דף הבית רפואה ובריאות פיזיולוגייה בריחת שתן וצואה – פיזיותרפיה לרצפת האגן כטיפול בשליטה בצרכים
בריחת שתן וצואה – פיזיותרפיה לרצפת האגן כטיפול בשליטה בצרכים
סיון נבות 17/10/12 |  צפיות: 11530

הקשר בין רצפת האגן ושליטה בצרכים

רצפת האגן, הינה חלק ממערכת הסובבת את פתח השופכה של האישה והיא מורכבת משרירים ומרקמות המחברות ביניהם. תפקידה של רצפת האגן, בין השאר, הינו לשלוט בסוגרים על ידי כיווץ והרפיה. משתמע מכך, כי ברגע שמתרופפת רצפת האגן, השליטה בסוגרים הופכת לבלתי נשלטת ובריחת שתן וצואה עלולה להתרחש.

הגיל השלישי ושליטה בצרכים

במהלך השנים, נוטות לעלות בקרב נשים תופעות כגון צניחת איברי האגן, דליפת שתן וצואה ביום ובלילה ועוד. תופעות אלו מתרחשות בעיקר בקרב נשים ולדניות אשר חוו תהליך איטי ומתמשך של התרופפות ברצפת האגן. אולם הבשורה הינה כי גם בגיל השלישי ניתן לבצע תרגילי פיזיותרפיה לרצפת האגן.

תרגילי פיזיותרפיה לרצפת האגן

חיזוק רצפת האגן כטיפול לשליטה בצרכים ניתן לביצוע במספר דרכים כאשר הטיפול הנפוץ ביותר הינו תרגילים פיזיותרפיים בשם תרגילי קיגל. תרגילים אלו מבוססים על סדרה של תרגילי כיווץ והרפית השרירים הטבעתיים אשר נמצאים על רצפת האגן. כמו כן, כוללת סדרת התרגילים הללו, תרגילי בקרה על מנת לבחון האם חל שיפור בחיזוק השרירים או שמא יש להמשיך ולעבוד על אותו תרגיל באותו שלב.

פיזיותרפיה לרצפת האגן- יתרון מרכזי

בניגוד לתרגילים אחרים אשר יש לבצעם בשכיבה בלבד, תרגילי פיזיותרפיה לחיזוק רצפת האגן ניתנים לביצוע אף תוך כדי ישיבה במשרד. אמנם בתחילת הטיפול, יש לבצע את התרגילים בסיוע פיזיותרפיסט ובתנוחות מסוימות אולם לאחר היכרות ולמידת התרגילים, ניתן לבצע אותם באופן עצמאי בכל מקום ובכל שעות היום. כמו כן, משמעות הדבר היא כי אתם חוסכים בזמן וכסף. אין צורך לקבוע פגישות חוזרות עם מטפלים ולשלם סכומי עתק עבורן.

מה עושים במידה והתרגילים לא עוזרים?

במידה ותרגילי הפיזיותרפיה לא מסייעים ועדיין יש בריחת צואה ניתן להיעזר בשיטות אחרות כגון תהליכים כירורגיים, מכשירי גירוי חשמלי, משקולות וגינאליות או מכשיר ביופידבק. יחד עם זאת, יש לזכור כי ניתן להרגיש את תוצאות התרגילים באופן משמעותי רק לאחר תקופה מסוימת. לכן, אל תמהרו לפנות לרופא להזמנת ניתוח אלא התייעצו עם הפיזיותרפיסט האם כדאי להמתין עוד זמן מה או לחלופין לשלב תרגילים נוספים.

ולסיום, על מנת למנוע התרופפות רצפת האגן בעתיד אשר יתכן ותגרום לכם אי שליטה בצרכים בגיל מבוגר- מומלץ לבצע כבר מגיל צעיר תרגילים פיזיותרפיסטים לחיזוק רצפת האגן תוך כדי שגרת יומכן.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 סיון נבות

סיון נבות - מומחית בפיזיותרפיה לרצפת האגן. מדריכה ומטפלת בגברים ונשים החל מגיל פריון ועד גיל המעבר בבעיות כגון: כאבים ברצפת האגן, בריחת שתן, בריחת צואה, צניחת רצפת האגן, צניחת שלפוחית השתן ועוד. 


מאמרים נוספים מאת סיון נבות
 
בריחת שתן וצואה – פיזיותרפיה לרצפת האגן כטיפול בשליטה בצרכים
עוד מיום היוולדו של תינוק, אחת המטרות הראשונות הינה ללמדו לשלוט בצרכיו ולגמול אותו מחיתולים. אולם מה קורה במקרים בהם פתאום באמצע החיים מתחילה לפתע תופעה בה חוזר האדם שלא לשלוט בצרכיו? כל הבדיקות הנפשיות תקינות ונשאלת השאלה, מה התרחש מבחינה גופנית אשר גרם לכך ? ובכן, הסיבה העיקרית הגורמת לבריחת שתן וצואה הינה התרופפות רצפת האגן.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI