דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה דתות יחסים ולא משפטיזציה / איתן אלחדז
יחסים ולא משפטיזציה / איתן אלחדז
הדס כהן 23/02/12 |  צפיות: 12093

בעת הזאת נדמה לכולנו שהיחסים הטעונים בין דתיים לחילוניים נמצאים בשפל המדרגה. לא צריך להזכיר מה שקרה בבית שמש, ועד קודם לכן פרשת עמנואל, חניון קרתא, 'אימא טאליבן', ועכשיו פסיקת הבג"צ בנוגע לחוק טל. הקריאות שעולות משני המחנות לא נעימות זה עוד ממש בלשון המעטה.

למרות כל זאת צריך לקחת בחשבון כמה דברים :

טועה מי שחושב שאת הבעיות בנינו לבין הדתיים (לצורך הדיון אני מכליל פה הרבה תתי מגזרים) ניתן לפתור על דרך 'המשפטיזציה' דהיינו בדרך של חקיקת חוקים כאלו ואחרים כיוון שמלכתחילה מדובר על ויכוח על סמכותם של החוקים בכלל ולכן כפי שאני אומר תמיד לחבריי: בין אידיאולוגיות לעולם לא תיתכן פשרה אבל בין אנשים ודאי וודאי. לפיכך יש צורך בהידברות אמיתית. לא מתוך התנשאות של אף צד ולא מתוך כפייה אלא מתוך הבנה ורגישות של שני הצדדים.

אחת הבעיות העמוקות ביחסי דתיים חילונים היא שכל צד חושב שהשני לוקה בתפיסת המציאות, וערכיו - אם יש לו בכלל - אינם ערכים. אני אחדד זאת ואומר כי הוויכוח הוא אינו בין 'אמת' ל'אמת' אלא בין סגנון חיים לסגנון חיים וברגע שאנחנו מסוגלים לעשות את 'הפאוזה' הזאת לפתע הסכסוך לא מאיים, ואם הוא 'צודק' זה לא אומר בהכרח שאני 'טועה'. שלא תבינו אותי לא נכון - לכל צד יש את הערכים שלו, אבל אלו נובעים מסגנון החיים בו הוא מאמין.

עוד רעה חולה בסכסוך היא שאנו נוטים להכליל את התופעות הרעות על כל המחנה. למשל: אם איזה חרדי נתפס לוקח שוחד - אז מן הסתם 'החרדים הללו ידועים כלוקחים שוחד'. כך גם לגביי החילונים אותם נוהגים החרדים לצייר כעבריינים שצורכים סמים. האמת היא שרוב רובנו, גם הדתיים וגם החילונים, מתפקדים באופן נורמטיבי ביום יום.

את הסכסוך לא ניתן לבחון אך ורק לפי הפן הפוליטי-משפטי שלו כי בחיים ישנם עוד שטחים. קחו למשל את נושא האומנות, שם מתחולל בשנים האחרונות רנסס תרבותי מדהים שנובע מהמפגש שבין אומנים ישראלים לתכנים יהודיים. (עיינו ערך אהוד בנאי, ברי סחרוף, קובי עוז, אתי אנקרי ועוד הרבה) וזה לא רק בשירה. הנה הסרט הישראלי שמועמד לאוסקר עוסק גם הוא בתכנים יהודיים ואף אחד לא מרים גבה. כך גם באומנות הפלסטית באופנה ובאקדמיה.

כשאנו בוחנים את הסכסוך הדתי - חילוני אי אפשר, כך אני חושב, להתעלם מהמימד הפסיכולוגי שבו: אני אעיז לומר שבכל ישראלי חילוני יש משהו לא פתור עם היהדות שלו. היהדות מייצגת עבורנו כחלק מאומה את העבר: אותו עבר שהשלנו מעלינו בבוז כאשר יצרנו מדינה חדשה. עכשיו שיש לנו כבר מדינה ואנחנו עומדים בכוחות עצמנו הגיע הזמן לעשות פיוס עם 'היהודי שבתוכי'. אין זה אומר שצריך לקיים מצוות או להאמין במשהו. אבל זה בהחלט אומר שכל אחד מאתנו צריך לבדוק מה העבר הזה עבורו? מקור השראה? לימוד? היסטוריה?

יש לנו תחושה שאף צד לא יכול ללמוד מהשני. אבל זאת טעות: בכל צד טמונה המון חוכמה: הדתיים יכולים ללמוד מהחילונים פלורליזם, פתיחות לעולמות אחרים, תחומי ידע שנחקרו באקדמיה ואומנות. החילונים יכולים ללמוד יותר על ערבות הדדית, צרכנות נבונה והסתפקות במועט.

לסיכום אומר שיש הרבה תהומות עליהם צריך לגשר אבל אלו הם תהליכים שלפעמים לוקחים שנים ולכן צריך להיות סבלניים. בינתיים, בואו ננסה להינות ממה שאפשר...

____________________________________________________

מתוך הבלוג של צו פיוס, מאתר הארגון 'צו פיוס'.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 הדס כהן


 


מאמרים נוספים מאת הדס כהן
 
שווי יהלומים – כמה הם באמת שווים?
27/06/22 | צרכנות
בני האדם רוכשים תכשיטים בכל מיני עיצובים. אחד העיצובים המבוקשים הם תכשיטים משובצים ביהלומים. לרוב, מדובר ברכישות עבור אירועים מסוימים. אבל גם לעיתים עבור מתנות בלבד. לא בכדי נאמר שיהלום הוא חברה הטוב ביותר של האישה, אבל דעו שהוא חברו הטוב ביותר גם של הגברים, לא פחות.

הערכת תכשיטים עתיקים
עולם הערכת תכשיטים מדבר על תכשיטים שנשמרים באופן שלם ומושלם מתחילת המאה התשע עשרה ואף לפניה. יש תכשיטים שהוכחדו באופן מהיר ועל כן הם לא עמידים ברמה גבוהה. אותם החומרים שבהם השתמשו שוב ושוב על מנת לעצבם מחדש הפכו למודרניים מאד. כסף וזהב שהומרו לכסף, ופלטינה.

הערכת אומנות שכולם זקוקים לה
מי שלא מכיר את העולם של הערכת אומנות לא יבין עד כמה מדובר בעולם המחייב מקצועיות, אמינות ודיוק. אם למעשה אנחנו מפזרים את התהליך הזה, אפשר להמחיש אותו ב3 שלבים עיקריים. כך בקלות נמחיש, באמצעות הערכת ציור אומנותי.

הערכת אומנות אמיתית
הערכת אומנות מפוצלת לשלושה שלבים איכותיים על בסיסם אפשר להחליט לגבי שווי הערכת האומנות, והמחשה של השלבים. ההערכה מצריכה ריכוז, דיוק ותשומת לב משמעותית לפרטים קטנים וספציפיים. הדבר הוודאי ביותר בנוגע אל הערכות אומנות הוא שאין הערכה הדומה אחת לשניה. אך כל הערכת אומנות מתקיימת באותה השיטה ובאופן של התאמה אישית לסוג הפריט האומנותי. פסלים למשל עוברים תהליך אחר, וזוהי דוגמא קלאסית לכך שכל פריט עובר תהליך הערכה המותאם באופן אישי לפריט עצמו.

הערכת יהלומים – איך מבדילים בין אמיתי למזויף
03/05/22 | נשים - אחר
יהלומים הם בעלי מוניטין של תחליף לכסף ולהשקעות להרבה מאד שנים. זוהי הסיבה שהרבה אנשים מבצעים זיוף יהלומים, וזה לא מפתיע. ישנו זיוף מהסוג שאין בו כוונות זדון אלא תאווה לערכם הגבוה של היהלומים. ישנם גם זייפנים שיש להם כוונות זדון והם מרמים באופן משמעותי מאד כדי שהם יוכלו לקבל כספים בשווי מאד גבוה על יהלום מזויף כשהם מציגים אותו כאילו הוא יהלום אמיתי לכל דבר. זאת הסיבה שמקצוע כמו הערכת יהלומים הוא מקצוע שמחייב הרבה מאד מומחיות, נסיון, מקצועיות וותק ללא דופי.

שווי יהלומים – כי חשוב לדעת
12/04/22 | כללי
עולם היהלומים הוא עולם זוהר ויוקרתי. ממש כמו כל ליין אופנה, גם ליהלומים יש סגנונות, עיצובים ועולם תרבותי משלהם. כמו בכל עולם של תרבות ובמגוון סגנונות גם כאן יש צורך באנשי מקצוע המתמחים בתחום ומעריכים ברמה הכלכלית את היהלומים ושוויים. הערכת שווי יהלומים הוא מקצוע מאד מבוקש בפני עצמו אך דורש גם דיוק ומקצועיות ללא דופי.

תקני iso – תקן לכולם
28/02/22 | מיסים
בכל פעם שמדברים על תקני iso נראה שאנשים נלחצים ולא באמת מבינים במה מדובר. ולכן, חשוב שכל בעל עסק יכיר וידע מהו איזו. והכי חשוב, שיבינו שאין צורך כעת לנבור במליון סעיפים, אלא אפשר להבין את האיזו, בכמה ראשי פרקים.

שווי יהלומים – זאת הערכה אמיתית
יהלומים, עולם שלם של יוקרה. סגנונות מעניינים, עיצובים, ותרבות אצילה. אך כמו בכל עולם של תרבות גם כאן יש צורך באנשים המתמחים בהערכת האושר הזה, והעושר כמובן. ולכן, מקצוע בו מתבצעת הערכת שווי יהלומים הוא המקצוע המבוקש ביותר בעולם התכשיטים, ובכלל. יהלומים נרכשים במגוון סיטואציות, ולמגוון של אירועים. לפעמים סתם כדי לפנק, לפעמים לימי הולדת, ולפעמים לאירועים נוספים אישיים או ציבוריים. הם נרכשים מעוצבים בתכשיט, ואם הם נרכשים למטרה מסחרית הם נרכשים כמחצב טבעי. לא בכדי, אמרה מונרו שיהלומים הם החברים הטוב

ספירת מלאי לעסקים – ניהול נכון
18/01/22 | ניהול ידע
ניהול מלאי מקצועי לעסק הוא הפכית העסק ליעיל גם בימים בהם בעבר נאלצתם להשבית אותו. החדשנות כיום מגיעה לכל תחום אפשרי, גם כאשר מדובר על מערכות ניהול מלאי. אך על מערכות אלו יש להיות מותאמות בצורה אישית כל עסק ועסק, וזאת על מנת להימנע מתקלות עתידיות.

הערכת יהלומים – יהלום מזויף, לא תאמינו מה אפשר ללמוד עליו
ליהלום יש מוניטין חזק מאד שהולך לפניו. בעיקר כזה שמדבר גם על תחליפים לכסף, או כהשקעה. זאת בדיוק הסיבה שלא מעט אנשים מנסים לזייף אותו. נכון שיש זיוף "טוב" שהוא זיוף עבור תכשיטים בלבד. אך יש גם זיוף בזדון. זיוף רע הוא זיוף שגורם לצרכנים לרכוש יהלום מזויף בשווי של יהלום אמיתי, כאשר הם חושבם ובטוחים שהיהלום שהם רוכשים הוא אמיתי לגמרי. לכן מקצוע כמו הערכת יהלומים הוא מקצוע המחייב לא מעט מומחיות, וותק, נסיון וחדות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI