דף הבית רפואה ובריאות הריון ולידה מיקי שחם, ''בנק החיים''- דם טבורי, מביא לקט נוסף של פרסומי מדע ורפואה מהעולם: סיגנלים מתאי נישה ( niche) ותאי בת מסוג תאי דם שהם מייצרים.
מיקי שחם, ''בנק החיים''- דם טבורי, מביא לקט נוסף של פרסומי מדע ורפואה מהעולם: סיגנלים מתאי נישה ( niche) ותאי בת מסוג תאי דם שהם מייצרים.
מיקי שחם 23/03/12 |  צפיות: 3990

מיקי שחם, ''בנק החיים''- דם טבורי, מביא לקט נוסף של פרסומי מדע ורפואה מהעולם: סיגנלים מתאי  נישה ( niche) ותאי בת מסוג תאי דם שהם מייצרים.

דצמבר 22, 2011

שמירה על איזון היא הכרחית.  בדרוזופילה, זבוב הפירות הידוע, האיזון נחוץ לצורך יצירה ושמירה על אספקת דם.

מדעני תאי גזע באוניברסיטת קליפורניה גילו שאיתות דו סטרי משתי קבוצות תאים נחוץ לצורך איזון, גם על מנת להבטיח מספיק תאי דם שמגיבים לפציעה וזיהום וגם כדי שאוכלוסיית תאי אב לתאי דם תשאר זמינה לצרכים עתידיים.

מיקי שחם, בנק החיים, מבהיר כי תאי אב דמויי תאי גזע שתורמים לאספקת דם בזבוב הפירות הבוגר, מקבלים סיגנלים מתאים שמצויים באיזור השכן, או נישה.

סיגנלים אלה שומרים על תאי אב במצב של תאים דמויי תאי גזע, כך שכאשר יש צורך, הם יכולים להתחיל התמיינות לתאי דם.

בנוסף, חוקרי אוניברסיטת קליפורניה גילו שתאי אב לתאי דם מקבלים סיגנלים חשובים גם מתאי בת שנוצרו מהם, המאותתים מתי נוצרו מספיק תאי דם  וצריך להפסיק התמיינות.

הגילוי החדש אודות "איתות חוזר" מתאי בת מוצג בכתב העת cell ב-23 לדצמבר 2011.

"התאים בנישה מספקים סביבה בטוחה לתמיכה בתאי אב",אמר מחבר העבודה דר' ג'וליאן מרטינז-אגוסטו, פרופסור לגנטיקה ופדיאטריה וחוקר במרכז לרפואה רגנרטיבית ע"ש אלי ואדית ברואד ומחקר תאי גזע באוניברסיטת קליפורניה.

"כאשר תאי אב מקבלים סיגנלים מתאי נישה, נוצרת סביבה מתאימה לאותם התאים לשמר את הפוטנציאל שלהם ולא להתמיין."

מחקרים קודמים הראו שכשתאי נישה מנוטרלים , תאי האב מתמיינים ללא בקרה.  בסופו של דבר לזבוב הפירות נגמר מאגר תאי האב ואין אפשרות לייצר תאי דם חדשים כדי לעצב תגובה חיסונית לזיהום או פציעה, אמר מרטינז-אגוסטו.

ממצאים חדשים ממחקרו של מרטינז-אגוסטו וחוקר נוסף אוטפל בנריי, חוקר במרכז ברואג ופרופסור באירבינג וג'ן סטון ויושב ראש במחלקת ביולוגיה תאית, מולקולרית והתפתחותית במדעי החיים, זיהה סיגנלים נוספים שלא הגיעו מתאי נישה.

"הסיגנלים הגיעו מתאי הבת שנוצרו, גילוי מפתיע", אמר בנריי.

מרטינז-אגוסטו ובנריי ציינו במחקר שארך 4 שנים שמרגע שתאי האב החלו להתמיין ותאי דם שהם יצרו  הפכו לבשלים, תאי האב הפכו לשקטים ולא התחלקו. הם שיערו שיש סיגנל מתאי בת שאומר לתאי האב להפסיק להתחלק ולהתמיין.

"הממצא הזה מאוד מכריע כי אין סיבה לחשוד שלתאים המתמיינים יש תפקיד בתהליך זה, אמר בנרי," זו תמיד הייתה דוגמה (פרדיגמה) בביולוגיה של תאי גזע שמה  שהיה נחוץ זה סיגנל מתאי נישה לשמירה על אוכלוסית תאי האב. כעת הראנו שיש צורך באותות מתאי הבת על מנת לעזור לשמור על אוכלוסיית תאי האב".

האיתות מתאי נישה ששומר על אוכלוסיית תאי אב קרוי Hedgehog (קיפוד).

לפי מיקי שחם, מחברת בנק החיים , דם טבורי מהווה המקור היישומי הטוב ביותר, שכן תאי גזע מדם טבורי ראשוניים יותר - אינם נושאים עדיין מערכת חיסונית. עשרות מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרים כיום ומצויים בניסויים קליניים במסגרת רפואת חידוש האיברים והריפוי התאי. מהיות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לסוגים שונים של תאי גוף, עשויים גם הם לשרת השתלות חידוש איברים.

במחקר זה החוקרים הראו שתאי הבת שולחים סיגנל בחזרה לתאי אב והדבר מתווך ע"י פקטור גדילה אדנוזין דה-אמינאז A(Adgf-A).

הסיגנל עושה בקרה על רמות הבין תאיות של אדנוזין, כנגד אפקט איתות  Hedgehog.

" הראנו שאדנוזין כמולקולה מאוד חשוב לבקרה על שגשוג של תאי אב בדם. זה דורש איזון עדין - כזה שמספיק לאותת שיש צורך ביותר תאי דם, אבל לא ברמה שיסיים את מאגר תאי האב," אמר מרטינז-אגוסטו. " אולי תאי אב או תאי גזע אחרים משתמשים באותו איתות קובעים מתי להתמיין ומתי לא".

הצוות חקר את זבוב הפירות כי זה מודל נגיש,  בו ניתן להפעיל גנים בקלות ולנטר את השפעותם על התאים, אמר מרטינז-אגוסטו. הם ניתחו את בלוטת הלימפה של זבוב הפירות, בה תאי הדם מיוצרים, והשתמשו בפלורוסנציה ירוקה על מנת לסמן את תאי האב והבת כדי לראות מתי הם מתמיינים.

בהמשך הצוות מתכנן לבדוק האם תאי האב יכולים לחוש בסביבתם נוכחות של אדנוזין בתנאי עקה ופציעה ואיך חלוקת תאים משפיעה על איתות מנישה לצורך עידוד יצירת תאי הדם.

המחקר מומן חלקית ע"י מכון לאומי ללב-ריאה ודם.

"הממצאים שלנו חושפים סיגנלים שעולים מתוך תאים ממוינים הדרושים לשמירה על תאי אב במצב שקט/נח. התפקוד עם סיגנל המופק מנישה חשוב לשמירה על תאי האב."

"מנגנוני הומאוסטזיס (איזון) דומים ככל הנראה פועלים במערכות נוספות ששומרות על כמויות גדולות יחסית של תאי אב, שאינם מצויים במגע ישיר עם תאי הנישה."

מיקי שחם - מומחה לתאי גזע, דם טבורי ובנקאות דם טבורי, מבעלי החברות האחיות  בנק החיים וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי - בכלל, ורפואת חידוש איברים | רפואה התחדשותית | רפואה מחדשת | רפואה רגנרטיבית | Regenerative Medicine | Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.

מיקי שחם, בנק החיים, פיתח את טכנולוגיית ומכשיר הסיטוג'ן - הטכנולוגיה הראשונה בעולם באמצעותה ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי הגבוה משמעותית (בכ- 80%) שיכול לשרת גם:

  • השתלות לחולים מבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום.
  • סדרות השתלות של רפואה רגנרטיבית / רפואת חידוש איברים, הדורשות מספר תאים גבוה.
  • טיפול במספר מחלות שונות במהלך החיים.

לפי מיקי שחם, בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק החיים , בלבד.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 מיקי שחם


 


מאמרים נוספים מאת מיקי שחם
 
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: דרך חדשה ליצור תאי הגזע לטיפול בפרקינסון
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: דרך חדשה ליצור תאי הגזע לטיפול בפרקינסון חוקרים מאוניברסיטאות Juntendo ו Keio מצאו דרך מהירה וקלה יותר לייצר תאים מושרים iPS מחולים במחלת פרקינסון, תגלית שלטענתם מהווה פריצת דרך בפיתוח תרופה למחלה נוירולוגית. במאמר שפורסם בכתב העת STEM CELLS, חוקרים בראשות נובוטקה האטורי והידיוקי אוקאנו פתחו טכנולוגיה עם מספר רב של מטופלים על ידי שימוש בתאי iPS שנגזרו בדמם. המפתח טמון בהפיכת התאים לתאי גזע עצביים בצורה יעילה יותר.

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: פריצת דרך בטיפול תאי גזע בפרקינסון
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: פריצת דרך בטיפול תאי גזע בפרקינסון חוקרים גילו את מה שהם מתארים כצעד ראשון בפיתוח טיפול המבוסס על תאי גזע לטיפול במחלת פרקינסון. פרקינסון, אשר משפיע כ- 10 מיליון בני אדם בעולם, נגרם על ידי דלדול של תאי עצב מייצרי דופמין במוח, שמוביל למוגבלויות פיזיות.

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: טכניקת תאי גזע מציעה תקווה לטיפול ב- SCID - מחלת ילד בועה"
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: טכניקת תאי גזע מציעה תקווה לטיפול ב- SCID - מחלת ילד בועה"

מחלת כשל חיסוני משולב חמורה (SCID) - המכונה גם בשם "מחלת ילד בועה" - היא קבוצה של הפרעות נדירות, מסכנות חיים הנגרמות על ידי פגמים גנטיים.

על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), השכיחות השנתית של SCID היא 1 ל- 40,000-100,000 לידות, סביב 40-100 מקרים חדשים בקרב תינוקות בארה"ב בכל שנה.


מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: מחסן חלקי חילוף לטיפול בהתקפי לב וצלקות בלב.
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: מחסן חלקי חילוף לטיפול בהתקפי לב וצלקות בלב. חוקרי בית חולים ספרדי השתמשו בהצלחה בתאי גזע שנלקחו מתורמים בריאים כדי לטפל בשבעה קורבנות התקף לב בהליך שבוצע לראשונה בעולם. בית החולים גרגוריו Maranon במדריד מתכנן לטפל ב- 55 חולים על ידי שימוש בטכניקה בניסוי קליני.

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: ייצור תאי גזע המשמשים לטיפול בדמנציה.
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: ייצור תאי גזע המשמשים לטיפול בדמנציה. אסטרטגיה חדשה לטיפול בדמנציה תורשתית זוהתה לאחר שחוקרים בלגים ניסו להפוך תאי גזע שמקורם בחולים לתאי עצב - התאים המושפעים ביותר על ידי המחלה. בתאי גזע שמקורם בחולה נושאים מוטציה של דמנציה פרונטוטמפורלית, המהווה כמחצית מהמקרים דמנציה לפני גיל 60, המדענים מצאו פגם שניתן למיקוד, המונע התפתחות נוירולוגית תקינה. תאי גזע אלה לחזור באופן חלקי למצב נורמלי כאשר הפגם תוקן.

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: הורמוני מין נשיים - הגנה מפני מחלות דם.
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: הורמוני מין נשיים - הגנה מפני מחלות דם. אסטרוגנים, הורמון מין נשי, יכולים לווסת את הפעילות של תאי גזע דמיים במח העצם ובדרך זו משפיעות על התפתחות סוגים מסוימים של סרטן דם, דיווחו חוקרים. דווח על ידי מיקי שחם כי לתגלית זו יישום פוטנציאל בטיפול בהפרעות דם מסוימות שאין להן כיום תרופה. המחקר בראשותו של ד"ר סיימון מנדס-פרר מ- CNIC, נעשה בשיתוף עם המעבדות של יארג שוואלר וראדק סקודה מבית החולים של אוניברסיטת באזל (שווייץ).

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: נוגד חמצון משפר את התחדשות תאי הגזע במוח.
מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: נוגד חמצון משפר את התחדשות תאי הגזע במוח. חוקרי תאי גזע מאוניברסיטת CEU-uch, השתילו בפעם הראשונה לרקמת מוח פגועה, תאי גזע עם חומצה ליפואית (נוגד חמצון רב עוצמה), במטרה לשפר את חידוש עצב ברקמה. זו דרך חדשה לתיקון נזק מוחי, המשלבת טיפול תאי עם טיפול תרופתי, שהראתה תוצאות חיוביות, במיוחד ביצירת כלי דם (אנגיוגנזה) באזורים שנפגעו במוחם של עכברי מעבדה.

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: בטיחות תאי גזע אנושיים לטיפול במחלות.
מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: בטיחות תאי גזע אנושיים לטיפול במחלות. השתלות hESC משמשות בין היתר לטיפול באובדן ראייה חמור. עודכן על ידי מיקי שחם כי מחקר חדש שפורסם בכתב העת Lancet מספק עדות ראשונה לבטיחות לטווח ארוך וסבילות של השתלת תאי גזע עובריים אנושיים (hESCs) בבני אדם.

מעטו של מיקי שחם - חידושי ומחקרי תאי גזע: גם תאי גזע בוגרים עשויים להפוך לתאי עצב.
מעטו של מיקי שחם - חידושי ומחקרי תאי גזע: גם תאי גזע בוגרים עשויים להפוך לתאי עצב. תאי גזע שמקורם בעור של בן 86 הראו יכולת מפתיעה לשרוד וליצור אקסונים ארוכים באתר הפגיעה בחוט השדרה בחולדות. התוצאות, שפורסמו ב Neuron, מצביעות על כך שתאי גזע פלוריפוטנטיים מושרים (iPSCs) תוכנתו מחדש מתאים בוגרים בגוף אדם ליכולת פנימית להתגבר על גורמים מעכבים ליצירת תאי עצב ולהרחיב את האקסונים.

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: חוקרים מצאו מדוע ההזדקנות מלווה ביכולת פחותה של תאי הגזע.
מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: חוקרים מצאו מדוע ההזדקנות מלווה ביכולת פחותה של תאי הגזע. חוקרים מבית ספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד איתרו מדוע הזדקנות נורמלית מלווה ביכולת ירודה לשקם שריר לאחר פציעה. לאורך זמן, תאי גזע ברקמות שריר מסוגלים פחות ופחות לייצר סיבי שריר חדשים ונאבקים להגדרה עצמית. מדענים זיהו בפעם הראשונה תהליך שבו ניתן להצעיר אוכלוסיות תאי גזע של השריר המבוגר, לתפקד כמו תאים צעירים יותר.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI