דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה איכות הסביבה מתקן טיפול בשפכים: אופן פעולה ושימושים
מתקן טיפול בשפכים: אופן פעולה ושימושים
אירה פינסקר 01/01/13 |  צפיות: 3328

מהו מתקן טיפול בשפכים ? מדובר למעשה במערכת מורכבת המבצעת טיהור של מי שפכים מזוהמים במספר שלבים. בשלב הראשון הנקרא טיפול קדם מתבצעת הפרדה מכנית של חלקי פסולת גדולים כגון אבנים, סמרטוטים וכדומה. בשלב הבא הנקרא טיפול ראשוני מבוצעת הפרדה של חול ושומן, וכמו כן סינון להרחקת חלק מהמזהמים האורגניים. לאחר מכן מבוצע טיפול שניוני – הוספת חיידקים הניזונים מהפסולת האורגנית תוך הוספה מאולצת של חמצן אל המים המטוהרים.

מסת החיידקים המתקבלת כתוצאה מהטיפול נקראית בוצה, וזו מופנית אל הים (בה משמשת כמזון לדגים) או אל הקרקע. המים המתקבלים כתוצאה מהטיהור במתקן טיפול בשפכים נקראים מי קולחין. לעתים מים אלה עוברים עיבוד נוסף על ידי החדרתם אל האקוויפר: בחלחולם בין שכבות הקרקע הם עוברים סינון טבעי נוסף וגם מקבלים חמצן בשכבות העליונות. את המים האלה ניתן לשאוב ולהשתמש בהם לצרכי חקלאות.

מתקן טיפול בשפכים יכול להיות גדול מימדים ולשרת מספר ישובים או ערים – כמו השפד"ן שמטהר את השפכים מכל ערי גוש דן. יחד עם זאת, מתקן טיפול בשפכים יכול לשרת מפעל, תחנת תדלוק, ואפילו בית פרטי. המתקן הביתי מעבד בד"כ את השפכים הסניטריים הביתיים (עד כ- 10 מ"ק ליממה) ומפיק מים שיכולים לשמש להשקייה של גינה. במקרים מסוימים ניתן להשתמש במים המטוהרים גם למילוי מיכלי הדחה של האסלות, אם כי במקרה של בית פרטי עם אסלות בודדות ההשקעה לא תמיד משתלמת.

נראה שמתקן טיפול בשפכים הוא התשובה הטובה ביותר הקיימת בימים אלה לפתרון בעיות הזיהום ומשבר המים. המאמצים הטכנולוגיים מכוונים לרוב לשיפור ושדרוג של תפקוד המתקנים אך לא לשינוי עקרוני בדרך פעולתם. השיפורים האפשריים הם נטרול של ריחות מהמתקנים, צמצום נפח הבוצה או הסמכתה, חיטוי והלבנת הקולחים וכדומה.

לסיכום, מתקן טיפול בשפכים הוא מערכת חיונית המאפשרת לטפל בשפכים תעשייתיים או ביתיים. קיימים סוגים שונים של מתקנים הנבדלים לרוב על פי הספקם (נפח השפכים שניתן לטהר בפרק זמן נתון). בנוסף למתקנים המתקדמים יותר, עדיין פועלים מתקנים מסורתיים המבוססים על בריכות חמצון. יחד עם זאת, השטח הדרוש להקמת בריכות כאלה הוא עצום, ואילו המתקנים המודרניים הם קומפקטיים. לכן המתקן המודרני והפופולרי יהיה מבוסס על שיטה מכנית ביולוגית, כפי שתוארה כאן.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אירה פינסקר


 


מאמרים נוספים מאת אירה פינסקר
 
חנויות הריון: חנויות לשופינג בתקופת ההריון
20/05/13 | קניות
חנויות הריון אינן מציעות רק מוצרים לשימוש בתקופת ההריון, אלא גם מוצרים לתינוקות ולאמהות. לכן המונח חנויות הריון מתייחס לתקופה בה מומלץ לבצע את הרכישות.

מוצרי החתלה: חיוניים ונוספים
20/05/13 | קניות
מוצרי החתלה נועדו להקל על פעילויות הטיפוח של התינוק. בין המוצרים האלה ניתן למצוא פריטים חיוניים, שקשה בלעדיהם, ופריטים שאינם הכרחיים.

עגלות תינוק: מספר הגלגלים והשלכותיו
20/05/13 | קניות
עגלות תינוק יוצרו בעבר על גבי ארבעה גלגלים באופן קבוע. יחד עם זאת, בשנים האחרונות הופיעו גם דגמים על גבי שלושה גלגלים. המאמר מביא את היתרונות ואת החסרונות התפקודיים של התצורה החדשה.

בגדי הריון: לכל משפחה ולכל תקציב
20/05/13 | אופנה
בגדי הריון מספקים מענה לצורכן של מיליוני נשים לתפקד באופן מלא בתקופת ההריון. בשוק קיימים מוצרים מקטגוריות שונות, המאפשרים לחדש את המלתחה בהתאם לאילוצי התקציב המשפחתי.

בחירה נבונה של עגלת מוצי
20/05/13 | קניות
עגלת מוצי היא עגלה יוקרתית, מתוחכמת, איכותית, אמינה ומסוגננת. בסניפי מדרלנד, המשווקת הבלעדית של מוצי בישראל, תוכלו להנות ממבחר רחב של דגמים ומייעוץ מקצועי.

טויוטה יאריס דור שלישי: נתונים עיקריים
טויוטה יאריס החדשה היא אחת המכוניות האיכותיות בשוק הרכבים הזעירים. במאמר נבחנים השינויים שבוצעו בדגם החדש של טויוטה יאריס.

טרייד אין: עסקה בטוחה
20/05/13 | צרכנות
טרייד אין נחשב בעבר לתחום אפור, כמעט על גבול הבלתי חוקי. בתי עסק קטנים ומפוקפקים הופיעו ונעלמו מהשוק. יחד עם זאת, כיום נמצאים בשוק כמה שחקנים סולידיים בתחום, אשר הפנייה אליהם נחשבת לבטוחה.

שדרוג של מכונית טויוטה בטרייד אין
20/05/13 | צרכנות
שדרוג של טויוטה בטרייד אין הוא עסקה נפוצה למדי, שכן לקוחות טויוטה שומרים בדרך כלל על נאמנות למותג. החלפת טויוטה בטרייד אין מאפשרת לבצע שתי עסקאות במקום אחד תוך חסכון משמעותי בזמן ובמאמץ.

טויוטה חדשה: הגשמת חלום
20/05/13 | צרכנות
רכישת טויוטה חדשה היא אירוע משמעותי בחיי כל נהג. שכלולים הנדסיים, אמינות גבוהה, בטיחות ונוחות בנסיעה – כל אלה יעמדו כעת לרשותו. המאמר דן בדרכים לביצוע הרכישה.

טרייד אין במחיר מחירון: תרגיל שיווקי
20/05/13 | צרכנות
עסקאות טרייד אין במחיר מחירון מוכרזות מדי פעם כמבצעים חסרי תקדים בסוכנויות רכב שונות. המאמר דן במהות המבצע, שאיננו אלא תרגיל שיווקי הנועד למשוך קהל לקוחות רחב אל הסוכנות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI