דף הבית ספורט וכושר גופני יוגה יוגה צחוק - זה לא צחוק
יוגה צחוק - זה לא צחוק
shimi 18/06/11 |  צפיות: 15170

במרס 1995 ד"ר מאדן קטריה, רופא משפחה ממומבאי הודו, פרסם במגזין ההודי "רופא משפחה" מאמר בשם "צחוק - התרופה הטובה ביותר". במאמרו הצביע ד"ר קטריה על ההשפעה שיש לצחוק על המוח ועל הגוף. הוא ארגן סביבו קבוצה של מספר אנשים, שהתראו מדי יום בפארק הלאומי, עמדו במעגל וספרו בדיחות. לדאבונו, כעבור 10 ימים בלבד מלאי הבדיחות אזל. ד"ר קטריה החליט להשתמש בצחוק מזוייף מתוך הנחה שהמוח אינו יודע להבחין בין צחוק מזוייף לצחוק אותנטי. בעזרת אשתו, מדהורי, מורה ליוגה, פיתח שיטה המבוססת על הרפיית שרירי הפנים והבטן ושחרור רפלקס הצחוק. היום, בעקבותיו, פועלים לא פחות מ- 5,000 מועדוני יוגה צחוק ברחבי העולם.

מהו צחוק?
הצחוק הוא רפלקס גופני פשוט של כיווץ שרירים והוצאת אוויר מהירה. שיטת ה יוגה צחוק גורמת לאנשים לצחוק באמצעות גירוי של הרפלקס הגופני ולא באמצעות המוח. לכן, חוש הומור מפותח, מצב רוח חיובי או סיבה ראלית לצחוק מיותרים לגמרי כאשר מצטרפים לסדנת יוגה צחוק. כאשר הרפלקס מגורה פשוט חולף בגוף מעין דגדוג הגורם לנו לצחוק מכל דבר. הצחוק עובר בקבוצה כגל מדבק ותתפלאו לשמוע כי גם מי שאינו צחקן מנוסה נסחף אחרי ההמון ופורץ בצחוק רם.

מדוע חשוב לצחוק?
הצחוק מזוהה אצלנו עם חופש מוחלט וחוסר עכבות וכך גורם לנו להרגיש ולהתנהג כמו ילדים. הצחוק גם מגונן על הלב ומפחית לחץ דם גבוה, משפר טולרנטיות לכאב, מפחית תגובות אלרגיות ותומך במערכת החיסונית. המפתח לכך טמון באנדורפינים, האופיאטים הטבעיים שהגוף שלנו מפריש כאשר אנחנו נסחפים בצחוק פראי. התחושה דומה מאד לתחושת החיות והאופטימיות המתעוררת בגוף כתוצאה מפעילות גופנית אינטנסיבית אבל כידוע לא כולם מוכנים או מסוגלים להתמסר לספורט. עבורם סדנאות הצחוק היא אופציה לא רעה.

בטווח הארוך - הצחוק גורם למשתתפים להיות רגועים יותר, מרוצים יותר, סובלניים יותר ואפילו יצירתיים יותר. מי שמתרגל יוגה צחוק באופן קבוע הופך לאדם קליל ורוכש אומץ ותעוזה לפרוץ קדימה ולחולל שינויים בחייו. לצחוק כח אדיר לפתוח את הלב, להסיר כל מעטה של ציניות וקרירות וליצור קשר מיידי בין אנשים לכן בסיום כל סדנה עולה תחושה של שותפות לחוויה.

מה קורה ב סדנאות יוגה צחוק?
למען הסר חשש כמה מילים על הסדנאות עצמן. הפגישות כוללות בדרך כלל הסבר קצר על השיטה, תרגילי חימום הכוללים נשימות, מתיחות ומחיאות כפיים. תרגיל צחוק ראשון יכול להיות "תרגיל השלום" לפיו פונים לאחד המשתתפים, מושיטים לו יד לשלום, מסתכלים לו בעיניים וצוחקים. עוד תרגילים שמיושמים הם צחוק ללא קול, צחוק האריה, צחוק מילק שייק וצחוק מכל הלב. השילוב בין משחקי ילדים לתרגילי נשימה ומתיחה עדינים מצליח לרכך את האווירה ולסחוף אחריו גם את הרציניים והציניים ביותר. בסיום הסדנה מסדירים את הנשימה ומרפים את הגוף באמצעות מדיטציה.


לסיכום, כדאי לזכר כי הצחוק הוא המצאה גאונית לשיפור הבריאות וההרגשה הכללית וגם פשוט, יעיל, זול ונגיש. המלצת רופא: כדאי לצחוק צחוק גדול, חזק ורציף לפחות 10 - 20 דקות מדי יום.

ענת מסינג, בעלת סטודיו צלול במרכז ת"א, מלמדת יוגה ומספקת שירותי כתיבה. 


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 shimi


 


מאמרים נוספים מאת shimi
 
שיעורי קונטקט מה זה כולל?
10/09/11 | מדיטציה
הריקוד ידוע כדרך הטובה ביותר ליצירת איזון בין הנפש לגוף באופן בלתי אמצעי ומשחרר. לימודי קונטקט מאפשרים לכל אחד לחוות את הריקוד דרך טכניקת תנועה של מגע זוגי או קבוצתי בתנועות מיוחדות הנותנות דגש על העברת שיווי המשקל מנקודה לנקודה באופן מאולתר לחופש יצירתי וביטוי עצמי אופטימלי.

מהו דמיון מודרך?
10/09/11 | מדיטציה
דמיון מודרך היא שיטה אשר באמצעותה ניתן להביא את החלומות והרצונות הפנימיים לידי מציאות אמיתית לשינוי דפוסי המחשבה הרגילים והמקובעים על ידי שימוש בדמיון שבו ניתן לראות כתמונה חיה את הכל מתגשם תוך כדי מתן דגש ותשומת לב לכל פרט ופרט ותחושה כאילו המדובר בחוויה עצמה עד אשר היא תתגשם

כרתים – כובשים את אי היווני
נומיינד ו Yoga Travels חוגגים עשור להקמתם – ומטיסים אתכם לחגיגה שלא נראתה עד היום. פסטיבל ריקוד מדיטציה, מסיבות וסדנאות עם מיטב המורים ל 5 לילות באי הקסום כרתים. 2 מטוסים, 350 משתתפים ב 3 מתחמים עם חגיגה ענקית במפרץ הכי יפה באי כרתים יוון.

יוגה צחוק - זה לא צחוק
18/06/11 | יוגה
במאמר זה החלטתי לתת במה למוסד הזה - יוגה צחוק - שנכנס בשנים האחרונות גם לארץ, נכנס בחטף וסחף המונים. אני חייבת לציין כי ההתהדרות הזאת של כל סדנה איזוטרית במושג יוגה קצת מכעיסה אותי אבל יחד עם זה אני מודה ומתוודה, עכשיו, לאחר שקראתי קצת חומרים בעניין, כי בכל זאת יש כאן משהו.

ואם סדנאות ה יוגה צחוק מאמצות אי אילו כלים מעולם היוגה על מנת לשחרר עכבות ולעודד צחוק - לכבוד הוא לנו - אנשי היוגה.


מדיטציה ודמיון מודרך חלק ב'
18/06/11 | מדיטציה
מדיטציה, על שלל סוגיה, היא מסע. כמו לקראת כל מסע מוצלח כדאי להתכונן מראש: להכיר את המקום, לאן כדאי ללכת, איך כדאי להתלבש, מה קוד ההתנהגות המקומי. מכאן, השמים הם הגבול. לכו תדעו את מי תפגשו, לאן תתגלגלו, ואילו חוויות מדהימות תאספו בדרך.

מדיטציה ודמיון מודרך - חלק א'
18/06/11 | מדיטציה
אחר צהרים אחד, לפני כחמש שנים, אחרי תקופה של כמה חודשים בחו"ל, ללא עבודה, ללא דירה ועם תחושה של יאוש צורב ומחלחל, התפללתי אל אלוהים מכל ליבי שיעזור לי למצוא את הכח להמשיך ואת הנתיב שלי למקום טוב יותר.

סיימתי את התפילה בתחושה של הקלה, וכמה דקות אחר כך תפסו עיני את הספר "כוחו של התת מודע" של ד"ר מרפי. קניתי את הספר כשנתיים לפני כן בעקבות המלצה של ידיד ומעולם לא עיינתי בו. הפעם הרגשתי צורך לפתוח אותו מתוך תחושה שזה המענה של אלוהים לתפילה שלי.

מאז ועד היום אני עושה מדיטציה מידי יום, וחיי השתנו לבלי הכר. החוויה הקיומית של בלבול וחוסר אונים פינתה עם הזמן את מקומה לתחושה של שמח


הומאופתיה- מה זה אומר, באמת?
תמצית ההיגיון ותפיסת העולם ההומאופטית - מלווה בדוגמאות המובאות בגוף הטקסט. זהירות!!!! המידע המוגש בשורות הבאות, יכול, בקלות יחסית, לשנות את תפיסת מציאות החיים.

על הטופו לבדו
מקורו של הטופו מפולי הסויה והוא מהווה מרכיב עיקרי וחשוב בתזונת ארצות המזרח. אנחנו פוגשים אותו בחנויות הטבע ובסופר, רואים אותו מופיע ככוכב" טרנדי" בתפריטים וספרי בישול ולא תמיד מפנימים את יתרונותיו הרבים והאפשרות לשלבו במטבחנו.

היכונו היכונו ל 21 בדצמבר!!
מבחינה אסטרולוגית ה 21 בדצמבר הוא יום בעל חשיבות עילאית, בו השמש עוברת ממזל קשת אל מזל גדי, דרך נקודת רום השמיים המשמעותית. זהו זמן המעבר הרישמי בין הסתיו אל החורף. זהו הזמן, על פי מפת הלידה, שבוא אדם מגיע לבגרות.

סלט סלק עם שומר ונענע
פעמים רבות יוצא לנו להיתקל באנשים שאינם אוהבים סלק. לחלקם, בעיקר יוצאי מזרח אירופה, טראומות ילדות מסירים עמוסי סלק המתבשלים על הכיריים לצורך הכנת בורשט תוך כדי הפצת ריח דומיננטי בחלל הבית. אחרים פשוט נרתעים מהשורש הסגול הזה המשאיר את הידיים מוכתמות כאילו זה עתה סיימנו משמרת בבית מטבחיים
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI