דף הבית חוק ומשפט דיני אינטרנט תוכן כפול (Duplicate Content) ופגיעה בכוח הקידומי של אתרי אינטרנט
תוכן כפול (Duplicate Content) ופגיעה בכוח הקידומי של אתרי אינטרנט
אקסטרה - קידום אתרים בגוגל 06/10/09 |  צפיות: 13373

 תאר לך שאתה מעלה תוכן עם מילות מפתח "חמות" לאתר אינטרנט, במטרה לקדמו בתוצאות החיפוש של "גוגל". אתה ממתין כמה ימים עד אשר "גוגל" יסרוק ויאנדקס את התוכן, ובהתאם יקדם אותו. להפתעתך, אתר אחר העתיק את התוכן, ו"גוגל" אשר סרק אותו לפני אתרך, אינדקס אותו כמקור, ואותך כמעתיק - בתוצאות האחרונות עבור שאילתת החיפוש. או שלחילופין, אתרים רבים העתיקו ממך ולכן "גוגל" קיטלג אותך יחד איתם כספאמרים, ובתגובה "זרק" אותכם ביחד לסוף תוצאות החיפוש.

מאמציך לקדם את התוכן שהעלת, ולתפוס מעמד של מקור בעדיפות ראשונה בתוצאות החיפוש - ירדו לטימיון. במקום זאת, אתר אחר קודם על חשבונך, ונהנה מפירות התוכן אותו אתה העלת ראשון.

מקרים כאלה קורים פעמים רבות בעולם האינטרנט, וללא ספק, אם מדובר ביצירה מקורית שלך, יתכן כי חוק זכות יוצרים (טעות נפוצה לכנותו "חוק זכויות יוצרים") יעמוד לרשותך, וכן חוק עשיית עושר ולא במשפט. אך במאמר זה נמנע מלדון בפגיעה על פי דיני זכויות היוצרים ונתמקד ב- 'פגיעה בכוח הקידומי'.

יוער, כי ישנן נסיבות בהן העתקה לא תהווה הפרת זכויות יוצרים. למשל, במקרים של "שימוש הוגן" או כאשר התוכן אינו מהווה יצירה כהגדרת חוק זכות יוצרים.

המשמעות המשפטית

ניתן להמשיל פגיעה בכוח הקידומי של אתרי אינטרנט עקב העתקה (תוכן כפול) לביריון שחוטף ממך פסל שיצרת, בדרכך להציגו במוזיאון, ומביא אותו בעצמו, תוך שנחזה למי שיצר אותו ותוך גזילת המוניטין המגיע לך.

אין בישראל פסיקה רבה בתחום דיני האינטרנט, כמו גם, אין פסיקה בנושא 'פגיעה בכוח הקידומי' של אתרי אינטרנט עקב העתקה ו/או מכל סיבה שהיא. יחד עם זאת, היקש מן הדין הישראלי בעניין עוולות מסחריות, יתכן מאוד ומעניק סעדים לעוולה זו. בעזרת אנלוגיה מתאימה, ניתן להכניס "פגיעה בכוח בכוח הקידומי של אתר אינטרנט" לתבנית של עוולה מסחרית, כמו עוולות מסחריות מתחומים אחרים.

טוב היה אילו תוכן המקור היה מקבל עדיפות על פני תכנים מועתקים ממנו בצורה אבסולוטית, ואולם, גם חברת "גוגל" מודה כי מדובר בבעיה אמיתית שאין לה פיתרון, ועל אף העוול שנגרם למי שמעלה תוכן מקורי - אין בידה, כיום, לעשות דבר כדי לתקן מצבים של "תוכן כפול" וסיווג האתרים בעלי התוכן הכפול כספאמרים, מה שמזיק למיקומם בתוצאות החיפוש.

יש לציין, כי יש הגיון בסיווג אתרים בעלי תוכן כפול כספאמרים וגריעה ממעמדם הקידומי. שכן שאיפתו של מנוע החיפוש היא להנגיש עבור הגולש תוצאות חיפוש ממוקדות. תוכן כפול בתוצאות שונות חותר תחת מטרה זו, שהרי עמוד תוצאות ראשון מלא בתוצאות עם תוכן זהה פוגע ביעילות החיפוש.

דיני האינטרנט בישראל והסעדים הקיימים

כאמור, יכולים אנו להסתייע בחוק עוולות מסחריות. זאת משום שהחוק נותן מענה לעוולות של תחרות בלתי הוגנת, מפצה על הנזק, ואף מאפשר להיפרע מרווחים שנעשו על גבך כתוצאה מההפרה. לענייננו רלבנטי סעיף 1 המדבר על עוולה של גניבת עין, וסעיף 3 לחוק עוולות מסחריות אשר קובע, כי "לא ימנע ולא יכביד עוסק, באופן לא הוגן, על גישה של לקוחות, עובדים או סוכנים אל העסק, הנכס או השירות של עוסק אחר".

ניתן לסווג פגיעה בכוח הקידומי של אתר אינטרנט, כהכבדה על גישת לקוחות אל בית העסק.  

העובדה שהאתר המפר העתיק ממך את התוכן ודחק אותך לתוצאות נמוכות ממנו היא לב העבירה לפי סעיף זה וכי משולה היא להכבדה בגישת לקוחות באופן לא הוגן.

יש להדגיש, כי חוק עוולות מסחריות קובע בנסיבות מסויימות פיצוי ללא הוכחת נזק עד לסך של 100,000 ש"ח. כמובן שבנוסף יתכן ויעמדו לרשותך סעיפי חוק מחוק זכות יוצרים ומחוק עשיית עושר שלא במשפט.

 

אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי.

 

* גיא אופיר - משרד עורכי דין עוסק במשפט מסחרי, דיני אינטרנט, לשון הרע ודיני עבודה.

** תודה לעו"ד עופר מוסקוביץ שסייע בהכנת מאמר זה. 


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אקסטרה - קידום אתרים בגוגל


 


מאמרים נוספים מאת אקסטרה - קידום אתרים בגוגל
 
מנעולן בחולון – לקבל את כל השירותים במהירות
מנעולן בחולון אשר סיים לימודי מנעולנות, עבר הסמכות, קיבל את כל האישורים הדרושים (כך שהוכח כי אין לו עבר פלילי) וצבר ניסיון וותק אשר מאפשר לו לפרוץ את כל סוגי המנעולים, לזהות כל בעיה ולפתור אותה, יהיה מנעולן איכותי. כמו כן, חייב המנעולן להיות אדם אדיב, שירותי, ישר ולגבות מחירים הוגנים.

מה בדיקת סיגמואידוסקופיה?
20/05/13 | רפואה
לפי נתונים של האגודה למלחמה בסרטן מדי שנה מתגלים בישראל חולים נוספים במחלת המעי הגס. רבים מהחולים מתים מהמחלה מדי שנה. לפיכך, חולים רבים יכולים לקבל טיפול אצל גסטרואנטרולוג מומחה בתחום שיבצע בדיקה כוללת במסגרתה הוא יוכל לראות האם קיימים גידולים, פוליפים במעי הגס.

כיצד תשמרו על המצלמה שלכם מתחת למים?
24/04/13 | צילום
המהפכה הדיגיטלית לא רק תרמה לאנשים ביבשה, אלא גם לאנשים שמצלמים מתחת למים. כיום ניתן לראות מצלמות איכותיות אשר דחקו את מצלמות הפילם המסורתיות ושינו את פני הצילום מתחת למים. בעת הצילום מתחת למים חשוב מאד להגן על המצלמה, ולכן כדאי לרכוש כיסוי מגן שיאפשר לצלם מבלי לפגוע במצלמה.

מתגוררים באזור המרכז? היכן למצוא חברת התקנת פרקטים במרכז
16/01/13 | ריהוט
בשנים האחרונות ניתן לראות כי יותר אנשים מבינים כי התקנת פרקטים משתלמת להם ומשקיעים בהתקנת פרקטים. באזור המרכז ניתן לראות חברות רבות המבצעות עבודות התקנת פרקטים ומאפשרים לאנשים ליהנות מתחושה נעימה ונינוחה בבית. מתגוררים באזור המרכז?מה היתרונות של חברת התקנת פרקטים- במאמר שלפניכם.

קורות חיים 2.0 - קורת חיים בוידאו
מחפשים עבודה? שולחים קורות חיים אבל לא מוזמנים למשרות שאתם רוצים? לא מוזמנים לראיונות עבודה בכלל? מה דעתכם לנסות גישה אחרת? קורות חיים בוידאו הם בהחלט השלב הבא בעולם חיפוש העבודה.

מהם היתרונות של דק סינטטי?
15/01/13 | ריהוט
בחירת דקים מחומרים לא איכותיים יכולים לגרום לכאבי אש רבים. לפני שאתם מתחילים לבחור דקים, כדאי לכם לראות סוג נוסף של דקים- דקים סינטטיים. דקים סינטטיים מתאימים למזג האוויר הישראלי ומהווים אלמנט יפה לגינה.

מה היתרונות של וילונות ונציאניים?
לא רק בתים מאובזרים וילונות אלא גם משרדים, בתי קפה ובתי עסק שונים-כולם זקוקים לוילונות. וילונות מגנים מפני השמש, וכך הם מווסתים את כמות האור וגם מגנים מפני האור החודר לחדרים. וילונות ונציאנים נחשבים הפופולרים במיוחד.

היכן ניתן למצוא ריהוט גן במבצע?
30/12/12 | ריהוט
ריהוט גן בבית מאפשר לנו ליהנות מהגינה, הן למטרת אירוח והן למטרת בילוי בחיק המשפחה. בעבר ריהוט גינה היה עשוי מפלסטיק ולא יוחס לו כל חשיבות ואילו כיום בעקבות השינוי בבית, רבים מבינים כי הגינה הפכה לחלק משמעותי.

כיצד תלחמו בזיהומים?
כיום ניתן לראות עלייה בשיעור החיידקים העמידים בפני תרופות אנטיביוטיות במקומות שונים בעולם,לרבות בישראל. חיידקים הם הגורמים להתפרצות זיהומים בגוף האדם. אם נדבקתם באחת מהמחלות הזיהומיות ואתם מחפשים טיפול, המאמר הבא נועד עבורכם.

החשיבות של ביטוח הובלות דירה
27/12/12 | מעבר דירה
בשעה טובה ומוצלחת קניתם דירה ואתם מעוניינים להיכנס אליה. כיום ישנן חברות הובלות שונות המציעות שירותי הובלה.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI