דף הבית עסקים עסקים בינלאומיים על מה צריך להקפיד בעת ביצוע תרגום רפואי?
על מה צריך להקפיד בעת ביצוע תרגום רפואי?
חברת סטארגומים 18/11/12 |  צפיות: 4566

תרגום רפואי הוא ללא ספק חיה קצת משונה בעולם התרגומים. מדוע? משום שהתרגום עצמו, אחד לאחד, אינו מספיק. כדי לבצע תרגום מלא של מסמך רפואי, חובה להחזיק בידע מעולם הרפואה ואף להיות בעל ניסיון בתחום. תרגום ישיר, מילה במילה, של מונחים רפואיים לא יעזור לאיש.

ההקשר חשוב כאן עד מאוד

ברור כי תרגום של מסמך רפואי חייב להיות תלוי הקשר. כלומר, לא ניתן לתרגם את המסמך כפי שהוא, מבלי להבין באיזו מסגרת הוא נכתב ולאיזו מטרה. יש הבדל בין מסמך רפואי אשר מסכם ניתוח של מטופל לבין מסמך רפואי המסכם מחקר קליני.

רק אדם בעל ידע ברפואה, יוכל לספק תרגום רפואי מקצועי של כל אחד מהמסמכים הללו, תוך שהוא מבין את ההקשר בו נכתבו. ההבדלים הקטנים במהות של כל מסמך על סוגיו הם שיקבעו את תוכנו ומשמעותו. בידי המתרגם הרפואי נמצאת אחריות גדולה מאוד.

תרגום רפואי לא מיועד לנער בן 17 שמחפש עיסוק בזמן החופש

בכל תחום אחר כמעט, גם נער בן 17 יוכל לסייע בתור מתרגם. אם, לדוגמא, חי מספר שנים בחו"ל או אף נולד במדינה מסוימת ועלה לארץ, הוא יוכל בהחלט לתרגם למטרות שונות מסמכים רבים, אל או מהשפה השולטת במדינה בה חי.

תרגום רפואי חייב להיות הרבה יותר מזה. ידיעת השפה והשליטה בה אינם מספיקים. כך, למשל, אדם אשר נולד בארה"ב אשר אנגלית היא שפת האם שלו, יוכל לתרגם מסמך רפואי מעברית לאנגלית ולהיפך, אך ממש לא יוכל לפרש אותו כראוי, מבחינה מקצועית.

כדי שזה יקרה, הוא חייב להיות בעל ידע רפואי אמיתי, לחיות את עולם הרפואה ולדעת כיצד מתבצע תרגום מסמכים רפואיים במדינה המבוקשת. למעשה, גם אם לא עבד מעולם מול גורמים בינלאומיים במהלך עבודתו כרופא, יהיה קשה לו להנפיק תרגום ראוי.

אי אפשר להבליג על טעויות

כאשר מדובר על תרגום רפואי, לא ניתן להעלים עין או לעגל פינות. לכל מילה יש משמעות וכל ביטוי תורם להבנת המסמך כולו ולפירוש שלו בעיני איש המקצוע. לכן, גם הפרטים הקטנים ביותר נכנסים לשיקוליו של אדם אשר מבצע תרגום רפואי.

כל טעות הכי קטנה בתרגום המסמך, יכולה להיות קריטית ביותר. לכן, גם התפקיד של האדם שכתב את המסמך והתפקיד המקביל לו במדינה אליה אמור להישלח התרגום, שמה הגנרי של תרופה מסוימת בשתי המדינות, ההיררכיה במערכת הבריאות ועוד - כל אלו אמורים להיות חלק ממכלול הידע שהמתרגם צריך להחזיק בו.

לכן, כאשר אדם מחפש חברה שתבצע עבורו תרגום רפואי, עליו לבדוק מעל לכל ספק כי המתרגמים מחזיקים בכל הידע הדרוש. לא ניתן לעשות זאת בשום דרך אחרת: תרגומים של מסמכים רפואיים חייבים להיעשות על ידי האנשים המתאימים לכך בלבד.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 חברת סטארגומים


 


מאמרים נוספים מאת חברת סטארגומים
 
על מה צריך להקפיד בעת ביצוע תרגום רפואי?
תרגום רפואי הוא ללא ספק חיה קצת משונה בעולם התרגומים. כדי לבצע תרגום מלא של מסמך רפואי, חובה להחזיק בידע מעולם הרפואה ואף להיות בעל ניסיון בתחום.

מהי ולידציה בעולם התרגום הרפואי?
וולידציה מגיעה מהמילה האנגלית Valid (בר תוקף) ולמעשה נחשבת לתהליך בו נבדק מוצר כלשהו במטרה להחליט האם הוא פועל, אמין וניתן לייצור המוני. אך מתי נעשית וולידציה בעולם התרגום?

תרגומים למחקרים קליניים - להפיץ את הבשורה בכל העולם
מחקרים קליניים מתקיימים כמעט מידי יום ביומו בכל רחבי העולם. זו הדרך של הרפואה העולמית להתקדם, להתפתח ולגלות דברים חדשים. לרוב, מחקרים כאלו יהיו בינלאומיים, לעיתים אף בהשתתפות כמה מדינות, ובוודאי יהיו רלוונטיים למקומות רבים בעולם.

תרגום רפואי בתחום הפרמצבטיקה
תעשיית התרופות העולמית, אשר נקראת גם פרמצבטיקה, היא מהגדולות והעשירות ביותר בעולם. ניתן לראות זאת בבירור אפילו אצלנו, בישראל, כאשר חברת טבע היא ללא ספק הגדולה והמצליחה ביותר מבחינה בינלאומית. עולם הפרמצבטיקה זקוק במקרים רבים לשירותי תרגום רפואי

תרגום רפואי ושמירה על סודיות
כידוע, תרגום רפואי הוא מהשירותים החשובים ביותר בעולם הרפואה. הוא נעשה, כביכול, על ידי אנשים שאינם מהתחום - מתרגמים לכל דבר ועניין, אך בפועל זהו תרגום שיכול להתבצע רק על ידי אנשים אשר מבינים ומעורים בעולם הרפואי. חלק חשוב בשירות הזה הוא השמירה על סודיות המידע.

תרגום רפואי חוזר - הדרך להבטיח את איכות העבודה
אין ספק כי אדם אשר מקצועו הוא תרגום, אדם אשר עוסק בתחום כבר שנים רבות, הוא בעל מקצוע שבהחלט ניתן לסמוך עליו. לרוב, המסמך שיספק לא יצריך בדיקה נוספת אצל מומחה לתחום ולא יעבור תרגום נוסף - אלא אם מדובר בשירותי תרגום רפואי.

תרגום רפואי לשפות זרות - ולא רק לאנגלית
מתי יש צורך בתרגום לערבית? ריבוי האזרחים דוברי הערבית מביא כמובן, באופן טבעי, לכמות גדולה של מטופלים בבתי החולים ובמוסדות הרפואיים השונים בארץ.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI