דף הבית רפואה ובריאות בריאות ילדים ותינוקות מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: חוקרים מצאו מדוע ההזדקנות מלווה ביכולת פחותה של תאי הגזע.
מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: חוקרים מצאו מדוע ההזדקנות מלווה ביכולת פחותה של תאי הגזע.
מיקי שחם 12/12/14 |  צפיות: 5250

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: חוקרים מצאו מדוע ההזדקנות מלווה ביכולת פחותה של תאי הגזע.

חוקרים מבית ספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד איתרו מדוע הזדקנות נורמלית מלווה ביכולת ירודה לשקם שריר לאחר פציעה. לאורך זמן, תאי גזע ברקמות שריר מסוגלים פחות ופחות לייצר סיבי שריר חדשים ונאבקים להגדרה עצמית. מדענים זיהו בפעם הראשונה תהליך שבו ניתן להצעיר אוכלוסיות תאי גזע של השריר המבוגר, לתפקד כמו תאים צעירים יותר.

"בעבר, נחשב שתאי גזע בשריר אינם משתנים עם הגיל, ואובדן של תפקוד הוא בעיקר בשל גורמים חיצוניים בסביבה של התאים," אמרה ד"ר הלן בלאו-דונלד ופרופ' הדלייה בקסטר. "עם זאת, כאשר אנו מבודדים תאי גזע מעכברים מבוגרים, מצאנו כי הם מפגינים שינויים עם הגיל. למעשה, שני שלישים מהתאים מתפקדים בהשוואה לאלה בעכברים צעירים והפגם נמשך גם כאשר הושתלו שרירים צעירים."

נמסר על ידי מיקי שחם כי בלאו ועמיתיה זיהו גם בפעם הראשונה, תהליך שבו אוכלוסיות תאי גזע שריר מבוגרות מתפקדות כמו תאים צעירים יותר. "הממצאים מזהים פגם טבוע בתאי גזע בשריר," היא אמרה. "המרגש ביותר הוא שאנחנו גילינו דרך להתגבר על הפגם. כתוצאה מכך, יש לנו יעד טיפולי חדש שיכול יום אחד לעזור לחולים אנושיים קשישים לתקן נזק לשרירים."

בלאו, פרופסור למיקרוביולוגיה ואימונולוגיה ומנהלת מעבדת בקסטר לביולוגיה של תאי גזע, היא המחברת הראשית של מאמר המתאר את המחקר, שפורסם ב Nature Medicine.

מיקי שחם מבהיר, כי מאז שנת 1988, דפ טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע בטיפולים המטולוגיים ורפואה מחדשת /רגנרטיבית.

מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה רגנרטיבית נחקרים ונוספים כל העת, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, אורתופדיה ועוד.

החוקרים מצאו כי תאי גזע בשריר מבודד מעכבר בן 2 שנים, שווה ערך לכ 80 שנות חיי אדם, הם הציגו רמות גבוהות של פעילות במפל ביולוגי הנקרא מסלול kinase MAP p38. מסלול זה מעכב את ההתפשטות של תאי הגזע. כתוצאה מכך, למרות שרבים מתאי הגזע הבוגרים מתחלקים בתרבית וכתוצאה מכך המושבות קטנות מאוד ואינה מכילות תאי גזע רבים.

"שימוש בסמים כדי לחסום מסלול kinase MAP p38 בתאי גזע (בעת גידולם על הידרוג'ל שנקרא מטריצה ​​מיוחדת), אפשר להם להתחלק במהירות במעבדה למספר גדול של תאי גזע חדשים," אמר בלאו.

"הזדקנות היא סטוכסטית בתהליך מצטבר," אמר קוסגרוב. "אנחנו הראינו כי תאי גזע בשריר מאבדים בהדרגה את התפקוד שלהם במהלך הזדקנות. טיפול זה אינו מחזיר את הגלגל לאחור בתאי גזע לא מתפקדים. במקום זאת, הוא מגרה את תאי הגזע ברקמות שרירים בוגרים שעדיין פונקציונליים, להתחיל להתחלק ולחדש את עצמם."

החוקרים מצאו שכאשר הם מושתלים בחזרה לבעלי חיים, תאי הגזע שטופלו עוברים לנישות טבעיות שלהם ומספקים עתודת תאי גזע לטווח ארוך, לדרישות חוזרות ונשנות לתיקון שריר.

"בעכברים, אנחנו יכולים לקחת תאים מבוגרים ותוך 7 ימים מספרם גדל באופן דרמטי - פי 60 ולאחר מכן להחזיר אותם לשרירים שנפגעו בבעלי חיים כדי להקל על תיקונם" אמר בלאו.

בשנת 2010, מעבדתו של בלאו, פרסמה מחקר מראה כי תאי גזע בשריר גדלו על הידרוג'ל רך לשמור על ראשוניות. בניגוד לכך, תאי גזע בשריר שגדלו על בצלחות תרבית, הדרך הסטנדרטית לטפח תאים במעבדה, התמיינו במהירות אך עם פחות תאים שימושיים. ההבדל הוא כנראה עקב העובדה שהידרוג'ל הוא דומה לסביבת רקמת שריר שבתאי הגזע נמצאים באופן טבעי בהשוואה לפלסטיק נוקשה.

במחקר הנוכחי, החוקרים מצאו כי מיקוד kinase MAP p38 כדי לגרום להתרבית המהירה של תאי גזע פונקציונליים שנותרו מעכברים בוגרים, נדרש מצע הידרוג'ל. "התרופה בתוספת הידרוג'ל מגבירה את השיבוטים הקטנים, כך שהם עוברים פרץ של חטיבות חידוש," אמר גילברט. "לפיכך, ההתחדשות של האוכלוסייה מותנית בסינרגיה בין רמזים ביופיזיקליים וביוכימיים.

החוקרים בדקו את היכולת של אוכלוסיית תאי גזע שריר לתקן פגיעה בשרירים ולשחזר את הכוח בעכברים. הם חברו עם פרופסור ג'יימס ה 'קלארק מבית הספר להנדסה, שעצב את הדרך כדי למדוד את עוצמת השרירים בבעלי חיים עם פציעות שריר ולאחר מכן עברו טיפול בתאי גזע.

"הצלחנו להראות שהשתלה אוכלוסיית תאי גזע משריר תיקנה את הנזק והחזירה את הכוח לשרירים של עכברים בוגרים פצועים," אמר קוסגרוב. "חודשיים לאחר ההשתלה, שרירים אלו הציגו כוחות שווי ערך לשרירים צעירים, וללא כל פגע. זה היה הממצא המעודד ביותר."

מיקי שחם – ימשיך לעדכן את גולשי האתר בחידושי תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואה מחדשת /רפואה רגנרטיבית.

החוקרים מתכננים להמשיך את המחקר שלהם כדי לדעת אם טכניקה זו יכולה לשמש בבני אדם. "אם אנחנו יכולים לבודד את תאי גזע מאדם מבוגר, לחשוף אותם בתרבית לתנאים המתאימים כדי להצעיר אותם ולהעביר אותם בחזרה לאתר של פגיעה בשרירים, ייתכן שנוכל להשתמש בתאים של האדם עצמו על מנת לסייע להחלמה מטראומה או כדי למנוע ניוון שרירים מקומי וחולשה עקב עצמות שבורות," אמר בלאו. "זה פותח דרך חדשה לשפר את התיקון של שרירים ספציפיים בקשישים, בעיקר לאחר פציעה. הנתונים שלנו סוללים את הדרך לטיפול כזה בתאי גזע."


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 מיקי שחם


 


מאמרים נוספים מאת מיקי שחם
 
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: דרך חדשה ליצור תאי הגזע לטיפול בפרקינסון
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: דרך חדשה ליצור תאי הגזע לטיפול בפרקינסון חוקרים מאוניברסיטאות Juntendo ו Keio מצאו דרך מהירה וקלה יותר לייצר תאים מושרים iPS מחולים במחלת פרקינסון, תגלית שלטענתם מהווה פריצת דרך בפיתוח תרופה למחלה נוירולוגית. במאמר שפורסם בכתב העת STEM CELLS, חוקרים בראשות נובוטקה האטורי והידיוקי אוקאנו פתחו טכנולוגיה עם מספר רב של מטופלים על ידי שימוש בתאי iPS שנגזרו בדמם. המפתח טמון בהפיכת התאים לתאי גזע עצביים בצורה יעילה יותר.

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: פריצת דרך בטיפול תאי גזע בפרקינסון
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: פריצת דרך בטיפול תאי גזע בפרקינסון חוקרים גילו את מה שהם מתארים כצעד ראשון בפיתוח טיפול המבוסס על תאי גזע לטיפול במחלת פרקינסון. פרקינסון, אשר משפיע כ- 10 מיליון בני אדם בעולם, נגרם על ידי דלדול של תאי עצב מייצרי דופמין במוח, שמוביל למוגבלויות פיזיות.

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: טכניקת תאי גזע מציעה תקווה לטיפול ב- SCID - מחלת ילד בועה"
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: טכניקת תאי גזע מציעה תקווה לטיפול ב- SCID - מחלת ילד בועה"

מחלת כשל חיסוני משולב חמורה (SCID) - המכונה גם בשם "מחלת ילד בועה" - היא קבוצה של הפרעות נדירות, מסכנות חיים הנגרמות על ידי פגמים גנטיים.

על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), השכיחות השנתית של SCID היא 1 ל- 40,000-100,000 לידות, סביב 40-100 מקרים חדשים בקרב תינוקות בארה"ב בכל שנה.


מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: מחסן חלקי חילוף לטיפול בהתקפי לב וצלקות בלב.
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: מחסן חלקי חילוף לטיפול בהתקפי לב וצלקות בלב. חוקרי בית חולים ספרדי השתמשו בהצלחה בתאי גזע שנלקחו מתורמים בריאים כדי לטפל בשבעה קורבנות התקף לב בהליך שבוצע לראשונה בעולם. בית החולים גרגוריו Maranon במדריד מתכנן לטפל ב- 55 חולים על ידי שימוש בטכניקה בניסוי קליני.

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: ייצור תאי גזע המשמשים לטיפול בדמנציה.
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: ייצור תאי גזע המשמשים לטיפול בדמנציה. אסטרטגיה חדשה לטיפול בדמנציה תורשתית זוהתה לאחר שחוקרים בלגים ניסו להפוך תאי גזע שמקורם בחולים לתאי עצב - התאים המושפעים ביותר על ידי המחלה. בתאי גזע שמקורם בחולה נושאים מוטציה של דמנציה פרונטוטמפורלית, המהווה כמחצית מהמקרים דמנציה לפני גיל 60, המדענים מצאו פגם שניתן למיקוד, המונע התפתחות נוירולוגית תקינה. תאי גזע אלה לחזור באופן חלקי למצב נורמלי כאשר הפגם תוקן.

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: הורמוני מין נשיים - הגנה מפני מחלות דם.
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: הורמוני מין נשיים - הגנה מפני מחלות דם. אסטרוגנים, הורמון מין נשי, יכולים לווסת את הפעילות של תאי גזע דמיים במח העצם ובדרך זו משפיעות על התפתחות סוגים מסוימים של סרטן דם, דיווחו חוקרים. דווח על ידי מיקי שחם כי לתגלית זו יישום פוטנציאל בטיפול בהפרעות דם מסוימות שאין להן כיום תרופה. המחקר בראשותו של ד"ר סיימון מנדס-פרר מ- CNIC, נעשה בשיתוף עם המעבדות של יארג שוואלר וראדק סקודה מבית החולים של אוניברסיטת באזל (שווייץ).

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: נוגד חמצון משפר את התחדשות תאי הגזע במוח.
מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: נוגד חמצון משפר את התחדשות תאי הגזע במוח. חוקרי תאי גזע מאוניברסיטת CEU-uch, השתילו בפעם הראשונה לרקמת מוח פגועה, תאי גזע עם חומצה ליפואית (נוגד חמצון רב עוצמה), במטרה לשפר את חידוש עצב ברקמה. זו דרך חדשה לתיקון נזק מוחי, המשלבת טיפול תאי עם טיפול תרופתי, שהראתה תוצאות חיוביות, במיוחד ביצירת כלי דם (אנגיוגנזה) באזורים שנפגעו במוחם של עכברי מעבדה.

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: בטיחות תאי גזע אנושיים לטיפול במחלות.
מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: בטיחות תאי גזע אנושיים לטיפול במחלות. השתלות hESC משמשות בין היתר לטיפול באובדן ראייה חמור. עודכן על ידי מיקי שחם כי מחקר חדש שפורסם בכתב העת Lancet מספק עדות ראשונה לבטיחות לטווח ארוך וסבילות של השתלת תאי גזע עובריים אנושיים (hESCs) בבני אדם.

מעטו של מיקי שחם - חידושי ומחקרי תאי גזע: גם תאי גזע בוגרים עשויים להפוך לתאי עצב.
מעטו של מיקי שחם - חידושי ומחקרי תאי גזע: גם תאי גזע בוגרים עשויים להפוך לתאי עצב. תאי גזע שמקורם בעור של בן 86 הראו יכולת מפתיעה לשרוד וליצור אקסונים ארוכים באתר הפגיעה בחוט השדרה בחולדות. התוצאות, שפורסמו ב Neuron, מצביעות על כך שתאי גזע פלוריפוטנטיים מושרים (iPSCs) תוכנתו מחדש מתאים בוגרים בגוף אדם ליכולת פנימית להתגבר על גורמים מעכבים ליצירת תאי עצב ולהרחיב את האקסונים.

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: חוקרים מצאו מדוע ההזדקנות מלווה ביכולת פחותה של תאי הגזע.
מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: חוקרים מצאו מדוע ההזדקנות מלווה ביכולת פחותה של תאי הגזע. חוקרים מבית ספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד איתרו מדוע הזדקנות נורמלית מלווה ביכולת ירודה לשקם שריר לאחר פציעה. לאורך זמן, תאי גזע ברקמות שריר מסוגלים פחות ופחות לייצר סיבי שריר חדשים ונאבקים להגדרה עצמית. מדענים זיהו בפעם הראשונה תהליך שבו ניתן להצעיר אוכלוסיות תאי גזע של השריר המבוגר, לתפקד כמו תאים צעירים יותר.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI