דף הבית חינוך ולימודים לימודי תעודה ומקצוע הסבה מקצועית – לשיפור החיים
הסבה מקצועית – לשיפור החיים
neri bennun 04/10/12 |  צפיות: 8640

בעבר היה אדם מתקבל במקום עבודה והוא היה יכול להיות בטוח שמקומו מובטח לו עד הפנסייה. אנשים נהגו לעבוד במקום אחד כל החיים, לצבור זכויות ולעלות בסולם הדרגות, הכירו את חבריהם לעבודה כמו בני משפחה ולרוב נהנו מוועד עובדים חזק שדאג לזכויותיהם ומשכורותיהם. הזמנים השתנו ומקומות עבודה כאלה לא נשארו כמעט בכלל. התחרות הקשה, הצורך להוריד עלויות ייצור ותשלומי משכורות שינו את המשק וכיום רוב האנשים יודעים כי מקום העבודה הנוכחי שלהם יהיה אחד מכמה לאורך החיים. כאשר אנשים מבקשים לעבור למקום עבודה חדש, עקב רצונם או עקב פיטורין הדבר מוביל בהרבה מקרים לעשות הסבה מקצועית. במקרים רבים מעוניינים האנשים בהסבה מקצועית מכל מיני סיבות.

סיבות טובות להסבה מקצועית

רבים החלו את הקריירה המקצועית שלהם לא מבחירה אלא מלחץ חברתי או משפחתי שדרש מהם מקצוע שיוכל לפרנס משפחה וילדים. רבים פנו למקצועות שלא ממש אהבו, אבל מציאות החיים היתה חזקה יותר מרצונם האישי. כאשר אנשים אלה מגיעים לצומת בחייהם והם מעוניינים להחליף מקום עבודה הם פונים לעשות הסבה מקצועית לתחום אותו רצו ללמוד כשגמרו את הצבא. למרות שמצב של חוסר ודאות תעסוקתי יכול להלחיץ, אנשים רבים מוכנים לקבל על עצמם את האתגר ולעבור לתחום שהם אוהבים ונמשכים אליו גם אם הם בני 35 או 40. רבים נאלצים לעשות שיפור בגרויות בגיל מתקדם זה כדי לרכוש את המקצוע החדש שלהם ולשם כך יש נם מוסדות המלמדים עבור שיפור בגרויות למבוגרים. אנשים שעבדו במקצועות פקידותיים, כמו פקידי בנק, רואי חשבון או אנשי ביטוח וכדומה מגלים את הצד היצירתי שלהם והם מעוניינים להחליף מקצוע וכך גם לגבי אנשים שעסקו במסחר ורדיפה אין סופית אחרי לקוחות וספקים המעוניינים במקצוע שונה. רבים עושים הסבה מקצועית להוראה בתחומים אותם הם מכירים בגלל שהדבר נראה להם חשוב וחיוני לנוכח המצב במערכת החינוך הממלכתית ויש רבים שעוברים מעבודה בחברות היי טק להוראת מחשבים, אלקטרוניקה, מתימטיקה, פיסיקה וכדומה.

אדם שאינו מאושר במקום עבודתו יקרין זאת על הסביבה והאפשרות לעשות הסבה מקצועית עשוייה לשפר את חייו ואת חיי משפחתו גם במחיר הקטנת ההכנסה הצפוייה בשלבים הראשונים.

מה נחוץ כדי לעשות הסבה מקצועית

ראשית על האדם לשאול את עצמו מה הוא אוהב לעשות והאם ניתן למצוא עבודה בתחום המעניין אותו. יש להבדיל בין עניין שמוצא אדם בתחביבים שונים לבין מקצוע שהוא אורח חיים שונה. העבודה החדשה צריכה להיות בעלת יכולת להוציא מן האדם כישורים רבים ומגוונים שהוא יודע כי הוא טוב בהם. על העבודה להיות משמעותית עבורו ולא לתת תחושה של עוד עובד מיני רבים, ובנוסף, על העובד בעבודה חדשה להרגיש כי הוא תורם לסביבה שלו.

לעיתים יוכל האדם למצוא מקום חדש במקום עבודתו הקיים. יש מקומות עבודה המציעים מגוון תפקידים שונים ולעיתים ניתן לעשות הסבה מקצועית בתוך מקום העבודה, דבר שיכול להתאים לכולם. במקרים אחרים יהיה בלתי נמנע לעזוב את מקום העבודה הקיים ולעשות הסבה מקצועית בחוץ.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 neri bennun


 


מאמרים נוספים מאת neri bennun
 
לימודי הנדסת מחשבים – לימודי הנדסה לכל דבר
לימוד מחשבים הפך בעשרות השנים האחרונות ללימודים מאד מבוקשים. עולם המחשבים זקוק לאנשי מקצוע מסוגים שונים ובעלי מיומנות שונה בכל תחום ספציפי. הנדסת מחשבים היא תת-תחום בענף במחשבים - מה לומדים במסלול זה?

הסבה מקצועית – לשיפור החיים
בעבר היה אדם מתקבל במקום עבודה והוא היה יכול להיות בטוח שמקומו מובטח לו עד הפנסייה. הזמנים השתנו ומקומות עבודה כאלה לא נשארו כמעט בכלל.

סוכרת – המחלה והטיפול
אורח החיים המלחיץ רבים מאיתנו גורם לרבים להזניח את אורח החיים הבריא, לתזונה לא נכונה הכוללת אוכל שומני ורווי סוכרים, לחוסר פעילות גופנית המביאים לעלייה לא מבוקרת במשקל ולצריכת חומרים ממכרים. אלה הם גורמי הסיכון המרכזיים לסוכרת מסוג 2.

סרטן השד – אבחון מוקדם מציל חיים
03/10/12 | סרטן
סרטן השד הוא סרטן מאד שכיח אצל נשים ומקורו ברקמות השד העוטפות את בלוטות החלב. סרטן השד ידוע כסרטן שיכול לשלוח גרורות לאברים חיוניים בגוף אם לא התגלה בשלב מוקדם.

חשיבות ביטוח בריאות פרטי
בשנת 1995 נחקק חוק בריאות ממלכתי הקובע כי כל אדם במדינת ישראל זכאי לביטוח בריאות מטעם הביטוח הלאומי.

סוגים שונים של ביטוח רכב
03/06/12 | ביטוח רכב
במדינת ישראל קיים חוק הנקרא 'חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים' אשר אומר כי כל אדם אשר נפגע בתאונת דרכים זכאי לקבל פיצוי כספי בגין נזק גופני או נפשי אשר נגרם לו, הוצאות רפואיות ועוד.

השוואת ביטוח טובה בשבילכם!
24/04/12 | ביטוח רכב
לרוב האנשים ישנו לפחות סוג רכב אחד שהם חולמים שיהיה להם, ולרוב החלום מתחיל בהיותם צעירים. למרות שישנה דעה כללית כזו שאומרת שרק גברים אוהבים מכוניות, או שגברים יותר אוהבים מכוניות, הרי שבשטח לא כך הדברים, וכמובן שגם לגבי הסטיגמה שנשים נוהגות פחות טוב, ישנם אנשים רבים שיחלקו עליה.

ביטוח צד שלישי – כך תבחרו את הטוב ביותר
11/03/12 | ביטוח רכב
כמו שכולכם בוודאי יודעים, על הכביש אף אחד לא ממש בטוח, בין אם אתם נוהגים ברכב ובין אם אתם הולכי רגל. תאונות לצערנו קורות ואף אחד אינו מחוסן מפניהן. לכן, אם אתם בעלי רכב, עליכם לבטח אותו.

ביטוח צד ג – מה זה ולמי זה מתאים?
11/03/12 | ביטוח רכב
סוף סוף הגשמתם משאלה וקניתם רכב. אין זה משנה אם הרכב שקניתם הוא חדש או ישן, גדול או קטן. אתם צריכים לבטח אותו. קיימים שלושה סוגי ביטוחי רכב – ביטוח חובה, ביטוח מקיף וגם ביטוח צד ג. במאמר זה נעסוק בסוג השלישי, אך לפני כן, נציג סקירה קצרה של כל סוגי הביטוחים.

רכישת ביטוח רכב און ליין - לנסוע עם הזמן
15/01/12 | ביטוח רכב
תחילת המאה ה21 היא תקופה מרתקת מסיבות רבות. ללא ספק מדובר במעין תקופת מעבר, בה אנו עדים לשינויים מרחיקי לכת, אשר משנים מדי יום ביומו את עולמנו ואת הדרך בה אנו מתנהלים.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI