דף הבית עיצוב ואדריכלות עיצוב תעשייתי עיצוב מוצר הוא הרבה יותר מעטיפה נוצצת
עיצוב מוצר הוא הרבה יותר מעטיפה נוצצת
עיצוב תעשייתי 23/12/12 |  צפיות: 13420

למשמע צמד המילים עיצוב מוצר, עשויה לעלות במוחנו תמונה של מעצב נלהב ויצירתי ששוקד ימים כלילות על הקניית מראה מושך למוצר חדשני. מראה יפה ואפילו עיצוב פונקציונאלי, הם אכן חלק חשוב מעבודתו של מעצב המוצרים, אבל תפקידו מורכב הרבה יותר מאשר נדמה במבט ראשון. מעצב המוצרים למעשה, חשוב במידה שאי אפשר להתעלם ממנה.

עיצוב מוצר

תהליכים של עיצוב מוצר משלבים בתוכם היבטים יצירתיים מחד ואנליטיים מאידך. מעצב מוצר טוב, לא יכול להסתפק בהיותו בעל חזון קונספטואלי וויזואלי. חברה רצינית שעוסקת בכל התהליך של עיצוב מוצר, חייבת להשתמש בכלי מחשוב מתקדמים כדוגמת תב"ם (תכנון בעזרת מחשב), להיות מסוגלת לבנות מודלים מורכבים, לערוך מחקרים, לדעת לאפיין את מצב השוק מבחינת מתחרים, חומרי גלם וטכנולוגיות שיוכלו לשמש אותה תוך כדי תהליך העיצוב.

כמובן שתהליכי עיצוב המוצר כוללים התייחסות לעיצוב נאה ולמאפיינים אגרונומיים של המוצר, אבל אלה לא באים על חשבון הירידה לפרטים. מראה המוצר בכללותו, היחס והמיקום בין החלקים מהם הוא מורכב, נוחות השימוש, הגוונים, סוגי החומרים, כולם זוכים להתייחסות מקיפה בעבודה של מעצב המוצרים. עיצוב המוצר, אשר נחשב בעבר לתהליך שולי, שמגיע לאחר שאנשי התכנון והמהנדסים סיימו את עבודתם, הפך לאחד מהתהליכים המרכזיים המלווים את המוצר עוד לפני שהגיע אל שולחן השרטוטים וגם תוך כדי התהליך של עיצוב תעשייתי.

עיצוב הוא בידול

כדי להבין מדוע הפך תהליך עיצוב המוצר למשמעותי כל כך, מספיק להעיף מבט בעיתונים - בעמודי הכלכלה. ענפי התעשייה והמסחר מאופיינים בתחרות עזה שלא הייתה כדוגמתה. אין ולו תחום אחד שבו לא נאבקים כמה יצרנים ומשווקים על אותו פלח שוק. בין אם הלקוח מחפש מכונית משפחתית, מסך למחשב, תיק מסמכים, שולחן, ובעצם כל מוצר שניתן לחשוב עליו, יש בפניו שפע של מוצרים זהים או דומים שעונים על אותו הצורך. עידן המידע הפתוח לא מאפשר לאף חברה, כמעט, לצבור עדיפות טכנולוגית ולשמור על סודות מסחריים לאורך זמן. על כן, משמעות העיצוב של המוצר עברה לקדמת הבמה, בשל היות העיצוב אמצעי ראשון במעלה לבידול בין מוצרים שונים ובין יצרנים שונים. מוצר שזכה לעיצוב מעניין, ואשר הפונקציונליות שלו עולה, אפילו במעט, על אלה של המתחרים, יכול לקבוע את גורלו של קו מוצרים שלם לשבט או לחסד.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 עיצוב תעשייתי

Quattro-d

חברה לעיצוב תעשייתי המסוגלת לתת מענה בקשת רחבה של תחומים. ממוצרים מורכבים בהייטק ומכשור רפואי ועד למוצרי הצריכה השכיחים ביותר.

לפרטים נוספים כנסו לאתר שלנו:
http://www.quattro-d.co.il/

או בטלפון:
03-6322252 


מאמרים נוספים מאת עיצוב תעשייתי
 
פטנט – הפיכת רעיון מופשט למוצר מתפקד
מאז המצאת הגלגל קבעו המצאות חדשות ומעניינות את מסלול ההתקדמות הטכנולוגי של האנושות. כל עוד היה השימוש בטכנולוגיה נדיר, גם אפשרויות החיקוי היו זניחות והממציא יכל לשמור על הייחוד שלו במשך שנים ארוכות. נכון להיום, כאשר המידע זמין וזולג במהירות רבה לרשת האינטרנט, נוצר הצורך להגן על הממציא ולשמר את האפשרויות שלו ליהנות מפרי המצאתו.

מהו אב טיפוס ?
מילה משונה בחרו לדגם הראשון של הפטנט או המכונה שיצרתם. המודל הראשוני אמנם נקרא אב טיפוס אבל בהרבה מובנים הוא ילד ויש שיאמרו – בייבי, הבייבי שלכם. אחרי השלבים הראשונים של פיתוח ואפיון הקונספט, שרטוט של רישומים ותכניות על נייר ומחקר מקדים ומעמיק מגיע השלב בו צריך לראות איך כל העסק הזה עובד.

עיצוב מוצר הוא הרבה יותר מעטיפה נוצצת
למשמע צמד המילים עיצוב מוצר, עשויה לעלות במוחנו תמונה של מעצב נלהב ויצירתי ששוקד ימים כלילות על הקניית מראה מושך למוצר חדשני. מראה יפה ואפילו עיצוב פונקציונאלי, הם אכן חלק חשוב מעבודתו של מעצב המוצרים, אבל תפקידו מורכב הרבה יותר מאשר נדמה במבט ראשון. מעצב המוצרים למעשה, חשוב במידה שאי אפשר להתעלם ממנה.

מדריך בניית מוצר
אם נסתכל סביבנו, או שניזכר בכל מיני שיחות שהיו לנו בהזדמנויות שונות עם אנשים, אנחנו נראה שלהרבה אנשים יש רעיונות טובים לכל מיני מוצרים ופטנטים. אם כן, מדוע לא כל אחד הופך לעסוק בתחום של עיצוב תעשייתי? ומדוע לא כל אחד מאיתנו הופך את הרעיון שלו למוצר?

יתרונות פיתוח אב טיפוס בישראל
השלב הראשון של תכנון מוצר הוא יצירת אב טיפוס שיכול ללמד את המפתחים לא מעט דברים. חשוב להבין עד כמה תכנון יסודי ומושקע יכול לפתור מראש לא מעט בעיות שיכולות לצוץ בשלבי הפיתוח האחרים או חלילה בזמן הייצור ההמוני. יצרנים איכותיים עושים את הכול על מנת להציג ללקוחות שלהם מוצרים יפים ושמישים גם יחד, כך שלאב הטיפוס יש חלק משמעותי בכך.

3 דברים שצריך לדעת על עיצוב תעשייתי
בראש ובראשונה חשוב להדגיש את חשיבותו הרבה של עיצוב התעשייתי. זאת מאחר ויש לא מעט אנשים שמתעלמים מחשיבות זו ולא מבינים עד כמה לעיצוב יש חלק משמעותי לא רק במראה של מוצר מסוים אלא גם בנוחות השימוש שלו וכו'.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI