקבלו מידע רלוונטי

עטים עם לוגו + הדפסה על מוצרים
12/02/13 | מיתוג
בעולם הפרסום והשיווק של היום יש המון מסרים שיווקים . הדפסה על מוצרים, ועטים עם לוגו כדוגמא זו הדרך להגיע ללקוח שלכם.

על צלמי חתונות והדרך הקלה אליהם
11/02/13 | צרכנות
במאמר זה נדבר על צלמי חתונות, וכמו כן, על צילום בר מצווה והדרך הקלה למציאת צלמי חתונות מקצועיים. למידע נוסף אודות צלמי חתונות היכנסו לאתר.

הדרך הקלה למציאת צלמים לאירועים וחתונות
11/02/13 | צרכנות
במאמר זה נדבר על צלמים לאירועים ובעיקר על צילום חתונות, למידע נוסף אודות צלמים לאירועים היכנסו לאתר.

צילום בת מצווה על ידי צלם אירועים איכותי
10/02/13 | צרכנות
במאמר זה נדבר על צלם אירועים והדרך למציאת שירות צילום בת מצווה איכותי ומקצועי. למידע נוסף אודות צלם אירועים היכנסו לאתר.

הכל אודות צילום אירועים איכותי ומקצועי
05/02/13 | צרכנות
במאמר זה נדבר על צילום אירועים וכמו כן, על צילום וידאו ברמה גבוהה, על מנת לדעת יותר על צילום אירועים היכנסו לאתר
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI