דף הבית רפואה ובריאות הריון ולידה מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: שיטת תכנות חדשה מביאה לתאי גזע משופרים.
מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: שיטת תכנות חדשה מביאה לתאי גזע משופרים.
מיקי שחם 22/09/14 |  צפיות: 12484

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: שיטת תכנות חדשה מביאה לתאי גזע משופרים.

צוות חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה, בית הספר לרפואה בסן דייגו וסאלק - מכון למחקרים ביולוגיים, הראה בפעם הראשונה שתאי גזע שנוצרו תוך שימוש בשיטות שונות לייצר תאים מסוגים שונים. הממצאים, שפורסמו בכתב העת NATURE, מספק תובנות חדשות על הביולוגיה הבסיסית של תאי גזע ובסופו של דבר עשוי להוביל לטיפולים משופרים בתאי גזע.

נמסר על ידי מיקי שחם כי תאי גזע פלוריפוטנטיים מסוגלים להתמיין לכל סוגי תא ומציעים הבטחה גדולה כבסיס לפיתוח טיפולי השתלה במגוון רחב של מחלות ומצבים, מסכרת ומחלת אלצהיימר עד סרטן ופגיעות בעמוד השדרה. בתאוריה, יכולים להיווצר תאים מתוכנתים שיכולים להחליף תאים חולים או נעדרים בכל איבר בגוף האדם.

תקן הזהב הוא שתאי גזע עובריים אנושיים (תאי גזע עובריים) בתרבית, שנוצרו על ידי הפריה חוץ גופית, יכולים להתמיין לכל סוגי התאים, אך השימוש בהם מוגבל על ידי שיקולים אתיים. לכן, מדענים לשתי שיטות אחרות כדי לייצר תאי גזע: העברת גרעין תא סומטי (SCNT), שבו חומר גנטי מתא בוגר המועבר לתוך תא ביצית ריק וגורם לתאי גזע פלוריפוטנטיים (תאי iPS), לחזור חזרה למצב של תאי גזע על ידי הפעלת גנים ממוקדים.

מיקי שחם מבהיר, כי מאז שנת 1988, דם טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע בטיפולים המטולוגיים ורפואה מחדשת /רגנרטיבית.

מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה רגנרטיבית נחקרים ונוספים כל העת, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, אורטופדיה ועוד.

בהשוואה לתאי הגזע שנוצרו בשתי שיטות אלה, המדענים טרם מצאו חלופה שמניבה תוצאות למדידה. " העברת הגרעין של תאי הגזע העובריים הרבה יותר דומה לתאי גזע עובריים אמיתיים מאשר תאי iPS,"  אמרה המחברת פרופ' לואיז לורן, מהמחלקה לרפואת פוריות באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו. "הם תוכנתו מחדש באופן מלא יותר ויש פחות שינויים ברמות ביטוי גנים ומתילציה שניתן לייחס לתהליך תכנות מחדש את עצמו."

פיתוח ושימוש בתאי iPS גדל במהירות בשנים האחרונות, גם בשל העובדה שהם יכולים להיות מיוצרים מתאים בוגרים (לעתים קרובות מהעור) על ידי הפעלת שילוב של ארבעה גנים כדי לגרום לתאים הבוגרים לחזור למצב פלוריפוטנטי.

לורן ציינה כי נוצרו שורות תאי iPS מחולי מחלות רבות ושונות ו "היכולת לייצר תאי iPS אישית ממטופל שיכול להיות מושתל בחזרה לו עצמו מרגשת כי זה היה מונע את הצורך בדיכוי חיסוני."

מיקי שחם - ימשיך לעדכן את גולשי האתר בחידושי תאי הגזע והדם הטבורי - בכלל, ורפואה מחדשת /רפואה רגנרטיבית.

שיטת ההעברה הגרעינית כבר נוסתה על ידי צוות בראשות פרופ' שוקהרט מיטליפוב, מנהל המרכז לתא עוברי וריפוי הגנים ב OHSU. הטכניקה דומה לתהליך המשמש בשיבוט, אבל תאים פלוריפוטנטיים נאספים מעוברים לפני שהם מתפתחים לאורגניזמים בוגרים.

להשוואות שלהם, החוקרים באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו, OHSU וסאלק יצרו ארבע שורות תאי גזע עובריים ושבע שורות תאי iPS באמצעות אותם תאי העור כמקור של חומר גנטי תורם, אז השוו אותם לשני קווי גזע עובריים סטנדרטיים. כל שורות התאים 13.

תוך שימוש בטכניקות גנום רבות עוצמה כדי לבחון את המתילציה דנ"א - תהליך ביוכימי בסיסי שעוזר להפוך את הגנים וכיבוי, וחתימות התבטאות גנים של כל שורת תא חשפו הבדלים עיקריים בתאי גזע שנוצרו בשלוש השיטות. באופן ספציפי, החוקרים מצאו כי מתילציה דנ"א ודפוסי ביטוי גנים בתאי גזע עובריים בהעברת גרעין דמו יותר לאלו של תאי גזע עובריים מאשר תאי iPS, שחשפו שינויים שנגרמו ככל הנראה על ידי תהליך התכנות מחדש עצמו.

"אם אתה מאמין שביטוי גנים ומתילציה DNA חשובים, אז ככל שמתקרבים לדפוסים של תאי גזע עובריים - טוב יותר", אמר מחבר השותף בכיר פרופ' יוסף ר 'אקר מנהל הגנום במעבדה של סאלק. "נכון לעכשיו, תאי העברת גרעין קרובים יותר לתאי גזע העובריים מאשר תאי iPS."

"תוצאות אלו מראות כי שיטת SCNT היא מועמד עדיף בהרבה עבור טיפולי החלפת תא," אמר מיטליפוב "אני מאמין ששימוש בשיטה זו של ייצור תאי גזע יהיה ביום מן הימים לעזר בריפוי וטיפול במגוון רחב של מחלות."

בעוד תאי העברת גרעין עשויים להיות טובים ומדויקים יותר מאשר תאי iPS, לורן אמרה "קיימים חסמים משמעותיים לאימוץ הרחב יותר שלהם והיישום. לא רק שהעברת גרעין קשה מבחינה טכנית, בכספים הפדרליים לא ניתן להשתמש בניסויים מעורבים בהליך זה."

"הממצאים יכולים לדרבן שיפורים בשיטות תכנות מחדש של תאי iPS. התוצאות שלנו הראו כי שיטות תכנות מחדש של תאים בשימוש נרחב iPS הופכים לתאים דומים לתאי גזע עובריים סטנדרטיים, אבל יש הבדלים חשובים כאשר אתה מסתכל ממש מקרוב. על ידי שימוש בתא הביצית, אנחנו יכולים להגיע קרוב יותר לדבר האמיתי. אם אנחנו יכולים להבין מה גורם לביצה לנהוג בתהליך תכנות מחדש, אולי אנו יכולים לעצב שיטת תכנות מחדש של תאי iPS טוב יותר. "


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 מיקי שחם


 


מאמרים נוספים מאת מיקי שחם
 
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: דרך חדשה ליצור תאי הגזע לטיפול בפרקינסון
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: דרך חדשה ליצור תאי הגזע לטיפול בפרקינסון חוקרים מאוניברסיטאות Juntendo ו Keio מצאו דרך מהירה וקלה יותר לייצר תאים מושרים iPS מחולים במחלת פרקינסון, תגלית שלטענתם מהווה פריצת דרך בפיתוח תרופה למחלה נוירולוגית. במאמר שפורסם בכתב העת STEM CELLS, חוקרים בראשות נובוטקה האטורי והידיוקי אוקאנו פתחו טכנולוגיה עם מספר רב של מטופלים על ידי שימוש בתאי iPS שנגזרו בדמם. המפתח טמון בהפיכת התאים לתאי גזע עצביים בצורה יעילה יותר.

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: פריצת דרך בטיפול תאי גזע בפרקינסון
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: פריצת דרך בטיפול תאי גזע בפרקינסון חוקרים גילו את מה שהם מתארים כצעד ראשון בפיתוח טיפול המבוסס על תאי גזע לטיפול במחלת פרקינסון. פרקינסון, אשר משפיע כ- 10 מיליון בני אדם בעולם, נגרם על ידי דלדול של תאי עצב מייצרי דופמין במוח, שמוביל למוגבלויות פיזיות.

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: טכניקת תאי גזע מציעה תקווה לטיפול ב- SCID - מחלת ילד בועה"
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: טכניקת תאי גזע מציעה תקווה לטיפול ב- SCID - מחלת ילד בועה"

מחלת כשל חיסוני משולב חמורה (SCID) - המכונה גם בשם "מחלת ילד בועה" - היא קבוצה של הפרעות נדירות, מסכנות חיים הנגרמות על ידי פגמים גנטיים.

על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), השכיחות השנתית של SCID היא 1 ל- 40,000-100,000 לידות, סביב 40-100 מקרים חדשים בקרב תינוקות בארה"ב בכל שנה.


מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: מחסן חלקי חילוף לטיפול בהתקפי לב וצלקות בלב.
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: מחסן חלקי חילוף לטיפול בהתקפי לב וצלקות בלב. חוקרי בית חולים ספרדי השתמשו בהצלחה בתאי גזע שנלקחו מתורמים בריאים כדי לטפל בשבעה קורבנות התקף לב בהליך שבוצע לראשונה בעולם. בית החולים גרגוריו Maranon במדריד מתכנן לטפל ב- 55 חולים על ידי שימוש בטכניקה בניסוי קליני.

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: ייצור תאי גזע המשמשים לטיפול בדמנציה.
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: ייצור תאי גזע המשמשים לטיפול בדמנציה. אסטרטגיה חדשה לטיפול בדמנציה תורשתית זוהתה לאחר שחוקרים בלגים ניסו להפוך תאי גזע שמקורם בחולים לתאי עצב - התאים המושפעים ביותר על ידי המחלה. בתאי גזע שמקורם בחולה נושאים מוטציה של דמנציה פרונטוטמפורלית, המהווה כמחצית מהמקרים דמנציה לפני גיל 60, המדענים מצאו פגם שניתן למיקוד, המונע התפתחות נוירולוגית תקינה. תאי גזע אלה לחזור באופן חלקי למצב נורמלי כאשר הפגם תוקן.

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: הורמוני מין נשיים - הגנה מפני מחלות דם.
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: הורמוני מין נשיים - הגנה מפני מחלות דם. אסטרוגנים, הורמון מין נשי, יכולים לווסת את הפעילות של תאי גזע דמיים במח העצם ובדרך זו משפיעות על התפתחות סוגים מסוימים של סרטן דם, דיווחו חוקרים. דווח על ידי מיקי שחם כי לתגלית זו יישום פוטנציאל בטיפול בהפרעות דם מסוימות שאין להן כיום תרופה. המחקר בראשותו של ד"ר סיימון מנדס-פרר מ- CNIC, נעשה בשיתוף עם המעבדות של יארג שוואלר וראדק סקודה מבית החולים של אוניברסיטת באזל (שווייץ).

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: נוגד חמצון משפר את התחדשות תאי הגזע במוח.
מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: נוגד חמצון משפר את התחדשות תאי הגזע במוח. חוקרי תאי גזע מאוניברסיטת CEU-uch, השתילו בפעם הראשונה לרקמת מוח פגועה, תאי גזע עם חומצה ליפואית (נוגד חמצון רב עוצמה), במטרה לשפר את חידוש עצב ברקמה. זו דרך חדשה לתיקון נזק מוחי, המשלבת טיפול תאי עם טיפול תרופתי, שהראתה תוצאות חיוביות, במיוחד ביצירת כלי דם (אנגיוגנזה) באזורים שנפגעו במוחם של עכברי מעבדה.

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: בטיחות תאי גזע אנושיים לטיפול במחלות.
מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: בטיחות תאי גזע אנושיים לטיפול במחלות. השתלות hESC משמשות בין היתר לטיפול באובדן ראייה חמור. עודכן על ידי מיקי שחם כי מחקר חדש שפורסם בכתב העת Lancet מספק עדות ראשונה לבטיחות לטווח ארוך וסבילות של השתלת תאי גזע עובריים אנושיים (hESCs) בבני אדם.

מעטו של מיקי שחם - חידושי ומחקרי תאי גזע: גם תאי גזע בוגרים עשויים להפוך לתאי עצב.
מעטו של מיקי שחם - חידושי ומחקרי תאי גזע: גם תאי גזע בוגרים עשויים להפוך לתאי עצב. תאי גזע שמקורם בעור של בן 86 הראו יכולת מפתיעה לשרוד וליצור אקסונים ארוכים באתר הפגיעה בחוט השדרה בחולדות. התוצאות, שפורסמו ב Neuron, מצביעות על כך שתאי גזע פלוריפוטנטיים מושרים (iPSCs) תוכנתו מחדש מתאים בוגרים בגוף אדם ליכולת פנימית להתגבר על גורמים מעכבים ליצירת תאי עצב ולהרחיב את האקסונים.

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: חוקרים מצאו מדוע ההזדקנות מלווה ביכולת פחותה של תאי הגזע.
מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: חוקרים מצאו מדוע ההזדקנות מלווה ביכולת פחותה של תאי הגזע. חוקרים מבית ספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד איתרו מדוע הזדקנות נורמלית מלווה ביכולת ירודה לשקם שריר לאחר פציעה. לאורך זמן, תאי גזע ברקמות שריר מסוגלים פחות ופחות לייצר סיבי שריר חדשים ונאבקים להגדרה עצמית. מדענים זיהו בפעם הראשונה תהליך שבו ניתן להצעיר אוכלוסיות תאי גזע של השריר המבוגר, לתפקד כמו תאים צעירים יותר.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI