דף הבית רפואה ובריאות סרטן סרטן הלבלב
סרטן הלבלב
גליה בסול כוכב 04/07/11 |  צפיות: 3515

מהו הלבלב?

הלבלב הוא חלק ממערכת העיכול והוא ממוקם עמוק בחלק העליון של הבטן, ממש לפני עמוד השדרה ואורכו כ15 ס"מ. הלבלב מייצר את מיצי הלבלב, שהם נוזלים המסייעים בעיכול ואת האינסולין, שהוא אותו הורמון שמאפשר לגוף לאגור שומנים ולהשתמש בסוכרים. סרטן הלבלב הינו גידול ממאיר הממוקם בתוך בלוטת הלבלב. הוא שכיח בגברים יותר מנשים ונפוץ יותר בגילאים 60-80. תחזיות המחלה תלויות בגודל הגידול בזמן האבחון אולם הן די נמוכות.

סוגים של סרטן בלבלב

לעיתים קרובות סרטן הלבלב מופיע בראש הלבלב ונקרא בשם אדנוקרצינומה והוא הסוג הנפוץ ביותר. ישנם סוגים אחרים שהם פחות שכיחים ממנו, כמו קבוצות גידולים שהמקור שלהם הוא בתאים המייצרים הורמונים, סרטן הרקמה הלימפטית או סרקומה אשר נובעת מתאי חיבור בלבלב. התסמינים ברוב הסוגים מגוונים מאד וכוללים איבוד תיאבון, כאבי בטן, איבוד משקל ואף צהבת. אולם מאחר שתסמינים אלה עלולים לנבוע מהרבה גורמים נוספים קשה לקבוע אבחון של גידול בלבלב. לכן בדר"כ מאבחנים אותה בשלב יחסית מאוחר של התפתחותה.

שלבי אבחון המחלה

תחילה הרופא מבצע בדיקה גופנית ומקבל מהחולה את ההיסטוריה הרפואית האישית, לאחר מכן יבוצעו בדיקות מעבדה של שתן צואה ודם. אחר כך הוא ישלח לסדרה של בדיקות שאמורות לאבחן מהו סוג הגידול, סיווגו, מידת התפשטותו ואם ישנם גרורות. האבחנה כוללת בדר"כ: בדיקות CT, בדיקת MRI, בדיקות אולטרה סאונד ובדיקה של דרכי העיכול, הנעשית ע"י מצלמה מיקרוסקופית המורכבת על צינורית גמישה ודקה ויכולה להראות את דרכי העיכול ופעילותם. בעזרת מחט זעירה מוזרק חומר אל דרכי המרה וניתן לאבחן חסימות בכבד.

שאלות ותשובות

חולים רבים או כאלה שחשודים כחולים נתקפים בפרץ של רצון לידע נרחב בנושא הסרטן, כיצד מתבצעים הניתוחים, אילו סוגי ביופסיה עליהם לעבור, האם התהליכים מכאיבים ועוד. כמו כן הם רוצים לדעת האם יש עזרים טבעיים נוספים מחוץ לכתלי בית החולים, כמו רפואה משלימה וסרטן, תוספי תזונה, תזונה לחולי סרטן ועוד. רשת האינטרנט מלאה במידע הקשור בסרטן - מדרכי טיפול, כימותרפיה ותרופות ועד הקשר שבין כורכום או תה ירוק לסרטן, פעילות אבקת חלבון ותאים סרטניים ועוד.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 גליה בסול כוכב

CancerHope

ייעוץ תזונתי מדעי לתוספי תזונה נוגדי סרטן

טל. 03-9195757

www.cancerhope.co.il

  


מאמרים נוספים מאת גליה בסול כוכב
 
סרטן הלבלב
04/07/11 | סרטן
הלבלב הוא חלק ממערכת העיכול והוא ממוקם עמוק בחלק העליון של הבטן, ממש לפני עמוד השדרה ואורכו כ15 ס"מ. הלבלב מייצר את מיצי הלבלב, שהם נוזלים המסייעים בעיכול ואת האינסולין, שהוא אותו הורמון שמאפשר לגוף לאגור שומנים ולהשתמש בסוכרים. סרטן הלבלב הינו גידול ממאיר הממוקם בתוך בלוטת הלבלב.

סרטן השד
30/06/11 | סרטן
לא לחינם ישנם פרסומים וכתבות רבות בטלוויזיה ובעיתונות בנושא סרטן השד. מדובר בסוג מחלת הסרטן השכיחה ביותר בישראל. הנתון הידוע והמעט מטריד הוא שאחת מתשע נשים עלולה לחלות בו במהלך חייה. מדובר בגידול המתחיל בשד, הגורמים לו אינם ידועים, אצל חלק קטן, באזור עשרה אחוז, המחלה היא גנטית, לא רבים יודעים אך גם גברים עלולים לחלות בה, למרות שמדובר בסיכוי קטן פי מאה מנשים.

כימותרפיה
30/06/11 | סרטן
תרופות כימותרפיות תורמות להשמדת תאים סרטניים ובכך יעילות נגד הרבה סוגים של מחלת הסרטן כמו סרטן השד, סרטן הריאות, סרטן ראש, סרטן ערמונית ועוד. כיצד מחליטים על דרך טיפול בכימותרפיה? על מנת להחליט, הרופא אשר מטפל בך צריך להתחשב בסוג מחלת הסרטן שאובחנת בה, מיקום הגידול הסרטני, הגיל שלך ומצבך הבריאותי והשלב שבו אתה נמצא במחלה.

סרטן הערמונית
30/06/11 | סרטן
לפני שאנחנו מסבירים על סרטן הערמונית חשוב לדעת מהי בלוטת הערמונית. בלוטת הערמונית הידועה בשם הפרוסטטה, קטנה כמו אגוז וממוקמת מאחורי בסיס הפין, מתחת לשלפוחית השתן ולפני הרקטום. היא מקיפה את החלק העליון של הצינור שדרכו עוברים השתן והזרע בדרכם החוצה מהפין.

סרטן הריאות
30/06/11 | סרטן
הריאות הן איבר המצוי בבית החזה והן חלק ממערכת הנשימה. הן אחראיות לתדלוק פעולות ותהליכי אנרגיה המתבצעים בכל התאים בגוף כמו החמצן שאנו שואפים לגופינו אל הריאות ומצד שני להרחיק את החמצן הדו פחמני מגופינו ע"י נשיפה. כאשר אנו שואפים אוויר, האוויר עובד מן האף או מן הפה אל קנה הנשימה הנמצא בגרון, משם הוא ממשיך את דרכו אל בית החזה.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI