דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה דתות עושים טוב / גילי צרפתי
עושים טוב / גילי צרפתי
הדס כהן 17/10/11 |  צפיות: 12675

למדנו על הרע בעולם, על ההתלבטויות הרבות שחשות דמויות תנ"כיות, מדוע צדיק ורע לו רשע וטוב לו, כיצד והאם אפשר להתמודד עם הרע שנמצא בעולם? איך מתמודדים עם פיגועים? איך מתמודדים עם מלחמות? איך מתמודדים עם המצב הכלכלי? לא ידענו למי לפנות ואת מי לשאול.

השיעור התקיים כל שבוע, אני ועוד מספר בנות, כל שבוע, פעם בשבוע, משבע בערב ועד שמונה וחצי, למדנו תנ"ך והחלטנו לעסוק בנושאים תנ"כים. בדרך כלל ישבנו בחוץ במגרש, או בחדר נידח, לפעמים היה קצת קריר אבל הרגשנו מחמימות התורה, מחמימות העיסוק בתורה לשמה. לא לשם מבחן ולא בשביל להספיק אלא בשביל ללמוד תורה "בשביל התורה".

בסופו של כל שיעור שאלתי את הבנות איזה נושאים מעסיקים אותן איזה נושאים רוחניים הן מתחבטות? לפעמים היו חיוכים של בישנות, לפעמים חיוכים של חוסר יכולת להגדיר במדויק, ולפעמים נזרקה פצצה, שאלה עמוקה מיני ים, שכדי לענות עליה צריך לדעת תורה.

ישבנו שם במגרש ליד שער הכדורגל, רצינו לדבר על הרע בעולם. התחלנו ללמוד את "קול דודי דופק". קראנו ביחד, אני והבנות, התחבטנו, לא הבנו את כל המילים הלועזיות, לפעמים קראנו מהר לפעמים קראנו לאט התחלנו להסתגל לשפה, ואז עצרנו והחלטנו שנמשיך שבוע הבא...

השבוע הבא הגיע, אני הגעתי בזמן, הבנות החלו להתאסף אט אט והגיעו בנות נוספות שרצו לבחון האם להצטרף לשיעור. התחלנו ללמוד, קצת חזרנו על מה שלמדנו בשיעור הקודם בשביל להתאפס, ואז צללנו לתוך השאלה האם אפשר לדעת מדוע יש רע? האם לנו, ציבור אנשים פרטיים, יש אפשרות להתמודד עם כל כך הרבה רע? האם אנחנו יכולים בכלל לקדם משהו בעולם אנו רק אנשים קטנים...

למדנו על האדם הגורלי, למדנו על האדם שחי ברצף החיים, האדם שלא שואל שאלות, האדם שנמצא בתוך עולמו הצר. אבל מאידך למדנו גם על האדם הייעודי, האדם שלא נכנע לתכתיבים, שמנסה להבין, שמנסה לשאול. אבל גם כשהוא שואל את השאלות הנכונות - האם יכולים להיות לו פתרונות, האם יכולות להיות לו אפשרויות להתמודד באמת?

אז הבנו שאולי לא ניתן לשנות את הדברים הגדולים, אולי לא ניתן למצוא פתרון חד וחלק. אנחנו לא יכולים להבין את ההנהגה האלוקית, אבל יש לנו מה לעשות בעולם והוא לנסות למנוע רע וזאת על ידי עשיית טוב. לעשות טוב לשם טוב. להרים לכלוך מהרצפה, לשמח חברים ללמוד תורה, וכבר דאג ה' בעולמו לדרכים רבות לעשיית טוב.

ואז הבנו מימרת חז"ל עתיקה: "לא עליך המלאכה לגמור אך אין אתה בן חורין ליבטל ממנה". אין אנחנו יכולים לתקן את כל הרע שבעולם, אך אין אנחנו פטורים מלעשות טוב.

התחלנו לדבר על כל מיני רעיונות איך אנחנו עושים טוב, ברמה שלנו, וסיכמנו שנדבר על כך בשבוע הבא...

השיעור הסתיים, והתפזרנו כל אחד לביתו. בדרכי עצרני אדם צעיר, כיפה לראשו חולצה לבנה לגופו ושאלני: "אתה לומד כאן בהסדר לא?" עניתי בתמיהה: "כן". והאדם ממשיך לשאול אותי אם אני יכול לעשות מצווה ולקרוא לכמה חבר'ה מהישיבה כי יש חתונה לזוגחילונים, כאן באולם בית הכנסת, וצריכים כמה חבר'ה שיבואו וישמחו חתן וכלה.

אני עוד מופתע, קראתי מיד לכל בנות השיעור הישנות והחדשות: הזדמנה בפנינו הזדמנות לעשות טוב לשם טוב.ללא מילים מיותרות. הגענו לאולם ותוך מספר דקות הגיעו גם חברה מהישיבה.

שימחנו חתן וכלה, הבנות שימחו את הכלה והחבר'ה מהישיבה את החתן. ואז חשבנו כולנו כל אחד בנפרד שאין מקרה בעולם. אנו ננצח את הרע רק על ידי עשיית טוב, וזה לא קשה, זה אפשרי, הכל שאלה של רצון.__________________________________________________________
מתוך הבלוג של גילי צרפתי מאתר הארגון "צו פיוס".


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 הדס כהן


 


מאמרים נוספים מאת הדס כהן
 
שווי יהלומים – כמה הם באמת שווים?
27/06/22 | צרכנות
בני האדם רוכשים תכשיטים בכל מיני עיצובים. אחד העיצובים המבוקשים הם תכשיטים משובצים ביהלומים. לרוב, מדובר ברכישות עבור אירועים מסוימים. אבל גם לעיתים עבור מתנות בלבד. לא בכדי נאמר שיהלום הוא חברה הטוב ביותר של האישה, אבל דעו שהוא חברו הטוב ביותר גם של הגברים, לא פחות.

הערכת תכשיטים עתיקים
עולם הערכת תכשיטים מדבר על תכשיטים שנשמרים באופן שלם ומושלם מתחילת המאה התשע עשרה ואף לפניה. יש תכשיטים שהוכחדו באופן מהיר ועל כן הם לא עמידים ברמה גבוהה. אותם החומרים שבהם השתמשו שוב ושוב על מנת לעצבם מחדש הפכו למודרניים מאד. כסף וזהב שהומרו לכסף, ופלטינה.

הערכת אומנות שכולם זקוקים לה
מי שלא מכיר את העולם של הערכת אומנות לא יבין עד כמה מדובר בעולם המחייב מקצועיות, אמינות ודיוק. אם למעשה אנחנו מפזרים את התהליך הזה, אפשר להמחיש אותו ב3 שלבים עיקריים. כך בקלות נמחיש, באמצעות הערכת ציור אומנותי.

הערכת אומנות אמיתית
הערכת אומנות מפוצלת לשלושה שלבים איכותיים על בסיסם אפשר להחליט לגבי שווי הערכת האומנות, והמחשה של השלבים. ההערכה מצריכה ריכוז, דיוק ותשומת לב משמעותית לפרטים קטנים וספציפיים. הדבר הוודאי ביותר בנוגע אל הערכות אומנות הוא שאין הערכה הדומה אחת לשניה. אך כל הערכת אומנות מתקיימת באותה השיטה ובאופן של התאמה אישית לסוג הפריט האומנותי. פסלים למשל עוברים תהליך אחר, וזוהי דוגמא קלאסית לכך שכל פריט עובר תהליך הערכה המותאם באופן אישי לפריט עצמו.

הערכת יהלומים – איך מבדילים בין אמיתי למזויף
03/05/22 | נשים - אחר
יהלומים הם בעלי מוניטין של תחליף לכסף ולהשקעות להרבה מאד שנים. זוהי הסיבה שהרבה אנשים מבצעים זיוף יהלומים, וזה לא מפתיע. ישנו זיוף מהסוג שאין בו כוונות זדון אלא תאווה לערכם הגבוה של היהלומים. ישנם גם זייפנים שיש להם כוונות זדון והם מרמים באופן משמעותי מאד כדי שהם יוכלו לקבל כספים בשווי מאד גבוה על יהלום מזויף כשהם מציגים אותו כאילו הוא יהלום אמיתי לכל דבר. זאת הסיבה שמקצוע כמו הערכת יהלומים הוא מקצוע שמחייב הרבה מאד מומחיות, נסיון, מקצועיות וותק ללא דופי.

שווי יהלומים – כי חשוב לדעת
12/04/22 | כללי
עולם היהלומים הוא עולם זוהר ויוקרתי. ממש כמו כל ליין אופנה, גם ליהלומים יש סגנונות, עיצובים ועולם תרבותי משלהם. כמו בכל עולם של תרבות ובמגוון סגנונות גם כאן יש צורך באנשי מקצוע המתמחים בתחום ומעריכים ברמה הכלכלית את היהלומים ושוויים. הערכת שווי יהלומים הוא מקצוע מאד מבוקש בפני עצמו אך דורש גם דיוק ומקצועיות ללא דופי.

תקני iso – תקן לכולם
28/02/22 | מיסים
בכל פעם שמדברים על תקני iso נראה שאנשים נלחצים ולא באמת מבינים במה מדובר. ולכן, חשוב שכל בעל עסק יכיר וידע מהו איזו. והכי חשוב, שיבינו שאין צורך כעת לנבור במליון סעיפים, אלא אפשר להבין את האיזו, בכמה ראשי פרקים.

שווי יהלומים – זאת הערכה אמיתית
יהלומים, עולם שלם של יוקרה. סגנונות מעניינים, עיצובים, ותרבות אצילה. אך כמו בכל עולם של תרבות גם כאן יש צורך באנשים המתמחים בהערכת האושר הזה, והעושר כמובן. ולכן, מקצוע בו מתבצעת הערכת שווי יהלומים הוא המקצוע המבוקש ביותר בעולם התכשיטים, ובכלל. יהלומים נרכשים במגוון סיטואציות, ולמגוון של אירועים. לפעמים סתם כדי לפנק, לפעמים לימי הולדת, ולפעמים לאירועים נוספים אישיים או ציבוריים. הם נרכשים מעוצבים בתכשיט, ואם הם נרכשים למטרה מסחרית הם נרכשים כמחצב טבעי. לא בכדי, אמרה מונרו שיהלומים הם החברים הטוב

ספירת מלאי לעסקים – ניהול נכון
18/01/22 | ניהול ידע
ניהול מלאי מקצועי לעסק הוא הפכית העסק ליעיל גם בימים בהם בעבר נאלצתם להשבית אותו. החדשנות כיום מגיעה לכל תחום אפשרי, גם כאשר מדובר על מערכות ניהול מלאי. אך על מערכות אלו יש להיות מותאמות בצורה אישית כל עסק ועסק, וזאת על מנת להימנע מתקלות עתידיות.

הערכת יהלומים – יהלום מזויף, לא תאמינו מה אפשר ללמוד עליו
ליהלום יש מוניטין חזק מאד שהולך לפניו. בעיקר כזה שמדבר גם על תחליפים לכסף, או כהשקעה. זאת בדיוק הסיבה שלא מעט אנשים מנסים לזייף אותו. נכון שיש זיוף "טוב" שהוא זיוף עבור תכשיטים בלבד. אך יש גם זיוף בזדון. זיוף רע הוא זיוף שגורם לצרכנים לרכוש יהלום מזויף בשווי של יהלום אמיתי, כאשר הם חושבם ובטוחים שהיהלום שהם רוכשים הוא אמיתי לגמרי. לכן מקצוע כמו הערכת יהלומים הוא מקצוע המחייב לא מעט מומחיות, וותק, נסיון וחדות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI