דף הבית עסקים עסקים בינלאומיים מהי ולידציה בעולם התרגום הרפואי?
מהי ולידציה בעולם התרגום הרפואי?
חברת סטארגומים 18/11/12 |  צפיות: 4148

ולידציה היא מילה רווחת בכל תחומי החיים שלנו, ובמיוחד במקומות בהם הייצור הוא חלק בלתי נפרד מהשגרה היומיומית. הוולידציה מגיעה מהמילה האנגלית Valid (בר תוקף) ולמעשה נחשבת לתהליך בו נבדק מוצר כלשהו במטרה להחליט האם הוא פועל, אמין וניתן לייצור המוני. אך מתי נעשית וולידציה בעולם התרגום?

וולידציה - מילה נפוצה בעולם התרגומים הרפואיים

כידוע, תרגום מסמכים רפואיים הוא דבר חשוב מאוד, אשר חייב לעמוד בכל הקריטריונים הנוקשים של עולם הרפואה ולעבור לשפת היעד (השפה אליה מתורגם המסמך) מבלי להשמיט ולו פרט אחד אשר נכלל בו.

ועדיין, לא אחת ירצה האדם אשר מקבל את התרגום להיות בטוח שסופקה לו עבודה ברמה גבוהה, ללא טעויות. כדי להבטיח זאת לעצמו, הוא מבקש לבצע ולידציה למסמך: בדיקה שלו ואישור שהוא תקף ונאמן למקור.

וולידציה תיעשה רק על ידי איש מקצוע

הבקשה לוולידציה מובנת מאליה. רק כך יכולים שני הצדדים - הכותב המקורי של המסמך ומי שמקבל אותו - לדעת בוודאות שהמסמך תקין. הוולידציה למעשה בוחנת את המסמך מכל אספקט אפשרי, ורק לאחר שהבודק השתכנע כי המסמך יסופק לנמען באיכות גבוהה, הוא מאשר אותו ומצהיר כי עבר ולידציה בצורה מלאה.

לכן, חשוב שהגורם אשר מבצע ולידציה למסמכים רפואיים יהיה אדם בעל ניסיון רב בתרגום מסמכים רפואיים, כדי שיוכל למעשה 'לפקח' על התרגום שביצע אדם אחר. זו הדרך היחידה בה אפשר לוודא כי התרגום המדובר אכן תקף בצורה מלאה. אין ספק שבמקום זה, למבצע הוולידציה יש תפקיד אשר דורש אחריות רבה ודקדקנות בלתי מתפשרת.

ולידציה בכל שפה וכתרגום חוזר

הוולידציה יכולה להתבצע בכל שפה שהיא. הרי בכל העולם ישנם רופאים אשר שולטים בשפות שונות ויכולים לסייע בעניין זה. חברות התרגום משתדלות לאתר את אותם רופאים מבעוד מועד, וכך הן יודעות שיש להן מענה לשפות שונות גם באופן מיידי.

ניתן אף לבצע ולידציה במסגרת תרגום חוזר של מסמך רפואי. מה הכוונה? תרגום חוזר הוא תהליך בו אדם אחד מבצע את התרגום משפת המקור לשפת היעד. לאחר מכן, אדם אחר שאינו קשור למתרגם ואינו מכיר את המסמך המקורי, מתרגם אותו שוב - משפת היעד לשפת המקור.

רק בתום השלבים הללו מתבצעת וולידציה - דווקא לגרסה החדשה בשפת המקור. במצב כזה, פשוט הרבה יותר לקבוע האם המסמך תקף או לא, האם הועבר בו המסר המתאים והנכון והאם ניתן להשתמש בו ולהעניק לו אישור מיוחד.

בבקשתך לבצע ולידציה למסמך רפואי, חשוב שתדאג לבקש מחברת התרגום אישור לצורך ועידת הלסינקי, כלומר: הצהרה על כך שהוולידציה בוצעה על פי עקרונות הועדה ועומדת בעקרונות אלו. כך, תדע שיש בידיך מסמך איכותי, בו ניתן להשתמש בכל מקום ברחבי העולם, גם בשפת היעד.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 חברת סטארגומים


 


מאמרים נוספים מאת חברת סטארגומים
 
על מה צריך להקפיד בעת ביצוע תרגום רפואי?
תרגום רפואי הוא ללא ספק חיה קצת משונה בעולם התרגומים. כדי לבצע תרגום מלא של מסמך רפואי, חובה להחזיק בידע מעולם הרפואה ואף להיות בעל ניסיון בתחום.

מהי ולידציה בעולם התרגום הרפואי?
וולידציה מגיעה מהמילה האנגלית Valid (בר תוקף) ולמעשה נחשבת לתהליך בו נבדק מוצר כלשהו במטרה להחליט האם הוא פועל, אמין וניתן לייצור המוני. אך מתי נעשית וולידציה בעולם התרגום?

תרגומים למחקרים קליניים - להפיץ את הבשורה בכל העולם
מחקרים קליניים מתקיימים כמעט מידי יום ביומו בכל רחבי העולם. זו הדרך של הרפואה העולמית להתקדם, להתפתח ולגלות דברים חדשים. לרוב, מחקרים כאלו יהיו בינלאומיים, לעיתים אף בהשתתפות כמה מדינות, ובוודאי יהיו רלוונטיים למקומות רבים בעולם.

תרגום רפואי בתחום הפרמצבטיקה
תעשיית התרופות העולמית, אשר נקראת גם פרמצבטיקה, היא מהגדולות והעשירות ביותר בעולם. ניתן לראות זאת בבירור אפילו אצלנו, בישראל, כאשר חברת טבע היא ללא ספק הגדולה והמצליחה ביותר מבחינה בינלאומית. עולם הפרמצבטיקה זקוק במקרים רבים לשירותי תרגום רפואי

תרגום רפואי ושמירה על סודיות
כידוע, תרגום רפואי הוא מהשירותים החשובים ביותר בעולם הרפואה. הוא נעשה, כביכול, על ידי אנשים שאינם מהתחום - מתרגמים לכל דבר ועניין, אך בפועל זהו תרגום שיכול להתבצע רק על ידי אנשים אשר מבינים ומעורים בעולם הרפואי. חלק חשוב בשירות הזה הוא השמירה על סודיות המידע.

תרגום רפואי חוזר - הדרך להבטיח את איכות העבודה
אין ספק כי אדם אשר מקצועו הוא תרגום, אדם אשר עוסק בתחום כבר שנים רבות, הוא בעל מקצוע שבהחלט ניתן לסמוך עליו. לרוב, המסמך שיספק לא יצריך בדיקה נוספת אצל מומחה לתחום ולא יעבור תרגום נוסף - אלא אם מדובר בשירותי תרגום רפואי.

תרגום רפואי לשפות זרות - ולא רק לאנגלית
מתי יש צורך בתרגום לערבית? ריבוי האזרחים דוברי הערבית מביא כמובן, באופן טבעי, לכמות גדולה של מטופלים בבתי החולים ובמוסדות הרפואיים השונים בארץ.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI