דף הבית רוחניות חלומות "חלום הגיליוטינה" של ל.פ. מאורי מתוך ספרו של ד"ר זיו מאיר "משמעות החלום ופירושו"
"חלום הגיליוטינה" של ל.פ. מאורי מתוך ספרו של ד"ר זיו מאיר "משמעות החלום ופירושו"
ד"ר זיו מאיר 04/10/09 |  צפיות: 4884

"חלום הגיליוטינה" של ל.פ. מאורי

 

חוקר צרפתי בשם ל.פ.א. מאורי, באמצע המאה ה-19, ערך  ניסויים שמטרתם לספק בסיס מחקרי מדעי לחלומות. במרבית הניסויים שערך, הוא שימש  כנבדק כאשר עוזרו, הפעיל עליו בשנתו גירויים שונים, מאורי לא ידע מראש איזה גירוי יינתן באיזה לילה, בבוקר סיפר את חלומותיו מאותו לילה.

ניסויו של מאורי ותוצאותיהם מעניינים ביותר. הגירויים שהופעלו על מאורי היו די מגוונים, כגון: טפטוף טיפות מים על פניו, רעש באוזניו, דגדוג בנוצה בקצה חוטמו, בשפתיו, הבזק אור חזק בעיניו העצומות ותחושת ריחות שונים באפו. בלילות שבהם זכר מאורי את חלומותיו ודיווח עליהם- השווה את התוכן עם הגירוי שהופעל עליו. לדבריו עוררו גירויים אלה אצלו בדרך כלל חלומות שתוכנם קשור בדרך כל שהיא, בין אם ישירות ובין  בעקיפין לגירויים,  להלן מספר דוגמאות:   א. שפשוף כלי מתכת על יד אוזנו שגרם לרעש צרחני, הביא לדיווח על חלום בו נשמע צלצול פעמונים הקשור בתקופת המהפכה הצרפתית.  ב. בלילה בו דגדגו את קצה אפו ושפתיו - חלם מאורי חלומות אימים על עינויים בידי דמויות בלתי מוכרות, שבין היתר מפשיטות את עור פניו מעליו!  ג. כשקרבו מגהץ חם לפניו, חלם מאורי על שודדים שפרצו  לבית והכריחו אותו ואת כל הנוכחים  למסור את כספם, לצורך כך  צרבו השודדים את רגליו בגחלי פחמים  ד. טיפות מים שטופטפו על מצחו, גרמו לכך שחלם כי הוא באיטליה, מזיע בכל גופו, ושותה בצימאון יין איטלקי לבן.    

חלום אחד שסיפר מאורי הפך למפורסם ביותר, בשל הוויכוחים המרובים שעורר, חלום זה מוכר בשם "חלום גיליוטינה". בחלומו מספר מאורי שהוא משתתף בפעילויות בתקופת המהפכה הצרפתית. הוא נרדף על לא  עוול בכפו, נתפס ומצליח להימלט בתחבולות שונות. שוב הוא נתפס ומובא לבית הכלא של לוחמי המהפכה. משם הוא מובא לבית הדין המהפכני עממי. רובספייר ומרט עצמם חוקרים אותו בחקירות שתי וערב. פשר אשמותיו אינו נהיר לו, אך הוא נשפט וגזר דינו הוא הוצאה להורג בגיליוטינה. הוא מובל כבול ונקשר למקום ההריגה על ידי התליין. הוא מרגיש בברור כיצד ניתק ראשו מגופו ואז הוא מתעורר בבהלה רבה, הוא מוצא שחלקה העליון של מיטתו נפל ופגע בצווארו. לטענת  מאורי  פגיעת חלק מהמיטה בצווארו היא שעוררה את המחשבה על גיליוטינה. כך נסבה מחשבתו על צרפת והמהפכה הצרפתית וחלום שלם נבנה מסביב לכך. קיים קושי רב לקבל טענה זו, בשל המהירות בין הסיפור לבין רגע ההתעוררות, במידה ונקבל טענה זו, הרי שיש  להניח כי החלום מתפתח במהירות עצומה, כמעט כהרף עין, במיוחד אם אנו מניחים שאותו גירוי שעורר את החלום (נפילת הקרש על צווארו), הוא גם הגירוי שעורר את מאורי משנתו.

רבים הניחו הנחה זו והוסיפו סיפורים ונקודות מעין אלה. לעומתם, הניחו החולקים על דעה זו, כי היה זה דמיונו העירני של מאורי בשעת התעוררותו או אף לאחר שנעור לחלוטין, שבנה "חלום" מורכב וארוך כזה. אחדים אף האשימו את מאורי בכך שהגה סיפור דמיוני, כדי להוכיח את גישתו העיקרית שהגירויים החיצונים בשעת השינה הם מקור כל החלומות. אחד המבקרים אף גילה שלפי עדותו של מאורי עצמו, חלפו מספר שנים מהלילה בו כאילו חלם חלום זה, עד למועד שפרסם אותו.

מפתה מאוד להוסיף בשעת השחזור פרטים אלו ואחרים התומכים בגרסתך, כדי להדגיש את נקודת הטיעון, כך יתכן שחלומו של מאורי " הלך ותפח".

יש לזכור כי ניסוייו נערכו ללא נקיטת אמצעי זהירות, כגון: עריכת ניסויים חוזרים, השוואת בין הנבדקים, שימוש בנבדקים ובנסיינים שאינם יודעים את מטרות הניסוי והתיאוריה של החוקר ועוד. על כן יש לקבל את סיפורו בעירבון מוגבל מאוד...


לפירוט מסלולי לימוד ב מכללת ברק ראו במסלולי לימוד של מכללת ברק 

www.barakcollege.com


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ד"ר זיו מאיר

ד"ר זיו מאיר פרפסיכולוג ונטורופט. 


מאמרים נוספים מאת ד"ר זיו מאיר
 
N.L.P לחיים טובים ומשופרים.
11/01/19 | NLP
לימודי ה-N.L.P. במכללת ברק מתקיימים באווירה משפחתית, קבוצות קטנות, יחס אישי. איך פועלת התפיסה וכיצד עובד המוח. מהו מבנה האישיות ע"פ ה-NLP, מה משפיע עלינו יותר – התורשה או הסביבה והכי חשוב: למה זה חשוב לנו כמובילי שינוי. איך יוצרים כימיה בין אישית ברמה גבוהה, ומרחב בטוח המאפשר טרנספורמציה והצלחה מרבית בתקשורת בינאישית/ בטיפול. כיצד להתגבר על פוביות... הנושאים הנלמדים בקורס מה זה NLP. מהי ההיסטוריה של הNLP ואת מה אנחנו "מתכנתים". מה ההבדל בין דמיון מודרך לדמיון מונחה? – כולנו משתמשים בדמיון על

תטא רייקי
תטא רייקי, אנרגיית העל של העידן החדש. באמצעות אנרגיית תטא רייקי שהיא אנרגיית העל של העידן החדש, ניתן לאזן ולחדש תאים מתים, ניתן לאזן השפעות מגלגולים קודמים המצויים ב-ד.נ.א. האנרגטי שבחלקו מושפע מה-ד.נ.א. של ההורים, ובחלקו הוא יצירת רסיסי נשמה החוזרים בגוף חדש. כיצד נוכל להשפיע על המיטוכונדריה של התאים בגופנו למניעת הזדקנות וליצור תאים צעירים במקום שכפול תאים התואמים את גילנו הכרונולוגי? על כך בקורס החדש במכללת ברק לרפואה משלימה שלוחות ירושלים אשקלון באר שבע.

חלומות וברביטורטים
27/09/10 | חלומות
חלומות וברביטורטים מאת ד"ר זיו מאיר מכללת ברק במחקרים שונים שנערכו בדבר שימוש בתרופות לשינה התבררו עובדות מעניינות. לדוגמא: במחקר שנערך על ידי פרופ'''' איאן אוסוולד מאוניברסיטת אדינבורו שחקר את השפעת הברביטורטים על השינה, התברר כי תרופות רבות מדכאות את שנת החלום.

כיצד מופיעות נשמות חדשות?
כיצד מופיעות נשמות חדשות? מתוך ספרו של ד"ר זיו מאיר "נשמות תאומות וזוגיות" "לדעתי, יש להבחין בין שתי מקרים מרכזיים שונים: הראשון הוא רצון מצד ההורים לילד במשפחה, כלומר שני בני הזוג רוצים לצרף אליהם נשמה נוספת. =מתוך בחירה. כאשר הרצון יוצר את סוג האנרגיה להיווצרותה. האופן השני הוא מצבים מאולצים, כגון אונס, או שמירה מפני הריון בלתי רצוי שנכשל, או מתוך פחד או אי רצון לבצע הפלה מאמונה זו או אחרת.=כלומר הריון שלא מבחירה, אזי סוג האנרגיה היא שונה.

כיצד נוצרות נשמות חדשות?
כיצד נוצרות נשמות חדשות? מתוך ספרו של ד"ר זיו מאיר "נשמות תאומות וזוגיות". "לכאורה כפי שאמרת קודם לכן" המשיך ידידי המלומד, "מאותן ניצוצות שנוצרו מהתנפצות נשמתו של האדם הראשון, אשר חיכו לירידה. אולם מה יקרה בעוד חמישים שנה? בעוד מאה שנה? כאשר אוכלוסיית העולם תכפיל ותשלש את עצמה"? המשיך ושאל.

האם יש נשמות חדשות?
האם יש נשמות חדשות? מתוך ספרו של ד"ר זיו מאיר "נשמות תאומות וזוגיות" פרופ' קליין הגיע אליי ביום שישי בשעה שקבענו. הפעם הוא חייך אליי עם היכנסו, בניגוד לפגישתנו הקודמת. "אני יכול להגיד לך שהשבוע הזה היה לי השבוע הארוך בחיי" ציין והתיישב על הכיסא. "מדוע"? שאלתי, אף שידעתי את התשובה, הרי גם אני ציפיתי בכיליון עיניים לפגישה. "מפני שכל השבוע חיכיתי לפגישה איתך, כל יום הייתי סופר את הימים לפגישה איתך", ציין בהתלהבות. "תראה במהלך השבוע חשבתי רבות על השיחה שלנו, רציתי להבין האם לדעתך קיימות גם נשמות חדשות לחלוטין? למען האמת בדקתי גם במאמרים שלך באינטרנט אבל לא התייחסת לזה בשום מקום, רק דע לך שקראתי

האם אני ורעייתי המנוחה נשמות תאומות?
האם אני ורעייתי המנוחה נשמות תאומות? מתוך ספרו של ד"ר זיו מאיר "נשמות תאומות וזוגיות" "האם אני ורעייתי המנוחה אכן נשמות תאומות"? חזר פרופ' קליין לשאלתו הראשונה. "הסברת לי מה היא נשמה, או מה הן התפיסות בעניין זה, אך אני עדיין מאוד מוטרד מכך שרעייתי המנוחה נמצאת איתי. אני ממש מרגיש בה, אמר הפרופ' והמשיך, "אתה יודע מה יכול להיות כאשר אני בקשר עם אישה אחרת? בודאי זה ברור לך לחלוטין". המשיך תוך שהוא משכל רגליים

האם יש נשמות תאומות?
מתוך ספרו של ד"ר זיו מאיר "נשמות תאומות וזוגיות" האם יש נשמות תאומות שאל פרופ' קליין? "כן ולא" השבתי לו. "כן ולא" השבתי לו. הוא נעץ בי מבט משתאה, "מה הכוונה? או שיש או שאין" פסק חד משמעית. "לא יתכן תשובה והיפוכה" המשיך. "נכון" השבתי. "אכן התשובה לכך לא פשוטה כלל, אבהיר את דברי.

הקשר בין פסיכותרפיה לפסיכותרפיה גופנית
הקשר בין פסיכותרפיה לפסיכותרפיה גופנית
מאת ד"ר זיו מאיר

בסיס הפסיכותרפיה הגופנית הוא טיפול ריגשי /נפשי המשלב בין הצד הפיזי לצד הנפשי, כלומר הוצאת הרגש המודחק הטמון בזיכרון באמצעות תהליך הטיפול הפיזי.
הטיפול ב פסיכותרפיה גופנית גורם לשחרור הצורך להדחיק, שכן המטופל חווה את הסיבה לטראומה שהדחיק והזיכרון אינו גורם עוד לכאב ריגשי, לא יהיה למטופל קושי לזכור את האירוע, כך האנרגיה המושקעת בהדחקה תשמש לתפקידי חיים אחרים כגון: יציבה, בריאות גופנית, שמחת חיים ועוד.


מה הוא טיפול פסיכותרפיה התנהגותית
מה הוא טיפול פסיכותרפיה התנהגותית

מאת ד"ר זיו מאיר

בבסיס הטיפול ב פסיכותרפיה ההתנהגותית קיימת ההנחה, שכל ביטוי התנהגותי בלתי מסתגל, הוא הרגל שנרכש בעבר. באמצעות התאמה אישית של מערך התניות וחיזוקים, ניתן להביא לידי שינוי הרגליו הבלתי רצויים של המטופל ובאמצעות החיזוקים שיקבל ירכוש את ההרגלים הרצויים. בגישה זו הפסיכותרפיסט פעיל בטיפול, עליו לתכנן מערך של למידה,של חיזוקים והתניות, כדי להכחיד התנהגות בלתי רצויה,ולעודד הופעת התנהגות רצויה. עתה הוא אינו מאזין ומפרש בלבד את העבר או את סיבת ההפרעה...אלא עוסק בעיצוב ההתנהגות בהווה.

     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI