דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה זכויות הפרט על ההבדל שבין תאונת עבודה למחלת מקצוע
על ההבדל שבין תאונת עבודה למחלת מקצוע
הדס כהן 03/08/11 |  צפיות: 12702

כאשר ברצונכם להגיש בקשה עבור מימוש זכויותיכם הרפואיות, יש להבדיל בין שני מקרים של בעיות בריאותיות הנגרמות כתוצאה מפעילות שהנכם מבצעים במקום העבודה, האחת היא תאונת עבודה והשניה מחלת מקצוע. לכל אחד מהשניים קיימים פרמטרים שונים של זכויות וקצבות, ודרך המרכז למימוש זכויות רפואיות ניתן לקבל את כל המידע הדרוש וכן עזרה בפעילות הבירוקרטית מול הרשויות הממשלתיות, כגון הביטוח הלאומי.

מחלת מקצוע נגרמת כתוצאה מפעילות בעבודה, והיא מתרחשת כאשר התנאים במקום העבודה סייעו באופן משמעותי להופעה של הבעיה הרפואיות. לכן, כדי לערוך מימוש זכויות רפואיות, יש להוכיח קשר סיבתי חזר בין העבודה לבין המחלה. את המרכז למימוש זכויות רפואיות מאיישים רופאים בעלי ידע וניסיון רב בתחום, ודרכם ניתן למצוא הוכחות מחקריות לקשר שבין חשיפה לחומר או סביבת עבודה מסוימת לבין הופעה של המחלה. חלק ניכר מהמחלות המוגדרות כפגיעה בעבודה מופיעות ברשימת התקנות של הביטוח הלאומי - כגון ירידה בשמיעה עקב חשיפה לרעש, פרקינסון עקב חשיפה לחומרי כימיים או רעילים, ועוד.

המרכז למימוש זכויות רפואיות מגדיר ארבעה גורמים עיקריים למחלת מקצוע: חשיפה פיזיולוגית כגון ישיבה ממושכת על הברכיים, חשיפה פיזיקאלית אשר עשויה לפגוע בשמיעה או חשיפה לקרינה, חשיפה כימית לחומרים ורעלים אשר עשויים לגרום להופעה של סרטן או מחלת הפרקינסון, וכן מימוש זכויות רפואיות יכול להיגרם עקב חשיפה ביולוגית לחיידקים או וירוסים.

מימוש זכויות רפואיות מיועד גם לנפגעי תאונות עבודה. מדובר באירוע של תאונה שהתרחש במהלך העבודה - גם בדרך לעבודה או בדרך חזרה ממנה. זהו אירוע פתאומי, בלתי צפוי וכן מתוכנן, אשר הביא לפגיעה פיזית או נפשית באדם. המרכז למימוש זכויות רפואיות מגדיר כיום שלושה שלבים עיקריים בתביעתם של נפגעי תאונות עבודה: שלב ההכרה בו נקבע אם קיים קשר סיבתי בין המחלה לבין העבודה, ותובע שנדחה בשלב ההכרה יוכל לפנות אל בית הדין לעבודה עבור הגשת ערעור. השלב השלישי הוא קביעת אחוזי הנכות  - בו נקבע מהו אחוז הנכות אשר משקף את הנזק שנותר לנפגע עקב התאונה.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 הדס כהן


 


מאמרים נוספים מאת הדס כהן
 
שווי יהלומים – שווה בדיקה
בדיקת שווי יהלומים נעשית במספר שלבים. אך תחילה נבדוק את הפרמטר הבסיסי והמהותי ביותר, שהיהלום אמיתי ושאינו מזויף.

הערכת תכשיטים, חובה לדעת
שוק התכשיטים העולמי הפך עם השנים למורכב למדי. אם בעבר היינו רוכשים תכשיט ויודעים בוודאות שנמכר לנו תכשיט מחומר מסוים הרי שהיום חובה על אדם המעוניין לרכוש תכשיט איכותי והעל ערך לבצע הערכת תכשיטים. ומדוע זה? מכיוון שהיום ניתן למצוא בשוק עיצובים יוקרתיים שזויפו ומוצעים למכירה במגוון חומרי גלם: זהב, כסף, פלטינה ועוד, לעיתים חומרי גלם בעלי ערך נמוך.

הערכת אומנות. ידע והבנה
אם תירצו שיצירת אומנות תקבל הערכת אומנות ראוי הדבר שתיפנו לאיש מקצוע בעל ידע וניסיון עשיר בעולם האומנות, בעל הכרות עם היסטוריית האומנות, חומרי הגלם וסוגי האומנות השונים

הערכת יהלומים, כדי שלא תיפלו בפח
יהלום. מי לא רוצה שיהיה לו יהלום אמיתי, משובץ בתכשיט או בקופסא, אבל יהלום. לא הייתם רוצים לדעת לו היה ברשותכם "יהלום" מזויף? כמובן שכן. אז למה לא לבצע מראש הערכת יהלומים?

הערכת אומנות. יש (הרבה) מה לדעת
כשלוקחים יצירת אומנות ומבקשים לבצע הערכת אומנות חשוב להבין ולדעת שאיש המקצוע האמון על ביצוע ההערכה מחויב להיות איש מקצוע בעל ידע רב והיכרות רבת שנים עם יצירות אומנות.

הערכת יהלומים, כדי שלא תתקשטו בזיוף
02/10/22 | צרכנות
יהלומים. כולנו רוצים שיהיו ברשותנו יהלומים. חלקנו הגדול גם בטוח שכל רכישת יהלום מבטיחה שבידיו יהלום אמיתי. האומנם?

שווי יהלומים – חשוב לדעת
הערכת שווי יהלומים מחייבת ידע מקדים ונרחב, ניסיון והיכרות עם מגוון סוגי ואיכויות יהלומים. לצד אלה כדאי לא פחות לעשות הכרות עמוקה ונרחבת עם יהלומים מזויפים. אתם יודעים... כדי שלא יעבדו עליכם.. החלטתם לרכוש יהלום אם לצרכים אישיים ואם למתנה. רכישה שכזו לא כדאי לעשות לבד. חשוב מאוד לגשת לאנשי מקצוע בעלי שם וניסיון ולהגיע עם ידע בסיסי שיאפשר לבחון את היהלומים המוצעים לכם.

הערכת תכשיטים
תכשיטים עתיקים או תכשיטים חדשים. תכשיטים בעלי ערך כבוה או נמוך.. הערכת תכשיטים מחייבת ידע מקדים אודות החומרים השונים מהם מייצרים תכשיטים זהב, כסף, פלטינה.. אם מדובר בתכשיטים בעלי ערך ואם מדובר בתכשיטים פשוטים וזולים. ייתכן ותכשיט עתיק, בעל ערך רב, עשוי מחומרים משובחים ועמידים יוצע לשוק המכירות על בסיס אותו העיצוב אך איכות הייצור שלו נמוכה משמעותית. לכן, הערכת תכשיטים מדויקת הינה בעלת ערך רב.

הערכת אומנות מקצועית
02/08/22 | נשים - אחר
עולם הערכת האומנות הוא עולם המחייב אמינות, מקצועיות ודיוק ברמה גבוהה. הערכת אומנות מבצעים בשלושה שלבים שחשוב להכירם.

הערכת יהלומים מקצועית היא צעד חכם
02/08/22 | צרכנות
לכל מי שלא מכיר, המואסניט הוא חומר טבעי ממנו מייצרים חיקוי הולם ליהלום. זהו מינרל שהמטרה שלו היא חיקוי זוהר ומאד פשוט שמצליח לבלבל לא מעט צרכנים. אותו מינרל, המואסניט, עובר בקלילות את מבחני הנשיפה.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI