דף הבית עסקים עסקים קטנים ובינוניים לא להצמיח קרניים
לא להצמיח קרניים
זאב הרשקוביץ ואבי קרעין 17/08/09 |  צפיות: 4245

כדי להתגבר על המשבר הכלכלי ולצאת ממנו במהירות, הגו קברניטי המדינה רעיונות שונים. כתוצאה מכך המדינה הזרימה כספים למקומות שונים, כולל לקרנות הקיימות בערבות מדינה: הקרן לעסקים קטנים, קרן היצוא והקרן לעסקים בינוניים שהוקמה בצל המשבר. התקציבים לקרנות אלו הוגדלו למיליארדים (כערבויות ולא כמזומנים). מבחינת המדינה, התשתית לעסקים במשבר הונחה וכעת יש רק להגיש בקשה ולקבל את העזרה הנדרשת.

אולם המציאות בפועל שונה לחלוטין. הקרנות שהוקמו בעבר לא הוקמו כדי לטפל בעסקים במשבר, אלא למטרת תמיכה בצמיחה של עסקים במצב פיננסי סביר או גישור על פערי עיתוי תזרימי בין תקבולים לתשלומים (למעט הקרן לעסקים בינוניים שהוקמה בזמן משבר, אולם היא פועלת לפי אותה לוגיקה של הקרנות האחרות). העסק הסביר מבחינת קרנות אלו הוא עסק שמיצה את האפשרות לקבל אשראי מבנקים בשל ניצול הביטחונות שהוא מסוגל לספק, ובמקום זה המדינה מסייעת במתן מקורות ביטחון נוספים. רצוי שהעסק יהיה רווחי.

ישנם עסקים המתנהלים באופן לקוי בשוטף והמשבר רק החריף את מצבם, בעסקים אלו אין הצדקה לתמוך ורצוי שהם יסיימו את חייהם. אולם, לצדם ישנם עשרות אלפי עסקים אשר מתנהלים בצורה בירה ומעלה ואשר המשבר הוא שגרם להם לבעיות תזרימיות. לעסקים אלו המדינה טרם סיפקה כל פתרון. הם לא עוברים את הסף בקרנות הקיימות וכיום הם נידונים לכליה. בשבועות האחרונים התגבשה תוכנית להקמת קרן לסיוע למפעלים במשבר, שעתידה לגייס עד מיליארד שקל. עד עתה לא ברורה מהות הקרן ואיזה סוג עסקים היא תכלול, עובדה שעשויה להפיל שוב את העסקים הקטנים בין הכסאות.

הפתרון צריך להיות שונה. על המדינה להגמיש את הקריטריונים בקרנות הקיימות במקום להקים קרן חדשה, כך שגם עסקים במשבר יוכלו לקבל הלוואות מהקרנות. על המדינה לתת את תוספת הביטחונות שהבנקים ידרשו כדי לתת את האשראי. פתרון זה יאפשר הכללה מהירה של עסקים במשבר בפתרונות הפיננסיים הקיימים כיום. נוסף על כך, ייחסך הצורך להגיש בקשה לקרן לעסקים קטנים או הבינוניים או לקרן היצוא, להידחות ורק אז לפנות לקרן לעסקים במשבר. תהליך כזה ייקח כחצי שנה והעסקים יקרסו תוך כדי התהליך.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 זאב הרשקוביץ ואבי קרעין

הכותבים הינם אבי קרעין וזאב הרשקוביץ – מנכ"לים משותפים בניהול נטו.

ניהול נטו עוסקת במיקור חוץ של מנהלי כספים, חשבים וכלכלנים, במנטורינג עסקי לחברות ובהשמה מוכוונתtm של כ"א איכותי בתחומי הכספים, בכירים ומקצועות ההי-טק.

לאתר החברה: www.nihulneto.com 


מאמרים נוספים מאת זאב הרשקוביץ ואבי קרעין
 
99% מבתי האב לא סוגרים את החודש!
ביום חמישי האחרון פורסמה כתבה בעיתון גלובס תחת הכותרת הבאה החיים במינוס: משפחה ממוצעת מוציאה כ1,500 ₪ יותר מההכנסות שלה. וכדי להמחיש את הפערים הוצגה טבלה אשר מרכזת את הפער בין ההכנסות להוצאות בין החמישונים השונים בשנת 2010 לפי הלמ"ס:

מס חברות פרוגרסיבי
03/10/11 | מס הכנסה
מאבק מעמד הביניים – אולי סוף סוף מישהו אחר ישלם? מאבק מעמד הביניים עומד בנקודת הכרעה קריטית. ביבי עומד להציע סט של פתרונות אשר אמורים להוות שינוי בסדר היום הכלכלי, אולם כפי הנראה מי שישלם את החשבון יהיה שוב מעמד הביניים. כמעט כל הטבה שביבי יציע למעמד הביניים תחזור כבומרנג ותמומן בסופו של יום מכיס אחר של מעמד הביניים אשר משלם כיום את מרבית המיסים במדינה גם כך.

קומבינת התחבורה הציבורית בגוש דן
10/07/11 | צדק חברתי
יריית הפתיחה של הפרויקט לבחינת התחבורה הציבורית בגוש דן ע"י משרד התחבורה בהשקעה של יותר מ200 מיליון שקלים במשך יותר מ11 שנים כבר מאחורינו וזה הזמן לבדוק אם כל היעדים והמטרות אותן הציבו לעצמם יישארו על גבי המצגות או שמא הן מומשו והושגו כפי שקיוו במשרד התחבורה...

טיפים כלכליים וניהוליים לשנה החדשה
"הכלכלה העולמית מתחילה לצאת מהמשבר החמור ביותר שפקד אותה מזה דורות. הנפילה עלולה היתה להיות קשה הרבה יותר אם הבנקים המרכזיים לא היו משתמשים בכוחם במלוא העוצמה בסתיו שעבר", אלו הם דברי הפתיחה של יו"ר הפדרל ריזרב, בן ברננקי בסימפוזיון הכלכלי השנתי "ג'קסון הול".

מיסוי ביזוי
לפי רפורמת הליסינג, האוצר עומד לגבות מבעלי כלי הרכב הצמודים מס כפול מהנדרש

משרד האוצר ובעלי העסקים
בכל פעם מועלה שיעור המס בשברי אחוזים, אך לבסוף כל השברים מצטברים לסכום משמעותי, שמעלה ספק לגבי הרטוריקה של הורדת נטל המס על המעסיקים.

לא להצמיח קרניים
במקום להקים קרן חדשה לסיוע לעסקים קטנים, על המדינה להגמיש את הקריטריונים בקרנות הקיימות. הדבר ימנע קריסת עסקים

ניהול עסק קטן בחופש הגדול
המיתון הקשה השנה, אינו מחייך אל בעלי העסקים שקורסים תחת הנטל הכלכלי, איך לנצל את התקופה הזו כדי להתייעל? שימוש במומחים, השקעה בשיווק ומכירות ושמירה על מזומנים לימים שחונים.

איך לנהל את כספי הארגון
המשבר הכלכלי מאלץ את המעסיקים לעשות "חושבים" כבר היום. בין השאלות: האם כדאי, בתחומים מסוימים, להשתמש בשכירים, או שמא עדיף להשתמש בשירותי מיקור חוץ – למסור עבודות לעובדים חיצוניים ולשלם להם לפי פרוייקט

ניהול עסקים נכון במשבר הנוכחי
חלק גדול מהעסקים המוקמים מדי שנה, מתחילים את פעילותם ללא תכנון והכוונה מוקדמת. על פי הרשות לעסקים קטנים, המרכיב המכריע בנפילת העסקים הקטנים והבינוניים נעוץ בניהול לקוי. ההתנהלות הלקויה הינה בכל מרכיבי הניהול, אולם בעיקר בהתנהלות הפיננסית. אם כן, כיצד מנהל של עסק קטן או בינוני יכול להתנהל בצורה אופטימאלית. ראשית על מנת לשרוד, אך יחד עם זאת לצאת מהמשבר, מחוזק ובמצב טוב מהמתחרים בשוק?
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI