דף הבית רפואה ובריאות סרטן שיעור ההישרדות אצל חולי סרטן המוח
שיעור ההישרדות אצל חולי סרטן המוח
פרו קיד 12/06/12 |  צפיות: 3436

שיעור ההישרדות אצל חולי סרטן המוח:

שיעור ההישרדות והשתקמות ממחלת סרטן המוח מוגדר בדרך כלל כאחוז השורדים בטווח של חמש שנים לאחר שאובחנה המחלה. שיעור ההישרדות בקבוצת אנשים זו תלויה בגורמים שונים: בסוג הגידול, במיקום הגידול, בגודלו ובשלב שבו הוא נמצא. כמו כן נלקח בחשבון בין הנתונים האלו האם הפציינט סובל ממצבים בריאותיים נוספים שעלולים להשפיע על הטיפולים, האם ניתן יהיה לנתחו או לטפל בו בהקרנות בלבד ועוד. באופן ככלי שיעורי ההישרדות מסרטן מוחי לעומת סרטנים אחרים(סרטן ריאות, סרטן הלבלב) הם נמוכים לכן אבחון מוקדם ככל הניתן של המחלה ומעקב אחר מצב בריאותי וטיפול הולם ישדרגו את סיכויי ההישרדות.

שיעורי ההישרדות בטווח של חמש שנים החל מאבחון המחלה תוארו כך בספרות הרפואית המקצועית:

  • שיעור הישרדות של ילדים ובני נוער – בסביבות 65%.
  • שיעור הישרדות לטווח של 4 שנים,בקרב קבוצת הגיל 45-60 – 16%.
  • שיעור הישרדות לתקופה ארוכה בקרב קבוצת הגיל 15-45 – 55%.
  • שיעור הישרדות בקרב קשישים – 5%

כמו כן, שיעור ההישרדות בקרב חולי סרטן המוח משתנה כתלות בסוג הגידול. לדוגמא, שיעור ההישרדות של חולים עם גידול מסוג אפנדימומה (Ependymoma) עומד על 85% ואילו עבור החולים בסרטן מוח מסוג אוליגודנדרוגליומה (Oligodendroglioma) עומד על 81%. סוג סרטן המוח ששיעור ההישרדות שלו נמוך ביותר הוא Multiforme glioblastoma עם 13% בלבד בין הגילאים 20-44.

אם להתחשב בנתונים הסטטיסטיים על פי גזע, נמצא כי שיעור ההישרדות של גברים אפרו-אמריקנים הוא 37.7% ואילו של גברים לבנים הינו 32.1%. אצל נשים ממוצא אפרו-אמריקני 37.5% לעומת 33.5% אצל נשים לבנות.

דרגות סרטן המוח נקבעות על פי הערכת התפשטות הסרטן מעבר לאזור המוצא. סרטן המוח אינו מתנהג באופן זהה לסוגי סרטן אחרים, כלומר זה מאד נדיר למצוא סרטן מוח ראשוני שהתפשט מעבר למערכת העצבים המרכזית והמוח עצמו ולכן גם דירוג המחלה נעשה לא על פי התפשטותה לאיברים אחרים אלה על פי אופי הגדילה, התפתחות הגידול והשפעתה על פונקציונליות. הגורמים העיקריים שעל פיהם מעריכים את הדרגה הם: גודל ומיקום, סוג הרקמה או התאים שנפגעו, האם הגידול בר הסרה חלקית או מלאה בניתוח, התפשטותה במוח, בחוט עמוד השדרה או מעבר לשניהם. כמו כן נלקחים בחשבון גיל הפציינט, תסמינים שמגבילים פונקציות בסיסיות לדוגמת שמע, ראיה או תנועה.

כאשר הגידולים מאובחנים באזורי מוח חשובים ביותר סיכויי ההישרדות הם נמוכים. נתון נוסף ומפתיע הוא שפציינטים עם גידולי סרטן מוח גדולים הם בעלי שיעור הישרדות גבוה יותר מאשר אלו שאובחנו עם גידולים קטנים.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 פרו קיד


 


מאמרים נוספים מאת פרו קיד
 
בדיקה גנטית חדשה תנבא תוצאות קליניות של חולי GBM
12/12/12 | סרטן
מדי שנה בארה"ב מתגלים כ-18 אלף חולים חדשים ומתוכם יותר מ-12 אלף יאבדו את חייהם. מחקרים חדשים ומרגשים מתרחשים ברגעים אלו על מנת לעזור לחולי ה-GBM וחלקם אף מניבים תוצאות חיוביות להארכת החיים וגם שיפור אורח החיים.

התקדמות נרשמה בתחום הטיפולי של סרטן הריאות
12/12/12 | סרטן
מדי יום נשמעים דיווחים על טיפולים חדשים בתחום הסרטן. בעת האחרונה, דיווחים עדכניים מספרים על טיפולים חדשים בתחום סרטן הריאות.

דרכי טיפול בסרטן הקיבה
12/12/12 | סרטן
סרטן הקיבה הינו אחד מסוגי הסרטן הקשים ביותר והוא מתגלה לרוב בשלב מאוחר של המחלה. דרכי הטיפול בחולי סרטן הקיבה כוללים כיום שיטות קונבנציונאליות שהיו קיימות כבר שנים רבות בשילוב עם שיטות חדשות יותר.

מעשנים סיגריות? תתחילו לחשוש גם מסרטן הלבלב
12/12/12 | סרטן
אפשר לחשוב שלמעשנים אין מספיק צרות – סרטן ריאות, מחלות לב ועכשיו מצטרף לרשימה גם סרטן הלבלב. נמצא כי מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח את סרטן הלבלב ולמי שאינו מכיר את המחלה - היא בהחלט לא נכנסת לקטגוריה של המחלות שניתן להתגבר עליהן בקלות.

עושים התאמות לדרישות הגבוהות
התחרות בשוק העבודה הולכת וגדלה בכל שנה. בישרל , כיאה למדינה שבה יש הון אנושי ברמה גבוהה אפשר לראות כיצד יש לא מעט מוסדות וארגונים שמעוניינים להמשיך ולפתח את הפעילות שלהם תוך הישענות על אנשי מקצוע בכירים

להשתלב בתחום רחב ומספק
ולם ללא אחיות .. תתארו לעצמכם איך היה נראה וכמה חמלה וחום היו חסרים בעולמנו. נראה כי לא רק רופאים מומחים וטכנאים בתחום הרפואה היו מורטים את שערותיהם ללא אחיות רציניות לצדם אלא שגם אלו המתאשפזים או המגיעים לבדיקות שונות היינו רואים עד כמה חשוב החלק של אשת מקצוע זו בחיינו.

מתחילים את הדרך לקריירה
בכל הקשור לתנאי הקבלה הרי שניתן לראות כיצד מעבר לבסיס מסוים יש שוני בין מוסד לימודים אחד למשנהו. כך יכול מועמד להתחיל לימודי תואר ראשון לאחר שהיה צריך להציג ממוצע בגרות גבוה יחוד עם ציון פסיכומטרי גבוה

הסבה לתחום מגוון ומרתק
בתקופות שונות של החיים מחליטים רבים לעשות הסבה מקצועית לתחום שמעניין אותם יותר או כזה שיכול להציע להם סיפוק גדול יותר ממה שהם עושים כיום וכמובן משכורת גבוה יותר ומכובדת יותר.

אופציות מגוונות לקבלת התואר הנכסף
כיום לימודים אקדמיים הם כבר לא נחלתם של בעלי ממון או של מי שמכוון גבוה מאוד.

התקנת מעלית
28/06/12 | שיפוצים
אז אילו יתרונות בכלל קיימים בהתקנת מעלית? ובכן, קודם כל שיפור איכות החיים והנוחות של הדיירים בעליה הן בעליה יום- יומית במעלית במקום המדרגות ואפילו לצורך העלאת הקניות או משאות אחרים
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI