דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה איכות הסביבה טיהור שפכים תעשייתיים לשמירה על הסביבה ולחסכון במשאבי מים
טיהור שפכים תעשייתיים לשמירה על הסביבה ולחסכון במשאבי מים
אירה פינסקר 01/01/13 |  צפיות: 3893

בעידן התעשייתי בו אנו מצויים כבר כמאה וחמישים שנה כמעט כל הייצור נעשה במפעלים, תוך שימוש בציוד מכאני ובחומרים כימיים שונים. תוצאת הלוואי של פעילותם של בתי חרושת ובתי מלאכה גדולים היא פסולת רבה ומזהמת. לאחרונה גברה המודעות לחיוניותו של טיהור שפכים תעשייתיים. המפעלים מחוייבים בביצוע פעולות מסוימות המונעות את המשך זיהום הסביבה. כמו כן, פותחו שיטות לטיהור שפכים תעשייתיים ולהשבת המים המזוהמים לשימוש חוזר או אל האקוויפר.

למרות ההתקדמות הגדולה שהושגה בנושא טיהור שפכים תעשייתיים, המצב עדיין אינו מזהיר. מפעלים רבים מחזיקים במתקני טיהור מיושנים, כך שהמים המטוהרים לכאורה אינם עומדים בדרישות התקן. לחלק מהמפעלים עדיין אין מתקני טיהור והם מזרימים מים מזוהמים אל הים, אל האגמים או אל הקרקע. גם מי ההשקייה, העשירים במלחים ובחומרים כימיים אחרים (לעתים רעילים), חודרים אל מי התהום. לכן האקוויפר שלנו (גם אקוויפר ההר וגם אקוויפר החוף) מזוהם, ועדיין מגיעים שפכים לא מטוהרים אל הנחלים.

טיהור שפכים תעשייתיים נועד לזרז את פירוק החומרים המזהמים, ולהפריד אותם מהמים. כתוצאה מכך מי הקולחים יכולים לשמש אותנו למטרות שונות או לחזור אל האקוויפר מבלי לזהם אותו. בארץ קיימים כמאתיים מכוני טיהור מסוגים שונים, כאשר הגדולים שביניהם נמצאים בגוש דן ובחיפה.

השיטות העיקריות של טיהור שפכים תעשייתיים הן טיהור באגני (בריכות חמצון) וטיהור בשיטת הבוצה המשופעלת. בשתי השיטות מעודדת התרבות של חיידיקים הניזונים מהלכלוך שבמים, על ידי אספקת חמצן הדרוש לקיומם. בשיטת בריכות החמצון החמצן מגיע ממישור פני המים, ולכן האגנים צריכים להיות גדולים ורדודים.

בשיטת הבוצה המשופעלת האגנים קטנים יותר ועמוקים יותר, והחמצן מסופק אל עומקם של המים המזוהמים באמצעות מערבלים. בצורה כזאת ניתן לחסוך בשטח הקרקע הדרוש להקמת האגנים. בסופו של התהליך מופרדת מסת החיידקים (הבוצה) מהמים המטוהרים ואלה יכולים לשמש לצרכי חקלאות או לחזור אל האקוויפר.

לסיכום, טיהור שפכים תעשייתיים חיוני לשתי מטרות: מניעה של זיהום סביבבתי ושמירה על משאבי המים.  נדרש המשך פעילות בנושא אכיפת תהליכי הטיהור, כמו גם הגברת מודעות הציבור לנזקים הכרוכים בזיהום ובביזבוז מים.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אירה פינסקר


 


מאמרים נוספים מאת אירה פינסקר
 
חנויות הריון: חנויות לשופינג בתקופת ההריון
20/05/13 | קניות
חנויות הריון אינן מציעות רק מוצרים לשימוש בתקופת ההריון, אלא גם מוצרים לתינוקות ולאמהות. לכן המונח חנויות הריון מתייחס לתקופה בה מומלץ לבצע את הרכישות.

מוצרי החתלה: חיוניים ונוספים
20/05/13 | קניות
מוצרי החתלה נועדו להקל על פעילויות הטיפוח של התינוק. בין המוצרים האלה ניתן למצוא פריטים חיוניים, שקשה בלעדיהם, ופריטים שאינם הכרחיים.

עגלות תינוק: מספר הגלגלים והשלכותיו
20/05/13 | קניות
עגלות תינוק יוצרו בעבר על גבי ארבעה גלגלים באופן קבוע. יחד עם זאת, בשנים האחרונות הופיעו גם דגמים על גבי שלושה גלגלים. המאמר מביא את היתרונות ואת החסרונות התפקודיים של התצורה החדשה.

בגדי הריון: לכל משפחה ולכל תקציב
20/05/13 | אופנה
בגדי הריון מספקים מענה לצורכן של מיליוני נשים לתפקד באופן מלא בתקופת ההריון. בשוק קיימים מוצרים מקטגוריות שונות, המאפשרים לחדש את המלתחה בהתאם לאילוצי התקציב המשפחתי.

בחירה נבונה של עגלת מוצי
20/05/13 | קניות
עגלת מוצי היא עגלה יוקרתית, מתוחכמת, איכותית, אמינה ומסוגננת. בסניפי מדרלנד, המשווקת הבלעדית של מוצי בישראל, תוכלו להנות ממבחר רחב של דגמים ומייעוץ מקצועי.

טויוטה יאריס דור שלישי: נתונים עיקריים
טויוטה יאריס החדשה היא אחת המכוניות האיכותיות בשוק הרכבים הזעירים. במאמר נבחנים השינויים שבוצעו בדגם החדש של טויוטה יאריס.

טרייד אין: עסקה בטוחה
20/05/13 | צרכנות
טרייד אין נחשב בעבר לתחום אפור, כמעט על גבול הבלתי חוקי. בתי עסק קטנים ומפוקפקים הופיעו ונעלמו מהשוק. יחד עם זאת, כיום נמצאים בשוק כמה שחקנים סולידיים בתחום, אשר הפנייה אליהם נחשבת לבטוחה.

שדרוג של מכונית טויוטה בטרייד אין
20/05/13 | צרכנות
שדרוג של טויוטה בטרייד אין הוא עסקה נפוצה למדי, שכן לקוחות טויוטה שומרים בדרך כלל על נאמנות למותג. החלפת טויוטה בטרייד אין מאפשרת לבצע שתי עסקאות במקום אחד תוך חסכון משמעותי בזמן ובמאמץ.

טויוטה חדשה: הגשמת חלום
20/05/13 | צרכנות
רכישת טויוטה חדשה היא אירוע משמעותי בחיי כל נהג. שכלולים הנדסיים, אמינות גבוהה, בטיחות ונוחות בנסיעה – כל אלה יעמדו כעת לרשותו. המאמר דן בדרכים לביצוע הרכישה.

טרייד אין במחיר מחירון: תרגיל שיווקי
20/05/13 | צרכנות
עסקאות טרייד אין במחיר מחירון מוכרזות מדי פעם כמבצעים חסרי תקדים בסוכנויות רכב שונות. המאמר דן במהות המבצע, שאיננו אלא תרגיל שיווקי הנועד למשוך קהל לקוחות רחב אל הסוכנות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI