דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה איכות הסביבה טיפול בשפכים בעבר וכיום
טיפול בשפכים בעבר וכיום
אירה פינסקר 15/09/12 |  צפיות: 3199

טיפול בשפכים הוא דבר שבשגרה בימינו. יחד עם זאת, לקח לנו הרבה שנים להטמיע את המושג ולהפוך אותו לברירת מחדל. חוק הרשויות המקומיות שנחקק עוד ב-1962 קבע כי על כל רשות מקומית להסדיר מכוני טיהור ולהזרים את הביוב אליהם. בפועל, במשך עשרות שנים הוזרם הביוב לים ולנחלים, מה שגרם לזיהום של מימיהם ושל מי התהום. רק כעבור 34 שנה, בשנת 1996, הותקנו תקנות עדכניות בנוגע לטיפול בשפכים, מונו אנשי מקצוע והוטלו קנסות על אותן הרשויות שלא מבצעות את תהליך הטיהור כהלכה. בעקבות פעילות אינטנסיבית זאת מצב הנחלים, בארות המים ומי התהום השתפר.

טיפול בשפכים מיועד לשתי מטרות עיקריות. המטרה האחת היא מניעה של זיהום. המטרה האחרת, ולא פחות חשובה, היא מחזור מים. המשאבים הטבעיים שלנו מוגבלים, וכל חורף יבש משאיר את חותמו על מפלס הכנרת. לכן חשוב ביותר למחזר מים. טיהור המים והפרדתם מהפסולת נעשים במתקני טיהור שפכים, או מט"שים.

מתקני טיפול בשפכים מופעלים על ידי הרשויות המקומיות, כאשר המדינה מפקחת על תקינות הפעילות באמצעות משרד הבריאות ומשרד להגנת הסביבה. בנוסף, המדינה מתקצבת את הקמתם ואת תפעולם. השיטות העיקריות של טיפול בשפכים המקובלים בארץ הן טיפול מכאני-ביולוגי ושיטת הבוצה המשופעלת.

השיטה המכאנית-ביולוגית מבוססת על טיפול בשלושה שלבים. בשלב הראשון מבוצע טיפול מכאני, הכולל סינון, שיקוע והרחקה של פסולת אורגנית ושל חלקיקים מרחפים. בשלב השני מבוצע טיפול ביולוגי, הכולל פירוק של החומרים האורגניים, שיקוע הבוצה וחיטוי אשר מיועד לחסל פתוגנים למיניהם. בשלב השלישי מבוצע טיהור ביולוגי וכימי, במסגרתו מורחקים ממי הקולחין חנקן וזרחן, ומבוצעים סינון וחיטוי נוספים.

טיפול בשפכים בשיטת הבוצה המשופעלת מבוסס על הזרמת אוויר תוך כדי ערבול השפכים הנמצאים בבריכות מיוחדות. כתוצאה מכך מתפתחת בבריכות אלה אוכלוסיה של חיידקים, אשר מפרקים את החנקן ואת החומרים האורגניים, והופכים אותם לביומסה או לגז. לאחר מכן מבוצע שיקוע, אשר לאחריו ניתן לקבל מי קולחים להשקיה במקומות המרוחקים ממי תהום.

לסיכום, טיפול בשפכים מבוצע כיום במתקני טיהור מתקדמים, מה שמאפשר למנוע זיהומים ותחלואה, ולחסוך במים. שימוש במים מושבים, או מי קולחים, נפוץ ביותר בחקלאות ובתעשייה.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אירה פינסקר


 


מאמרים נוספים מאת אירה פינסקר
 
חנויות הריון: חנויות לשופינג בתקופת ההריון
20/05/13 | קניות
חנויות הריון אינן מציעות רק מוצרים לשימוש בתקופת ההריון, אלא גם מוצרים לתינוקות ולאמהות. לכן המונח חנויות הריון מתייחס לתקופה בה מומלץ לבצע את הרכישות.

מוצרי החתלה: חיוניים ונוספים
20/05/13 | קניות
מוצרי החתלה נועדו להקל על פעילויות הטיפוח של התינוק. בין המוצרים האלה ניתן למצוא פריטים חיוניים, שקשה בלעדיהם, ופריטים שאינם הכרחיים.

עגלות תינוק: מספר הגלגלים והשלכותיו
20/05/13 | קניות
עגלות תינוק יוצרו בעבר על גבי ארבעה גלגלים באופן קבוע. יחד עם זאת, בשנים האחרונות הופיעו גם דגמים על גבי שלושה גלגלים. המאמר מביא את היתרונות ואת החסרונות התפקודיים של התצורה החדשה.

בגדי הריון: לכל משפחה ולכל תקציב
20/05/13 | אופנה
בגדי הריון מספקים מענה לצורכן של מיליוני נשים לתפקד באופן מלא בתקופת ההריון. בשוק קיימים מוצרים מקטגוריות שונות, המאפשרים לחדש את המלתחה בהתאם לאילוצי התקציב המשפחתי.

בחירה נבונה של עגלת מוצי
20/05/13 | קניות
עגלת מוצי היא עגלה יוקרתית, מתוחכמת, איכותית, אמינה ומסוגננת. בסניפי מדרלנד, המשווקת הבלעדית של מוצי בישראל, תוכלו להנות ממבחר רחב של דגמים ומייעוץ מקצועי.

טויוטה יאריס דור שלישי: נתונים עיקריים
טויוטה יאריס החדשה היא אחת המכוניות האיכותיות בשוק הרכבים הזעירים. במאמר נבחנים השינויים שבוצעו בדגם החדש של טויוטה יאריס.

טרייד אין: עסקה בטוחה
20/05/13 | צרכנות
טרייד אין נחשב בעבר לתחום אפור, כמעט על גבול הבלתי חוקי. בתי עסק קטנים ומפוקפקים הופיעו ונעלמו מהשוק. יחד עם זאת, כיום נמצאים בשוק כמה שחקנים סולידיים בתחום, אשר הפנייה אליהם נחשבת לבטוחה.

שדרוג של מכונית טויוטה בטרייד אין
20/05/13 | צרכנות
שדרוג של טויוטה בטרייד אין הוא עסקה נפוצה למדי, שכן לקוחות טויוטה שומרים בדרך כלל על נאמנות למותג. החלפת טויוטה בטרייד אין מאפשרת לבצע שתי עסקאות במקום אחד תוך חסכון משמעותי בזמן ובמאמץ.

טויוטה חדשה: הגשמת חלום
20/05/13 | צרכנות
רכישת טויוטה חדשה היא אירוע משמעותי בחיי כל נהג. שכלולים הנדסיים, אמינות גבוהה, בטיחות ונוחות בנסיעה – כל אלה יעמדו כעת לרשותו. המאמר דן בדרכים לביצוע הרכישה.

טרייד אין במחיר מחירון: תרגיל שיווקי
20/05/13 | צרכנות
עסקאות טרייד אין במחיר מחירון מוכרזות מדי פעם כמבצעים חסרי תקדים בסוכנויות רכב שונות. המאמר דן במהות המבצע, שאיננו אלא תרגיל שיווקי הנועד למשוך קהל לקוחות רחב אל הסוכנות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI