דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה זהות עו"ד דנה תדמור - איסלאם רדיקלי - טרור חוצה גבולות
עו"ד דנה תדמור - איסלאם רדיקלי - טרור חוצה גבולות
דנה הראלי 04/09/11 |  צפיות: 14160

עו"ד דנה תדמור - איסלאם רדיקלי - טרור חוצה גבולות 

 התוצר שהוא מביא הוא טרור חוצה גבולות. כשמדברים על טרור צריכים להבין מס' דברים מהזווית המדינית הבינ"ל: טרור אל קעידה שמכונה טרור פוסט מודרני, נבדל בצורה מהותית מהטרור המסורתי הרחב של שנות השישים עד שנות השמונים. הוא נבדל מבחינה מדינית, כי הטרור המודרני של שנות השישים-שמונים, בניגוד לפוסט מודרני, אש"ף, IRA, רצו בעיקר תשומת לב בינ"ל, חשיפה בינ"ל. היה שם בעיקר תנועות לאומיות שונות, תנועות ששאפו גם להגדרה עצמית. הן רצו לא לשנות הסדר העולמי, אלא להיות חלק ממנו. ההנחה תמיד היתה שטרור הוא לא רק בשביל להרוג, אלא גם שיראו. Terrorists don't want people to die, but they want people to see.

הטרור של בן לאדן וחבריו, הפוסט מודרני גלובלי, הוא שונה בצורה מהותית, כי הוא באמת לא רוצה להיות חלק מהקהילה הבינ"ל, וחותר תחתיה. לכן האיום שהם מציבים יותר משמעותי. הם יוצרים נאמנויות חדשות אל הרעיון האיסאלמי הרדיקלי, שהוא לא מיין סטרים מוסלמי. זוהי  תפיסה מאוד קיצונית ואלימה של האיסלאם בעולם, וזו גם תנועה שהיא מצליחה להשתיק את הרוב הדומם, ואת אותו זרם מרכזי באיסלאם, שטרור הוא לא דרכו. אבל הוא מהווה איום על המע' הבינ"ל בשתי רמות:

לימודי תואר ראשון במזרח תיכון

•א.      רמה אופרטיבית: אל קעידה ודומיו מנצלים את ההזדמנויות שיש במע' הגלובלית הבינ"ל, כדי לערער ולפגוע בה. 9/11 כמשל. זאת באמצעות תקשורת ואמצעים טכנולוגיים שלא היו קיימים לפני עשרים שנה, למרות העובדה שבן לאדן במערה על גבול פקיסטן-אפגניסטן, הוא עדיין מצליח לשמר איזושהי מע' תקשורת. אף אחד לא יודע באמת כיצד הרשת עובדת, אבל קיימות השערות - היא קיימת. השאלה אם היא בכלל ארגון/שחקן היא שאלה ללא מענה. נכון להיום, ההערכה היא משהו בין לבין, ומדובר ברשת כלשהי. על פי מקורות גלויים, אף אחד לא יודע. מהווים איום על המע' הגלובלית והכלכלית הבינ"ל. לדוגמה: אל קעידה יטמינו מטען גדול בתוך מכולה וישגרו אותו ממז' אסיה לסן פרנסיסקו. אנו מדברים על תנועת 7 מיליארד מכולות בעולם בשנה, אבל פחות מחמישה אחוז מהמכולות  האלה נבדקות בכניסה לארה"ב. הסיוט שנגרם לתעופה האזרחית ב-9/11 הוא קטן ביותר לעומת מה שייגרם לתעבורה הימית. אם יגדילו את שיעור המכולות הנבדקות, זה יוביל לעצירת הסחר.

•ב.       הג'יהאד העולמי מציב למעשה איום על מערכת המדינות במזרח התיכון הרחב. כשמדובר לגוש המדינות שמתפרס מצפון אפריקה, עבור במפרץ הפרסי וכלה בפקיסטן. הוא בהחלט מציב איום משמעותי, כמו שהחמאס הצליח להוכיח מה קורה כשעושים בחירות דמוקרטיות מדי. אין צורך להסביר עד כמה המזה"ת הוא נק' מפתח אסט' על הגלובוס בזכות מקורות האנרגיה באיזור, נתיבי שיט. מעבר לכך, צריך לזכור שהיום יש אחיזה צנועה וקטנה לגורמי איסלאם רדיקליים כמעט בכל מדינות אירופה: בריטניה, ספרד, דווקא פחות בגרמניה. יש אומרים שאחד המאפיינים של פעילותם היא התאבדותית. לא מעט מצביעים על כך שטרור המתאבדים הוא כאסט' הוא אסט' רציונאלית, מה עוד שבעבר הוכיחה עצמה כדרך להשגת הישגים מדיניים: שנות השמונים בלבנון היא נקודת מפתח, כי מאז התופעה רק הולכת וגוברת.

_____________________________________________________________


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 דנה הראלי


 


מאמרים נוספים מאת דנה הראלי
 
ערן שלזינגר- הדפסת חולצות לאירועים מיוחדים
באירועים כמו חתונה ובת או בר מצווה, חלק חשוב בארגון האירוע הוא בחירת מתנות לאורחי המסיבה. יש שבוחרים מחזיקי מפתחות, פרחים או תמונות מגנטיות אך חולצות עם הקדשה או הדפסה הומוריסטית גם מהוות מתנה חביבה וגם יוצרות שיח משעשע בין האורחים.

אורי עצמון- הדפסת חולצות בית ספר
עיצוב חולצה לילדים לבית הספר – זו חולצה שמלווה את הילד לכל אורך היום – בשיעורי החינוך הגופני ובהפסקות, מתחת לבגדים או כמלבוש העיקרי לבית הספר.

דנה תדמור מציגה: מצלמות סמויות - לתעד כל רגע במעקב
עוד חידוש כללי בעולם הבילוש, ובייחוד המצלמות למעקב וגם המצלמות הנסתרות הוא שדרוגן לאיכות צילום בHD. הדבר מבטיח תיעוד של המתרחש בצורה חלקה יותר שניתן מיידית להבין את המתרחש בה.

אקסיום אופנת בגדים לילדות
כשהולכים לאירועים לילדים או למבוגרים ויש צורך להיראות יפה ומגונדר, ישנן שמלות מיוחדות לאירועים כמו גם שמלות ערב. פריטי לבוש אלו עולים לרוב סכומי כסף גבוהים יותר, ומי שאינו מעוניין מטעמיו – שלו להזין את פרטיו באתר יכול ליצור קשר טלפוני עם החנות ולהמשיך את הטיפול בתשלום באופן שנוח לו.

פאונדרס הלבשה - חולצות לחתונה - קלאסיות או מפתיעות ?
09/04/13 | חתונות
אחד מן השלבים המשעשעים והכיפיים ביותר בחתונה, הוא שלב הריקודים עם החברים. בשלב זה של החתונה הזוג סוף משחרר לחץ, נהנה ומבלה. בשנים האחרונות, נכנסה מודה חדשה לעולם החתונות והיא חולצות החתונה.

פאונדרס- הפקות ארועים לכל כיס
הפקת ארועים בשנים האחרונות הפכו להיות אחת מההוצאות הגדולות ביותר עבור כל משפחה. בחירת הצלם, אולם ארועים, מעצב וכדומה הם רק חלק מההוצאות הנכנסות תחת קטגוריה זו של הפקת ארוע.

ערן שלזינגר- גן ארועים מה לבדוק?
הדבר החשוב ביותר בעת תכנון ארוע הוא בחירת המקום בו הוא ייתקיים. כיום אין ספק שארוע במקום פתוח מספק חוויה מדהימה לעומת ארוע במקום סגור. שלל הריחות, הצבעים והאוויר הטבעי

עו"ד דנה תדמור- מכרזים-חוקים והגבלות
מכרז היא שיטה להצעת עבודה תמורת מחיר מסוים על פי בקשה. בשיטת המכרז נלקח הספק אשר מציע את איכות העבודה הטובה ביותר תמורת המחיר הנמוך ביותר. מכרז הוא הליך משפטי

אריאל אורי עצמון- משחקים לתינוקות בני שנתיים
20/03/13 | הורות
אם אתם מצפים לתינוק חדש במשפחה, וודאי אתם מתארגנים כבר מבחינת כל הציוד הדרוש. אך מה לגבי משחקים? משחקים לתינוקות הפכו לדבר יקר במיוחד, ובמציאות בה יוקר המחיה גבוה

אקסיום- התפתחות וצעצועים לתינוקות
20/03/13 | הורות
ההתייחסות לילדים ובמיוחד לתינוקות עברה שינוי מהפכני בעשרות השנים האחרונות ואם בעבר ילדים יצרו שעשוע עבור עצמם, כיום תעשיית המשחקים מציעה שפע של אפשרויות לצעצועים
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI